TAI CHI CHUAN







     Tai Chi Chuan ( kin. transkripcija Taijiquan) kineska je borilačka vještina čiji se nastanak smješta u period Ming dinastije (1368-1644). Mnogi povjesničari drže da je tu fascinantnu vještinu osmislio taoistički svećenik imenom Zhang Zhangfeng, te se tada to nazivalo vježbom Trinaest stavova. Sve je bilo povezano sa taoističkom filozofijom iz drevne knjige I Ching o Pet elemenata i Osam trigrama ; principima funkcioniranja kozmosa, nezaobilaznim vrelom i za Zhang Zhangfenga.

Međutim, način na koji je došao do toga još i danas pobuđuje pažnju, te postoji nekoliko tumačenja.

U jednome od njih govori se o Zhangu kao majstoru borilačkih vještina, koji opterećen nekim pitanjima, u potrazi za odgovorima u snu susretne Legendarnog Cara koji ga poduči vježbama koje su zapravo bile preteče današnjem Tai Chi Chuanu. Drugo govori, također, o istom svećeniku, šaolinskom majstoru borilačkih vještina, koji se povlači u osamu zbog usavršavanja i vlastite potrage za smislom života. U prirodnome okruženju susreće se sa raznovrsnim životinjskim svijetom. Promatrajući borbe životinja, njihove gipke kretnje i prilagodljivost prirodnim uvjetima, stvara novu vještinu. Treće tumačenje predstavlja Zhanga kao iskusnog ratnika, koji, jednostavno, kroz vlastiti borilački razvoj oblikuje Tai chi chuan.

Smatra se da je Zhang autor Klasičnog teksta o Tai chiju, međutim, postoje povjesničari koji tvrde da je autor Wang Tsung Yueh iz provincije Shensi, majstor borilačkih vještina, do kojeg su doprle Zhangove vježbe stotinjak godina poslije njega. Iz nekoliko izvora nesumnjivo je da su obojica postojala kao povijesne ličnosti jer Wang Tsung prenosi vještinu majstoru Chiang Faa-u, koji, opet, podučava Chen Changxing-a (1771-1853) iz poznate obitelji Chen, 14. generacije. Chen Changxing vježbao je i drugu vještinu čiji je autor bio njegov predak Chen Wangting, glasoviti vojskovođa i majstor iz perioda dinastije Ming 9. generacije.
Danas je, ipak, nekako prevladalo mišljenje da je Chen Wangting utemeljitelj onog što učimo kao Tai Chi Chuan, upravo zato jer se ovo ime vještine raširilo njegovim radom i utjecajem. Posebno je zaslužan za spajanje sa taoističkim tehnikama disanja i vježbama za širenje chi-a, te za stvaranje posebnih vježbi spojenih ruku i vježbi spojenih kopalja. Jednakom mjerom Cheng je usavršio i širio filozofsko, teorijsko učenje o vještini.


    
Chen Fa Ke                           Chen Xiao Wang



Osnovni stilovi:

1. Chen stil
2. Yang stil
3. Wu stil
4. Wuu (Hao) stil
5. Sun stil


nastavlja se...

Dok ne postavimo stranicu sa vjezbama Tai Chija za osobe sa tjelesnim invaliditetom, preporucamo vam video kasetu koju mozete naruciti preko distributera Wayfarer Publications na adresi: www.tai-chi.com
Kaseta se zove: Chair Tai Chi
i nije bas jeftina, medutim, pokusavamo doci do materijala za vjezbace zainteresirane za prakticiranje Tai Chija, a sa tjelesnim poteskocama kako bi im mogucnost za vjezbanje bila ipak puno dostupnija.
Buducnost stvarate u sadasnjosti!
Hvala na razumijevanju!

Tai Chi Chuan za glumce, plesace i performere - tekst Sophie Delza možete naci ovdje!



Home