Copyright © Ukraїnarus`
Праіндоєвропейcькі елементи у культурі українського козацтва
 

Доктор археології та первісної історії України, провідний науковий співробітник Інституту археології НАН України, Інститут українознавства Київського Національного університету імені Тараса Шевченка, професор національного університету "Києво-Могилянська Академія" Л.Л. Залізняк пише:

"Наявність архаїчних елементів у традиційній українській культурі відзначали багато дослідників. Ми обмежимося розглядом деяких аспектів козацького культурного комплексу, що перегукуються з праіндоєвропейською традицією, вперше письмово зафіксованою в Рігведі. Спробуємо відшукати генетичні корені таких елементів українського козацтва, як кобзарство, "оселедець", червона китайка, малиновий прапор, бойовий пояс, козак-характерник.

Кобзарство відіграло величезну роль у формуванні національної самосвідомості українців. Його головна функція — прославлення козацького війська та його ватажків, виховання молоді, збереження традиції. За змістом та формою це явище має прямі паралелі в європейській лицарській культурі [61, с. 163—180]. Лицарські ватаги у середньовічній Європі супроводжували поети-співці: барди, скальди, трувери, менестрелі, трубадури. Безпосередній пращур кобзарів у Київській Русі — дружинний співець Боян, "що свої віщі персти на живії струни накладав, — вони вже самі князю славу рокотали".

БИЛИНИ мають прямі паралелі як у козацьких думах, так і в сагах скандинавських вікінгів, лицарських баладах часів Короля Артура, Карла Великого та хрестових походів [73]. Поети-співці лицарської слави — невід'ємний елемент військового культурного комплексу більшості індоєвропейських народів у середні віки. Так, ядром середньовічної армії іранців були воїни-гурки (тобто вовки). На бій їх надихав поет, читаючи перед строєм поему Фірдоусі "Шах-наме". Безпосереднім пращуром бардів, скальдів, труверів, кобзарів був Гомер з безсмертними епосами Іліадою та Одіссеєю, що описують події кінця II тис. до н. е. Епос Гомера типологічне, стилістично, жанрово є підмурком військово-лицарської поезії середньовічної Європи, в тому числі кобзарських дум. Традиція індоєвропейської військової поезії своїм корінням сягає арійських гімнів Рігведи. У аріїв існував культ слова, яке вони наділяли фізичною силою. Сила вождя і його війська прямо залежала від кількості священних

[Залізняк Л.Л. Первісна історія України... - С.136.]

гімнів, складених і прочитаних поетом-жерцем цього вождя. Крім того, вважалося, що боги відкривають істину поетам-брахманам (ріші). Стародавні арії вірили, що ріші самі не створюють поетичних картин, а лише переливають у слова істину, що відкривають їм боги в момент божественного натхнення. Поет-брахман впадав у натхненний стан теж з волі богів і з допомогою священного наркотичного напою сооми. Тому військові поети ріші у Рігведі виступають як посередники між богами та людьми [148, с. 479—482]. Віра у божественне походження поетичного таланту та натхнення — один із найбільш стійких стереотипів європейської поезії. Скальди стародавніх вікінгів склали величезну кількість віс - віршів на славу варязьких конунгів.

Вважалося, що віс збільшував не лише славу, а й фізичну силу вождя та його війська. Конунги винагороджували скальдів сріблом та золотом, що, як і слово, мали магічну силу. Відбувалося своєрідне передавання частини сили та удачі вождя скальду-дружиннику. Щоб зберегти силу та щастя, так би мовити, у матеріалізованому вигляді, нерідко скарб закопували у землю або ж просто топили в болоті чи морі [45, с. 146-150]. Корені таких стосунків між військовим вождем та скальдом простежуються у Рігведі.

Арії вірили, що ріші без достойної винагороди вождя не лише збідніє, а й втратить свій божественний поетичний дар. Навіть в сучасній Індії брахмани, працюючи вчителями, лікарями, юристами чи науковцями, отримують не платню, а винагороду [99, с. 97]. Тому гроші, що давали кобзарям за виконання дум, слід розцінювати не як платню чи милостиню, а винагороду за виконання містичних гімнів. Принаймні так було у давнину.

Не менш архаїчним елементом культури українського козацтва був "оселедець". Подібну зачіску мали... скандинавські вікінги, руський князь Святослав, кельти Західної Європи. Кольоровий гребінь сучасних панків наслідує стародавній кельтський "оселедець"...

[Залізняк Л.Л. Первісна історія України... - С.137.]

Не виключено, що цю зачіску перейняли народи уральської мовної сім'ї у процесі її формування у II тис. до н. е. від індоєвропейців казахських степів. Про запозичення окремих елементів індоєвропейського культурного комплексу тюрками свідчить археологія [99].

Червона китайка та малиновий козацький прапор теж мають дуже давню історію. Рештки червоного поховального покрову археологічне зафіксовані в могилі отамана Івана Сірка, що помер 1680 p. Під червоною китайкою ховали в Україні навіть у XVIII ст., але тільки козаків.

Безпосередні пращури козаків дружинники Київської Русі теж любили червоне. Це колір переважної більшості стягів, корогв та значків княжої дружини на мініатюрах давньоруських літописів. І у літописах, і в "Слові о полку Ігоревім" безліч згадок про червені щити, корогви, стяги, княже крзно. І це загальноіндоєвропейська військова традиція. Червоний бойовий одяг носили спартанці та воїни Риму. У плащах такого кольору йшли на бій кельти та стародавні перси.

Археологічні рештки свідчать, що скіфи та сармати теж фарбували бойовий панцир та зброю в червоне. Стародавні арії були, як зазначалося, вогнепоклонниками. Червоне полотнище символізувало бога вогню Агні. Беручи червоний прапор у бій, арії вірили, що на їхньому боці воює сам Агні та інші боги. Бойовий клич "З нами бог" був не абстрактною формулою. Оскільки арії спалювали померлих, то червоний колір був також кольором жалоби. Тому перед спаленням воїна вкривали червоним (148, с. 452—457; 99, с. 96, 70—77].

