Monumentet kulturore dhe historike

Rrethi GJIROKASTER

 

 1. Kalaja e Gjirokastrės nė qytetin e Gjirokastrės. 1948
 2. Kalaja e Melanit nė fshatin Nepravishtė. 1963
 3. Kalaja e Labovės sė Kryqit nė fshatin Labovė e Kryqit. 1963
 4. Kalaja e Selos nė fshatin Selo. 1963
 5. Kalaja e Shtėpėzės nė fshatin Shtėpėzė. 1963
 6. Kalaja e Jermės Seraqinisht nė fshatin Seraqinisht. 1963
 7. Kalaja e Kardhiqit nė fshatin Kardhiq. 1963
 8. Kalaja e Libohovės nė fshatin Libohovė. 1963
 9. Kalaja e Sh. Triadhės nė fshatin Valare. 1963
 10. Kalaja nė fshatin Paleokastėr. 1973
 11. Varrezat antike nė verilindje tė fshatit Sofratikė. 1973
 12. Rrėnojat e teatrit antik pranė fshatit Sofratikė. 1973
 13. Tumat pranė fshatit Jermė nė fermėn “Asim Zeneli”. 1973
 14. Ura e Zonjės nė fshatin Labovė. 1973
 15. Ura e Kollorcės rreth 4 km nė juglindje tė Gjirokastrės. 1977
 16. Ura nė fshatin Haskovė. 1977
 17. Ura nė fshatin Grapsh nė afėrsi tė rrugės nacionale. 1977
 18. Ura nė Subash mbi lumin Drino. 1977
 19. Ura e Ujėsjellėsit tė Sopotit mbi pėrroin e Bufanės, Lagja Dunavat. 1977
 20. Ura e madhe e Gurit tė Kaēarellos, mbi lumin Kaēarell, Soplik, Hllomo - Pogon. 1983
 21. .Ura e Gurit tė Ēiminxhit, mbi lumin e Sopikut nė rrugėn Skorė - Hollmo - Pogon. 1983
 22. Ura e Nivanit (Nderanit) mbi lumin e Zagorisė, afėr Manasztirit tė Nivanit, nė rrugėn Nivan - Nderan, Nivan - Zagori. 1983
 23. Ura e Gurit tė Hoshtevės mbi lumin e Zagorisė, gjatė rrugės Hoshtevė - Ēajup, Hoshtevė - Zagori. 1983
 24. Tre urat e vogla mbi pėrroin e Zerzebilit nė Gjirokastėr. 1977
 25. Rrėnojat e kėmbėve tė Ujėsjellėsit nė lagjen Dunavat. 1977
 26. Banjat nė Lagjen meēite tė qytetit tė gjirokastrės. 1977
 27. Stera e baboēatėve, Lagja Manalat, rr. Arshi Lengo nė qytetin e Gjirokastrės. 1973
 28. Stera e ujit nė fshatin Vinistė. 1979
 29. Ēezma nė guvėn shkėmbore pranė manastirit tė Sh. Mėrisė fshati Goranxi. 1980
 30. Pusi karakteristik pranė gjellėtores, fshati Sofratikė, buzė rrugės Gjirokastėr - Jorgucat, Sofratikė - Dropull. 1983
