Balsuotojų mūšis Vištyčio valsčiaus viršaičio rinkimuose 1918m.

Vincas Žemaitis

 

1918m. gruodžio mėn. į Vištyčio valsčiaus viršaičius rungtyniavo du kandidatai, ir abi pusės dėl balsavimo negalėjo susitarti. Jiems prašant ir Vilkaviškio apskrities valdybai man pavedus, tuoj po Kalėdų buvau Vištytyje – padėti balsavimus pravesti. Atsilankęs vietos dar tebeveikiančiame vokiečių policijos punkte, sužinojau, kad jų viršininkas (vakmistras) švenčių atostogoms buvo išvykęs į Vokietiją, savo spintoje užrakinęs valsčiaus gyventojų sąrašus ir gal tik už savaitės grįšiąs. Pasitaręs su valsčiaus kandidatu į viršaičius – Bilevičiumi ir miestelio – Kalvaičiu (rašėsi dėl “fanaberijos” – Kalwacz ar Kalvaičio) ir keliais vietos seniūnais (šaltyšiais), nutarėme balsavimą atlikti gruodžio 31d. 10 val. ryto, neatsižvelgiant į oro sąlygas, miestelio mokyklos kieme. Seniūnai apie balsavimą tuoj pranešė visiems savo seniūnijos gyventojams ir balsavimo dieną prižiūrės, kad į balsuotojų sąrašą būtų įrašyti vien turį teisę balsuoti. Tvarkai palaikyti sutarėme vokiečių policijos nekviesti, net apie tai jiems nepranešti.

Balsavimo dieną, nors iš nakties buvo gerokai pasnigta, bet šiaip oras balsavimui lauke buvo pakenčiamas. Paskelbtą valandą visi seniūnai buvo vietoje, taip pat susirinko ir visi miestelio balsuotojai, tik iš kaimo, nors susirinkusių buvo gerokas būrys, bet dėl tolimo kelio nemažai vėluojančių. Sutarėme pirmoje eilėje suskaičiuoti miestelėnus, liepę jiems susirinkti vienoje tvoros pusėje. Atidžiai ir pakartotinai suskaičiavę, radom jų apie 150 balsuotojų, po to pradėjome skaičiuoti kitoje tvoros pusėje išsirikiavusius kaimiečius. Palikę už tvoros miestelėnai lūkuriavo, laukdami balsavimo rezultatų. Išgirdę, kad jau priskaičiavome virš dviejų šimtų balsuotojų ir vis dar naujų pribūva, pamatę aiškų pralaimėjimą, jie pradėjo triukšmauti ir kelti ginčus...

Vienas jų išplėšęs tvoros štakietą, kirto kitam... Akimirksny minia vienoj ir kitoj tvoros pusėje ne tik nuplėšė štakietus, bet ir tvoros balžienus...Prasidėjo mūšis, koks tenka įsivaizduoti, vykdavo senais laikais, prieš šaunamųjų ginklų atradimą. Kaimiečių buvo žymus perviršius vyrų, o miestelėnų – moterų, kurios pirmos pasileido bėgti iš mūšio lauko. Matėsi gulinčių sniege...Tuo pat metu  pasirodė vokiečių policija, šaudydama į orą paklausė, kas čia kaltas, pasakėm, kad aišku, kas bėga - tas kaltas. Jie norėdami sulaikyti arkliais vieną bėgantį, pašovė jo arklį. Tai gali sakyti ir visi to netikėto mūšio registruoti nuostoliai, neminint mūšio lauke palikusių sulaužytų štakietų ir išplėštų tvoros balžienų. Užmuštų, nebuvo, o sužeistieji, matyt, išsislapstė jokių pretenzijų nepareiškę.

Viskam aprimus, abu kandidatai į viršaičius, visi dalyvavę seniūnai, pasikvietę liudininkais dar keletą dalyvių, suėjome į mokyklą, kur surašiau balsavimo rezultatų aktą, kad žymiai viršijančią balsų daugumą gavo kandidatas Bilevičius, su tuo sutiko ir jo varžovas Kalvaitis ir kad nuo šios dienos Vištyčio valsčiaus, įskaitant ir miestelį, viršaičiu yra Bilevičius. Taip išsisprendė gal ir Vištyčio valsčiaus neaiškus likimas. Valsčiaus gyventojai mįtarė, kad aplenkėjęs Kalvaitis, tapęs viršaičiu, darysiąs žygių prijungti Vištyčio valsčių prie Lenkijos. Vištyčio miestelio gyventojai turėjo apie 100 ha bendro nuosavo miško, o Kalvaitis ir jo agentai įbaugino juos, kad jei viršaičiu taps Bilevičius, tai jis tą mišką išdalysiąs lygiomis visiems valsčiaus gyventojams. Dėl to ir kilo taip didelis nepasitikėjimas ir nesantaika vienų su kitais.

