Otázky a odpovede


Žartíky /vírusy/ zlomyseľných "zberateľov" - je to náhoda alebo zámer ? 28.december 2003

Problém je omnoho komplikovanejší. Dejú sa také veci, ktoré sme si ani nedokázali predstaviť.
Vírusy sú primitívne programy, ktoré sa naviažu na cudzie dáta, zničia ich alebo prinajmenšom spôsobia vo vašom počítači pohromu. Môžu začať páchať zlo ihneď, môžu však vyčkať i niekoľko týždňov či mesiacov. Obranyschopnosť u počítačov posilujú antivírové programy. Tieto sa zapnú spolu s počítačom a vždy, keď otvoríte mail alebo sťahujete program zo siete, kontrolujú či tieto informácie nie sú napadnuté. Inú skupinu tvoria tzv. trójske kone. Sú to programy, ktoré do vašeho počítača preniknú prostredníctvom e-mailu a potom pri každom prihlásení posielajú von informácie. Aké? Všetky, ktoré sú z informačného hľadiska zaujímavé - tel.čísla, e-maily, bankové spojenia, čísla kreditných kariet... Vírusy vás môžu napadnúť i cez telefónny prístroj. Skôr boli telefóny "samozrejme na základe oprávneného podozrenia" odpočúvané. Teraz sa moderné, digitálne, tzv. ISDN prístroje dajú pomocou vírusov preprogramovať a nepozorovane odpočúvať. Dochádza nielen k odpočúvaniu telefónov, ale i k prehliadaniu dát, ktoré si medzi sebou počítače pomocou telefónov vymieňajú. Antivírové programy vám tu nepomôžu. Slovenské telekomunikácie propagujú prípojky ISDN a príslušne vybavené telefóny. Telefóny so zabudovaným mikrofónom predstavujú ďalšie riziko - môžu byť preprogramované maskovaným telefonátom. Potom už môžu ľudia na druhom konci počuť, čo sa v miestnosti deje. Telefón pri tom nezvoní, takže o tom vôbec neviete. V telefónnej sieti ISDN sú uložené čísla všetkých účastníkov hovorov. Kameru na vašom počítači je možné zneužiť k tomu, aby vás sledovali. Softwary umožňujú, aby vaša obrazovka bola k videniu na kontrolnej obrazovke. V EÚ by mali byť všetky telekomunikačné zariadenia vybavené odpočúvacím zariadením. Poskytovatelia internetového pripojenia zriaďujú tzv.rozhrania, ktoré polícii, tajným a spravodajským službám umožňujú zistiť, ktorý užívateľ využíva aké služby + neobmedzený prístup k tomu, čo posielate a prijímate internetom.
Súčasný technologický vývoj je presne naplánovaný a centrálne riadený. Softwary sú neškodné, skutočným vládcom je ten, kto ich riadi. Chrániť súkromie, nie je prakticky možné. Už existuje úplná kontrola vašich dát, rovnako ako možnosť prístupu k súkromným informáciam uloženým v počítači. Prečo by niekto nepovolaný /poskytovateľ pripojenia, polícia, spravodajské služby/ mal čítať našu poštu? Na internete k tomu totiž bežne dochádza. Pravými pohnútkami sú moc a kontrola, čo je bez etiky krajne nebezpečné. Uvedomme si, že to štátnym orgánom umožňuje úplnú kontrolu. Vieme, čo sa stane ľuďom v súčasných tzv."demokratických systémoch", keď vyslovia svoj názor. Ak sa z akéhokoľvek dôvodu stanú nežiaduci, napr. len preto, že kritizujú systém a trafia do čierneho, tak sú osočovaní, zosmiešňovaní, prídu o prácu, štátne orgány /príp.tajné služby/ z nich urobia kriminálnikov, zbavia ich všetkých práv, jednoducho ich stiahnu z obehu. Štát predstiera, že sleduje zločincov, môže však sledovať každého z nás - to je porušovanie ľudských práv! Štát na jednej strane musí zabrániť zneužitiu nových médií a musí bojovať proti kriminalite, na strane druhej však taktiež musí zaručiť slobodu každého jedinca. Je však otázkou, či Slováci vo svojom štáte môžu slobodne vysloviť svoj názor.
Keď spoznáme tieto nebezpečenstvá, môžeme sa im brániť. Ako? Existuje celá rada opatrení, ktoré môžete urobiť i sami: I.Keď na počítači nič nerobíte, vypnite ho. II.Deaktivujte zabudovanú videokameru, či mikrofón. III.Nainštalujte si výkonný a aktuálny antivírový program. IV.Kódujte si svoje dáta pomocou špeciálneho softwaru. V.Dôverné informácie môžete schovať do neškodných súborov a obrázkov. VI.Ďalšou možnosťou ochrany sú digitálne podpisy. VII.Vo firme, kde pracujete, nepoužívajte internet k súkromným účelom. VIII...
Predtým ako si každý Slovák uvedomí, o čo vlastne ide, mali by fungovať príslušné zákony - mocenské štruktúry ťažko budú využívať www len k prospešným účelom. Za každých okolností si chránte svoju slobodu a nebojte sa vystúpiť s kritikou.