В одяг такого кольору людину вдягали перед стратою. Міфологія зображує бога потойбічного світу Яму в червоному одязі. Кольором військової верстви кшатріїв був саме червоний. В індоарійській культурній традиції відродження також символізується червоним кольором. Досі перед весіллям або народженням дитини в Індії люди фарбують у червоний колір стопи ніг, кисті рук, голову. У багатьох похованнях так званої катакомбної культури півдня України кістки стопи, кистей рук, черепи похованих нерідко бувають густо посилані червоною вохрою. Взагалі на півдні України під курганами розкопано тисячі поховань IV—II тис. до н. е. Померлих клали в могилу в скорченій позі й густо посипали червоною вохрою — прообразом козацької китайки.

Все це стає зрозумілим, якщо вважати цей регіон прабатьківщиною індоєвропейських народів, у тому числі індоаріїв. Численні підкурганні поховання степової та лісостепової України мідно-бронзової доби, що належать людності середньостогівської, ямної, катакомбної, зрубної культур, залишені найдавнішими індоєвропейцями та їхньою східною гілкою — індоіранцями. Отже, червоний колір в індоєвропейській традиції є символом війни, воїнів, військової аристократії, а також жалоби та відродження. Його культурно-історичні корені простежуються археологічне з IV тис. до н. е. в українських степах, які були індоєвропейською та індоіранською прабатьківщиною.

[Залізняк Л.Л. Первісна історія України... - С.138.]

Тому немає підстав виводити малиновий (червоний) козацький прапор від кольору польського прапора, нібито дарованого запорожцям королем Стефаном Баторієм наприкінці XVI ст. Водночас нелогічно вважати малиновий (червоний) прапор національним стягом Української держави, адже червоне знамено було військовим символом усіх індоєвропейських народів...

Саме у цей час юнака обв'язували бойовим поясом зі зброєю і він ставав справжнім дорослим воїном-вовком. Ще донедавна селяни Данії вірили, що людина, яка надягала металевий пояс або ошийник, стає вовком [85, с. 116]. Індоіранці 3000 р. тому посвячували юнака у воїни саме в такий спосіб [99, с. 85].

Перехід хлопчика до стану дорослих чоловіків-воїнів розцінювався як його друге народження. За Тацитом, так само після навчання у вовчих чоловічих громадах посвячували у воїни свою молодь і стародавні германці І ст. н. е. У Європі обряд обв'язування юнака поясом з мечем був основою ритуалу висвячення у лицарі аж до пізнього середньовіччя [85, с. 336].

В Україні бойовий пояс був відомий вже 5000 р. тому. Разом із різнома- нітною зброєю він обов'язково присутній на кам'яних зображеннях індо- європейських воїнів, що мешкали в українських степах 5000—3000 р. тому (мал. 57). Наприклад, більшість кам'яних статуй кімерійських воїнів, що жили у

Надчорномор'ї близько 3000 р. тому, являють собою кам'яний стовп з вибитим на ньому поясом з різноманітною зброєю. На стелах неіндоєвропейських народів Надчорномор'я, зокрема половців, бойовий пояс або повністю відсутній, або ж зображений дуже невиразно, як друго- рядний елемент. s..

У княжі часи воїн, чарівник-волхв чи просто чоловік обертався вовком, обв'язуючи себе священним поясом — наузом. Вовкулака повертав людську подобу, коли знімав цей обрядовий пояс. У повчанні проти поганства Кирила Туровського XII ст. читаємо: "Согреших, наузи в'язах на себе і к волхвам, к чародеям ходих,.."..На срібному браслеті XII ст. з Городища на Галичині зображено такого вовка- перевертня, обв'язаного орнаментованим поясом-наузом [150, с. 725—735].

[Залізняк Л.Л. Первісна історія України... - С.143.]

Такий обрядовий пояс згадується в українському фольклорі. За переказами, чоловіка перетворюють на вовка, обв'язавши заговореним перевеслом, ликом чи ременем. Якщо цю пов'язку зняти, вовк знову стане людиною. Під вовчою шкірою вбитого вовкулаки нібито знаходили шкіряний пояс. Бойовий пояс праіндоєвропейців зберігся до наших часів у традиційному одязі корінних мешканців Карпат — гуцулів. Це черес — широкий шкіряний чоловічий пояс, багато оздоблений металом, тисненням, пристосований для носіння топірця, ножа, кресала, люльки, грошей тощо.

Як відомо, гуцульський юнак ставав справжнім леґенем, коли батько дарував йому черес. Отже, у багатьох індоєвропейських народів простежується міфологічний комплекс вовкулаки. Це воїн-дружинник, що часом обертається вовком, чаклун, звичайна зброя його не бере, а лише срібна чи осиковий кілок. Вовкулака носить бойовий пояс, п'є перед боєм наркотичну рідину. Певні аналогії цьому комплексу бачимо у фольклорному образі козака- характерника...

[Залізняк Л.Л. Первісна історія України... - С.144.]

У III—II тис. до н. е. вплив індоєвропейців на пращурів тюрків та монголів різко посилився у зв'язку з експансією східної індоіранської гілки індоєвропейців зі степів Східної Європи на схід до Алтаю та Монголії. Саме від цих прибульців мисливські суспільства Алтаю запозичили навички скотарства та пов'язані з ним елементи рухливого побуту степовиків-номадів, наприклад портативне житло — юрту та одяг вершника (шаровари, кафтан) [99], а також згадані вище елементи культурної традиції.

[Залізняк Л.Л. Первісна історія України... - С.145.]"

Залізняк Л.Л. Первісна історія України: Навч. посібник.- К.: Вища шк., - С.136-145.

