home page

Vaclav Kotesovec Chess Problem Links

stránky věnované problémovému šachu

robot hledající změny naposled spuštěn 23.12.2003


nejlepší stránky (best links)

Ideální situace nastane, až bude mít každý skladatel na internetu svoji stránku. Od tohoto stavu jsme zatím hodně vzdáleni, přesto je tu už teď řada skvělých stránek se spoustou informací a materiálů. Stránky bych hodnotil samozřejmě jednak podle obsahu, ale opravdový "šachový život" se odehrává na těch stránkách, které jsou často aktualizovány. První 3 z následujících stránek považuji v současné době za absolutní špičku (TOP 3), další z této skupiny jsou velmi dobré.

Změnil jsem uspořádání nejlepších stránek podle současného obsahu a četnosti aktualizací. Po shlédnutí první skupiny stránek by měl každý získat okamžitou představu o aktuálním dění ve světě šachových problémů.

28.11.2001 - I changed order of best pages by current content and by frequency of updates

21.8.2003 - big test for broken links, many links deleted, many marked as "broken"


Často aktualizované stránky
(frequently updated pages)

Christian Poisson - Problemesis (internetový časopis), fonty 1ECHECS.TTF, ... (špičková stránka!)

Juraj Lörinc or old pages - Chess Composition Microweb, internetové skladatelské soutěže(!) a mnoho jiného, často aktualizováno!

Ralf Krätschmer - zaměřeno hlavně na vícetažky, linky na německé problemisty. Rekonstrukční soutěže!

Stálá komise FIDE pro skladební šach - PCCC, základní informace, výsledky, zprávy, WCCI 1998-2000

Solving Chess - (L.Širáň), vše o řešitelských soutěžích

Prehľad šachových rubrík na Slovensku - (Chess problems columns in Slovakia) Ivan Jarolín vytváří sbírku starých šachových rubrik (1965-2003). Už jsou zkompletované "Pravda", "Hlas ľudu", "Technické noviny", "Slovenský denník", "Fakty", "Žilinský večerník". Celkem přes 7000 (!) diagramů. Po přečtení několika čísel se už nedivím, že na Slovensku v té době vyrostlo tolik kvalitních skladatelů... Je možno si také stáhnout offline verzi sachove_rubriky_sk.zip. Vřele to doporučuji, listuje se v tom rychleji.
Ivan Jarolin continue with hard work, scanning of old Slovak periodical and transform it (using OCR) to HTM pages. Very valuable material! Now available also offline version.

Ján Golha nebo Ján Golha - šachové úlohy a linky, adresy časopisů. Pěkná grafika i vkusné uspořádání diagramů. Úlohy a výsledky z "Mat-64" 2000-2002. Kalendář tématických turnajů!
Pokud by se vám nezobrazovala správně úvodní stránka s animací (jako mně pod W98/IE6), jde Ján Golha. Zjistil jsem, že problém je při používání firewallu, pokud máte nastaveno "Ad Blocking" = ON, při nastaveni OFF se stránka zobrazí správně.

Leonardo Mano's chess pages - brazilská stránka, řada úloh objasňující jednotlivá šachová témata a nechybí ani exoproblémy. Program Forsyth (více viz sekce Programs)

Dansk Skakproblem Klub - skvěle zpracovaná antologie více jak 20 dánských problemistů. Řada nových článků (Artikler), všechny z jubilejního Thema Danicum 100/2000.

Chess composition in TORUN - stránka polských skladatelů (Waclaw Grzankowski, Andrzej Lewandowski, Marek Kwiatkowski), program Fancy

Brian Stephenson - především zprávy z britského problémového šachu, ale i úlohy a reference na literaturu

George Jelliss - stránky zaměřené na definice exokamenů, skokany, cesty jezdce Knight's Tour Notes a Games and Puzzles Journal

L'Italia Scacchistica - velmi rozsáhlá problémová hlídka v italském časopise (včetně starších čísel), s možností downloadu různých souborů. Na této stránce mě zaujal i zápis řešení pomocí šachových "fontů", ve skutečnosti je to ale řešeno grafikou.

Suomen Tehtäväniekat - hlavně výsledky soutěží z tohoto finského časopisu. V čísle 4-5/2000 byly informace o internetových stránkách věnovaných problémovému šachu.

Udo Degener - Schach, Troll, Albrecht-Sammlung

Sachmatu kompozicijos - stránka litevských (Lithuania) skladatelů, autorem je Nikolaj Zujev



Další stránky mají hodnotný obsah, ale jsou málo aktualizovány.
These pages have valuable content, but long period between updates.

Mat Plus - první internetový časopis (stránku je možno stáhnout celou v ZIP formátu k offline prohlížení). Milan Velimirovic's Chess Problems, MatPlus Librarian, program a databáze skladeb (recenze v sekci Programs).

Torsten Linss - velmi pěkně udělaná stránka, ale málo aktualizováno

Udo Marks - Udo's problem pages

Photoalbum Of Chess Composers - téměř 100 fotografií šachových skladatelů (převážně z kongresu v Bratislavě 1993 s jejich podpisy), průběžně doplňovány další. Autorem stránky i většiny fotografií je Ivan Jarolín. Že by základ celosvětové databáze fotografií šachových skladatelů? mirror

Stanislav Vokál - Chess Compositions

Chess problems in upper Austria - stránky rakouských skladatelů (Gerald Sladek, Camillo Gamnitzer, Werner Schmoll, Wilhelm Fölser)



stránky českých problemistů a přátel skladebního šachu

(web pages of Czech problemists and friends)

Sdružení šachových problémistů (Czech chess problem association, news and informations) - oficiální stránky "Sdružení šachových problémistů". Aktuální zprávy, šachové hlídky, přehled problémové literatury. Mistrovství ČR v řešení šachových problémů. Šachová skladba (obsahy, rozhodčí a odkazy na výsledky 1989-2004). Na podstránce "Kalendář akcí" jsou též termíny schůzek pražských problemistů! Stránky spravuje Pavel Kameník.

Václav Kotĕšovec - chess problems, programs, photos and links
mirror nebo mirror - záloha (backup copy) stránky na jiném serveru

Emil Vlasák - Šachový software, články, odkazy. Praktické rady v rubrice "Nefunguje?". Též Emil Vlasák V poslední době téměř denně aktualizováno!

VOX - links page - Zdeněk Libiš vede šachovou hlídku v Tišnovském regionálním týdeníku. Internetová verze je updatována nepravidelně a nejsou k dispozici všechny rubriky.

Pavel Kameník - Šachové umění (obsahy, rozhodčí a odkazy na výsledky od r.1994)

Šachové úlohy - stránka jednoho šachového nadšence, který sbírá úlohy ze starých českých rubrik. Najdeme tu například řadu úloh z časopisů "Zlatá Praha", "Světozor" a dalších. Vše je k dispozici také v PGN formátu. Celá kniha Jan Dobruský - Šachové úlohy (1907)

Analytický šach - Rakousko Uherský šach - Magazín pro šachové analýzy a studie (E. Pavlovský a J. Pospíšil). Velmi přijatelnou formou prezentované studie. Jako nedostatek považuji, že není k dispozici archív starších čísel (jednotlivé rubriky ze starších čísel jsou však nyní již dostupné).

ŠACHinfo - aktuální šachové zprávy a recenze. Bohužel samotný časopis ale není v elektronické podobě, takže není možno se podívat například na uveřejněné úlohy. Nové uspořádání odkazů s možností hodnocení jednotlivých stránek. Registrovaní mohou psát články - také jsem něčím přispěl: #2 a zde jsou reprodukovány 2 moje fotografie: Řešitelská soutěž, Praha, 14.11.2002

Lubomír Ursta - Sapomat, Pomocný přímý mat

Frank Korostenski - published chess problems. Jiná verze zde

Problémový šach - zajímavá stránka s vysvětlením pro praktické hráče (zajímalo by mě, kdo je autorem, protože je to napsáno dost zasvěceně...)

Karel Mokrý - Chessbookshop - online Šachová prodejna, náhledy jednotlivých titulů. Též antikvariát s řadou knih a časopisů.

Zdeněk Závodný - Šachový metodický zpravodaj, nakladatelství SNZZ (též i problémový šach), databanky z publikací SNZZ. Dají se tu stáhnout úlohy a studie z publikací ve formátu PGN. Též na adrese SNZZ. Linky

Moravská zemská knihovna Brno - můžete jít na Elektronický katalog UKN - Univerzitní knihovna a kliknout na "Vyhledávání". Vyhledáním slova "šachy" jsem dostal 2380 (!) knih a nechybí tu ani moje publikace. U všech publikací je detailní popis včetně klíčových slov, údajů o autorovi a informací o počtu výtisků v knihovně!