Mali Slováci v Uhorsku zberateľské periodikum ? 21.november 2003

Od roku 1896 vychádzal Sborník Museálnej slovenskej spoločnosti, ktorý bol do roku 1918 jediným slovenským vedeckým periodikom. Zborník vydávala Muzeálna slovenská spoločnosť založená dňa 24.apríla 1893. O utvorenie MSS sa zasadil zanietený zberateľ a jej prvý predseda /1895-1908/ Andrej Kmeť. Od roku 1898 vychádzal aj Časopis Museálnej slovenskej spoločnosti, slúžiaci na uverejňovanie spolkových správ a článkov.


V súvislosti s bratislavským podhradím sa na pohľadniciach často stretávam s pomenovaním Zuckermandler. O ktorú časť podhradia ide ? 8.jún 2003

Súčasná Bratislava sa začala tvoriť ako súvislý prstenec osád okolo hradu /pôvodne poddanská obec/, od roku 1713 samostatné trhové mestečko s výsadami od Karola VI. Podhradie netvorilo jeden celok, obvíjalo hradný kopec a malo viacero častí: Najstaršiu Vydricu /v 10.-11. storočí neveľkú rybársku dedinku/, osadu sv.Mikuláša - Schlossberg, Židovské geto /židovňa/, Zuckermandel /pred Vydrickou bránou/, na západe Hausbergel /Červený kríž/ s osídlením až v 19.storočí, Zámockú ulicu - obchádzajúcu hrad od severu. Najväčšiu časť, s množstvom ulíc a námestí, zaberala štvrť na južnom svahu hradného kopca, na dunajskom nábreží, nazývaná Zuckermantel /Zuckermandel, Zuckermandler, Zuckermandl/.


Prebiehajú na Slovensku aukcie pohľadníc ? 26.marec 2003

V súčasnosti jediným poriadateľom aukcií pohľadníc na Slovensku je firma Temafila Žilina, v rámci medzinárodných stretnutí zberateľov, v priestoroch ZK Slovena Rosea. Objednávky aukčných katalógov na kontaktnej adrese: Temafila Žilina, Hviezdoslavova 16, 010 01 Žilina. Tel.: 041/5624958, 5626597.


