P - Ž
Patricija
Kot večina mednarodno znanih imen tudi Patricija in pri nas redkeje uporabljena moška oblika Patrik izhajata iz antične kulture. V latinščini ime pomeni, plemenit, višjega stanu - patriciji so bili v starem Rimu višji razred, svobodnjaki, ki so se ukvarjali s "plemenitimi" deli - bili so vojščaki, umetniki, filozofi, znanstveniki, bančniki,....

Peter
"Ti si kamen, na katerem bom gradil svojo cerkev." Nekako tako piše v Bibliji. Peter v latinščini v resnici pomeni "kamen".

Pia
To ime je pred tričetrt stoletja, ko so ga nosile le redke dame, zvenelo zelo eksotično, potem pa je za nekaj časa utonilo v pozabo. Danes se spet pojavlja. Pia je ženska oblika imena Pij, ki v latinščini pomeni "svet", "pobožen", zato ni čudno, da so tako poimenovali tudi več papežev.

Rea

Za ime, ki ga lahko pišemo tudi Reja, ne moremo z gotovostjo trditi, od kod izhaja. V rimski mitologiji je bila namreč mati Romula in Rema, v grški pa mati več bogov, med drugimi tudi Zeusa.

Robert
Robert je ime germanskega izvora, pomeni pa človeka, ki "se kopa v blišču slave". Ime je v svoje jezike privzela večina evropskih narodov, ena najbolj prikupnih izpeljank pa je zagotovo Robin.

Rosvita
To ime je pri nas dokaj redko, prihaja pa iz nemškega govornega okolja, kjer ga pišejo Roswitha. Ime je zloženo iz dveh staronemških besed, ki pomenita "slava" in "močan".

Sabrina

Pričakovali bi, da je to ena od oblik imena Sabina, vendar ni. Ime je nejasnega izvora, verjetno keltsko in povezano z imenom reke Severn.

Saloma
Kdo ne pozna modrosti kralja Solomona? Saloma je ženska inačica tega imena, v hebrejščini pa ne pomeni modrost, kot bi morda pričakovali, temveč "mir".

Sara

Po mnenju mnogih je Sara eno najlepših židovskih oziroma hebrejskih imen, ki se zelo lepo ujema tudi z vrsto nežidovskih priimkov. Temu primerno lep je tudi njegov pomen - "princesa".

Sebastjan
Vsem ljubiteljem daljših imen predlagamo ime Sebastjan, ki se prilega majhnemu dojenčku in odraslemu moškemu. Ime prihaja iz grščine, pomeni pa "spoštovan", "čaščen".

Silvana, Silvo
Za starše, ki se tudi pri izbiri otrokovega imena želijo vrniti k naravi, sta ti dve imeni ravno pravi. Sta latinskega izvora, pomenita pa "les", "gozd".

Silvester 

Nekoč je bilo pogosto ime otrok, rojenih 31. decembra Tako kot Silvo oziroma Silvana je latinskega izvora in je povezano z lesom in gozdom. Ime namreč pomeni "gozdar".

Simon, -a

Tudi ti dve biblijski imeni izhajata iz hebrejščine, v izvirniku pa pomenita "tisti, ki posluša z odobravanjem". Imeni sta bili najbolj priljubljeni pred tridesetimi leti, nato so očetje in mamice nanju malce pozabili. Simona je tudi danes redkeje uporabljeno ime za novorojene deklice, Simon pa se ponovno vrača med nas.

Sonja

Ime Sonja je k nam prišlo iz Rusije - to je namreč ruska oblika imena Sofija, ki je sicer grškega izvora. Ime pomeni "modrost", iz istega korena pa izhajajo tudi besede sofistika, sofisticiran ...

Tajda
Izvor imena Tajda še ni povsem raziskan. Nekateri ga povezujejo z grškim imenom Thajs. Legenda pravi, da se je tako imenovala egipčanska kurtizana in spokornica iz 4. stoletja.

Tamara, Tamir
To sicer rusko ime izhaja iz hebrejske besede "tamar", ki pomeni "datljeva palma". Malce manj znano, vendar zanimivo in lepo fantovsko ime Tamir pa pomeni "visok kot datljeva palma".

Tanja
Tanja je pomanjševalnica imena Tatjana. Tanya oz. Tania, kot ime uporabljajo na zahodu, pa izhaja iz imena Titania, kar v osnovi pomeni "velikan" (zato ni presenetljivo, da so najbolj mogočno ladjo s kasneje najbolj tragično usodo poimenovali Titanic). V srednjeveški folklori je bila Titania Oberonova žena in vilinska kraljica.

Tara
Tara je bilo najprej krajevno ime, šele kasneje se je začelo uporabljati kot osebno ime. V izvirniku pomeni kraj, kjer je veliko nakopičenega kamenja. Ime je irsko-galskega izvora. V irski zgodovini so tako imenovali kraj, ki je bil sedež ali izvor kraljevske moči (nekaj podobnega kot karantanski knežji kamen).