 
Народний жіночий одяг Південної Русі (1) та Скандинавії (2). Реконструкція за матеріалами розкопок позовань Х ст. біля м.Бірка, Південна Швеція. Обіидві жінки носили на грудях по дві черепахоподібні фібули - типові прикраси скандинавських вікінгів Х-ХІ ст.ст.
Народний жіночий одяг Південної Русі (1) та Скандинавії (2). Реконструкція за матеріалами розкопок позовань Х ст. біля м.Бірка, Південна Швеція. Обіидві жінки носили на грудях по дві черепахоподібні фібули - типові прикраси скандинавських вікінгів Х-ХІ ст.ст. (Залізняк Л.Л. Первісна історія України...)

Доктор археології та первісної історії України, провідний науковий співробітник Інституту археології НАН України, Інститут українознавства Київського Національного університету імені Тараса Шевченка, професор національного університету "Києво-Могилянська Академія" Л.Л. Залізняк пише:

"Вивчаючи український національний одяг, етнографи дійшли висновку, що своє походження він веде навіть не від одягу Русі, а від давньослов'янського. Регіональні його особливості беруть початок від одягу племінних об'єднань VIII ст., про які пише Нестор-літописець.

У народному костюмі людності Київської Русі вже виразно простежуються специфічні особливості українського традиційного вбрання. Особливо це стосується одягу селянок: довга вишита сорочка, плахта, постоли, вінець у дівчат та намітка у жінок. (Ніколаєва, Щербій, 1991, с.59, 99)

Поховання жінки в національному українському строї досліджено археологами поблизу центру скандинавських вікінгів м.Бірки в Південній Швеції. Шведські дослідники датують його Х ст. і вважають похованням слов'янської рабині, полоненої під час походу варягів на Русь (Мал. 19) (Herrmann, 1982, p.61). Як видно з ілюстрації , одяг похованої є традиційним національним вбранням української жінки (характерна вишита сорочка специфічного крою, плахта, крайка, очіпок). Лише так звані черепахоподібні фібули на грудях є запозиченням із скандинавського костюму. Для порівняння наводимо реконструкцію традиційного одягу варязької жінки того часу (Рис. 19, 3). Похована тисяча років тому у м. Бірці

[Залізняк Л.Л. Від склавинів до... - С .130.]

жінка, очевидно, була полоненою під час походу варягів на Південну Русь, її одяг переконливо свідчить про тісну етнічну спорідненість людності Південної Русі з історичними українцями. На думку фахівців Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології НАН України, костюм похованої типологічне близький до традиційного вбрання українок Середнього Подніпров'я.

Певні паралелі з козацьким та селянським чоловічим одягом простежуються у чоловічому вбранні X-XIV ст.ст. Згадайте опис зовнішності князя Святослава Ігоровича Левом Дияконом: біла сорочка, оселедець, довгі вуса, голене підборіддя, сережка у вусі. За київськими літописами, русичи носили кожухи, свити, опанчі, сорочки, які у пізньому середньовіччі були невід'ємною частиною українського національного костюма. Обличчя українського етносу значною мірою визначається яскравим і своєрідним фольклором (казки, легенди, повір'я, народні пісні, колядки, щедрівки, козацькі думи, звичаї тощо), а також такими етнографічними елементами, як народна вишивка, різьба по дереву, писанки тощо.

Вони мають дуже глибокі місцеві корені, сягаючи на' Правобережжі ранньослов'янських часів (початок І тис.до н.е.) і навіть дуже давніх індоєвропейських традицій. Щодо еп"хи Київської Русі, то немає сумніву, що український фольклор та етнографія XVI-XX ст.ст. безпосередньо постали на південноруській основі...

[Залізняк Л.Л. Від склавинів до... - С .133.]

Козацтво продовжує традиції дружин київських князів Х - XIII ст.ст. Їх поєднують лицарський кодекс поведінки, родинний принцип влаштування ватаг, культ меча, шаблі, коня, святі-покровителі Марія Покрова, Святий Юр, зовнішність (оселедець, вуса, гоління бороди, червоний колір стягів, зброї, одягу) та інші численні паралелі. Більшість із них пояснюється тим, що дружина Русі та українське козацтво були своєрідними проявами європейського лицарства, яке постало на дуже давніх індоєвропейських військових традиціях.

Феодально-лицарський стан був стрижнем європейської цивілізації на середньовічному етапі розвитку. Н.М.Яковенко (1993, с.70) переконливо показала, як через українську шляхетсько-лицарську верству XIV - XVII ст.ст. козацтво успадкувало державотворчі традиції та ментальність боярсько-дружинної верстви Київської Русі. Невід'ємним елементом лицарського культурного комплексу середньовічної Європи є співці лицарської слави - барди, скальди, трувери, менестрелі тощо. В Україні такими були кобзарі, що відіграли величезну роль у формуванні українського народу. За змістом та формою кобзарство має прямі паралелі, з одного боку, в європейській лицарській культурі, а з іншого - в дружинній культурі Русі. Безпосередній

[Залізняк Л.Л. Від склавинів до... - С .134.]

попередник кобзарів пізнього середньовіччя - дружинний співець Боян, "що свої віщі персти на живії струни накладав, - вони самі князю славу рокотали". Козацькі думи мають прямі аналогії за структурою, формою, змістом як у богатирських билинах київського циклу та дружинному епосі "Слово о полку Ігоревім", так і в сагах скандинавських вікінгів, лицарських баладах часів Карла Великого, короля Артура та хрестових походів ... Отже, козацтво та кобзарство репрезентують собою своєрідний український прояв загальноєвропейських лицарських традицій на пізньосередньовічному етапі

[Залізняк Л.Л. Від склавинів до... - С .135.]

розвитку. Вони продовжували військові традиції попереднього етапу української історії, а саме - дружинні звичаї Х - XIV ст.ст. Відсутність власного лицарського епосу у пізньосередньовічній Росії пояснюється знищенням тут незалежного феодально-лицарського стану Іваном Грозним ...

