Virtuaalihevonen || A SIM- gamehorse || Virtual- Horse
HC Million Death x
- JS -

>> Tiedot

Nimi: HC Million Death x
Lempinimi: Hessu
Rotu: Angloarabi
Väri: Rautias
Sukupuoli: Ori
Säkäkorkeus: 167cm
Syntynyt: 13.10.2001 (VHKR)
Ikä: 13-vuotta
Koulutustaso: Ko Va A, Re 130cm
Käyttö: Kisahevonen / Jalostusori
Hoitaja: -
Kasvattaja: ?
Omistaja: Laura / Talli Laura

>>Luonne

Hoidettaessa Hessu on hoidettaessa enkeli. Se rakastaa etenkin kumisualla ja kumihanskalla pyörittelyä ja kerran viikossa Hessulle tulee hieroja hieromaan Hessun lihakset hyvin. Sitä Hessu rakastaa. Kerran kuukaudessa Hessu pääsee hevossaunaan rentoutumaan ja siitä se pitää myös. Pölysualla ja kovaharjalla harjaamisestakin Hessu pitää. Hessu ei ole kovin orimainen, vaikka astuva ori onkin. Se rakastaa harjaamista, hellimistä ja hoitoa ja sitä, että ihmiset hääräävät sen ympärillä. Hessu tykkää myös lapsista, ja myös ne voivat ratsastaa Hessulla. Hessu voisi olla ihmisten hellittävänä ja rapsuteltavana vaikka koko päivän! Todella hyvä luonteinen ori.


Ratsastaessa / ajaessa Hessu kun on herkkä pohkeelle ja suusta herkkä ratsastaa. Koulu on ykköslajina Hessun kanssa, Hessulla kisataankin vaativaa A:ta. Hessulla on koulupuolelle paljon kapasiteettia, ja erinomaiset liikkeet. Kisoissa Hessu lumoaa tuomarit kauniilla ulkonäöllään ja hyvillä liikkeillä ja tasaisilla suorituksilla. Kotona Hessu rakastaa mennä koulua ulkokentällä, mutta se ei niin paljon tykkää mennä maneesissa. Hessu menee ihan samalla tavalla kyllä myös sisällä, mutta se on ehkä vähän pirteämpi ulkona. Hypättäessä Hessu on todella ihana, se toimii esteillä niin hyvin korkean koulutustasonsa ansiosta. Kisoissa Hessulla hypätään yleensä 10-130cm ratoja, ja kotona ollaan hypätty pari 145cm rataa ja hyvin on hyppykapasiteetti yltänyt noinkin isoihin esteisiin. Irtohypytetty Hessua ollaan 165cm. Kapasiteettia riittäisi siis esteille myöskin, mutta koska Hessu on niin hyvä kouluhevosena niin se saa pysyä sellaisena ja Hessu on kuitenkin jo aika iäkäs niin säästellään orin jalkoja ja selkää hyppäämällä kisoissa korkeintaan 130cm ratoja. Kenttääkin Hessulla hypätään, mutta todella harvoin edellämainituista syistä. Hessu kun on varmajalkainen ja tykkää hypätä maastossa. Jos Hessulla mennään kenttäkisoihin, niin sinne mennään piristyksen takia ja tuomaan vaihtelua kouluhevosen elämään. Hessu on herkkä ja sille pärjää kaikki, myös aloittelijat. Oria ei ole koskaan ajettu!


Kilpailuissa Hessu on todella kokenut konkari. Se rakastaa esiintyä kisoissa ja näyttää aina komealta ja isolta. Hessun kisatuloksista ollaan poistettu melkein kaikki tulokset jotka ovat tulleet monien vuosien takaa. Kisoissa Hessulle pärjää helposti sillä se ei temppuile uusissa paikoissa kokemuksensa ansiosta. Estekisoissa Hessu hyppää innokkaasti eikä katsele yhtään mitään erikoisesteitä. Hessulla on helppoa, kivaa ja turvallista olla kisoissa koska sillä on niin helppo ja kiva luonne ja se on niin hyvä ratsastettavuudeltaan. Ei todellakaan uskoisi että Hessu on jalostuskäytössä oleva astuva ori!


Kuljetuksessa Hessu käyttäytyy asiallisesti eikä todellakaan hermoile suotta. Se astuu koppiin aikailematta, itse asiassa se menee sinne todella innokkaasti, melkein juoksee sinne! Jos vieressä on kiimainen tamma niin kyllähän Hessu sitten on todella sen perään. Mutta muuten ja yleisesti Hessu on helppo kuljetettava. Sille ei ole myöskään ikinä tapahtunut mitään autossa ja siitä syystä se ei pelkää olla siellä. Hessun voi jättää autoon vahtimatta ja niin että takaluukku on auki, koska se seisoo niin nätisti siellä ja Hessulla ei myöskään ole vetopaniikkia eikä laitakauhua.