Tatjana
Čeprav Tatjana velja za slovansko ime, izvira iz latinčine oziroma iz rimljanskega priimka neznanega izvora.

Tim
Je okrajšava imen Timon ali Timotej. O Timonu smo sicer že pisali, a naj vas spomnimo, da v grščini pomeni "nagrada". Timotej pa v grščini pomeni "čaščenje boga".

Timon
V zgodovini je bil najbolj znan Timon Atenski. V Sloveniji do pred nekaj leti tega imena nismo zasledili, zadnje leto ali dve pa se tudi naši mladi starši odločajo zanj. Ime je grškega izvora in pomeni "nagrada", "priznanje". Pogostejša je njegova pomanjševalnica Tim.

Tjaša 
Tjaša je rusko ime oziroma različica imena Tatjana. Le-to pa naj bi po mnenju nekaterih strokovnjakov prišlo iz latinščine, kjer naj bi pomenilo "tiha", "molčeča".

Tomaž
Kot večina v naši kulturi najbolj pogostih imen, je tudi Tomaž svetopisemsko ime. Njegove korenine najdemo v aramejskem imenu Toma, ki je pomenilo "dvojček".

Tonija
Tonija je redkeje uporabljena izpeljanka imena Antonija, ženske oblike imena Antonij, Anton. Ime v latinščini pomeni "neprecenljiv", "cenjen", "hvalevreden". Pojavlja se v mnogih oblikah: Tonči, Tončka, Ante, Tonja,....

Uroš
Po naših šolah in vrtcih je kar precej Urošev, veliko več kot na hrvaško in srbsko govorečih področjih, čeprav ime izhaja od tam. Beseda ur je v starocerkvenoslovanščini pomenila "gospodar".

Vanda
Danes malce redkejše, a še pred tridesetimi leti zelo priljubljeno žensko ime je slovanskega izvora. Natančnega pomena strokovnjaki ne vedo, domnevajo pa, da so tako poimenovali pripadnice Wendov, slovanskega ljudstva iz področja vzhodne Nemčije.

Vanessa
Vanessa je v angleško govorečem okolju zelo pogosto ime, ima pa neverjetno nenavaden izvor. Za svojo prijateljico Esther Vanhomrigh si ga je namreč izmislil znani angleško-irski literat in sloviti satirik Jonathan Swift (1667 - 1745). Začetnemu delu njenega priimka je samo dodal žensko končnico -essa.

Vasja
Vasja je do slovenskih krajev naredil kar dolgo pot. Izhaja iz ruskega imena Vasilij, ki je različica latinskega Bazilij oziroma Basilius, tja pa je prišlo iz grščine, kjer ga pišejo Basileios. In kaj pomeni? "Kraljevski".

Vera
Ime Vera poznajo v različnih kulturah. Slovanski, bolje rečeno ruski pomen je jasno izražen v imenu - vera, zaupanje, v latinščini pa Vera pomeni "resnica".

Vid
Prijetno, kratko in zadnje čase zelo priljubljeno fantovsko ime izhaja iz latinskega imena Vitus, ki lahko pomeni "življenje", "mladič" ali "ded". Na naših koledarjih se je znašlo po zaslugi krščanskega mučenca Vitusa iz časov rimskega cesarja Dioklecijana.

Vita, Vito
Imeni sta lahko skrajšani različici imen Viktor in Viktorija, vendar pa najverjetneje izhajata iz latinščine, kjer beseda vita pomeni "življenje".

Zal
Tega imena v Sloveniji skorajda ni. Na prste ene roke bi lahko prešteli tiste, ki ga nosijo. Vendar je to ime legendarnega perzijskega junaka kratko in zanimivo, zato vam ga ponujamo kot predlog, ki ga ne gre kar tako zanemariti.

Zala
Marsikje v Sloveniji lepi deklici rečejo, da je "zala", vendar ime ne izhaja iz te besede. Zala je okrajšano ime Rozalija, ki ima korenine v latinski besedi rosa - "vrtnica" ali "rožni grm".

Zara
Ime zveni povsem slovensko, vendar ga poznajo marsikje po svetu. Zelo priljubljeno in pogosto je med Arabci, pomeni pa "bogastvo in blišč vzhoda".

Zdenka
Med današnjimi novorojenkami dokaj redko ime je slovanskega izvora. Izhaja iz besede zdeti ali zdati, torej bi lahko rekli, da pomeni "zbrati", "zgraditi".

Žiga
Žiga je zelo pogosto ime, ki se je pri nas ohranilo še iz avstroogrskih časov. V izvirniku je Siegmund nemško ime, skovano iz besed "zmaga" in "obramba".

Živa
Tudi tega imena ni potrebno podrobneje razlagati. Prihaja iz južnoslovanskih krajev in kot že samo ime pove, pomeni "živahna", "vitalna", "polna življenja".