Прямі паралелі ментальності козацтва, що так вплинули на формування українського характеру, знаходимо в яскравих образах князів-лицарів Південної Русі - Святослава, "хороброго Мстислава", що зарізав Редедю перед полками "косозькими", князя Ігоря, що гукає дружинникам перед нерівним боєм з половцями: "Краще вже потятим бути, ніж полоненим", та багато інших. Саме на цьому грунті постали напівлегендарні герої українського козацтва Байда Вишневецький, Наливайко, Сірко, Палій, Гонта, оспівані в думах кобзарів та в безсмертних творах Тараса Шевченка і Миколи Гоголя.

[Залізняк Л.Л. Від склавинів до... - С .136.]"

Залізняк Л.Л. Від склавинів до української нації. -К: "Бібліотека Українця", - С.130-136.

 

"Аскольд і Дир, Олег, Ігор, Святослав — це ті могутні постаті, що нашу історію з тісних закутий вивели в широкий світ, пустили українські кораблі на Чорне море, повели свої полки на Кавказ і Каспій, дотягли до Дунаю й балканських гір. Ядром їх війська були скандинавські варяги, лицарі заковані в залізо, з обосічними мечами, звязані воєнним братерством, відважні й на все рішені. Вони дали нам перший зразок війська, що звало сувору дисципліну, — найважнішу з військових чеснот. За їх прикладом почала творитись наша дружина, лицарське прибічне військо князів. Ця доба дала воєнним походам реальні цілі; воєнна сила мала служити потребам громадянства, боронити торговлю, протидіяти експанзії сусідів; армія служила державі."

Крип’якевич І., Гнатевич Б., Стефанів З., Думін О., Шрамченко С. Історія Українського війська. Т.І. (Упорядкування, покажчики Б.З.Якимовича.) – 5-е вид., змін. і доп. –Київ: Варта, 1994. -С.14-15.

 
Вікінги Аскольд і Дір
Київські вікінги Аскольд і Дір
"Так каже літопис, але як ми вже знаємо, Київ в кінці IX в. був столицею великої Руської держави, мав може з двісті літ перед тим своїх князів і не був безперечно, таким мізерним городком, щоб якась бродяча невелика скандинавська ватага прийшла й усілася там, а Поляне ще й раді б тому були. Крім того, з інших джерел відомо, що Аскольд та Дир справді князювали в Києві, але не разом: Аскольд десь між 860—867 роками, а Дир — аж при кінці 880-х років. Можна навіть думати, що Аскольд був уже християнин, бо на його могилі, над Дніпром, пізніш поставлено було церкву. Дуже може бути, що відомий похід Руси на Царград у 860 році підняв князь Аскольд. Русь вирушила в похід на 200 кораблях. «На човнах були варвари, що тримали у руках мечі, грозилися на город і кричали. Сі варвари-Руси були хорошого зросту, русяві й з сірими очима. Значніші між ними голили бороди й носили довгі вуса; на головах, з довгими оселедцями (чубами) і підголеною чуприною, носили гостроверхі шапки; поверх кольчуги були одягнені білі киреї, що защіпалися прищіпкою на правому плечі. Узброєні вони були сокирами, сагайдаками, списами та мечами гострими з обох боків, а щити в них були довгі та внизу вузькі». Так описують греки те військо, що прийшло до них."

Князі України-Русі. Укладено на основі „Історії України-Русі” Миколи Аркаса та „Літопису Руського”, упорядники Я.Мельничук і Б.Карабін. - Львів: Вид. „Край”, 1993. – С.25.

 

Візантійський хроніст Лев Діакон, автор "Історії в десяти книгах" про період 959-976 рр., залишив унікальний опис князя Святослава Ігоревича, зокрема, його зовнішній вигляд:

"Середнього зросту, не занадто високий, але і не низький, брови мав густі, очі сині, ніс короткий, борода оголена, на верхній губі густе і довге волосся, голова зовсім оголена, з одного боку висів чуб, що означало значний рід; шия здорова, плечі широкі, і взагалі дуже добре був збудований; здавався якимсь понурим і диким; в однім усі висіла золота сережка, оздоблена двома перлинами, з карбункулом посередині, одіж на ньому була біла, нічим не різнилася від інших, окрім чистоти"."

С.Макарчук Писемні джерела з історії України: Курс лекцій. – Львів: Світ, 1999. - С.31.

 

"На старовинних книжкових мініатюрах і фресках зустрічається зачіска, яка нагадує український оселедець. Це довге пасмо волосся, що звисає з одного боку. Можливо, це була зачіска князів"

Сыромятникова И. С. История прически: учебник для театр. худож.-технич. училищ.— М.: Искусство, 1989.— С. 84.

 

"Русы бреют бороды (Лев Диакон, Ибн-Хаукаль), красят жёлтой или чёрной краской (Аль-Джайгани, Ибн-Хаукаль) или свивают (Ибн-Хаукаль), татуируются (Ибн-Фадлан), стригут или бреют голову, оставляя на одной стороне чуб (Лев Диакон, Аль-Джайгани). Так описывают арабы и византийцы тех руссов, которых им пришлось видеть далеко за пределами их родины. В данном случае речь идёт, очевидно, о господствующей, дружинной и купеческой прослойке руссов, а не о сельском населении древней Руси. Обычай красить или брить бороды, брить головы, отпускать чуб, татуироваться был распространён среди господствующих слоёв Руси… К сожалению, обычаи, господствовавшие среди сельского люда, «людья», «простой чади» Киевской Руси, придававшие их внешнему виду определённые черты, нам неизвестны."

В.В.Мавродин Древняя Русь. ОГИЗ ГОСПОЛИТИЗДАТ, 1946. -С.98.