>>Sukutaulu

Hat Mr Hyde ox -
-

Faller's Million Beaty xx -
-

>>Jälkeläiset

Syntynyt Varsa Emä Sukupuoli
1.11.02 BDJ Nikolaj BDJ Modaz Ori
3.12.02 Snabbaste's Flame T.P Druvine Trampel Ori
24.2.2004 J.P. Medical Rhapsody J.P. Carbet Honey Ori

>>Kisakalenteri

Pvm. Paikka Laji Sijoitus
1.2.03 Purppura Este, 100-120cm 12/25
10.2.03 Luminalle Este, 110cm 14/17
18.2.03 Holsteineryhdistys NJ-Näyttelyt 6/7 JS
16.3.03 Fire Arabians Kenttä, Ko He A, Re 90cm, Me 80cm 7/8
18.3.03 South Wind Koulu, He B 8/8
24.3.03 Lumbar Este, 90-120cm 11/15
4.-6.4.03 Stonemouth Kenttä, Ko He C, Re 90-100cm, Me 80-90cm 18/23
5.-6.5.03 Talli Laura Kenttä, Ko He A:1, Re 110cm, Me 100cm 5/10
23.12.03 Tähtilamppu ERJ-este, 100-130cm 5/25

>>Hoito

Ruokinta:

Aamulla: 3 siivua heinää, 2 litraa kauraa, 3 litraa lesettä.
Päivällä: 3 siivu heinää, 3 litraa turvotettua Greenlineä ja 2 mittaa rautaa ja monivitamiinia.
Iltapäivällä: 2 siivu heinää, 1 litraa Progressia, 2 mitta kalkkia sekä pari porkkanaa
Ilalla: 4 siivua heinää, 3 litraa kauraa, 3 litraa progressia, 4 mittaa C-ja B-vitamiinia, 4 litraa Greenlineä ja lesettä sekä pari porkkanaa (Paloiteltuna)

Loimitus:

Jos on +1 - +15, niin sisälle fleece kaulakappaleella ja ulos kevyt ulkoloimi. Jos on +0 - -5 niin sisälle kevyt sisätoppa kaulakappaleella, ulos kaulakappaleellinen ulkotoppa. Jos on -5 - -10, niin sisälle fleece ja toppa joissa kaulakpl, ulos kaksi toppaloimea kaulakappaleella. Jos on yli -10 niin sisälle kaksi toppaloimea kaulakappaleella ja ulos kolme toppaloimea kaulakappaleella ja lisäksi kaksi fleeceä. Jos on yli -25 astetta niin Hessu jää sisälle. Kun menee ratsastamaan, niin sopivat loimitukset (Viltit, ratsastusloimet ym.) Jos sataa tai on paljon pakkasta ja on tullut hikiseksi, niin sisälle ja edellämainittu loimitus + kaikkien loimien alle viltti. Hessu on kokoklipattu talvisin.

Tarhaus:

Tarhataan L.P. Arkibalin kanssa samaan tarhaan eli lauta/hiekka/metsätarhaan. Täytyy muistaa että Hessu ei pysy sähkölangoissa eli kesälaitumen aitana täytyy olla puuta.

Ratsastus:

Ma: Koulutreenit, 2h
Ti: Koulutreenit tai puomeja, 1h
Ke: Esteitä 1h
To: Juoksutus (30min) ja talutus 30min
Pe: Hankikävelyä/vedessä kävelyä ja mäkeä
La: Koulutreenit 1h
Su: Kävelyä maastossa 1h

Muu hoito:

Kerran viikossa kokohieronta, kerran kuukaudessa hevossaunaan rentoutumaan. Tavallisen liikutuksen lisäksi päivittäin 3h kävelykoneessa.

>>Astuta tammasi Hessulla

Hessu on upea Angloarabiori, jolla on "kympin luonne" ja mahtavt hyppylahjat. Hessua käytetään kouluhevosena, ja sillä kilpaillaankin koulussa vaativaa A:ta. Jos haluat astuttaa tammasi hienoluonteisella ja hyväliikkeisellä kauniilla orilla, niin mailaa!

>>Copyright

Kuvat © Frissinozer
Tekstit © Laura Palmu
Tausta © HanZu
Layout © Lay Taivas