NOT: KEDİLERİN BESLENMESİ BÖLÜMÜ SAYFANIN ALT KISMINDADIR.

 

 

KÖPEKLERİN BESLENMESİ

 1. DÖNEM
 2. 0 – 8 HAFTA : Yavruların anne sütünü almaları gereken dönemdir. Mecburen veya yanlışlıkla annesinden ayrılmış yavruların yağsız süt içersine az pişmiş yumurta ve bayat ekmek katarak basit ve dengeli bir gıda hazırlayabiliriz. İlk haftada bu karışımdan köpeğinize ılık olmak şartı ile acıktıkça verebiliriz.

  Bu Amaçla :

  ½ lt yağsız süt

  1 adet az pişmiş yumurta ve

  yeteri kadar bayat ekmek kullanılabilir.

  İlk haftalarda bu diyete mutlaka uyulmalı ve başka yiyecek verilmemelidir. Kapta yiyecek artıyorsa bir sonraki öğün azaltılmalı , kaplar sürekli temiz tutulmalıdır. Hazırladığınız mamaları Veteriner Hekiminizin önereceği vitamin ve minerallerle destekleyebilirsiniz. Yavru köpekler için özel olarak hazırlanmış mamalar da doğru seçilmek şartı ile çok faydalıdır.

 3. DÖNEM

8. HAFTA – 6.AY : Doğal beslenme şeklinde bu dönem yavrunun anne sütünden kesilip yavaş yavaş besinlere geçiş dönemidir. Evde beslediğiniz yavrularda ise 1. Dönemdeki beslenme şekline devam edilmeli bunun yanında da uygun ve kaliteli hazır mama yada evde hazırlayabileceğiniz uygun besinlerden oluşan bir yemek ile yetişkin dönem besinlerine geçiş sağlanmalıdır.

 

KÖPEKLER İÇİN UYGUN VE BASİT YEMEK TARİFLERİ :

1-) Hayvansal proteinler: Yağsız sığır veya koyun eti , tavuk boyun ve kanatları,küçük balıklar,karaciğer,böbrek,dalak,yumuşak kemikler ve incikler.

2-) Bitkisel proteinler: Baklagiller,çeşitli sebze ve meyveler

3-) Yağlar: Hayvansal yağlar et ve benzeri gıdalarda yeterince mevcuttur. Bitkisel yağ olarak sırası ile :soya yağı,zeytinyağı ve ayçiçekyağı tercih edilir.

4-) Karbonhidratlar: Ekmek en uygunudur. Ayrıca meyve ve sebzelerde karbonhidrat içerirler.

5-) Vitamin ve mineraller: Yukarıda saydığımız besinlerden hazırlanan yemeklerde vitamin ve mineraller mevcuttur. Fakat gelişme çağındaki yavrularda, gebelik ve emzirme dönemlerinde ,hastalık hallerinde, ekstra vitaminlerle destekleme yapılmalıdır.

KÖPEĞİNİZE EVDE YEMEK HAZIRLAMA:

Büyük boy bir tencere içersine (düdüklü tencere tercih edilir) , yarısına kadar kemik,et,sakatat gibi protein açısından zengin besinleri koyup ,üzerine sebze(patates,havuç,ıspanak vs.) bitkisel besinleri kuşbaşı doğrayarak ilave eder ve bir bardakta pirinç ilave ettikten sonra sebzelerin üst seviyesine kadar su ile tamamlar, düşük ateşte pişiririz. Pişen yemek soğutularak ilerde kullanılmak üzere buzdolabında saklanır.

Kullanılacağı zaman yeteri kadar yemek alınır üzerine bir miktar su ilave edilir,ısıtılır ve mama kabına doğranan ekmeklerin üzerine ilave edilerek köpeğe verilir.

 

Yavrular 6 aylık olana kadar günde en az 3 öğün beslenmeli ve öğünlerin ikisinde mutlaka süt,yumurta,ekmek karışımı kullanılmalıdır.

6 Aylıktan 1 yaşına kadar günlük öğün sayısı ikiye düşürülür. Bu öğünlerden biri süt,yumurta,ekmek karışımı ; diğeri ise yemek veya hazır mama olmalıdır.

