Back to the Austrian Commanders page
Desiderius Koloszváry de Koloszvár
Desiderius Koloszváry de Koloszvár was born at Veszprém, Hungary in 1854.  In October 1911, FML Desiderius Koloszvary de Kolosvar was appointed to command the XI. Corps stationed at Hermannstadt, Transylvania.  He was taking over from GdI Franz Schoedler.  Koloszvary remained in this leadership role until September 1914, when he was dismissed and FML Stefan Ljubicic assumed control of the Corps.  The following timeline summarises Koloszváry's military career:

1876   
Graduated the Technisch Militär-Akademie
1876   
Leutnant in Hussar Reg. No. 10
May 1881
Promoted to Oberleutnant
Nov 1884
Promoted to Hauptmann
1884 
Assigned to the II. Korpscommando until 1885
1885 
Assigned to the Militärkanzlei Sr. Majestät until 1892
1891 
Promoted to Major
1892
Transferred to the Hussar Reg. No. 11
1892 
Awarded the Iron Cross, 3rd class
May 1894
Promoted to Oberstleutnant, assigned to the General Staff in Vienna
1896 
Chief of the Evidenzbureau until 1898
May 1897
Promoted to Oberst
1898
Decorated with the MVK
1898
Chief of the Operationsbureau until 1903
1901
Awarded with the Leopold Orden, Ritter Kreuz
1903
Decorated with the Iron Cross, 2nd class
May 1903
Promoted to Generalmajor
May 1903
Commands the 2. Honvéd Kav. Brigade
June 1903
Honvéd-Minister
1904
Commands the 14. Kav. Brigade until 1906
Aug 1906
Commands the Stanislau Div. until 1907
Nov 1907
Promoted to Feldmarschalleutnant
Dec 1907
Commands the 30 Inf. Div.

GWS, 10/01
Orders of Battle:  Podolian Front, August 1914
Immediately following the declaration of war against Russia
III. Armee, Gen. d. Kav. Rudolf Ritter von Brudermann
XI. Korps, Gen. d. Kav. Koloszvary von Koloszvar
  XXX. inf. div., Feldmlt.
Kaiser
1