V poslednom čase sa stretávame s osočovaním Slovákov zo strany tzv. pražských zberateľov. Prosím Vás, uverejňujete úplne všetko ? 17.december 2002

Elektronickú poštu bez presne uvedeného subjectu /predmetu/, e-maily nepodpísané - anonymné, e-mailové adresy neregistrované /určené na jedno použitie/ hneď vymazávam.
Uverejňujem všetko, okrem článkov s rasistickým a politickým zameraním, textov erotických /pornografia, pedofília.../. Vyhradzujem si právo neuverejňovať príspevky propagujúce a šíriace nenávisť.
Ak píšete články, tak neváhajte a pošlite ich. Dajte o sebe vedieť, rozhodne sa nemusíte strachovať. Informácie o spôsobe, ako môžete svoje texty poslať nájdete v rubrike - Odborné články.


V ktorom roku vznikli prvé zberateľské webové stránky ? 3.november 2002

Počiatky Celosvetovej siete počítačových sietí - Internetu sa datujú do konca 60-tych rokov, kedy americké Ministerstvo obrany malo eminentný záujem skonštruovať sieť počítačov, ktorá by dokázala i stratu niekoľkých počítačov prežiť bez ohrozenia vzájomnej komunikácie. K sieti mali prístup iba zmluvní partneri rezortu obrany, vládne a akademické inštitúcie.
Začiatkom 90-tych rokov, keď sa o možnosti globálnej digitálnej komunikácie cez bežné telefónne linky začali zaujímať podnikatelia i jednotlivci, navrhla skupina fyzikov v Európskom centre pre jadrový výskum špeciálny hypertextový značkovací jazyk /HTML/, software prehliadača a World Wide Web /"celosvetová pavučina"/.
Skutočný štart Internetu a teda i vznik prvých zberateľských stránok sa však datuje zhruba okolo roku 1993 potom, čo v Národnom centre pre superpočítačové aplikácie /NSCA/ vytvorili webový prehliadač Mosaic, ktorý bol na Sieti zdarma. Odtiaľ si ho stiahli milióny užívateľov, ktorí ihneď začali v Internete hľadať výborné webové stránky. Z Internetu vzniklo nové médium pre celosvetovú výmenu informácií.
Dostať sa na Sieť môže každy, nikto nemusí o členstvo nikoho žiadať. Informácie sa môžu dostať k čitateľovi behom okamžiku, zatiaľ čo u klasického poštového styku sa jedná skôr o týždne. Dnes môžete v Internete naraziť na užívateľov akejkoľvek národnosti, ľubovoľného názoru, presvedčenia a vyznania.


Jeden zo spôsobov tlače z hĺbky je lept. Ako sa robí ? 30.august 2002

U tlače z hĺbky sú čiary a tieňovanie vyryté alebo vyleptané do kovových dosiek. Farba sa po nanesení otrie - naplní teda iba rýhy a povrch zostane čistý. Doska prekrytá mäkkým vlhkým papierom sa vsunie medzi válce lisu. V lise sa papier vtlačí do rýh, takže farba do neho vsiakne a výsledkom je otlač celej dosky.
Dve hlavné spôsoby tlače z hĺbky sú rytina a lept. Rytina vzniká ručným rytím čiar pomocou ryteckých nástrojov. Pri lepte sa čiary tvoria pomocou kyseliny, ktorá rozožiera nechránené miesta povrchu kovovej dosky. Plochy, ktoré nesmú byť vystavené účinku leptadla sa pokryjú tenkou vrstvou chránidla. To je kryt z látky podobnej vosku, ktorý môže byť podľa požadovanej techniky mäkký či tvrdý. Do krytu sa jemnou zaostrenou ihlou prevedie kresba tak, aby ihla prenikla na kov. Doska sa potom umiestní do kúpeľa riedenej kyseliny a odhalený kov sa lepta. Po vyleptaní sa kryt odstraní a doska potrie farbou. Pokryje sa vlhkým papierom a otlačí na hĺbkotlačovom lise.