 
Чуб (оселедець) - це типова слов’янсько-норманська фризура. На голові у норманів така зачіска була ознакою знаті - ярлів. Нормани, які завоювали Англію мали виголені голови та широкий чуб спереду. Така зачіска була розповсюджена серед кельтів. Останні вважали довгі пасмі волосся, як ознаку божественності. У IX ст., за династії Каролінгів, франкські воїни носили зачіску, що нагадувала український чуб-оселедець. Чуби також носили древні германці - готи (остготи), які жили в степах України, тому ця зачіска була поширена серед скандинавів і українців. Слов’янська язичницька ідолографія практично не знає довгобородих богів і зовсім не знає довговолосих. Праукраїнські племена зображали своїх ідолів з вусами, але без борід (Перун, у якого „вус злат”). На мініатюрах Радзивіллівської літописі у Перуна усів не видно, як і бороди. Зате виразно помітний чуб-оселедець, зовсім по-запорозькі спадаючий до лівого вуха. Історики твердять що, Руси (скандинави) Київської Руси–України IX-XI ст. голили бороди і голови. Дотримуючись княжої військової традиції, запорожці, так само як і військо вікінга Святослава, голили голову і бороду, залишаючи вуса і чуб. Треба тут сказати, що в середньовічній Європі християнська церква виступала проти звичаю “вирощувати на обличчі щетину”. Козьма Празький, описуючи знатного чеха доби Болеслава Грізного, відзначає подвійний чуб на його голеній голові. „Велика хроніка”, описуючи останнього представника родової знаті на польський престол – Котишко, каже, що його голова була голою, за винятком одного жмутка волосся на маківці – повна аналогія зі Святославом. Схожа зачіска у князя Вацлава на мініатюрах Вольфенбюттельської рукописі. Спорідненні слов’янам балтійці теж не були схильні відпускати волосся і бороди. На середньовічних зображеннях прусів бачимо голені бороди, довгі вуса і коротко підстрижені волосся (іноді розпізнаються чуби). В іконографічної традиції Литви зображення Ягелло (Ягайло) дуже походить на князя Святослава. Такій же був і загальний вигляд литовської шляхти того часу.
Воїни германського племені англів носили зачіску, що нагадувала український чуб (оселедець). (Кадри iз шотландського історичного фільму „Winter Warrior” © Palm Tree UK Ltd.)
Воїни германського племені англів носили зачіску, що нагадувала український чуб (оселедець). (Кадри iз шотландського історичного фільму „Winter Warrior” © Palm Tree UK Ltd.)
Воїни германського племені англів носили зачіску, що нагадувала український чуб (оселедець). (Кадри iз шотландського історичного фільму „Winter Warrior” © Palm Tree UK Ltd.)
Воїни германського племені англів носили зачіску, що нагадувала український чуб (оселедець). (Кадри iз шотландського історичного фільму „Winter Warrior” © Palm Tree UK Ltd.)
Воїни германського племені англів носили зачіску, що нагадувала український чуб (оселедець). (Кадри iз шотландського історичного фільму „Winter Warrior” © Palm Tree UK Ltd.)
Воїни германського племені англів носили зачіску, що нагадувала український чуб (оселедець). (Кадри iз шотландського історичного фільму „Winter Warrior” © Palm Tree UK Ltd.)
Воїни германського племені англів носили зачіску, що нагадувала український чуб (оселедець). (Кадри iз шотландського історичного фільму „Winter Warrior” © Palm Tree UK Ltd.)
Норман в середньовічної Англії. Широкій різновид норманського чуба.
Більшість франкських, сакських, вандальських і інших воїнів середньовічної Європи заплітали шевелюри в коси і голили потилицю.
Норман в середньовічної Англії. Широкій різновид норманського чуба.
Більшість франкських, сакських, вандальських і інших воїнів середньовічної Європи заплітали шевелюри в коси і голили потилицю.
Святослав Завойовник. Конунг-імператор України-Руси в роках 964-972. Розповсюджувач традицій вікінгів в Київської Русі-Україні.
Скандинавський воїн-вікінг війська Святослава Завойовника.
Святослав Завойовник. Князь України-Руси в роках 964-972. Розповсюджувач традицій вікінгів в Київської Русі-Україні.
Норманська зачіска-чуб воїна Київської Руси-України часів конунга-імператора Святослава Завойовника.

Воїн Київської Русі-України.

Cлов’янсько-норманська зачіска-чуб воїна Київської Руси-України часів князя Святослава Завойовника.
Воїн Київської Руси-України.
 
Тризна князя Святослава та його воїнів під Доростолом.
Тризна князя Святослава та його воїнів під Доростолом. [В.С.Крисаченко Україна на сторінках святого письма... -К.: "Наукова думка", 2000. - С.342-343.]
 

"Обычно, комментируя внешность Святослава, исследователи предполагают «связь с обычаями степняков» (Сюзюмов, Иванов), «тюркскую причёску» (Петрухин), «облик не южнорусский, но печенежский» (Членов)(45). Если бы это было так, то выглядело бы весьма странно. Мы установили, что облик Святослава был не исключением, а правилом среди русов и говорить надо не о единичном случае подражания чужому обычаю, а о всенародном перенимании его. Контакты же тюрок и скандинавов (которыми норманнисты считают русов) не были ни долгими, ни плотными в середине X в. Никаких условий для перенимания у совершенно чуждого народа обычая... мы не видим...

В целом, рассмотрев обычаи средневековых тюрок, смело можно заключить: причёска Святослава и русов IX-XI вв. вообще не могла быть тюркским заимствованием хотя бы потому, что тюрки такой причёски не носили! Зато есть указания на то, что подобный облик могли иметь славяне VI в."

Л.Р.Прозоров Внешность князя Святослава Игоревича, как этноопределяющий признак.