1 Yaşından sonra öğün sayısı 1’ e indirilir.

Köpeğimize yemekleri hep aynı yerde, aynı saatte ve kendisine ait mama kaplarında vermeliyiz. Aşırı yağlı,baharatlı,acılı yemekler , hamur işi dediğimiz şekerli pastalar ve çikolatalar,kılçıklı balıklar, tavuk kemikleri, uzun ve sivri kemikler gıda olarak kullanılmamalıdır. Yemekler dışında köpeklere fazlaca verilen çikolata,bisküvi,çerez gibi gıdalar onların aşırı kilo almalarına ve diğer faydalı gıdalara karşı ilgisiz kalmalarına sebep olur. İshalli hayvanların yemeğini hazırlarken yağ miktarını azaltıp pirinç miktarını arttırmakta fayda vardır. 24 saatten uzun süren ishallerde VETERİNER HEKİMİNİZE BAŞ VURUNUZ.

 

 

YAVRU KÖPEĞİN BESLENMESİNİN ÖNEMİ

Evet yeni yavru köpek sahibi, biliniz ki köpeğinizin dünyasının merkezi mamasıdır. Yavru köpeğinizin hayatının uzunluğu ve güzelliği bu faktöre bağlıdır. Yavru köpeğiniz için doğru bir beslenmeyi, onun büyümesinde ihtiyacı olan tam ve dengeli bir beslenme sağlayan bir mama ile sağlayabilirsiniz. Diğer bir faktör olan bakım ise yalnız sizin verebileceğiniz terbiye ve sevgi dolu bir ortam çerçevesinde gerçekleşecektir.

Unutmayınız ki bebeklik döneminde en ideal beslenme anne sütü ile beslenmedir. Anne sütü hayvanınızın büyümesi,yeterince gelişmesi ve gelişme dönemi boyunca onu bekleyen çeşitli hastalıklara karşı direncini korumasını sağlar. Anne sütü mikroorganizmalara karşı antikorların gelişmesi için ideal bir bileşimdir. Yavru köpek sütten kesilince doğal direnç azalır ve iki hafta içinde yok olur. Dolayısıyla 8-10 haftalık yavru bir köpek birçok hastalığa maruz kalabilir. Bu nedenle köpeği en kısa zamanda gerekli ilaçlama ve aşılamanın yapılabilmesi için bir veteriner hekime götürülmesi gereklidir.

Eğer çok küçükken köpeğe anne sütü verilemiyorsa, o zaman anne sütüne en yakın sütü şu şekilde elde edebiliriz;

 

Köpek yavrularına hazırladığımız sütün 3 haftaya kadar damlalıkla veya biberonla verilmesi gerekir. Vereceğimiz sütün oda sıcaklığında (30-35 C) olması gerekir. Köpek yavruları 3 haftalıktan itibaren herhangi bir tabaktan içmeye başlayabilirler. Bu arada yavrulara az pişmiş ve rendelenmiş sebzeler vermekte uygun olur.

 

 Bu arada yavru köpeklerin beslenmesinde, insanların kullandığı anne sütü ile beslenmeyen çocukların beslenmesinde kullanılan mamalardan da yararlanılabilir.

Bir köpek yavrusunun sağlıklı büyüdüğü ,güçlü kemikleri ve dişlerinden bedensel işlevlerinin iyi gelişmesinden ,canlı gözlerinden ve gergin-parlak tüylerinden anlaşılır. Bu dönemde köpeğinizi çeşitli köpek mamalarıyla besleyebilirsiniz. Bu mamaların avantajı her türlü besinleri ve mineral maddeleri düzenli olarak karşılamasıdır.

 

 

 KEDİLERİN BESLENMESİ

 

Kedilerin günde 350 kaloriye ihtiyaçları vardır. Yavru kediler en çok 12 saat, yetişkin kediler ise bir hafta yemeksiz yaşayabilirler. Kedilerin en ideal besinleri farelerdir.. İçindeki et, nebati maddeler, kedi için hem yararlı hem de lezzetlidir. Nitekim kedimizi fare ile beslemek pek mümkün değildir. Kedi dostu, kedisinin dayanıklılığını ölçerek onu beslemek durumunda değildir. Artık sektörü oluşmuş hazır yiyecek sanayiyle beslenme sorunu çözülmüştür. Geliştirici maddelerin hazır maddelerde bulunması, yağ, karbonhidrat, albümin ve kısacası yaşam için gerekli tüm maddeleri içermesi kedi beslenmesini çok daha kolay bir hale getirmiştir.