Veľa ľudí si kupuje pohľadnice len tak. Čo je motívom takéhoto počínania ? 15.jún 2002

Aj keď je pohľadnica ako nástroj správy určená k používaniu v poštovom styku, jej životnosť na ňom neprestáva. Rada odoslaných pohľadníc je adresátom uschovaná, buď ako obraz - napr. pohľadnice miest a krajín, ktoré ľudia dostávajú z ciest svojich príbuzných a známych, alebo prosto ako spomienka odosielateľovej pozornosti.
Predovšetkým pohľadnice sú vecou, ktorá sa často stáva predmetom zberateľského záujmu. Rozlišujme však: zberateľstvo je činnosť, v ktorej podstatným účelom je samo zbieranie s cieľom úplnosti. I keď zberatelia kupujú značné množstvo pohľadníc, nevysvetľuje to ešte zhromažďovanie pohľadníc mimo zberateľstva.
Ďalším motívom kupovania pohľadníc pre seba je ich funkcia dokumentárna. Ak sme na cestách, kúpime si niekoľko miestnych záberov, aby nám obrazne znovu sprítomnili miesta, ktoré sme navštívili, či ešte lepšie, náš zážitok z týchto miest.
Nakoniec nie je málo ľudí, ktorí si kúpia pohľadnicu prosto preto, že sa im páči, pre vlastné potešenie: ako estetický objekt - obraz. Tieto pohľadnice môžu a nemusia byť vystavené, avšak čosi donútilo ich vlastníka, aby si ich kúpil - ich krása.
Vzťah k uznávaným kultúrnym hodnotám - vzťah k videnému a vzťah k pohľadnici je nesený spoločným faktorom. Sebavyjadrenie prostredníctvom estetického hodnotenia človeka aktívizuje, núti ho zaujímať stanovisko a zároveň ho radí do sveta krásnych vecí, vzťahu ľudí k ním a vzťahu ľudí cez tieto veci - sveta kultúry.
Svojím spôsobom je na tomto fenoméne účastná i pohľadnica. Človek, ktorý vyberá pohľadnicu k odoslaniu je vyzvaný k voľbe, k aktívnemu počínaniu. Možnosť previesť "tu správnu voľbu" povzbudzuje. Ak nájde kupujúci, čo sa mu skutočne páči, stáva sa sám sebe adresátom - kupuje si pohľadnice pre seba, pre svoje potešenie, do zbierky. Nemožnosť ju previesť, vedie k rozladeniu, k stráte aktívneho záujmu. Svoju úlohu hraje i moment vlastníctva: ako možnosť vracať sa k obrazu, i ako možnosť prostej držby (pohľadnicu si je možne privlastniť, obraz, hrad či krajinu nie).
Medzi týmito pólmi sa pohľadnica pohybuje ako drobný umelecký predmet. Preto si ju ľudia kupujú pre seba, bez úmyslu ju odoslať. A preto starostlivosť jej venovaná by mala zodpovedať jej významu.


Korešpondenčný lístok z roku 1870 od tlačiara Augustína Schwartza s dodatočne vytlačeným obrázkovým motívom pokladáme za najstaršiu známu pohľadnicu. Za najstarší fotografický záber použitý na pohľadnici, záber mesta Prešov (Eperjes)- Slovensko z roku 1867 od fotografa Karola Divalda.
Zaujíma ma, kto a kedy urobil prvú fotografiu ?
25.apríl 2002

Vôbec prvú fotografiu urobil v roku 1825 Francúz Joseph Nicéphore Niépce. Prvý obraz robený fotografickou technikou reprodukuje holandskú rytinu zo 17.storočia. Snímka patrila parížskemu starožitníkovi Andrému Jammesovi. Niépceovu fotku s listami, kde tento vynálezca fotografie vysvetľuje novú techniku svojmu synovi, vydražila v Paríži francúzska národná knižnica v tomto roku za 450-tisíc eur.
Experti sa dosiaľ domnievali, že prvé snímky pochádzajú až z rokov 1826-1827. Ako uviedla aukčná sieň Sotheby´s: "Táto snímka a sprievodná korešpondencia nás nútia prepísať históriu kľúčových prvých období fotografie".