 

Польській вчений – гуманіст Матвій Меховській в „Трактаті про дві Сарматії” (1517 р.) "розрізняє "казаків" і "козаків", причому в перших він вбачає породження татарського світу, а в других -руських селян-втікачів, які створювали збройні загони в незаселених степах. "Казак - татарське слово, - стверджує автор трактату, - а козак - руське, ним називають хлопа, підданого-бродягу, пішого або кінного" (Меховский М. Трактат о двух Сарматиях. - М. - Л., 1938., с. 72). Це цінне підтвердження, до того ж одне з найбільш ранніх, справжнього походження українського козацтва, повз яке пройшли вчені, що займалися вивченням проблеми, яка викликала стільки гострих суперечок. Водночас наведені рядки говорять про те, що в Польщі на початку XVI ст. вже чітко розрізняли татарських і "руських", тобто українських козаків, що це розрізнення стримало навіть лексичне вираження ("казаки" і "козаки")."

Дмитро Наливайко Очима Заходу: Рецепція України в Західній Європі XI-XVIII ст. - К.: Основи, 1998. - С.114.

 
Французький літератор XVII ст. Лінаж де Восьєнн твердить у книзі „Дійсні причини повстання козаків проти Польщі” (1674 р.) "що не тільки самі козаки "рутенського", тобто українського, походження, а й слово "козак" теж "рутенське", на відміну від "казака", слова й утворення татарського (там само, Linage de Vauciennes. L'origine veritable du soulevement des Cosaques contre la Pologne. - Paris, 1674, с. 78). Це колишні підневільні люди, які вирвалися на свободу, в більшості своїй вони живуть воєнною здобиччю і не бажають нікому коритися. Не хочуть козаки визнавати себе й підданими Польського королівства і заявляють, що вони "тільки союзні з ним (allie), і на цьому ґрунті часто виникають великі незгоди. Вони завжди хотіли мати керівників тільки з їхнього народу, а не призначених польським королем, і обирали їх з-поміж себе за своєю фантазією; цей їхній гетьман один повинен засвідчувати підлеглість Польській Короні" (там само, с. 81-82)."

Дмитро Наливайко Очима Заходу: Рецепція України в Західній Європі XI-XVIII ст. - К.: Основи, 1998. - С.317.

 

"Такі козацькі прізвища, як Гетьман, Кошовий, Козак, Отаман, Курінний, Хоружeнко, Січовик, Бунчужний, Сурмаченко, Булавин, Пернач та інші утворені від козацької термінології, вимагають для свого пояснення розкриття цієї термінології.

Пояснити ж традиції символіки і термінології українського козацтва та її семантику неможливо без осмислення усього феномену козацтва як одного з проявів феномену України.

Спроби розкрити семантику козацької термінології, обмежуючись лише міркуваннями над окремо взятими словами, призводять не до "етимону" (істини), а до курйозів - козак стає білим гусаком. Січ - засікою. Кіш - татарською отарою овець і т.п.

Нестримна фантазія мовознавців, необмежених вимогою зіставляти свої здогадки з реальним історичним процесом, міфологією, національними традиціями, національною ментальністю та іншими проявами феномену козацтва, наплодила безліч легковажних тлумачень козацької термінології, суперечливих і взаємовиключних, але завжди принизливих і зневажливих.

На жаль, чимало наших видатних істориків та археологів, які на основі археології, спогадів, дум, пісень та історичних документів високо підносять імідж козацтва, не надають значення безвідповідальним мовознавчим вправам і вводять до своїх текстів їх погано аргументовані заяви.

Навіть найвищий авторитет історії козацтва, академік Д.Яворницький, строго об'єктивний в оцінках археологічних та історичних матеріалів, дав змогу легковажним мовознавцям переконати себе, ніби слово "козак", безумовно - східне слово, як і слова "аксак, арак, байрак, бузак, бурчак, гайдамак, інак, кабак, кишлак, кулак, кунак, сугак, табак, чупрак, чумак" та багато інших подібних слів, що мають поширене у багатьох тюркських мовах закінчення "ак" [1)].

При цьому чомусь ігнорується, що наявність закінчення "ак" у тюркських мовах не може заперечити наявності

[Олексій Братко-Кутинсьий. Феномен України... - С.82.]

такого ж закінчення і в українській та інших слов'янських мовах (бідак, вожак, літак, русак, біляк, черв'як, четвертак, п'ятак, смак, переляк, знак, гопак, слимак, рак, гак, мастак, солончак, моряк, поляк, вітряк і так далі, сотні слів).

Більшість дослідників, як і Яворницький, намагається, однак, заспокоїтись на тому, що слово "козак" запозичене з тюркських мов. Чому саме з тюркських і чому запозичене? Справа в тому, що ідея меншовартості нашого народу, викохувана польськими, а згодом і російськими імперськими ідеологами, дала, зрештою, свої плоди.

Багато наших людей і ще більше не наших повірили, ніби українці - це якийсь другорядний етнос (малороси, хохли, бидло тощо), який не має минулого, високої духовності, державно-громадських традицій... Повірили, що українська спільнота виникла усього-на- всього десь у XIV-XV століттях, отже й козацтво не могло з'явитись раніше.

А що у XIV-XV століттях в українській та інших арійських мовах не було слова, від якого могло б утворитись слово "козаки", то це слово, вирішили етимологи, запозичене у тюрків, де цілий народ зветься "казахи", і в яких є словосполучення - каз+ак, що означає гусак (каз) білий (ак). І нікого з етимологів чомусь не турбувало, що образ білого гусака не асоціюється не тільки з образом українського козака, а й зі значенням слова "козак" у тих же тюркських мовах.

Так у мові кримських татар слово "козак" означає вільна, озброєна, незалежна людина, шукач пригод, бродяга; у казанських татар, крім наведеного, це слово має ще й значення "слуга". Аналогічна двозначність у казахській, киргизькій, азербайджанській і башкирській мовах. Для кумиків козак - це "зброєносець у феодала, дружинник", для чагатайців - "розбійник", для половців " - "вартовий, передовий, нічний і денний"...

Таке розмаїття значень слова в тюркських мовах і повна його невідповідність дослівному значенню - "білий гусак" свідчить про те, що не ці мови його породили, що слово потрапляло у тюркські мови ззовні, у готовому вигляді при практичному спілкуванні з тими нашими предками, які звали себе козаками. Залежно від стосунків з цими людьми формувалося й значення слова у тій чи іншій тюркській мові.