MAT-64 - časopis vychází čtvrtletně. Skladební šach na této stránce není, archiv originálů (do roku 2002) je však možno nalézt zde. Od č.1/2003 neuveřejňuje originály, čímž se výrazně snížila hodnota časopisu, škoda! Přesto jsou v čísle 1/2003 dva články věnované skladebnímu šachu. V čísle 2/2003 se snad dá jeden článek považovat za věnovaný skladebnímu šachu, ale to je všechno. V čisle 3/2003 jsou na str.57-61 výsledky starších skladatelských soutěží. V roce 2004 vycházet nebude.

Hobby magazín - links page - rubrika "Problémový šach". Aktuální zprávy z českého problémového šachu, úlohová hlídka, vede Jaroslav Karel. V internetové verzi bohužel bez diagramů, ale aspoň notace úloh. Hobby magazín vychází týdně (jako příloha periodik "Zemské noviny" a "České slovo"), z toho problémový šach jednou za 14 dní. Dobrá zpráva je, že tato hlídka opět pokračuje (i když na internetu rubrika skončila 16.8.2001 - a byl zřejmě odstraněn i archív rubrik) (broken links)

Československý šach - pouze obsahy, dlouho neaktualizováno.

Seznam - šachy - odkazy na české stránky věnované šachu na českém vyhledávacím serveru SEZNAM. Nová sekce Šachová analýza
Atlas - šachy - odkazy na české stránky věnované šachu na českém vyhledávacím serveru ATLAS
Centrum - šachy
caramba - šachy
quick.cz - Stolní hry - šachy, karty a jiné
jihočeské šachové diskusní forum
Chess Journal
VIVAT - Sportovní seznam

Šachový klub DDM Praha 6 - klikněte na "Mistrovství problémistů"
Pardubický šachový oddíl 2222 ŠK Polabiny - z mnoha stránek českých šachových oddílů je tato jednou z mála, kde lze nalézt i šachovou úlohu
Czech open 2002 - Pardubice, problem solving competition



řešící programy (solving programs)

K řešení šachových úloh je možno použít řadu programů. Hrací programy obvykle umí řešit jen přímé matové ortodoxní úlohy a zdaleka nedosahují takové rychlosti řešení jako specializované programy zaměřené pouze na problémový šach. Z těchto programů jsou v současnosti nejvšestranější a nejrychlejší programy POPEYE, ALYBADIX, WINCHLOE a VKSACH. Ostatní programy jsou pomalejší a neumí exokameny (fairy pieces). Největší budoucnost bych dával programu POPEYE zejména proto, že do něj "vidí" více lidí. Dobré vyhlídky má také program WINCHLOE, jehož databáze úloh je dotažena téměř k dokonalosti, zejména co se týče exokamenů. Programy ALYBADIX a VKSACH jsou psány v assembleru a stojí a padají s 1 člověkem.
S touto čtveřicí programů lze dnes už přezkoušet téměř všechno (a co se týče h#n už úplně všechno!). Každý z těchto 4 programů má však svoje silné i slabší stránky a pro daný typ úlohy je třeba zvolit vždy ten nejvhodnější program.
Příklady úloh a porovnání časů: Solving time of helpmates and seriehelpmates. Zájemci si mohou přečíst článek Hashování. Detailní popis redukčního algoritmu obsahuje část MSaP Algoritmy a metody programování, viz též A guide for English-speaking readers
Pár systémových tipů pro používání šachových programů
How solve chess problems on small boards ?
Maximal number of moves
Hashing and pruning


POPEYE - freeware, verze 3.77. Pozor, v ZIPu jsou jen zdrojové kódy, PYWIN32.EXE se dá stáhnout z adresáře BINARY nebo lépe celý adresář pomocí FTP nastavení Total Commanderu. Program je použitelný na všechny druhy úloh. Množství typů výzev, exokamenů i exopodmínek je značné (126 exopodmínek a 109 různých exokamenů). Je sice pomalejší než ALYBADIX, ale umí v #n a s#n zkoumat i hrozby, takže pro menší N je vhodnější. Testování ukázalo, že překvapivě nejsilnější stránkou tohoto programu je v současné době "intelligent mode" (redukční algoritmus, implementoval Torsten Linss), který je sice použitelný jen pro ortodoxní h#n, ale v řadě úloh dosahuje lepších časů než VKSACH (i když často je to obráceně). Intelligent mode lze použít i pro sh#n, ale tam je zatím rychlejší VKSACH. Nové testy ale ukázaly, že "intelligent mode" je naprosto bezkonkurenční v ortodoxních patových úlohách, více viz POPEYE is best for testing of orthodox seriehelpstalemates, POPEYE - fantastic results also for orthodox helpstalemates
Textový formát souborů je ideální pro import a export mezi různými programy. Pro české uživatele je určitou nevýhodou (na rozdíl od ALYBADIXu) nemožnost české notace.
POPEYE používají hashování a zejména u vícetahových úloh rychlost výrazně závisí na zadané maximální velikosti paměti RAM pro hashovací tabulky a je vhodné zadat více než předdefinované 2MB, např. 100MB PYWIN32 -maxmem 100000 soubor.py (hodnota je v kB). Paměť je pod Windows přidělována dynamicky (jen tolik, kolik právě program potřebuje), což je šikovné. Pokud však používáme "intelligent mode", je lepší nepoužívat maxmem (při předdefinovaných 2MB je v tomto případě program překvapivě více jak 2x rychlejší! Viz též Solving time paradox)
Význam parametru maxmem jsem si potvrdil u jedné svojí úlohy, kterou POPEYE s 255 MB (pod WinME) řešily 21 hodin 20 minut, ale s 900 MB (pod W2k) pouhé 2 hodiny 29 minut !
I tested with Popeye 3.75 also sh=153 from feenschach (sh=n length record with orthodoxes pieces) and is C+ (Time: 4:52:48 h:m:s, -maxmem 900M) !
Second example h#162 (only 19 minutes)

Protože velikost použitelné paměti je závislá na operačním systému, existují nyní 3 verze programu
verzeurčena promaximálně paměti
PYDOS32.exeDOS-maxmem 16M
PYWIN32.exeW2k/XPpaměť neomezena, vyzkoušeno s -maxmem 900M (lze spustit i pod Win98/ME ale s maximem 255M)
  without memory limit for hash tables, tested with 900MB
PYWIN98.exeWin98/ME-maxmem 766M (vyzkoušeno!)
  with memory limit 766MB (tested), break 256MB

Pozor, parametr M musí být velkým písmenem (upper case), malé písmeno je ignorováno a chápe se jako kB!
Ve verzi 3.77 (podle History.txt) měla být maximální paměť pod Win98 zredukována na 700MB - není tomu tak, stále lze až do 766 MB!

SHELL pro POPEYE. Jelikož POPEYE nemají (na rozdíl od většiny ostatních programů) možnost editování pozic přímo na diagramu, může být některý z následujících programů pro někoho užitečný. Já osobně nepoužívám ani jeden.
PyWinShell - autorem je Thomas Bark (aktuálně k verzi 3.73)
Olive - autorem je Martin Bauer. Program najdete pod software/shareware, nebo zde: download (aktuálně k verzi 3.70)
Winposh - Die Windows Popeye Shell (aktuálně k verzi 3.76), Christian Mathes


ALYBADIX - autorem tohoto skvělého programu je Fin Ilkka Blom. Program je extrémně rychlý a používá hashovací tabulky (tree). Čím více paměti RAM má k dispozici, tím je rychlejší. V současné době je nejrychlejší ze všech programů při řešení #n a s#n (což je citelné pro n > 5). V případě h#n je nejrychlejší jen při řešení h#2, h#3 (a pak až některých delších h#n, n > 14) metodou hrubé síly (brute force), speciálně při volbě Helpbadix-C. Pro h#n, n > 3 sice umí též "intelligent mode" (redukční algoritmus, s omezením na maximálně 8 bílých kamenů), při jeho použití v pomocných matech je však výrazně pomalejší než VKSACH, WINCHLOE i než POPEYE. Verze Fairybadix (nyní už integrovaná do jednoho programu) umí řadu exokamenů a kromě Circe (několik typů) je v nové verzi i Madrasi a KÖKO ! Speciální parametry (zejména Y1) umožňují nalezení autorského řešení i velmi dlouhých samomatů. Těžkopádnější je bohužel práce se soubory pozic, které jsou uloženy systémem 1 pozice = 1 soubor a nemají textový formát (a pomocné programy AW a AR jsou jen nouzové). Verze ALYBADIX 1999 už pracuje také pod Windows (včetně využití paměti pro hashování!) a je možno přenášet texty mezi okny (i když to stále není ono...). Zde je možno si stáhnout demo, plná verze není zadarmo!
Ve verzi ALYBADIX 2000 je rozšířen zejména počet exokamenů (222 různých typů!). Doplněny jsou některé nové omezující podmínky, pomocí kterých je možno najít rychleji autorské řešení (např. že některé kameny není možno brát nebo označení pěšců, kteří se musí proměnit).
V ovládání program zachovává DOSovou koncepci, volně je však k dispozici uživatelské rozhraní APwin, jehož autorem je Paul H. Wiereyn. Tento pomocný program často používám (doporučuji jej od verze 3), umí pracovat například se všemi soubory z jednoho adresáře a mezi několika jeho užitečnými funkcemi najdeme zejména možnost převodu řešení (z binárních souborů) do jednoho textového souboru. Také je možno přehrávat řešení přímým kliknutím na tah (způsobem známým z Chessbase).