Podiel pohľadníc s jedným záberom je ďaleko vyšší ako viacobrázkových pohľadníc. Prečo boli a sú pohľadnice s jedným záberom obľúbenejšie ? 27.február 2002

Vysvetlenie je jednoduché: viacobrázková pohľadnica určitého miesta je ekonomicky úsporná ako pre producentov, tak i pre zákazníkov, či už miestnych alebo cezpoľných. Lenže to znamená, že ak chcem posielať ako miestny občan miestne pohľadnice, či navštívim viackrát to isté miesto, mám možnosť adresátom poslať novú pohľadnicu práve len ráz a viackrát nie. Stereotyp v oblasti interpersonálnej komunikácie je nudný dvojnásobne. Jeden pekný záber sa posiela viackrát lepšie, než nevyrovnané zábery na pohľadnici viacobrázkovej. Viacobrázkové pohľadnice sa väčšinou "okúkajú" a začínajú byť vidieť ich nevýhody.


Je súvislosť medzi očakávaným vývojovým trendom v zberateľstve, t.j. generačnou výmenou a internetovou komunikáciou ? Ovplyvni internet zberateľstvo dlhodobo ? 14.január 2002

Je treba si uvedomiť, že naša spoločnosť prechádza v týchto rokoch generačnou obmenou, ktorá zmení tvárnosť kultúrnych potrieb, záujmov a činnosť obyvateľov v celku. Do dôchodkového veku vstupujú ročníky, ktorých vzdelanostná úroveň (a teda i nároky) je prakticky rovnaká, ako súčasný populačný priemer. Mladá generácia v priebehu svojho života zažíva masový rozvoj rôznych technických inovácií, ktoré sa stavajú bežnou súčasťou životného spôsobu. Očakávanie noviniek jednoducho patrí k životnému štylu mladšej generácie.
Internet je súčasťou masovej kultúry (podobne ako rozhlas a televízia) a je organizovaný jej procesmi. Televízne publikum zahŕňuje vyše 90% populácie. Podobne sa chovajú i ďalšie sféry. Túto možnosť - povinnosť - má i internet (aj keď nie na úrovni 90%). Zatiaľ ju využíva veľmi nedostatočne.
Netreba zabúdať, že súčasný stav zberateľstva je určitou historicky vzniknutou situáciou, je treba mať na pamäti vývoj života spoločnosti, premeny spôsobu života ľudí, ku ktorému zberateľstvo patrí.
Súhrne platí, že záujmová orientácia, ktorá do spôsobu života spoločnosti vstupuje ako generačná, pravdepodobne pretrvá po dobu života svojich nositeľov.


Má v dobe mobilov, faxov a internetu, budúcnosť pohľadnica - ako forma písomného poštového styku ? 19.novembra 2001