Кримські татари мали справу з вільним низовим козацтвом, тобто з "вільними озброєними незалежними людьми, шукачами воєнних пригод", які зухвалими нападами тримали в страхові увсі кримські й турецькі порти. Казанські татари, башкири, азербайджанці і киргизи мали вже справу не стільки з вільними козаками, скільки з проданими в рабство полоненими, яких використовували як робітників, слуг; звідси й двозначна семантика слова.

Феодали кумиків - сусідів ставропільського і терського козацтва формували свої дружини з козаків (аналогічно тому, як київські князі формували

[Олексій Братко-Кутинсьий. Феномен України... - С.83.]

їх з тюрків і варягів; французькі королі з шотландців і швейцарців і т.д.), на чагатайців (точніше дхагатайців), очевидно, найбільше враження зробили збройні напади грабіжницьких експедицій донських та уральських козаків, а, можливо, й власних кайсаків, що й обумовило ототожнення ними слова "козак" зі словом "розбійник" (в той же час, як кумики ототожнили його зі словом "дружинник").

Для половців, що захопили південно-українські степи і здійснювали систематичні спроби пограбувати селища українських хліборобів, козаки були передовими заставами Київської Русі, нічними й денними вартовими. У жодній тюркській мові, як бачимо, значення слова "козак" не має нічого спільного з білим гусаком, отже, цілком очевидно, що в цих мовах воно не своє, а запозичене... Яке ж слово могло лягти в основу нашого слова і поняття "козаки"?...

[Олексій Братко-Кутинсьий. Феномен України... - С.84.]

Сліди слова "кас" як назви меча збереглись у слові "касувати", тобто "ліквідовувати", у словах "косак" (великий ніж), "касарня" (житло мечників), "кесар" (зверхник) тощо. Слово "касарня", з утратою свого вузького первісного значення, як житла касаків, в різних слов'янських мовах перетворилось на слова "кашарня", "казарна", "казарма", що тепер означають "солдатське житло".

Слово "кесар" складається з двох давніх слів "кес" (меч) і "cap" (головний), отже рівнозначне виразу "перший воїн" або "імператор". З переходом у інші мови і втратою розуміння коренів, слово спотворювалось; у римлян воно набуло звучання Цезар і вживалось як ім'я і як титул зверхника, Люди, озброєні мечами, звуться "мечники", а коли меч зветься "кос", то — "косаками". Зрозуміло, що озброєні мечами люди — "косаки", були найчастіше вільними, незалежними, хтось із них міг ставати на службу феодалам, бути їх зброєносцями чи дружинниками, а хтось міг ставати на шлях розбою...

[Олексій Братко-Кутинсьий. Феномен України... - С.85.]

З голубого серпанку української міфології зоріють нам етимони козацьких термінів "гетьман", "хорунжий", "курінь", "козацьке коло", "сурма", "пернач", "булава", "бунчук","Січ"...

"Гетьман" - дослівно "Божа людина" або, як кажуть про монархів, - "помазаник Божий". В глибоку давнину наші далекі предки, які були спільними для слов'ян і германців, називали свого бога Гет або Гот, а себе гетами, або готами. Це ім'я бога й досі збереглось у німецькій мові у варіанті "Гот". Варіант "Гет" лишився в українській та польській мовах у слові "гетьман".

"Хорунжий" - хоругоносець, той, що несе хоругву. Хоругва ж первісне - культовий знак сонячного бога наших предків - Хора (Хорса, Гора). Не випадково ж на козацьких прапорах одним з найпоширеніших є солярний знак, знак Сонця. Сонце й світло

[Олексій Братко-Кутинсьий. Феномен України... - С.86.]

шанували наші предки споконвіку, бо саме воно було для них - хліборобів - джерелом життя. Різні аспекти Сонця (Світло, Вогонь, Енергія і т.п.) мали свої назви "Ур", "Пал", "Сур", "Кол" і т.д. Ці назви стали корінням для козацьких термінів і цілих кущів загальноукраїнських слів. Ім'я сонячного світла - Ур (Кур) лягло в основу козацьких термінів

"курінь" (осередок шанувальників світла) і "курінний" (голова куреня, первісне сонячний жрець). В загальноукраїнських словах це ім'я збереглось у словах "кур", "курка" (провісник світанку), "курити" (первісне світитись, горіти), "урочистості" (вшанування Ура), "урок" (наочне, тобто з допомогою світла (Зору), навчання, а також світлове насилання - "зурочити", "урем'я" (світловий час) та багато інших. Козацькі терміни "сурма", "сурмач", "сурмити" породжені іменем сонячного бога "Сур". Сурма - ритуальний музичний інструмент, за допомогою якого бог Сур закликався на допомогу перед походом, перед радою тощо. Сурмити - спілкуватися з Суром, сурмач - жрець Сура, посередник у спілкуванні з ним.

В Індії ім'я Сура (Сур'я) й досі означає сонячне божество, а в Україні воно збереглось у словах "суржик" (первісне ритуальний хліб з усіх вирощених під сонцем злаків: пшениці, жита, вівса, ячменя. Теперішній т.з. "український" хліб продовжує цю традицію змішаного борошна); "суровий" (первісне природній, божий, без людської обробки). Залишком сонячного ритуалу є також "козацьке коло". І сьогодні, перед початком ради в колі козаки моляться Богові, щоб під час ради був з ними і не допустив прийняття хибного рішення.

Моляться, зрозуміло, християнському богові, але за прадавньою традицією стають у коло, тобто творять з себе форму Сонця, щоб зблизитись на час ради з божеством і запозичити його мудрості. Назва "коло" є водночас й іменем сонячного бога ("Кол", або "Коло"). Від цього імені в українській мові утворено величезний кущ слів: "колесо" (кругле і котиться як сонце); "Коляда" (свято сонячного Різдва); "колій" (ритуальний ніж сонячного жрсця); "коліївщина" (масове принесення в жертву сонцю ворогів народу) і т.д. і т.п.