 31. Ujėsjellėsi nė Teqenė e Melanit nė fshatin nepravisht. 1973
 32. Ēezmė me kupolė nė fshatin Selckė. 1984
 33. Ēezma e Hllomos nė fshatin Hllomo - pogon. 1984
 34. Manastiri i Sh. Qirjakut dhe Julitės nė fshatin Dhuvjan. 1963
 35. Manastiri i Sh. Mėrisė nė fshatin Goranxi. 1963
 36. Manastiri i Ungjillizinmit nė fshatin Vanishtė. 1963
 37. Kisha e Manastirit tė shpėrfytyrimit nė fshatin Mingul. 1963
 38. Kisha e Manastirit tė shpėrfytyrimit nė fshatin Ēatishtė tė pogonit. 1963
 39. Kisha e Manastirit tė Sh. Triadhės nė fshatin Pepel. 1963
 40. Kisha e Manastirit tė Sh. Ilias nė fshatin Jorgucat. 1963
 41. Kisha e Manastirit tė Sh. Mėrisė spilesė nė fshatin Tranoshisht. 1970
 42. Kisha e Manastirit tė Sh.Mėrisė nė fshatin Koshovicė. 1977
 43. Kisha e Manastirit tė Sh. Mėhillit me gjithė godinat ku ka qenė shkolla e Zagorisė nė fshatin Nivan. 1977
 44. Kisha e Profet Ilias nė fshatin Stegopull. 1963
 45. Kisha e sh. Mėrisė nė Drianos mbi fshatin Zervat. 1963
 46. Kisha Fjetja e Sh. Mėrisė nė fshatin Sopik. 1963
 47. Kisha Fjetja e Sh. Mėrisė nė fshatin Zervat. 1963
 48. Kish e Sh. Mėrisė nė fshatin Labovė e Kryqit. 1963
 49. Kisha e Sh.Mėrisė nė fshatin Peshkėpi e sipėrme. 1963
 50. Kisha e Sh.Mėrisė nė fshatin Vrahogoranxi. 1963
 51. Kisha e Sh.Mėrisė nė fshatin Derviēan. 1970
 52. Kisha e Sh. Mėhillit nė fshatin Mingul. 1963
 53. Kisha e Sh. Mėhillit nė qytetin e Gjirokastrės. 1963
 54. Kisha e Sh. Kollit nė fshatin Dhuvjan. 1963
 55. Kisha e Sh. Kollit nė fshatin Saraqinisht. 1963
 56. Kisha e Sh. Gjergjit nė fshatin Nokollė. 1963
 57. Kisha e Sh. Thanasit nė fshatin Poliēan. 1963
 58. Kisha e Sh. Thanasit nė fshatin Selo. 1977
 59. Kisha e Sh. Premtes nė fshatin Hllomo. 1963
 60. Kisha e Sh. Premtes nė fshatin Selckė. 1970
 61. Kisha e mezhanit nė fshatin Poliēan. 1963
 62. Kisha Paleokristiane e manastirit nė fshatin Nepravishtė. 1973
 63. Kisha e shpėrfytyrimit nė qytetin e Gjirokastrės. 1963
 64. Kisha e Sh. Apostujve nė fshatin Hoshtevė. 1977
 65. Gėrmadhat e Kishės sė Sh. Anės (Panajotepulla) mbi fshatin Derviēan. 1963
 66. Rrėnojat e Bazilikės paleokristiane, pranė fshatit Goricė. 1977
 67. Xhamia e Teqes, Lagja Partizani, Rr. Qemal Stafa, qyteti I Gjirokastrės. 1973
 68. Monumenti I Ēerēiz Topullit nė qytetin e Gjirokastrės. 1963
 69. Shtėpia e E. Hoxhės nė qytetin e Gjirokastrės (Muzeu i L.N.Ēlirimtare). 1963
 70. Shtėpia ku u krijua Komiteti Qarkor I Partisė nė qytetin e gjirokastrės. 1973
 71. Godina e Manastiruit tė cepos pranė fshatit mashkullore. 1973
 72. Shtėpia e Topullarėve, Lagja Dunavat, Rr. Ago Topulli nė qytetin e Gjirokastrės. 1973
 73. Banesa e Skėndulajve, Lagja Palorto, Rr. Themo Vasi, Nr. 2 nė qytetin e Gjirokastrės. 1973
 74. Banesa e Adem Zekos, L. Palorto, Rr. Ramadan Gozhita, Nr. ___, nė qytetin e Gjirokastrės. 1973
 75. Banesa e Astrit Dhamit, L. Palorto, Rr. Pertef Kokona, Nr. ___, 47, 49 nė qytetin e Gjirokastrės. 1973
 76. Banesa e Myrteza Toros, L. Palorto, Rr. Astrit Toro, Nr. 20 nė qytetin e Gjirokastrės. 1973
 77. Banesa e Petro Stavrit (Sevo Stavrit), L. Palorto, Rr. Pertef Kokana, Nr. 22 nė qytetin e Gjirokastrės. 1973