Komunikácia s inými ľuďmi patrí v podstate k ľudskému bytiu. Spojenie medzi ľuďmi môže nadobúdať rôznych podôb a rôzneho charakteru zámerností (spojenie nezámerné pre prípad pohľadníc nechávame bokom).
Same slovo spojenie hovorí, že sa vždy jedná o prekonanie toho, čo je inak oddelené, o prekonanie dištancie. Toto prekonanie sa deje v priestore. Fyzikálny priestor sa nekryje s priestorom sociálnym a psychickým. K prekonaniu väčších fyzikálnych vzdialeností potrebujeme nástroj - nositeľa našej správy. Toto médium je v istom zmysle náhradou pôvodného telesného spojenia.
Nástroje správ na diaľku existujú od tej doby, čo sa ľudia, ktorí potrebovali byť v spojení, od seba vzdialili - teda odjakživa. Ich potreba, počet a rôzne formy sú kultúrne a historicky podmienené.
V našom kultúrnom okruhu a v našej dobe ustavične rastie priestorová hybnosť obyvateľov. Potreba medziľudskej komunikácie na diaľku má vzrastajúcu tendenciu. Rozmnožujú sa i jej technické podoby. K pôvodnému písomnému styku pribudli v poslednom storočí rozmnožujúce sa telekomunikačné prostriedky.
Pohľadnica je formou písomného poštového styku, ale ako pohľadnica je tu však kôli obrazu. Okrem písomného vyjadrenia na rube je tu ešte iná reč, ktorá je symbolicky vyjadrená obrazom. Spojenie, ktoré nadviažeme prostredníctvom pohľadnice, má zámernú povahu symbolickej reprezentácie.
Ide o vyjadrenie pozornosti, pozornosti spočívajúcej v intersubjektivite osobne angažovanej. Nejde len o náhradu bezprostredného spojenia (ako napr. v prípade telefónu či internetu), ide o jeho symbolické vyjadrenie.
Až ontologické zakotvenie pohľadnice ako fenoménu oblasti interpersonálnej komunikácie umožňuje oceniť jej význam. Trascenduje sféru každodennosti - je vecou sféry sviatku, či už ide o sviatok verejný, súkromný, či sviatok len tak (urobiť niekomu radosť pozornosťou). Milovaná bytosť, ktorej pohľadnicu držíme v ruke, je nám v tom momente bližšia, než ostatní ľudia v miestnosti.
Teraz je už zrozumitelnejšie, prečo pohľadnica je, kupuje sa, posiela a bude posielať.


Ako môžem presne časovo zaradiť staré pohľadnice, resp. určiť rok ich vydania ? 10.novembra 2001

Odpoveď na Vašu otázku nájdete v článku JUDr.J.Gašpara: "Ktorá je najstaršia?".
V ľavom rohu sa nachádza menu, v ktorom musíte spustiť filokartiu. Tým sa Vám otvorí nová stránka, kde budú názvy rubrík. Kliknutím na odborné články sa zobrazia krátke ukážky všetkých článkov zaradených v Collecting_sk. Kliknutím na názov vybraného sa zobrazí celý článok.


Zaujímam sa o históriu a kultúrne pamiatky južného Slovenska. Bola vydaná publikácia o starých pohľadniciach zobrazujúcich mesto Nové Zámky ? 23.októbra 2001

Publikáciu "Nové Zámky - Érsekújvár - Neuhäsel 1897-1997" vydalo vydavateľstvo Lilium Aurum v Dunajskej Strede v roku 1997.
"Sto rokov, sto pohľadníc" od autorov Józsefa Liszku a Sándora Strbu obsahuje výber pohľadníc na základe súkromných zbierok A.Bertu a F.Majora.


Čím vlastne pohľadnica je ako kultúrny predmet ? 11.október 2001

Podstata pohľadnice je bytostne podvojná: dve dominantné funkcie, užitná a estetická, ju radia do oblasti užitého umenia.
Jej úžitkovosť je vecou samozrejmou, nepochybnou. Ak pohľadnicu bezprostredne chápeme a hodnotíme estetickými kritériami, chováme sa k nej tak, ako sa chováme k umeniu. Ide o vzťah k videnému, a to vzťah špecifický - je v ňom obsiahnutá možnosť sebavyjadrenia cez estetické vnímanie a hodnotenie. Práve pre špecifickosť jej užitnej funkcie je pohľadnica tiež drobným umeleckým predmetom - kultúrnym predmetom.


V zberateľskom časopise som sa stretla s výrazom ANALOGICKÁ pohľadnica a ráda by som vedela, čo je to a ako vznikli tieto pohľadnice ? 27.september 2001

Analogické pohľadnice - maximum karty z francúzskeho "carte maximum" - začal v rokoch 1902-1906 propagovať poľský zberateľ Hajducki tak, že nalepil poštovú známku na obrazovú stranu pohľadnice a pošta pri jej prijatí na prepravu opečiatkovala túto známku.
S odstupom času vysokú zberateľskú hodnotu získali analogické pohľadnice vytvorené kombináciou príležitostnej poštovej známky a poštovej pečiatky zhotovenej pri rovnakej príležitosti alebo s rovnakým námetom aký je na pohľadnici a známke.
Maximum karta je teda celkom troch vzájomne sa dopĺňajúcich prvkov, a to pohľadnice, poštovej známky i poštovej pečiatky.