Vitaminler konusunda da uzmanlaşmaya başlayan hazır gıda üreticileri artık kedi beslenmesi konusunda garanti vermeye başlamışlardır. Kedinizin yiyeceğini hazırlamak gibi keyifli bir uğraş edinmek istiyorsanız bunun o kadarda zor olmadığını göreceksiniz. Kedilerin vazgeçemediği tek şey ettir.Kedilerin sevmediği et türü yoktur. Eğer et çok fazla yağlı değilse eti pişirin (Yağlı etler pişirme sırasında fire vereceğinden ve ayrıca kediniz yeme güçlüğü çekeceğinden dolayı önerilmiyor. Unutmayın kediler için ne yediği kadar nasıl yediği de önemli! ). Sonra da küçük parçalar halinde kedinize sunun. Pişirdiğiniz etin suyunu da atmayın. Bu suyu kurumamanın ıslatılmasında kullanabilirsiniz.

En çok tercih edilmesi gereken besinlerden biri de yumurtadır. Yumurtanın akını iyi pişirdiğiniz sürece yumurta kediler için önemli bir besindir. Çiğ yumurtada bulunan ve B vitaminini nötralize eden bir maddeden dolayı kediniz ciddi karaciğer problemleriyle karşı karşıya kalabilir. Sarısıysa çiğ yada pişirilmiş olarak verilebilir.

Besin değeri düşük, ama sindirim için gerekli olan sebzeler kedilere verilebilir. Ancak etle pişirilip ya da köftede ezilip verilmesi şişman kediler için yararlıdır. Nişastalı yiyecekler olan patates ve makarna kediye pişirilmiş olarak sunulmalıdır. Yine de şişman kedilere verilmemelidir. Fazlası şişmanlığa neden olur. Az tuz içeren beyaz peynir ve diğer peynir çeşitlerinin kediye verilmesinde bir sakınca yoktur.

Kedi deyince ilk akla gelen besinlerden biri olan balığı haşlayarak vermek yapılabilecek en büyük yanlışlardan biridir. Balık ızgara yaparak verilmelidir. Kılçıklarından ayrılmış bir balık ve hatta ızgarada pişirilmiş bir balık en ideal besinlerdendir. Diyet işlevini üstlenen ve yine kediyle özdeşleşmiş diğer bir gıdaysa ciğerdir. Pişirilmeden verilmesi ishale, pişirilmişiyse kabızlığa neden olabilir. Bu nedenle kediye ciğer pişirirken kararını tutturmak çok önemlidir. Fazla verilen ciğer aşırı vitamin yüklemesine neden olacağından sık vermemekte fayda vardır

Kedilerin; istedikleri yiyecek önlerine konana kadar günlerce aç kalmaları, kedi sahiplerini zor durumda bırakmaktadır. Çünkü kediler dengeli beslenmeyi tercih etmemekte, o üstün damak tatlarına öncelik verip istedikleri tek tip yiyeceğe yönelebilmektedirler. Bu durum kedi sağlığı açısından dikkat edilmesi gereken önemli bir konudur. Kedi sahibi kediyle bu konuda inatlaşmalı ve asla istediği yiyeceği vermemelidir.

Kedi beslenmesinde önemli bir nokta da; yemek periyodudur. Alıştırıldıkları zamanlarda önlerine yemek konulmalı, ama bu zaman aralıkları birbirine çok yakın olmamalıdır. Çünkü kedilerin zaman kavramı çok değişiktir. Zamanı çok geniş algılarlar Bundan dolayı küçük kediler günde birkaç kez yetişkinlerse günde iki kez yemelidir. Ne olursa olsun yemek saatine dakikası dakikasına uyulmalıdır.

Her kedinin sevdiği süt, aslında onlar için hazmı zor bir sıvıdır. Bu yüzden çiğ verilmemesi önerilir. Taze sütü kaynatarak vermek sağlıklıdır. Ayrıca yavru kedilere 1/2 oranında su ile karıştırılarak verilmesi uygundur. Kalsiyum ve protein açısından zengin olan süt, gereğinden fazla verildiğinde ishale yol açacağı için ölçüsünün kaçırılmaması tavsiye edilir.

Her canlının temel gıdalarından biri olan suysa sunuluşu açısından önem taşır. Suyun, temiz bir kapta, günde birkaç kere değiştirilerek verilmesi ideal uygulamadır.

