*Lidzbark Warminski

*Historia Lidzbarka

*Turystyka i atrakcje regionu

*Ekonomia, gospodarka

*Mozliwosci inwestycyjne


Wokol Lidzbarka

*Wspolpraca z zagranica

S P A C E R K I E M

P O

L I D Z B A R K U



Lidzbark Warminski - widok ogolny. Na pierwszym planie kosciol sw. Piotra i Pawla, an drugim zamek. Kosciol sw. Piotra i Pawla zostal wzniesiony w drugiej polowie XIV wieku. Jest to budowla orientowana, halowa, na rzucie prostokata o wymiarach 70x24 m. Wysokosc wewnetrzna 18 m, zewnetrzna 25 m. Wieza liczy piec kondygnacji (66 m) i jest zwienczona barokowym helmem z latarniami. Wyposazenie wnetrza kosciola odbiega dosyc znacznie od tego jakie bylo tu przed wiekami. Z oltarza ufundowanego w 1605 roku przez biskupa Szymona Rudnickiego zachowal sie jedyniwe wloski obraz "Boze Narodzenie" Z innego oltarza pochodza rzezby czterech Ewangelistow znajdujace sie tuz przy filarach miedzynawowych. Aktualny oltzrz pochodzi z lat 1912-1915 i ma ksztalt tryptyku ze strzelista nadbudowa.
Wysoka Brama (zabytek klasy I), a wlasciwie jej przedbramie polaczone niegdys tzw. szyja z brama wlasciwa. Obiekt ten byl w swoim czasie nowoczesnym bastionem przeznaczonym do walk artleryskich. Wysoka Brama byla miejscem zacieklej wymiany ognia podczas oblezenia w 1520 roku. Na pamiatke tamtych wydarzen wmurowano w sciany bastiou kamienne kule. Wysoka brama jest najwiekszym obiektem tego typu na terenie Warmii. Pozostale dwie bramy Lidzbarsko - Dobromiejska zwana tez Koscielna oraz Mlynska rozebrano w XIX wieku.
Zamek jest prawdziwym klejnotem wsrod polskich zabytkow. Jest to zabytek lasy "0" zaliczany do najwazniejszych i nalepiej zachowanych gotyckich zamkow w Polsce. Budowla wzniesiona zostala na planie kwadratu o boku 48.5 metra w latach 1350-1401. Podstawowa bryle zamku tworza cztery skrzydla zamykajace dziedziniec otoczony dwukondygnacyjnymi kruzgankami (jedynymi w Polsce jakie w stanie nienaruszonym zachowaly sie az do dzisiaj). W polnocno wschodnim narozniku zamku wznosi sie mocno wysunieta wieza, ktora w dolnej czesci jest czworoboczna, w gornej zas osmioboczna. Nad pozostalymi naroznikami wznosza sie niskie, czworoboczne wiezyczki. Do zamku mozna dostac sie przez brame w skrzydle poludniowym, ktora otacza wysoka, ostrolukowa wneka. Przez wiele wiekow Zamek byl rezydencja biskupow, a obecnie miesci sie w nim Muzeum Warminskie. Sale zamkowe stanowia bowiem wspaniala oprawe architektoniczna i plastyczna dla stalych i okresowych wystaw muzealnych.




Copyright © 1997 Studio Komputerowe "EGO" - Torun
Henryk Chrostek & Marek Dobrowolski