Vyzkoušel jsem také hashování s 1024 MB RAM. Alybadix 1997 a 1998 jde spustit pod DOSem s 991 MB RAM, ale tyto verze neobsahují nové exokameny a vylepšení z verze 2000. Ale verze Aly2000 a 2001 používají jiné ovladače paměti, které zvládají pod DOSem "jen" 512 MB.
2.12.2001 opravil Charles Sandmann modul CWSDPMI, takže lze nyní spustit pod DOSem i Aly2001 s maximální pamětí 990 MB!

Problém s bariérou 768 MB (Windows 98/ME) lze vyřešit lépe omezením MaxFileCache na 512MB (nebo méně) v souboru SYSTEM.INI v sekci
[vcache]
MaxFileCache=524288
Z celkové paměti 1024 MB je pak použitelných pro hashování až 763 MB (proti cca 550MB, když máme "jen" 768 MB). Ještě více volné paměti můžeme získat v nouzovém režimu (Safe mode). Ve WindowsME se dá do něj dostat, když při bootování podržíme klávesu Ctrl. V případě Alybadixu jsem tak získal až 880 MB pro hash tables. Tento zdánlivě malý rozdíl umožnil vyřešit několik jinak těžko řešitelných úloh. Viz například: Interesting problem for testing

Program jde bez problémů spustit i pod Windows2000/XP (pro hashování šlo použít až 904 MB). Pod W2k a XP lze také použít funkci "Hibernate", která umožní po vypnutí a zapnutí počítače pokračovat od místa přerušení řešení! I now recommend W2k or XP - no problems with 1GB memory

Verze 2001 je výrazně rychlejší pro sh#n ortodoxní (intelligent mode). První testy jsem již provedl a můžete porovnat zlepšení proti verzi 2000. V 8 z 10 testovaných úloh dosáhl Aly2001 nejlepší čas! Další testy už prováděl sám Ilkka na svém novém stroji (1466 MHz, 1 GB RAM) - Alybadix solving examples. Na stejné stránce je také velmi cenný seznam všech nekorektních úloh ze všech alb FIDE (včetně 1992-94)

Ve verzi 2003 je doplněn "intelligent mode" také do řešení sériovotahových samomatů (ss#) a sériovotahových reflexních matů (sr#). V tomto případě matí černý, takže je to vlastně redukční algoritmus s obrácenými barvami! Skvělé vylepšení, které opět rozšiřuje oblast testovatelných úloh!


WINCHLOE - program, jehož autorem je Christian Poisson (nová verze DOSového programu CHLOE). Program je 100% "WINDOWSovský" (podobně jako třeba Problemiste) a má ze všech programů "nejvýše nasazenou laťku". Počet exoprvků, exokamenů i databáze úloh je obdivuhodná (800 exokamenů a 500 exopodmínek). V databázi má přes 120000 úloh, zejména exoproblémů. Program je velmi rychlý a pod Windows používá hashovací tabulky (vyzkoušeno s 1024 MB RAM). Je však možná vazba i na DOSové verze jednotlivých Chloe programů, řešení se spustí automaticky a v řadě případů je takto rychlejší (pod Windows98 je vhodné nastavit v DOSovém okně "Rozpoznání nečinnosti": pomalé, jinak běží řešení občas o dost pomaleji). V h#n je možný intelligent mode, sice jen pro úlohy s ortodoxními kameny, ale též v Circe (a v opačném circe - maléfique)! Rychlost v tomto módu je srovnatelná s VKSACHem i s programem POPEYE, v řadě úloh oba tyto programy překonává! Podobně jako ve VKSACHu se zobrazují na druhé šachovnici probírané obrazce. V přímých úlohách zaujme přehledný výpis řešení s možností hrozeb i pokusů (lze volit např. počet vyvrácení apod.). Podobně jako VKSACH umí řešit úlohy na válcových a prstencových šachovnicích, navíc lze volit rozměr šachovnice až do 250x250! K dokonalosti je dotaženo zadávání exokamenů včetně dynamického přiřazení symbolů i grafiky. Exokameny, exopodmínky, výzvy (ale i jména autorů) nejsou chápány jako text, ale jako klíčová slova, jež je možno vybrat z rozsáhlých seznamů (přes 7700 různých skladatelů). Zadat do databáze jde prakticky jakoukoli exoúlohu (včetně těch, které nejdou programem přezkoušet). Je možný výběr z několika notací, včetně české! Formát databáze je bohužel binární a zatím neexistují žádné konverzní programy. Další nevýhodou programu je to, že je celý francouzsky. K dispozici je sice anglický manuál, ale menu a všechny texty jsou francouzsky, takže dá značné úsilí se tím "prokousat". Program WINCHLOE není zadarmo a bez připojení k internetu jej nejde nainstalovat. Navíc je možná plná instalace jen na 1 počítači.
Ve verzi 1.49 byla doplněna velmi užitečná funkce umožňující třídění úloh podle různých kritérií. Pokud řešíme touto verzí ve Windows modu, program sám rozpozná a označí témata! Není to samozřejmě na 100%, ale je to velmi užitečná pomůcka. Více viz themes. Ve verzi 1.50 rozšířeno.
Pro české a slovenské úživatele jsem vytvořil doplňující manuál Některé tipy a zkušenosti s programem WinChloe (Some tips for program WinChloe)

Uživatelé programu WinChloe si mohou stáhnout úlohy, které jsem přezkoušel C+. Celkem přes 500 vesměs časově velmi náročných skladeb (na stránce je stará verze s 254 úlohami, další jsou vloženy do updatů). Speciálně jsou nyní všechny h#n ortodoxní (bez ohledu na počet tahů!) v databázi WinChloe přezkoušené počítačem. Samozřejmě řada dalších úloh test korektnosti "nepřežila", tyto úlohy s dosud nikde nepublikovanými nekorektnostmi dal Christian Poisson také k dispozici ke stažení na tuto stránku. Pro zajímavost nejnáročnější ortodoxní pomocný mat (ID=24710, 27 hours 31 minutes necessary for testing using Helpbadix C with 991MB RAM). Naproti tomu náročná úloha Adrianova, o které několikrát referoval Ivan Jarolín v Pat a Matu a na které v průběhu let demonstroval zrychlování počítačů, se nyní řeši jen něco přes 12 minut.
Předchozí časový rekord byl nyní výrazně překonán. Následující 2 pomocné maty jsem testoval přes 182 hodin, viz Big computer test
Díky nové verzi Alybadixu 2001 je nyní přezkoušeno také více jak 97% sh#n ortodoxních!


VKSACH - freeware program orientovaný na exošach, jehož autorem je Václav Kotěšovec. Je pomalejší než ALYBADIX v metodě "hrubé síly", ale rychlejší při řešení h#n a sh#n (n > 3, parametry /RS) a redukční algoritmus (intelligent mode) je možno použít i v úlohách s exokameny (fairy pieces). Při použití parametrů RS1 je možno extrémně rychle najít autorské řešení úlohy (s jednoznačným pořadím tahů). Je možná též uživatelská definice nových exokamenů (user defined fairy pieces). Řešení je možno kdykoliv přerušit a znovu v něm pokračovat (start, stop, save and restart solution). Umí řešit úlohy na válcových (Zylinder) a prstencových šachovnicích (Ringzylinder). Autor programu v něm implementoval i několik metod použitelných při šachové kompozici. Soubory INP a OUT jsou textové. VKSACH lze spustit i pod Windows, ale nevýhodou programu je v současné době jeho DOSová koncepce, která brání jeho dalšímu rozšiřování. Nevýhodou (pro zahraniční problemisty) je také to, že je pouze v češtině - k tomu poznámka Note for foreign VKSACH users. Také VKSACH jde bez problémů spustit i pod Windows2000/XP

Je možno použít konverzní programy OUTPY pro převod z VKSACHu (INP/OUT) do POPEYE nebo INPAW pro převod z VKSACHu (INP) do AW (ten pak teprve vytvoří soubory typu POS pro ALYBADIX).