 78. Banesa e Veiz Xhezos, L. Palorto, Rr. Muhamet Bakiri, Nr. 13 nė qytetin e Gjirokastrės. 1973
 79. Banesa e Angonatėve, L. Palorto, Rr. K. Bello, Nr. 1,3,11, nė qytetin e Gjirokastrės. 1973
 80. Banesa e Koēo Paēelit e Lolo Zojcės, L. Palorto, Rr. Pertef Kokona, Nr. 1, nė qytetin e Gjirokastrės. 1973
 81. Banesa e Vėllezėrve Xhaxhiaj, L. Palorto, Rr. A. Toto, Nr. 24 nė qytetin e Gjirokastrės. 1973
 82. Banesa e Mine Halite, L. Palorto, Rr. Riza Hoxha, Nr. 11, nė qytetin e Gjirokastrės. 1973
 83. Banesa e Farie Duros, L. Palorto, Rr. K. Bello, Nr. 47, nė qytetin e Gjirokastrės. 1973
 84. Banesa e Resul e Feta Hoxhės, L. Palorto, Rr. Themo Vasi, Nr. 13 nė qytetin e Gjirokastrės. 1973
 85. Banesa e Muēo e Bajram Hoxhės, L. Palorto, Rr. Themo Vasi, Nr. 8-10 nė qytetin e Gjirokastrės.
 86. Banesa e Abdyl Babaramos e Isuf Jahos, L. Palorto, Rr. M. Bakiri, Nr. 1 nė qytetin e Gjirokastrės. 1973
 87. Banesa e Islam Kokonės, L. Palorto, Rr. Asim Zeneli, Nr. 6,7 nė qytetin e Ghjirokastrės.
 88. Banesa e Niazi Ficos, L. Palorto, Rr. Fato Dudumi, Nr. 13 (Xhuri Popit) nė qytetin e Gjirokastrės. 1973
 89. Banesa e Muhamet Ficoe, L. Palorto, Rr. Fato Dudumi, Nr. 15 nė qytetin e Gjirokastrės. 1973
 90. Banesa pronė shtetėrore L. Palorto, Rr. K. Bello, Nr.___, nė qytetin e Gjirokastrės. 1973
 91. Banesa e Irfan e Haki Kokalarit, L. Palorto, Rr. A. Toto, Nr. 6 nė qytetin e Gjirokastrės. 1973
 92. Banesa e Hatif Zekos, L. Palorto, Rr. Asim Zeneli, Nr. 64 nė qytetin e Gjirokastrės. 1973
 93. Banesa Zapanaja e Zekatėve, L. Palorto nė qytetin e Gjirokastrės. 1973
 94. Kamerja e Ismet Rroqit, L, Palorto, Rr. Pano Xhixho, Nr. 3, nė qytetin e Gjirokastrės. 1973
 95. Banesa e Resajve, L. Dunavat, Rr. Myfir Reso, Nr. 12, nė qytetin e Gjirokastrės. 1973
 96. Banesa e Bejo Beqirit, L. Dunavat, Rr. Myfit Reso, Nr. 7 nė qytetin e Gjirokastrės. 1973
 97. Banesa e Ramadan Qeribashit dhe Jani e jjorgo Gjini, L. Dunavat, Rr. Myfit Reso, Nr. 12,14 nė qytetin e Gjirokastrės. 1973
 98. Banesa e Pertef e Xhevat Agollit, L. Dunavat, Rr. Myfit Reso, Nr. 17, 19, nė qytetin e Gjirokastrės. 1973
 99. Banesa e Mysejen Brahjes, L. Dunavat, Rr. Jaje Brahja, Nr. ___, nė qytetin e Gjirokastrės. 1973
 100. Banesa e Galip Sinojmerit, L. Dunavat, Rr. Bule Naipi, Nr. 8, nė qytetin e Gjirokastrės. 1973
 101. Banesa e Galanxhijve, L. Varosh, Rr. K. Baco, Nr. 17 nė qytetin e Gjirokastrės. 1973
 102. Banesa e Galanxhijve, L. Varosh, Rr. K. Baco, Nr. 9 nė qytetin e Gjirokastrės. 1973
 103. Banesa e Mitro Koēes (shtetėrore) L. Varosh, Rr. Misto Mame, Nr. 96-97 nė qytetin e Gjirokastrės. 1973
 104. Banesa e Kikinajve, L. Manalat, Rr. Zenel Baboqi, Nr. 12, 14 nė qytetin e Gjirokastrės. 1973
 105. Zapanaja e Braho Baboqit, L. Manalat, Rr. Stalingrad, Nr. 50, 52 nė qytetin e Gjirokastrės. 1973
 106. Banesa e Sulo Llaqit, L. Manalat, Rr. Stalingrad, Nr. 17 nė qytetin e Gjirokastrės. 1973
 107. Banesa e Halim Ēanit, L. Manalat, Rr. Jaēe Brahja, Nr. 48 nė qytetin e Gjirokastrės. 1973
 108. Banesa e Vllaznisė Xheneti, L. Partizani, Rr. Myfit ______, Nr. 4 nė qytetin e Gjirokastrės. 1973