Tais Vištyčio viršaičio balsavimais domėjosi kaimyninio Vižainio valsčiaus gyventojai. Buvau apsistojęs pas vieną kleboną kun. Kudirką ir rytojaus dieną po pietų pribuvo pas mane Vižainio valsčiaus 3 ar 4 seniūnų delegacija. Jie prašė atvykti pas juos pravesti viršaičio rinkimus. Iš Suvalkų jiems atsiųstas viršaičiu koks tai lenkas, kurio jie nerinko ir nenori jo viršaičiu turėti. Jie turi savo kandidatą ir rinkimus laimėsią daug tikriau negu Vištytyje. Aš sutikau pas juos nuvykti su sąlyga, jei gausiu iš Vilkaviškio Apskrities valdybos įgaliojimą ir porą ginkluotų policininkų mano palydovais.

Sutarėme, kad už poros dienų jie vėl atvyks pas mane sužinoti galutinį mano sprendimą. Aš telefonu kreipiausi į Apskrities valdybą, o jie į Vidaus reikalų ministeriją, kur jiems buvo pasakyta, kad tai vykdant jiems susidarysią nesklandumų, nes ne vien Vižainio valsčius, bet ir visa Suvalkų apskritis turi priklausyti Lietuvai. Ben to Vižainio valsčius priklauso ne Vilkaviškio, bet Suvalkų apskrities valdybos jurisdikcijai. Apie tai, kad aš prie geriausių norų, negaliu nieko pagelbėti, pasakiau atvykusiems delegatams. Jie sakė, kad pravedus viršaičio rinkimus, jie darys žygių prisijungti prie Vilkaviškio apskrities. Po to jie dar porą kartų lankėsi Vilkaviškyje ir net Kaune Vidaus reikalų ministerijoje, bet niekas jiems nepagelbėjo.

Atrodo, kad tais laikais, dar tvarkant vokiečiams, nebūtų buvę sunkenybių pravesti  plebiscitą – pagal Vižainio valsčiaus gyventojų pageidavimą prisijungti prie Vilkaviškio apskrities (atseit, Lietuvos). Bet tuomet mūsų valdininkų nepaslankumas ir neapdairumas tai sukliudė. Tenka prisiminti, kad dvidešimt metų praėjus, 1939m. kilus vokiečių-lenkų karui ir lenkams iš Vižainio pasišalinus, Vižainis iškėlė lietuvių tautines vėliavas ir laukė lietuvių ateinant, bet vokiečiai paskubėjo juos prijungti prie Reicho.

Tuomet 1919m. Vištyčio klebonas kun. Kudirka man pasakė, kad Vižainio valsčiaus gyventojai yra dvikalbiai lietuviai, tai jis patyrė būdamas Vižainy kurį laiką vikaru. Vižainio bažnyčioje jau senas laikas, bažnytinės pamaldos laikomos tik lenkų kalba. Parapijiečiai tokiu būdu buvo priversti bažnyčioje melstis lenkiškai, o namie jie dar kalbėdavo ir lietuvškai. Yra ten šiek tiek atvykusių mozūrų ir iš Mažosios Lietuvos lietuvių protestantų, kiti dar laiko save vokiečiais. Tą pat galima pasakyti ir apie kaimyninio Kadariškio valsčiaus gyventojus – jų kalbą ir lietuvybę.

Prof. Volterio 1901m. sudarytame žemėlapyje, pasiremiant jo iš valsčių gautais 1888-89 metų pranešimais (žr. prof. dr. P. Kušneris. Pietryčių Pabaltijo etninė praeitis, psl. 21 ir 22), Vižainio valsčiaus visi gyventojai lietuviai lenko sekretoriaus užrašyti lenkais; kaimyninio Kadariškio valsčiaus sekretoriaus būta kiek sąžiningesnio, nes to valsčiaus lietuviai gyventojai užrašyti – lietuviais, kalbančiais lietuviškai.

Vincas Žemaitis

--------------------------------------

Miškų inžinierius Vincas Žemaitis mirė 1983m. vasario 15d. savo brangiausios šventės, Vasario 16-osios,  išvakarėse. Karo audros nublokštas gyventi į Čikagą, jis laisvomis valandomis rašė jaunystės prisiminimus Nuo Šeimenos krantų”. Vienas jų skyrius rastas paliktas Čikagos ligoninėje jau po mirties, nes paskutinėmis dienomis dar rašė, rašė...Gal kada prisiminimai išeis atskiru leidiniu...

Vincas Žemaitis buvo puikus žmogus, daug pasidarbavo Lietuvos miškų ūkio vystymui. Tai galima pamatyti Kazlų Rūdos Miško muziejaus stenduose. Jis buvo didelis Vilakaviškio apskrities ir savo tėviškės (buvęs Žaliosios valsčiaus Andriškių kaimas) patriotas. Praeitais metais Vilkaviškio krašto muziejui atidaviau V. Žemaičio prisiminimus “Nepriklausomos Lietuvos 1918-19 metais Vilkaviškio apskrityje”. Šie redaguoti prisiminimai buvo atspausdinti 1995m. vasario 15d. laikraštyje “Santaka” (straipsnyje “Tokia diena buvo vienąkart”) ir “Šešupė” (“Pirmosios Vasario 16-osios metinės Vikaviškyje”).

Dabar siūlau spausdinti prisiminimų dalį “Balsuotojų mūšis Vištyčio valsčiaus viršaičio rinkimuose 1918m.”. Tai kartu samprotavimai apie to krašto istorines šaknis. (Prisiminimų kalba netaisyta).

L. Grigienė,

“Santaka”, 1996m. vasario mėn.