Problemiste - autorem je Matthieu Leschemelle. Program (shareware) s uživatelským rozhraním pod Windows, příjemným zadáváním pozic a s rozsáhlou databází šachových úloh. Program byl vyvíjen hlavně jako databázový, ale lze jej použít i na řešení úloh. Umí různé výzvy, ale ne exokameny. Používá ale pouze metodu "hrubé síly" (brute force), takže pomocné maty lze řešit v rozumném čase maximálně do h#3. Řešení přímých úloh je poměrně rychlé (i když o dost pomalejší než ALYBADIX). Dobře je udělán výpis variant, zejména u #2 sám vyhledá záměny a označí je písmeny A, B, C, ... !
Ve srovnání s podobně zaměřeným programem WinChloe však Problemiste působí jen jako "chudý příbuzný" a zdaleka nedosahuje kvalit vynikajícího WinChloe.

Ivan Skoba vytvořil konverzní programy PBMVKS (vyzkoušen a je plně funkční) a VKSPBM (je použitelný zatím jen pro soubory do 255 pozic). V další verzi bude včetně jmen autorů. download (13kB)


CHEST - Program for Solving Orthodox Chess Problems. Program pod UNIXem, verze pro Windows už jde stáhnout. Program je uživatelsky těžko použitelný a i když je k dispozici manuál, je dost těžkou "šachovou úlohou" zjistit, jak jej vůbec spustit, aby něco řešil... Přes tento nedostatek a těžkopádnou práci s ním, je velmi rychlý. (version for Windows is very not userfriendly, but very fast) Citovanou #4 je nutno zadat takto:
LE
f q1n5/pb5n/1NP1Np2/r5b1/r5p1/p1QB2Pk/5P2/5RK1
z4w
..
a vyřešil ji asi za 2 s ! Níže citovanou #6
LE
f 8/8/K4b2/8/8/p3Q3/pr4R1/k7
z6w
..
řešil 21 s. Pro srovnání - Alybadix 2001 řešil stejnou úlohu ve srovnatelném režimu "key move only" 16 s (a s vypnutým hashováním 40 s), takže čas programu CHEST je velmi slušný !
Jinak pozor na to, že vstup ze souboru EPD má trochu jiný formát q1n5/pb5n/1NP1Np2/r5b1/r5p1/p1QB2Pk/5P2/5RK1 w - - dm 4; a tento soubor musí být v adresáři EPD.

ChestUCI - verze 3.19+. Jako uživatelské rozhraní je možno použít Arena GUI. Toto rozhraní bude více vyhovovat praktickým hráčům (nebo těm, kterým "sedí" ChessBase), pro problemisty je trochu nezvyklé a "prokousat" se tím je ze začátku poměrně obtížné. Arena se nemusí instalovat, jde rovnou spustit. Do stejného adresáře potom rozbalíme ChestUCI a tento motor nainstalujeme v menu "Motoren" tak, aby byl aktivní. Potom se zpřístupní menu "Engine 1 / ChestUCI" a zde v menu "Konfigurieren" je možno zadat typ problému (#n, =n, s#n, s=n, h#n, h=n). Počet tahů je možno nechat na předdefinovaných 10, nevadí to ani v případě #2 nebo h#2. Pozice se zadá v menu "Stellung" "Figuren aufstellen". Řešení se spustí z hlavního okna kliknutím na "Analyse" (pozor, některá menu jsou blokována pokud "Analyse" dalším kliknutím nezrušíme - a to i tehdy když už řešení dávno skončilo). Odměnou nám pak bude velmi rychlý program. Pravda, neumí exokameny, neumí intelligent mode v pomocných matech, ale jádro je napsáno velmi efektivně a s tímto rozhraním je program už i opravdu použitelný.
WinChest jde také spustit z příkazové řádky. Tady jsou výsledky testování. Verze 2.1 (3.19+) je asi o 8% rychlejší než verze 1.0 (3.19)
ChestUCI_V31.zip


Gustav - DOSový program z roku 1992 na řešení ortodoxních #n. Neumí exoúlohy. Autorem je Olaf Jenkner. Zadávání pozice je v grafice, dále pak pracuje v textovém modu a je velmi rychlý. I když nepoužívá hashování, je ve vícetažkách jen o málo pomalejší než ALYBADIX a dokonce rychlejší než POPEYE i CHLOE a výrazně rychlejší než Problematic. Práce s programem je bohužel ale dost těžkopádná. Verze 2.3 je volně ke stažení gustav23.zip. Vzhledem se neliší od verze 2.2 z roku 1992, ale je asi o 15% rychlejší, viz testování. Program lze nalézt také na ftp://cap.connx.com/pub/chess-solvers/gustav/

Chess Fairy Mate - program z Japonska, autorem je Jiro Kamina. Pracuje pod Windows v textovém režimu a je podobný programu Popeye.
Pozice se naštěstí zadávají v anglické notaci a program se volá například CFM file.in /Ofile.ou
Testy ukazují, že CFM je o něco pomalejší než Popeye, ale umí též využít paměť pro hashování. Parametrem /M se však nevolí její velikost, ale počet pozic (např. /M5000000 mi u 6-kamenové úlohy zabralo 78 MB). Pozor ale na větší hodnoty, místo se pak vyhrazuje na disku. Program byl asi ze serveru odstraněn. Na překlad doporučuji Babel Fish Translation Japanese-English

Problematic - DOSový program, jehož autorem je Don French. Kromě #n umí řešit též h#n a s#n (ale jen s ortodoxními kameny). Je pomalejší než ALY, PY, VKS nebo Problemiste, ale výrazně rychlejší než např. QMATE nebo Mate Master. Zadávání pozic je dost těžkopádné.


MatPlus Librarian - databázový program pod Windows, autorem je Milan Velimirovic. Není free, je třeba jej zaregistrovat. K programu patří soubory v textovém formátu PBZ, celkem asi 10000 úloh (kromě MatPlus také například "Anthology of 2345 Problems" !) MPL má v sobě zabudovaný vlastní řešící program (testovací #4 řeší 38s, pro srovnání Problemiste 7s, Alybadix 2s), ale je možná vazba na POPEYE (vyzkoušel jsem) a snad i na jiné řešící programy. V menu je i řada konverzí, například z Problemiste (ale asi to funguje jen v registrované verzi?!). Bohužel neumí exokameny (jiný produkt z téže stránky "HTML Diagram Creation Utility" exokameny umí). Nepodařilo se mi zjistit jak zadat výzvu (stipulation), naštěstí je možné použít textový editor na soubor PBZ.

Fancy - databázový program pod Windows, jehož autorem je Marek Kwiatkowski. Umí i exokameny a pro řešení má vytvořenou vazbu na Popeye. Umožňuje vytváření elektronických publikací pomocí Fancy Html s možností přímého přehrávání úloh přes internet. Lze použit také jako shell pro Popeye. Program je (od verze 2) shareware.

Forsyth v3.02 - freeware program pod Windows95/98 na prohlížení a editování souborů typu FEN, EPD a PBM. Autorem je Leo Mano, manuál v portugalštině. Na stránce je ke stažení také přes 20000 úloh. Stará verze Forsyth 2.5

Z méně známých programů jsem testoval QMATE a MateMaster. Oba jsou WIN32 programy na řešení ortodoxních #n, to je ale asi jejich poslední výhoda. Mate Master má příjemnější zadávání, je ale extrémně pomalý (#4 řešil 4 min 50 sec / 300 MHz ...), QMATE je z nich o něco rychlejší (tutéž úlohu za 44 s a pro srovnání ALYBADIX tutéž úlohu jen 2 s, CHLOE něco přes 3 s !).

Explorer - program na řešení ortodoxních #n, s#n, h#n. Autor Jan Nowakowski, shareware (2 verze - pro DOS a pro Windows). Program je ale velmi pomalý (testovací #4 řešil 1 hodinu 40 minut...).

problems.zip - Problem Chess Assistant (66kB), jednoduchý DOSový program na řešení ortodoxních #2 od českého studenta, který jsem našel na serveru v Pittsburgu. Při pokusu řešit vícetahové úlohy skončí s chybou (asi nedostatek paměti).