"Пернач" - ознака влади козацького отамана (за середньовіччя - полковника). Слово утворене від імені Перуна - дохристиянського бога українського воїнства, отже й козацтва і означає "Перунів знак влади".

Слово "булава" настільки давнє, що його першоджерело втрачене. Етимологічний словник подає лише похідні значення слова: куля, ґуля, брила, грудка, булька, булка і таке інше. Однак історія булави, як символа влади і як зброї, тягнеться чи не найглибше в історію, до первіснородового ладу й кам'яної доби... Прямий предок булави - це сукувата палиця з прив'язаним угорі каменем. Цікаво відзначити, що слово з тим же коренем, "булижник", первісно

[Олексій Братко-Кутинсьий. Феномен України... - С.87.]

означало - кусок каменя, дрючок, сучкувата палиця... Так само, як булава, пернач і хоругва, ведуть своє коріння з глибокої давнини й інші козацькі клейноди - бунчуки, стяги, знамена і печатки...

Як відомо, бунчук - це символ влади у вигляді палиці з прив'язаним до неї жмутом кінського волосся і насадженою зверху мідною кулею. На Поліссі й у деяких інших місцевостях України й до сьогодні збереглось давнє арійське слово "бунт", яке означає "жмут", "в'язка". У тому ж значенні це слово збереглось і в деяких інших мовах арійського походження (польській, німецькій). Закінчення "чук" властиве українській мові не менш ніж слово "бунт" (барчук, Кравчук, бондарчук і т.д.). Отже бунт + чук, або бунчук чисто українське слово як за звучанням, так і за змістом (в'язка, жмут).

У тюркських же мовах, від яких нібито запозичено це слово, не існує ні такого звучання, ні такого змісту. Прихильники запозичення намагаються вивести українське поняття "бунчук" (символ влади) від тюркського поняття "намисто" (кольорові кульки, черепашки). Однак тюркське слово "намисто" в жодній з тюркських мов не звучить "бунчук"... Єдина тюркська мова, яка вживає слово "бунчук", ніяк не відносить його до намиста і вживає у значенні "символ влади", це кримськотатарська мова.

Однак ця мова, як і її носії, сформувалась дуже пізно, а саме у кримському ханстві, тобто в 1449 - 1783 роках, коли українська кіннота вже мала бунчуки (Див. старовинні мініатюри із зображенням дружинників Київської Русі.). То хто ж у кого запозичив клсйнод і його назву? Цілком очевидно, що кримські татари запозичили термін не у тюркській мові, де він звучав "мон-чок"="монтсад"="бункук" і означав "намисто"...

Згадаймо до того, що перша у світі кіннота, отже і її знак - булава зі жмутом кінського волосся, постали не у тюрків, а там, де було приручено коня - у межиріччі Дніпра-Дністра...

[Олексій Братко-Кутинсьий. Феномен України... - С.88.]

..."кіш" - сягає у глибину історії на 6-7 тис. років, в часи, коли наші пращури ще жили разом з предками індоаріїв та іранців. У священній книзі іранських аріїв "Авесті" зафіксовано ім'я праарійського бога небозводу і небесного воїнства "Кшатра". В індоаріїв збереглась прадавня назва арійських воїнів - "кшатрії".

В українській мові збереглись такі похідні від цього імені слова, як "шатро" (імітація небозводу для вождя земних воїнів); "кошей" (військовий стрій - шикування в три шеренги в запорізькому війську); "кіш" (військовий табір у князівському, а згодом козацькому війську); "кош", "кіш" (назва військового товариства запорожців, а також Запорізької Січі та системи її адміністративно-військового управління ("кошовий") (головна особа в Запорізькій Січі) та ряд інших.

Спроби вивести назву головного уряду козацтва від татарської назви зведених докупи овечих отар - "кхош" чи від повстяних пастуших жител на колесах, які також звалися кошами, мають бути відкинуті, як такі, що суперечать історично-релігійній традиції козацтва, суті козацького розуміння слова, контекстові, у якому воно вживалося (..."Вельможний запорізький Кіш"...) та іншим козацьким термінам, частково наведеним вище.

[Олексій Братко-Кутинсьий. Феномен України... - С.86.]"

Олексій Братко-Кутинсьий. Феномен України. Київ, газета "Вечірній Київ", Українська академія оригінальних ідей, 1996, 304 стор., НАУКОВЕ ДОСЛІДЖЕННЯ - С.82-88, 86.

 
Козаки робили морські напади так само, як їхні предки Київської Руси-України.
Тисячолітня традиція України-Руси
 
"Нагадаємо панам компаративістам добре відомі власні імена: груз. Іліко, чес. Хвойка, румун. Емінеску, укр. Франко й ісп. Франко, франц. Фуко, італ. Енріко, білор. Макайонок, серб. Бранко, хорв. Шестак, укр. і порт. Марко, пол. Марек, хорв., словен., чес., словац., пол. Новак? Спочатку треба заперечити висновок слов'янознавства: "Величезна група прізвищ із формантами -к, -ак, -ек, -ук, -ик (-ка, -ко, -енко), ускладненими багатьма формантами типу -ник, -чук, і т. д.; до них треба додати й -ка, -ко з розгорнутою формою -енко. Більше того, доведено, наприклад, що в польській мові існують десятки суфіксів -ак (а не один!), абсолютно різних не лише за їхнім значенням, а й за походженням" (Никонов В.А. География фамилий. - М., 1988. - С. 111.)."

Космос Древньої України. Трипілля-Троянь: Мітологія. Філософія. Етногенез/ Упор., вступ. стаття, прим. В.Довгича. - К., - С.21-22.


UKRAЇNARUS

<<Повернутись на головну сторiнку