 109. Banesa e Iljaz Babametos, L. Partizani, Rr. Shefir Zeneli, Nr. 17 nė qytetin e Gjirokastrės. 1973
 110. Banesa e Faik Belaj e Vasil Papadhopullit, L. Parizani, Rr. S. Musaj, Nr. 10 nė qytetin e Gjirokastrės. 1973
 111. Banesa e Sherif Ēuberit, L. Parizani, Rr. Abdyl Frashėri, Nr. 20, 22 nė qytetin e Gjirokastrės. 1973
 112. Banesa e Mehdi Ēiēos e Azem Berberit, L. 11 Janari, Rr. Alqi Kondi, Nr. 3, 57 nė qytetin e Gjirokastrės. 1973
 113. Banesa pronė shtetėrore (Poliklinika), L. 11 Janari, Rr. Alqi Kondi, Nr. 3 nė qytetin e Gjirokastrės. 1973
 114. Banesa e Nadire Babametos, L. 11 Janari, Rr. Alqi Kondi, Nr. 4 nė qytetin e Gjirokastrės. 1973
 115. Banesa e Beko Bathaj L. 11 Janari, Rr. Alqi Kondi, Nr. 1 nė qytetin e Gjirokastrės. 1973
 116. Banesa e Asllan Muhedinit, L. Cfakė, Rr. P. Xhamballo, Nr. 1 nė qytetin e Gjirokastrės. 1973
 117. Banesa e Donika Qendros, Vasil Cicos etj. L. M. Mame, Nr. ___ nė qytetin e Gjirokastrės. 1973
 118. Banesa e Neim Ēenes, L. Varosh, Rr. K. Baco, Nr. 47 nė qytetin e Gjirokastrės. 1973
 119. Banesa e Ahmet Dudumit dhe Zylfo Bakirit, Rr. M. Bakiri, Nr. 4 nė qytetin e Gjirokastrės. 1973
 120. Porta e banesės sė Haxhi Kurtit, L. Cfakė, Rr. Isuf Omari, Nr. 2 nė qytetin e Gjirokastrės. 1973
 121. Banesa e Mexhit Kokalarit, Rr. M. Bakiri, Nr. 17 nė qytetin e Gjirokastrės. 1977
 122. Banesa e Mersin Likės nė fshatin Golem. 1977
 123. Banesa e Shefqet Peēit nė fshatin Picar. 1977
 124. Rrėnojat e banesės dhe lėmi I Ēelo Picarit nė fshatin Picar. 1977
 125. 125.Dhoma e mirė nė banesėn pronė shtetėrore, R. Zenel Baboēi, Nr. 3 (ish Goricajve) nė qytetin e Gjirokastrės. 1977
 126. Dhoma e mirė nė banesėn e Lolomanėve, L. Varosh, Rr. Misto Mame, Nr. 3 nė qytetin e Gjirokastrės. 1977
 127. Tavani dhe Porta e vjetėr nė banesėn e Kozma Shaikos, Rr. B. Sako, Nr. 4 nė qytetin e Gjirokastrės. 1977
 128. Kopshti (Baēeja) e Canajve sė bashku me sterėn dhe njė ndėrtesė tė vogėl brenda tij, L. Dunavat, Rr. Bajram Melasi, Nr. 83.
 129. Banesa e Vėllezėrve Kore nė L. Palorto, Rr. Themo Vasi, Nr. ___, nė qytetin e Gjirokastrės. 1979
 130. Banesa e Muzafer Karagjozit, L. Dunavat, Rr. Ago Topulli, Nr. 3 nė qytetin e Gjirokastrės. 1973
 131. Kamerjerja e Jonuz Shehut, L. Dunavat, Rr. Ago Topulli, nė qytetin e Gjirokastrės. 1973
 132. Banesa e Zahari Sterios nė fshatin Derviēan. 1979
 133. Banesa e Sevo Marės, fshati Dhoksat. 1983
 134. Banesa e Koēo Ēuēit fshati Dhhoksat. 1983
 135. Banesa e Vaso Rumbit fshati Qestorat. 1983
 136. Banesa e Niko Zografit fshati Qestorat. 1983
 137. Banesa e Pano Gerēos, fshati Qestorat. 1983
 138. Banesa e Vasil Drazhes fshati Hllomo. 1983
 139. .Rrėnojat e fshatit tė vjetėr tė Kardhiqit. 1979
 140. Kulla e Vango Dules nė fshatin Goranxhi. 1973
 141. Kulla e Miho Ngjelės nė fshatin Goranxi. 1973
 142. Kulla e Niko Ngjelės nė fshatin Goranxi. 1973
 143. Porta e jashtme e banesės sė M. Boros, L. Palorto, Rr. Bukurie ________, Nr. 38, 1980
 144. Porta e jashtme e banesės sė R. Zaraqeli, L. Palorto, Rr. Saide Berberi, Nr. 216, 1980
 145. Banesa e Skėnder Dorit, L. Partizani, Rr. Abdyl Frashėri, Nr. 6-14 nė qytetin e Gjirokastrės. 1973

Faqja kryesore
Trashegimia Kulturore

 

1