MATER - A simple Mate Searching Program (včetně zdrojového kódu v Pascalu)
MaterUCI-Pro 3.2 - autor Valentin Albillo. Další motor do Areny, je však podstatně pomalejší než CHEST.

PGN to JS - program na převod PGN do HTML s možností přehrávání tahů (včetně zobrazení pozice po kliknutí na libovolné místo v řešení). Pro nás je zajímavé, že podporuje šachové úlohy včetně exoproblémů ! Viz Problem/Fairy-Chess, poslední úloha obsahuje exokameny !

ChessLab - Java-based interactive search and analysis. Zajímavá stránka s perfektní grafikou a s možností analýzy pozic. Lze takto interaktivně řešit i úlohy (Regularly solving chess problems). Řešení provádí program na serveru, výše citovanou #4 správně vyřešil asi za 15 vteřin.

Java Chess - také "Mattlösen", (lze si stáhnout i malý hrací program, jehož autorem je André Heuner)

EGChessPro - jakýsi shell, ale DOSový, nedoporučuji instalovat

ChessOle - program na vytváření diagramů

ftp://cap.connx.com/pub/ - na tomto FTP je řada šachových programů, např. Jens_mate_solver nebo Gustav ("chess-solvers" nebo "chess-utils" a další).

sach_m2t.zip (broken link, ?) - Program to solve "chess mat in 2 moves" problem for Win95/98 (in Slovak and Hungarian) by Ladislav Vegh. Jednoduchý program na řešení dvojtažek s poněkud těžkopádným zadáváním pozice. Shareware.
Checkmate v1.3 (broken link, 404) - Java-Applet, make Chessposition with ChessMate in n moves. Řešení n-tažek Java appletem mate1_3.zip (broken link, ?) , autorem je Henrik Pagenkopf. Aby se to spustilo, musel jsem ještě stáhnout chessboard.zip (broken link, ?) (potřebuje subdirektoráře z tohoto souboru). Pak řeší pevně definovanou úlohu. Nelze od toho očekávat žádné zázraky (#2 trvala 7 s, #3 odhadem několik minut), jde však o to, že řešení provádí samotný browser (např. IE), což je zajímavý nápad. Zadání jiné pozice než jedné z předdefinovaných vyžaduje mít nainstalovaný Java Development Kit a nový překlad.


Johanns Psionseite - řešení úloh na "Psion 5mx".
K tomu musím poznamenat, že již od roku 1994 mám verzi VKSACHu pro Psion3a (kdysi velmi užitečná věc například při skládání #2, ale dnes je tento miniaturní počítač s procesorem 8086 na 4MHz už asi 1000x pomalejší než výkonná PC). Můj program je free, zatím 2 uživatelé.

Programy pro Palmtopy
Pocket Chess Data - linky na programy s přehledným zobrazením
ChessGenius - hrací program, prý umí řešit #2 a #3
ChessGenius - for the Nokia 7650 phone - tak už i v telefonu!
PalmChess - hrací program
Palm Chess 2.0
Chess Tiger, ChessTiger.zip
Chessmaster 1.5.5 - for Palm
Pocket Fritz 2
PalmCity - japonská stránka se srovnávací tabulkou
Dam v1.0 for the Palm - dáma


Zu Problemen aus Computer-Datenbanken - Torsten Linss, Die Schwalbe 157, 2/1996 (článek se zabývá použitím počítačů při skládání, včetně 9 příkladů úloh), diagramy
Constraints for Solving Helpmates - R. Staudte, Advances in Computer Chess 8, 1997 (postscript soubor není nutno tisknout, ale lze jej zobrazit např. programem GSview, který ještě vyžaduje Aladdin Ghostscript)
Knowledge Discovery in Endgame Databases - Michael Schlosser, IDA 1997 (pouze Abstract, přístup k PDF souboru je bohužel jako u řady jiných článků z odborných časopisů blokován heslem)
Eine Methode zur Lösung von Schachproblemen - kromě šachu nalezneme na této stránce i zajímavé odkazy na Star Trek


Chess Problem Software - Google je nejpřesnější vyhledávač (prý má indexováno 3 miliardy stránek!), ale také AlltheWeb má indexováno přes 2 miliardy stránek!
maskeret chess pages - Software-Chess Problem
Chess_Problem_Software - HomePageTools
Chess Problem Software - oingo
ChessProblemSoftware - kol-israel
chessproblemsoftware - with1click
World of education
Mario Velucchi - under construction
Free Chess Programs - seznam šachových programů v italštině (vypracoval Vito Rallo)
Kak resit zadacu ? - řešitelské programy pohledem z Ruska


Frank's Chess Page - rozsáhlá stránka odkazů především na hrací šachové programy. Frank Quisinsky stránku často aktualizuje.
Rating list 2003-10-17
chess playing programs & engines - Schachprogramme von Andreas Herrmann - opravdu rozsáhlý seznam programů včetně linků (několikrát i česká vlajka...)
Chess Programs & Utilities - odkazy na programy a konvertory z Dánska
Chess Program Reviews - různé linky na šachové programy
Free programs - řada (hracích) programů volně ke stažení
Pittsburgh index - převážně hrací šachové programy ke stažení
Adelmar Junior Chess Page - linky na řadu šachových programů
Programas de xadrez - linky na řadu programů
GameCraft - Board Games - odkaz na VKSACH i ALYBADIX je možno nalézt také třeba na této korejské stránce
Board Game Central - Free Games
ICGA Journal - International Computer Chess Association, Table of Contents - obsahy, Ken Thompson Special Issue
Schachprogramme - základní informace o hlavních hracích programech
Pavel Háse: download - česká stránka s linky na různé programy
Chess Kit - rozsáhlá stránka zaměřená na hru, ale i na programy, různé věci ke stažení (1001 Brilliant Checkmates, Fritz 6 Light, ...)
Museum of Chess Programs
Šachmatnaja stranička Sergeja i Dmitrija - řada hracích programů
Jocs d'escacs per Windows - linky na hrací programy
Le Fou numérique
Schackportalen - rozsáhlý seznam různých programů
Fritz 5.32.zip - (4MB) stará verze je free (aktuální verze je 8)
Schachprogramme testen - Paul Bond
Arman - linky na herní programy
Sargon - kompletní zdrojový text tohoto starého programu (pro procesor Z80)


EN PASSANT - Norresundby Chess Club - na podstránce Chess Diagrams je možno nalézt editor diagramů Diagramm3.zip, který umí i exokameny.
Chess Fonts - stránka šachových fontů
Chess fonts - kanadská stránka věnovaná šachovým fontům
Czcionki Szachowe - Polish chess font archive
Chess Word Macros & Fonts



databáze šachových úloh (počítačově zpracované)

WinChloe - Christian Poisson a Laurent Riguet, přes 140000 úloh, hlavně exo! Viz seznam zpracovaných publikací. Precizně zpracováno, včetně řešení, témat i komentářů. V současné době může být vzorem databáze šachových problémů budoucnosti. Na disku zabírá databáze po rozpakování asi 150 MB. Vyhledávání je možné podle řady kritérií (filtrů) a je možná i jejich kombinace. Při srovnání s PDB se mi zdá obsahově databáze WinChloe hodnotnější a poskytuje více možností, ale vyhledávání je pomalejší než v PDB. Je však možné uložit data získaná hledáním do pracovní databáze a práce s menšími soubory je pak rychlejší.
Uživatelé si mohou stahovat nové soubory úloh new tables, pravidelně aktualizováno! Počínaje updatem 10.4.2003 je možný download Tables auxiliaires. Toto eliminuje pracnou druhou část updatu, skvělé vylepšení! Je třeba ale poznamenat, že tento download je možný jen pro ty uživatele, kteří nedělali v těchto tabulkách žádné modifikace (např. jazykové), protože by si je novou verzí přepsali.

PDB - Problemdatenbank. Sbírka Johna Niemanna, přes 60000 převážně ortodoxních pomocných matů v jednom souboru na CD. Podle mého odhadu zahrnuje cca 80% celosvětové tvorby v této oblasti a zejména u vícetahových h#n je téměř kompletní! Program na vyhledávání je poměrně komfortní a při zkopírování databáze na harddisk (na solidním počítači) i poměrně rychlý. Bylo by potřeba ještě dodělat hlavně import z programu POPEYE !