Tatlı yiyeceklerin her canlı türü için ortak zararı şişmanlatması ve dişleri çürütmesidir. Bu kediler içinde geçerlidir. Ancak kedilerde tatlı gıdalar görme bozukluğuna da yol açabilir. Bu nedenle kedilere tatlı yiyecekler verilmemelidir. Ancak sığır kıyması tüm kediler için leziz bir tatlı niteliğindedir. Bu nedenle kedinin tatlı mönüsünde yer alabilir Kedi beslenmesinde sardalye ve ton balığı da tatlı sınıfına girer.

 

Gebelikte beslenme

Gebe kedilerin kalsiyum, protein, vitamin ve minerallere ihtiyacı daha fazla olmaktadır. Bu dönemde hazım zorluğu çekmemeleri gerekir. Bu yüzden çiğ ciğer ya da et verilmemelidir. Kabızlığa ve gaza neden olan bu yiyecekler yerine; beyaz peynir, balık, tavuk ve sebze verilmelidir.

Minik yavrular ne yesin?

Anne ve yavruların karşılaşabileceği en büyük sorun anne sütünün yetmemesidir. Bu durumda verilmesi gereken gıdalar; süt, beyazpeynir, yoğurt ve biraz şeker serpiştirilmiş yumurta sarısı olabilir. Anneye ve yavruya verilen bu yiyeceklere kalsiyum, fosfor ve D vitamini katkılı takviyeler de gerekebilir Annesiz kalan yavrularaysa D vitamini, kalsiyum, fosfor içeren tabletler ile vücut sıcaklığında süt verilmesi uygundur.

Aşırı ve yanlış beslenme

İnsanların kullandıkları mineral ve vitamin değeri yüksek besinler ve buna bağlı olarak doktor tavsiyesiyle alınan karışımlar, kediler için yararlı değildir. Bunlar tam değerli besin sınıfına girdiği için kedilerin et ve buna bağlı olarak ihtiyacı olan albümini almalarını engeller. Sonrasında bu durum kedilerde körlüğe kadar varan rahatsızlıklara yol açmaktadır.

Yaşa göre beslenme

Yaşlarına göre kedi beslenmeleri şu gruplarda toplanır:

1. Yavru kedi

2. Dişi (gebe) kedi

3. Yetişkin kedi :

- Şişmanlamaya meyilli ve şişman kedi

- Normal kilolu ve sağlıklı kedi

- Hassas kedi

- Zor kedi

4. Yaşlı kedi

Yavru kedi:

Büyümekte olan yavru kediler, sütten kesilme döneminden itibaren hayvansal protein, yağlı madde ve enerji miktarı yüksek bir mamayla beslenmelidir. Sütten kesilme dönemindeki yavru kedilerin sindirim sistemi çok hassas olduğundan bu döneme uygun besin seçilmelidir.

Dişi (gebe) kedi:

Gebelik ve devamında gelen emzirme döneminde dişi kediler enerji, protein, vitamin ve mineral açısından zengin gıdalarla beslenmelidir. Yavru kedilere verilen gıdalar ve mamalar anne kedi için de doğum öncesi ve sonrasında faydalı olacaktır.

Yetişkin kedi:

- Şişmanlamaya meyilli ve şişman kedi:

Kısırlaştırılmış kediler obesite hastalığına meyillidir Obes kedilerin diyabet, deri hastalıkları,böbrek yolu taşlarına yakalanma oranları daha fazladır. Dolayısıyla yağ oranları düşük gıdalar ve kalorisi düşük mamalar bu durumdaki kedilere tavsiye edilmektedir.

- Normal kilolu sağlıklı kedi:

Yağ ve nişasta oranı normal seviyelerde olan yiyecekler tavsiye edilmektedir.

- Hassas kedi:

Sindirim düzeni bozuk olan kediler bu grubu oluştururlar. Şekilsiz ve yumuşak dışkı bu rahatsızlığın belirtileridir. Daha az nişasta içeren yiyecekler verilerek sindirim kolaylaştırılabilir.

- Zor kedi:

Çok seçici kedilerdir. Çok az beslenirler. İştah açıcı yiyecekler verilmelidir. Veteriner

tavsiyesine göre bir beslenme programı uygulanmalıdır.

Yaşlı kedi:

l0 yaş ve üstü kedi grubudur. Ortalama kedi ömrü 14 yıldır. Ancak kediler iyi bir beslenme ile 20 yıla kadar yaşayabilirler. Sindirim kapasite azalması, tat ve koku kaybının oluşması, çiğneme zorluğu ve böbrek yetmezliğinin oluşması bu kedilerde görülen belirtilerdir. Bu belirtileri giderici yiyecekler verilmelidir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1