V ktorom roku sa vo svete objavil prvý zberateľský filokartistický časopis a kde bola poriadaná prvá medzinárodná výstava pohľadníc ? 15.september 2001

Prvé filokartistické časopisy vyšli v Nemecku v roku 1896, v Taliansku 1898 (Cartoline postale ilustrata) a vo Francúzsku 1899 (L´ámateuer de la carte postale). Na prelome storočia vychádzal maďarský časopis "A képes Levelezólap (Obrázková pohľadnica)".
Medzinárodné výstavy sa poriadali od roku 1898. Od 1.5. do 31.5.1898 prebiehala výstava v Lipsku, v roku 1899 v talianských Benátkach a vo francúzskom Nizze. Ďalšie sa konali v roku 1900 v Budapešti a Paríži.


Má zhromažďovanie pohľadníc múzeami, archívmi a knižnicami zberateľský charakter ? 10.september 2001

Áno, ide o špecializované zberateľstvo pohľadníc. Slovenské múzeá vytvárajú a na výstavách predstavujú zbierky starých pohľadníc.
Najďalej je v tomto smere fotodokumentačné oddelenie Matice slovenskej v Martine. Po roku 1947 začalo pravidelné získavanie všetkých slovenských pohľadníc vrátane nákupu súkromných zbierok. Generálny topografický katalóg uložený v odbore špeciálnych fondov spracováva slovenské miestopisné pohľadnice abecedne podľa názvov miest. Dnes je v Matici slovenskej uložená najúplnejšia zbierka slovenských pohľadníc, ktorá je prístupná vážnym záujemcom.


V akej úprave zaviedla rakúsko-uhorská poštová správa do používania prvý korešpondenčný lístok - predchodcu pohľadníc ? 28.august 2001

Otvorený korešpondenčný lístok do poštovej praxe ako prvá na svete zaviedla rakúsko - uhorská poštová správa dňom 1.októbra 1869. Prvé vytlačky žltej farby o rozmeroch 120x88 mm, ofrankované natlačenou dvojgrajciarovou známkou, s jednou stranou výhradne adresnou a druhou stranou čistou určenou pre text, mali na lícnej strane natlačený rakúsky štátny znak a čierny nápis Correspondenz Karte.


Aké pohľadnice rozumieme pod pojmom panoramatické ? 20.august 2001

Panoramatické pohľadnice sú preložené a majú dvoj, troj aj štvornásobnú dĺžku bežných pohľadníc.


Ako často je Vaša stránka aktualizovaná ? 9.august 2001

Stránka je aktualizovaná vždy vtedy, keď dôjde nejaký príspevok. Ale sú aj iné dôvody - napr. doplňovanie a vylepšovanie funkcií a pod. Dá sa povedať, že minimálne raz do týždňa.


Ste niekým financovaný? 2.august 2001

Nie, nie som nikým financovaný. Tento projekt je dobrovoľný a nezárobkovočinný (hradím ho úplne zo svojich peňazí). Nemám žiadne postranné úmysly. Chcem, aby Collecting_sk bol internetovým priestorom pre všetkých zberateľov.


Pošlite Vašu otázku

Napíšte na e-mailovú adresu rudolfvaskovic@yahoo.com Vašu otázku, na ktorú Vám pri budúcej aktualizácii odpoviem (pokiaľ bude zameraná na problémy a nejasnosti súvisiace so zberateľstvom).

Zaraďte si link projektu medzi obľúbené adresy.
Ako? Stisnite prosím naraz nasledujúce dve klávesy CTRL+D!