PDB Server - online vyhledávání šachových problémů na internetu, 69000 h#n a 10000 retro z PDB zpřístupněno pro všechny problemisty! Je možné hledání podle různých kritérií a také lze vytvořit odkaz na konkrétní úlohu, např. H#28. Hledání podle autorů, pramenů nebo výzev funguje dobře (zobrazí se maximálně 100 úloh). Zatím nejde hledat podle materiálu nebo obrazců. Porovnáme-li online a offline verzi PDB, tak samozřejmě rychlost i možnosti vyhledávání jsou lepší v offline verzi (na lokálním PC). Umístění na serveru však dává do budoucnosti možnost neustálé aktualizace a udržování poslední verze na jednom místě. Pokud se to autorům podaří trvale udržovat a umožnit i přidávání nových úloh, bude to přesně ono. Zatím není možné online vložit nové úlohy, ale předpokládám, že i to autoři časem umožní (chápu, že je také třeba zachovat jednotnou formu a nevím, jak je to s duplicitními problémy). Občas aktualizováno - je zajímavé se tak jednou za měsíc podívat, jestli je něco nového. Poslední změnou je možnost přehrát řešení u všech úloh!

Databáze Michala Dragouna (přes 20000 h#2). Pokud je mi známo, tak Michal poskytl svoji sbírku jako rozšíření PDB. Takže se můžeme těšit na další verzi.

Albrecht-Sammlung - v Německu vzniká další velká elektronická databáze #2 ! V roce 1935 publikoval Hermann Albrecht systém na katalogizování #2. Jeho sbírka obsahovala asi 100000 úloh na kartách formátu A6. Po jeho smrti ji převzal Hans-Dieter Leiß a od roku 1995 ji převádějí do elektronické podoby Udo Degener a Wieland Bruch. V současné době mají hotovo již 66500 skladeb a konec tohoto projektu odhadují na rok 2006. Na internetu je k dispozici asi 900 dvojtažek a je možno se seznámit s propracovaným systémem, umožňujícím zařazování #2 podle témat.

PBM - Problemiste - již přes 80000 úloh (asi 200 souborů formátu PBM, volně ke stažení). Průběžně doplňováno, snadné ovládání programu.
Editorům patří slova uznání za tuto mravenčí práci. Při letmém pohledu do monografií jednotlivých autorů jsem však zjistil, že často jde jen o fragmenty tvorby jednotlivých skladatelů, sice vhodné pro databázi, ale ne jako monografie. V případě žijících autorů by takovýto výběr měli udělat samotní autoři.
Jak mě však informoval Gabriel Török, který je spoluautorem tohoto projektu, někteří autoři již začali spolupracovat na vytváření monografií vlastních skladeb! Příklady lze nalézt v sekci e-books.

Archives des problémistes - databáze šachových úloh v PBM formátu. Pomocí login/password se volí jazyk, tím se současně dostaneme na výpisy souborů. Obsah se dost překrývá se stránkou Problemiste.

PCA - Pevo´s Chess Archiv - Peter Vogel, přes 100000 diagramů, ale nejen úlohy, ale i koncovky a jiné (Mattaufgaben, Endspiele, Eröffnungsfallen, Mattbilder, Matt-Übungen, Kurzpartien, Schachprobleme, eben alles mit MATT).

Databáze českých trojtažek (#3) - tuto sbírku vytváří Vladimír Kos v programu Chessbase. V současné době obsahuje přes 15000 skladeb klasifikovaných podle modelových matů.

Galerie čs.skladatelů - databázi vytváří Pavel Vyoral v programu Problemiste. Má už zpracovány svazky 1-9,11-13. Galerii vydával Ilja Mikan v letech 1965-1975 a vyšlo celkem 13 svazků (Tuzar, Jelínek, Knotek, Mazel, Zeman, Převorovský, Cimburek, Kainer, Moravec, Štěpán, Dedrle, Kesl, Mach). V roce 2001 navázal na Mikanovu sérii Michal Dragoun vydáváním dalších svazků Galerie českých skladatelů (Berkovec, Císař, Duras).

Počítačová sbírka Harolda van der Heijdena - 58000 studií (recenze Emila Vlasáka)
Chess studies & problems CD-ROM - 62560 Studies & Endings on CD-ROM, z toho prý 6377 úloh (pouze upoutávka)
Encyclopaedia of Chess Studies eBook+ - upoutávka na sbírku více jak 10000 studií (je součástí programu "Chess Academy")

(pokud víte o dalších, rád sem doplním příslušné odkazy!)

Na internetu je několik dalších archívů obsahujících řádově tisíce skladeb. Chtělo by to ale nějak unifikovat a buď se dohodnout na jednotném formátu (ale pokud možno textovém, kdo se má v těch binárních vyznat...) nebo by aspoň každý takovýto databázový program měl mít import z formátu POPEYE (a to včetně exokamenů). Pokud časem dojde k nějaké dohodě, jsem ochotný napsat konverzní program mezi tímto univerzálním formátem a VKSACHem (konverze text na text) a převést sem i všechny svoje databáze.
Pak už by mohli všichni autoři na celém světě zpracovat v tomto formátu sbírky svých skladeb (kdo jiný to udělá zasvěceněji?) a to by se pak hledali předchůdci! Odhadl bych, že tak za 20 let ?

Forsyth - databáze programu Forsyth, přes 4000 úloh ke stažení.

MatPlus Librarian - téměř 10000 úloh ke stažení, formát PBZ je textový!

Problemschach+ Gerald Ettl - databáze asi 10000 úloh ve vlastním formátu autora (PSP, 1 úloha = 1 soubor). Formát je textový, ale s kódováním pozice od pole a8 do h1, které lze poměrně snadno rozluštit (K=6,D=5,V=4,S=3,J=2,P=1,C=a). Program (verze 2.3) jde spustit pouze pod Win95/98/ME (ale ne v okně), vyhledávání je pomalé a manipulace s programem je dost těžkopádná. Pod W2k/XP jde sice nainstalovat, ale po spuštění skončí crashem.

New World Problemist Guild (broken link, 404) - specializovaný archív #2 a #3 zaměřený na různé autory, od každého jen několik úloh (systém 1 úloha = 1 stránka je ale trochu nepraktický - jak celé importovat do nějaké databáze?)



koncovky (endgames), studie

exo - fairy

Fairy endgames - part of "Between chessboard and computer", Vaclav Kotesovec 1996

Zillions of Games - Univerzální hrací program pro asi 500 deskových her! Nechybí např. cylindrický šach, žravý šach, Grasshopper chess a mnoho dalších. Pomocí zabudovaného jazyka je možno si nadefinovat téměř libovolnou vlastní hru včetně kamenů, prostředí i pravidel. Tento jazyk je dobře zdokumentován, přesto proniknout do všech jeho tajů je poměrně obtížné. Stáhněte si demo
Vzpomněl jsem si na můj článek z feenschachu 1977 (nebo Fairy endgames) a zkoušel jsem s ním například hrát koncovku král + 4 cvrčci proti králi (KGGGG-K, zadejte "Open Saved Game" k4gk.zsg, "Choose Side" Black a "Start Thinking") a hrál docela obstojně. Na to, aby mi dal v rohu mat, jsem ale musel zvýšil úroveň na "Forever" a po delší analýze nahlásil výhru 8.tahem! (celá koncovka k4gkwin.zsg)
Také je možné nechat hrát počítač za obě strany. Zkusil jsem koncovku král + jezdec + 2 cvrčci proti králi (KNGG-K, knggk.zsg), počítač měl 1 minutu na každý tah a po 3 hodinách skončil matem. Zajímavá je též koncovka KR-KGG (krkgg.zsg), o které nevím, zda je vždy vyhratelná (v příkladu jsem ho sice věží zmatil, ale po lepším 69. - Gf1! nevím ?!). download my ZSG files (zip, 4 kB)
Při řešení úloh (solving problems) je zde bohužel podobný problém jako u většiny hracích programů - není to na 100% (not exact). Jeho "search engine" občas řeší #2 až 3.tahem apod. Ale na hraní (play) exošachu je to fantastické. Budoucnost vidím v tom, až tam někdo dodělá hashování a tablebase! (zatím třeba neumí zmatit střelcem a jezdcem a neví do rohu jaké barvy má krále zatlačit ...)
Game Index - zde je často aktualizovaný seznam her, spousta lidí se zabývá rozšiřováním Zillions!
What's new?
Alex Doskey's Puzzle and Game Page - šachové úlohy pod Zillions (zadané pozice)

