Zayıflık
E-mail
Midenizi hafife almayın
Sürekli mide yanması, bulantı, şişkinlik gibi yakınmalarınız bir türlü geçmek bilmiyorsa artık midenize kulak vermenin zamanı gelmiş demektir. Çünkü bu şikayetlerinizin ardında ciddi bir hastalık olabilir. Bazen yakınmalar sizi birkaç gün rahatsız ettikten sonra düzelir. Ancak aşırıya kaçtığınız yemeklerden sonra sindirim şikayetleri size zor saatler yaşatan bir durum almışsa mide veya onikiparmak barsağınızda önemli sorunlar olabilir. ( devam ... )

 

Ülser ve Gastrit Diyeti
Yiyeceklerinizi yavaş yiyiniz, iyi çiğneyiniz. Yiyecek ve içeceklerinizin çok sıcak veya soğuk olmamasına dikkat ediniz. Az miktarda düzenli ve sık yiyiniz, aşırıya kaçmayınız. Et suyu ve et suyunda pişirilmiş her türlü yemek ve çorbalardan sakınınız. Yemeklerdeki bütün yiyecekleri çiğden koyunuz, kavurmayınız. ( devam ... )

 

 

Gastroenteroloji ne demektir?
 Bu sayfalar ;yeterli tıbbi bilgisi olmayan kişilere Türkçe olarak,Gastroenteroloji ve Gastroenterolojinin ilgilendiği ,sık       rastlanan ve en çok merak edilen hastalıklar ve durumlar hakkında bilgilendirmek amacıyle hazırlanmıştır.

Gastroenteroloji ; sindirim sistemi hastalıklarıyla ilgilenen bilim dalıdır.Bu bilim dalı uzmanına "gastroenterolog" denir.Gastroenterolog olabilmek için önce tüm diğer doktorlar gibi Tıp Fakültesi eğitiminden sonra,İç Hastalıkları (dahiliye) uzmanı olmak,daha sonra 2-3 yıl kadar gastroenteroloji üst ihtisas yapmak gereklidir. ( devam ... )

 

 

 

 

Ülserin nedeni nedir?:
    

En büyük neden "Helicobacter pylori" adlı bir mikroptur ve düzenli NSAİ ilaçlar (aspirin, antiromatizmal ilaçlar) alımıdır. Diğer muhtemel nedenler arasında genetik yatkınlık (irsiyet) , her türlü stresler , kortizon türü ilaçlar , alkol , sigara , kahve alışkanlığı , çevre kirliliği sayılabilir.


 

 

Mide hastaları için kurallar

 

Düzenli öğünler şeklinde yemek yiyin (kahvaltı, öğle yemeği, akşam yemeği) ama bunların arasına küçük, hafif ara öğünler koyun.

Acele ve hızlı yemekten kaçının, sakin bir ortamda yavaş yavaş yiyin


Her lokmayı iyi çiğneyin. İyi çiğnenmiş bir lokma yarı yarıya sindirilmiş demektir.

 

Yemekten hemen sonra yatmayın.

Alkol, çerez, yağlı besinler, çay ve kahveyi kısıtlayın. Bu maddeleri özellikle aç karnına almayın.

Aşırı kilodan kaçının (örneğin boyunuz 175 ise kilonuz=175-100= 75 ±10 kg olabilir)


Doktorunuzun vereceği ilaçları düzenli olarak kullanın. Şikayetleriniz geçse bile ilaçları doktorunuzun öngördüğü süreyle kullanmaya devam edin.

Stresten kaçınmak için düzenli spor, yürüyüş veya gevşeme egzersizleri yapın.

 

Akşam geç saatlerde yemek yemeyin. Son öğünü yatmadan en az iki üç saat önce yiyin.
Sitemi ziyaret eden  . kişisiniz...

Ziyarteci Defterine görüşlerinizi yazabilirsiniz..

Web tasarım: Neşe KARAKUŞ

 

1