Chess Variant Applets - možnost hraní různých druhů exošachu proti počítači (přímo v internetovém prohlížeči!). Kód programu je skryt v souborech typu class. Herní síla je slabá, ale je to netradiční možnost. Můžete si zkusit třeba Grasshopper Chess
Sjeng - chess-and-variants playing program. Vyžaduje WinBoard, což je univerzální šachové uživatelské rozhraní pro Windows.
LudoChess - Java hrací program s možností exošachu


ortodoxní - orthodox

Databáze koncovek a studie - základní údaje o databázích i programech v češtině (Emil Vlasák)
A guide to Endgames Tablebase - přehledný popis v angličtině

Ken Thompson - celkem 64 (!) 6-ti kamenových koncovek, tabulka s možností volby vybraných pozic (interaktivní hraní včetně diagramu a různých grafů - freq). Příklad: Kb8Vg7Sf7-Kf5Jc5Jc6 (číslo 6222 znamená 6 kamenů a výhru 222.tahem po provedení tahu, výhrou se rozumí přechod na 5-ti kamenovou koncovku nebo cestu do matu, číslo 9999 je remis) nebo Kc7Vb7Jb8-Kg1Jf2Jf6 (1261 znamená mat 261.tahem po 1.Kc7-d6) nebo Ke1Dd1Je2-Ke6Vc5Ve5 (výhra po 100 tazích) Bohužel hrozí, že tyto vynikající stránky s desítkami GB dat zmizí s odchodem autora z firmy Bell Labs.


www.rack.de, Schach Endspiele (Joachim Rack) - chcete si zkusit koncovku KD-KV online? Též 5-kamenové a šest 6-kamenových koncovek (KVS-KJJ mat 238.tahem, KVJ-KJJ mat dokonce 262.tahem Kf2Tg2Sg1-Kb8Sc3Sc7 (porovnejte se stejnou pozicí u Thompsona), KD-KSSJ 114.tahem, KSSJ-KV 85.tahem, KVV-KSS 45.tahem, KVJ-KSS 69.tahem) vše na diagramu a online! (klikněte na "andere" nebo např. zde Kb1Df6-Kd3La7Lb7Sd1)
Nově je tu možnost získat informace o koncovkách i přes mobilní telefon (WAP). Vyzkoušel jsem to a skutečně to funguje! (i když zadávat takto data je doslova utrpení...)


TableBase - kompletní databáze pro 3, 4 a 5 kamenů a některé se 6 kameny lze stáhnout z FTP adresy
ftp://ftp.cis.uab.edu/pub/hyatt/TB/
(nastavení Total Commanderu pro FTP). Pro zajímavost je zde 60 souborů pro 4-kamenové koncovky (celkem 30MB), 220 souborů pro 5-kamenové koncovky (celkem 7GB), 718 souborů pro 6-kamenové koncovky (359 kombinací materiálu, celkem 410 GB !!!). Soubory jsou uspořádány podle počtu kamenů 3+3 (65 kombinací bez pěšců), 4+2 (82 kombinací bez pěšců + 212 s pěšci).
(Koncovku KQKNN, kterou jsem původně postrádal, je třeba hledat jako KNNKQ)
ftp://darkside.its-s.tudelft.nl/ - Tablebase mirror (v adresáři Crafty/TB)
Databáze koncovek - Endgame databases - aktuální informace o tablebasích v češtině (Emil Vlasák)

Nalimov Tablebase Server - tady jsou tyto databáze online (pro 3,4 a 5 kamenů, ne pro 6)
Schachprogramm Wilhelm - kromě hracího programu skvělá analýza koncovek podle Tablebase (endgame database analysis features)! Popsáno v manuálu. Navíc možnost kontroly správnosti souborů (EGTB manager), od verze 1.46 i pro 6 kamenů (včetně typu 4+2).
ChessliB - také zde jsou 3,4,5 kamenové tablebase (6-kamenové jen 2), navíc volně ke stažení databáze přes 2 miliónů partií. Rychlé připojení.
ChessMaster 9000 - Endgame Database Generator FEG.zip Tento program má svůj vlastní formát databází koncovek a je rychlejší než generátor pro Tablebase. 4-kamenovou koncovku KJS-K generoval FEG pouze 5 minut 21 s, zatímco Tablebase generátor 18 minut 45 s (na 300MHz). Pokud chceme sledovat počty tahů do matu v CM9000 (i to, že se EGDB skutečně používá), je třeba otevřít okno "Thinking Lines". Tento generátor zvládá i některé 6-kamenové koncovky (např. KVPP-KV), které generátor Tablebase nemá naprogramované!


Stiller's monsters or perfection in chess - dvě 6-kamenové koncovky, KVJ-KJJ (246.tahem) a KVS-KJJ (255.tahem), které na superpočítači analyzoval již v roce 1991 Lewis Stiller. Je možné si stáhnout hlavní varianty těchto koncovek v PGN formátu illustr.zip a přehrát (games 24 a 25, na přehrání PGN je vhodný např. program GM-View)
Multilinear Algebra and Chess Endgames - (PDF soubor, 527 kB) V tomto článku je možno najít (na str.174-5) detailní analýzu přes 40 šestikamenových koncovek včetně % vyhraných pozic. Tak např. koncovka KVVV-KD je vyhraná v 98% případů, což představuje 6054654948 pozic! Skvělý příspěvek do teorie koncovek.
NHH_ICGA.ps.gz - Nalimov, Haworth, Heinz: "Space-efficient indexing of chess endgame tables." (ICGA Journal 2000) - porovnání různých typů tablebasí (Nalimov, Heinz, Thompson, Edwards)

John Tamplin's Tablebases - analýza podle tablebasí
Endgames - John Tamplin, též List of All Known Mutual Zugzwangs
Suicide chess tablebases - Analyse 2, 3 and 4 piece endgames
Chess Programmers - odkazy na stránky význačných programátorů
Computer Chess Programming - řada linků
EXchess
Retrograde Analysis - zajímavá stránka věnovaná použití metod známých ze šachových koncovek i v jiných oborech
NeverEnding Quest of Type C
Chess Endgame Browser (broken link, ?) - krásný Java applet pro 3-5 kamenů s vyznačením počtu tahů přímo na polích šachovnice ! Myší lze snadno navolit potřebný materiál i pozici.

ChessPad - po otevření příslušného PGN souboru zadejte v menu "Databases" "Games" a zobrazí se jednotlivé pozice.
PGN Utilities
Using endgame CDs in Chessbase 7
chessmail - Endgame - seznam literatury o koncovkách a studiích
British endgame study news - časopis, který vydává John Beasley
PGN Format (broken link, ?) - detailní popis formátu PGN, Portable Game Notation Specification and Implementation Guide

Harold van der Heijden - informace o studiových turnajích a o tom, kdo poslal studie do Alba FIDE 1998-2000 (dobrá kontrola pro skladatele!). Studie tohoto autora Endgame studies s možností přehrání řešení!
Iuri Akobia nebo Iuri Akobia - stránky gruzínského studiáře, řada linků
EG - první ceny ze studiových turnajů a řada velmi kvalitních fotografií studiářů i úlohářů
Les échecs artistiques - 353 studií od 105 skladatelů. Autorem stránky je Gilles G. Jobin.
Beautiful Chess Studies - několik úloh a hlavně studií (líbí se mi, jak sám přehraje řešení)
GMschach - Studien
H. Mattison - 64 studií
H. Rinck - 30 studií
Mastermove - studie
France Echecs - Etudes
Echecs Top 20 - několik studií
Ajedrez en Madrid - Estudios
Practical chess endgame - několik studií
Magyar Hírlap sakkrovata (broken link, ?) - šachové studie různých autorů (maďarsky)


různé - others

Losing Chess Information - dobrý přehled z ICGA (autorem je Guy Haworth), řada dalších linků
Les échecs a qui perd gagne (Losing Chess) - ve francouzštině
Les finales de qui perd gagne - Losing Chess endings. Complete three-piece endgame database (with program) by John Beasley.
A first survey of Losing Chess endgame material published up to the end of 1999 - V tomto článku uvádí John Beasley přehled koncovek ve žravém šachu včetně pětikamenových
žravá dáma
Stan Goldovski's Losing Chess Pages (broken link, 403) - úlohy, studie i program na žravý šach (bohužel autor stránky zemřel v roce 1999)


Dáma - stránka věnovaná dámě (draughts program), též endgame databases pro 3-6 kamenů a je možno si stáhnout pro 3 a 4 kameny. Pro upřesnění: jde o dámu tzv. "mezinárodní", na šachovnici 10x10, možné je braní zpět a po proměně může dáma o libovolný počet polí. Je zde verze programu i pro palmtopy.
Chinook - programy, Checker Endgame Databases - 6-kamenové databáze (26 MB), nově i pro 7 a 8 kamenů (2.7 GB)
České Deskové Hry - řada malých programů ke stažení, program Pasqil (v assembleru!, autor Miloš Zavřel)
Dáma 2 - originální česká hra (přes 20 MB), dobrá grafika, poměrně silná hra. Pravidla jsou normální, skákat se smí jen dopředu. Jediná anomálie je ta, že při braní se musí brát dámou (i když je více možností). Autoři si mohli ušetřit dost zdlouhavý úvod při každém spuštění... Jinak je ale na tuto hru řada pozitivních recenzí (viz např. www.plnehry.cz) a je možná hra i po internetu (ale kdo na to má dneska čas?)
Solving the Game of Checkers - Jonathan Schaeffer and Robert Lake (článek v PDF formátu)
sgcheckers - Sherman Gardner checkers, v sekci Problems je i pár studií
CheckerBoard - program a knihovna zahájení
Icheckers - jiný program
Programy pro dámu - linky na programy
Dáma - popis verzí dámy
Ruscheck - program ke stažení
F. Martin - program ke stažení
on-line dáma

Othello - program a řada informací
Focus - desková hra podobná dámě, program.



seznamy publikací, definice exokamenů, ...

British Chess Problem Society Library Catalogue - 169-ti stránkový katalog literatury o problémovém šachu! Určitě stojí za stažení. Je k dispozici i online.
Problems and endgames - finský seznam 483 publikací o problémovém šachu
Problembooks - seznam z Finska
Nightrider Unlimited - známá Kuhn-Murkisch série, kde před lety vyšla i kniha Miroslav Bílý: "Farbwechselecho im mehrzügigen Hilfsmatt"
The Alan Benson Collection - End Game and Problems (včetně obrázků knih)
Webseite von Harald E. Balló - literatura, také Märchenschach
Schachbücher - Švýcarská stránka (v němčině) věnovaná starým šachovým knihám.
Schachhaus Mädler - kliknětě na "Schachbücher - Problemschach"
FischerBooks - Austrálie
Catalogue of chess books - ruský katalog
Britannica - šachové problémy se dostaly i do této známé encyklopedie
Books and journals on Chess Variants
Schachsammlung - Wilhelm Maßmann
Bibliotheca Van der Linde-Niemeijeriana - velmi rozsáhlý seznam šachových knih včetně komentářů (v holandštině), z českých vydavatelů nechybí např. Miroslav Soukup. Též řada historických obrázků.
Timeline - šachové letopočty od roku 531, nechybí ani: "1912 = Dawson invents the Grasshopper, most common Fairy chesspiece"

Pieces féériques - definice exokamenů (francouzsky), velmi rozsáhlá stránka včetně ilustračních příkladů
Chess Variant Pages - rozsáhlá stránka věnovaná různým druhům exošachu, také definice exokamenů, méně rozsáhlá než předchozí, ale v angličtině. Je možno si stáhnout i offline verzi. A co takhle v japonštině ?
Chesmayne - Fairy Chess - seznam exokamenů
A Guide to Variant Chess - autorem této stránky obsahující definice exokamenů v angličtině je George Jelliss, také Chess Problem Terms a definice exokamenů All the King's Men
Brikkerne - definice exokamenů v dánštině
Peças Feéricas - názvy exokamenů v portugalštině
Schachvarianten - popis různých druhů exošachu (německy), občas s příklady (v notaci)
Schach-Lexikon - v Lexikonu najdeme např. i "Märchenschach"
NOST - také různé "Chess Variants"

Enzyklopädie der Schachsprache - rozsáhlá šachová encyklopedie (včetně problemistů, dat narození atd.) Autorem je Hilmar Klaus.
Translator, chess - Petit dictionnaire échiquéen en 17 langues (slovník základních šachových slov a nechybí ani čeština!)
Wörterbuch spezieller Schachbegriffe - německo-anglický šachový slovník
Chess Names by Bill Wall - názvy základních kamenů v 60 jazycích

The Internet Archive - data na internetu jsou nezničitelná! Tento server vytváří archiv většiny internetových stránek od roku 1996. Musí to být ohromná kvanta dat... Například VK - jedna ze "záloh"



elektronické knihy - e-books

original e-books (generated from electronic sources)

Chess composition books - šachové knihy (s úlohami z 19.století) v PDF formátu (třeba mít nainstalovaný Adobe Acrobat - freeware). Mít v takovéto formě k dispozici všechny šachové knihy, to by bylo jistě skvělé. Nevím, jestli budoucnost knih je pouze v elektronické formě, určitě je to ale inspirativní pro jejich tvorbu a vše je možno samozřejmě si i vytisknout. Bylo by dobré mít i soubory pozic z těchto knih, ale podle textu předpokládám, že je tu nějaká vazba na program Problemiste. Publikace vytvořil Anders Thulin.

NW Problem Guild - elektronické knihy v PDF formátu (klikněte na Catalogue). Bohužel download probíhá "šnečím" tempem 0.5kB/s, takže pro stažení PDF souborů doporučuji použít např. Getright.
Karol Mlynka - 409 Selected Chess Compositions - Éditions de l'apprenti Sorcier, 2001, 87 pages, sestavil Gabriel Török
Zoltan Labai : Selected Compositions 1968-1982 - Éditions de l'apprenti Sorcier, 2002, 52 pages, sestavil Gabriel Török

Werner Speckmann - elektronické knihy (Werner Speckmann zemřel 23.2.2001). Také na Werner Speckmann

Felix Sonnenfeld: "O Mosqueteiro do Rei", 184 stránková kniha v PDF formátu felix3.zip (10 MB)

7.WCCT - originals, také na 7th WCCT Entries
groupa.pdf groupb.pdf groupc.pdf groupd.pdf groupe.pdf groupf.pdf groupg.pdf
(home page of 7th WCCT)

Umenie 64 - všech 31 dosud vydaných čísel! Počínaje číslem 25 jde o originální (neskenované) soubory, jejichž autorem je Ľuboš Kekely. All 31 issues since 1996, total 232 pages! (umístěno se souhlasem L.Salaie ml.)


kotesovec_msap_1996.pdf - (30,1 MB) - Vaclav Kotesovec: "Mezi sachovnici a pocitacem" (1996). Between chessboard and computer.
kotesovec_dragoun_exoproblemymacha.pdf - (7,7 MB) - Vaclav Kotesovec a kol.: "Exoproblemy dr. Zdenka Macha" (1996)
kotesovec_rekordyvpwc2.pdf - (8,1 MB) - Vaclav Kotesovec: "Rekordy v PlatzWechselCirce II" (1996)
kotesovec40jt_1996.pdf - (3,1 MB) - V.Kotesovec 40 JT (1996), award of JT.
kotesovec_rekordyvkoko.pdf - (10,2 MB) - Vaclav Kotesovec: "Rekordy v KOlner KOntakt sachu" (1997)
kotesovec_500tripleechoes.pdf - (14,3 MB) - Vaclav Kotesovec: "500 trojnasobnych ech v pomocnych ulohach" (1998). 500 triple echoes in helpplay.

dragoun_brani2bilychfigur.pdf - (5,8 MB) - Michal Dragoun: "Brani dvou bilych figur v P2#" (1998) Please download this file again, in previous PDF were bad diagrams! (updated 26.8.2003)
dragoun_minimalky.pdf - (6,1 MB) - Michal Dragoun: "P2# - minimalky" (1998)
dragoun_duplexy.pdf - (6,3 MB) - Michal Dragoun: "P2# - duplexy" (1998)
dragoun_matkralovskoubaterii.pdf - (0,4 MB) - Michal Dragoun: "Mat kralovskou baterii v P2#" (1999)
dragoun_bilaauw.pdf - (0,4 MB) - Michal Dragoun: "Bila vsepromena v P2#" (2000)
Více informací o publikacích V.Kotěšovce a M.Dragouna lze nalézt zde: Problémová literatura od roku 1991


scanned e-books (from printed sources)

Z archívu více než 200 naskenovaných publikací zpřístupňuji ty z nich, které jsou buď starší než 50 let nebo se souhlasem autorů:

mikan_rv_1947.pdf (1,2 MB) - Ilja Mikan: "Rychlé vítězství" (1947). Vynikající studijní materiál umožňující vniknout do tajů šachových úloh "za jedno odpoledne". Vhodné zejména pro začátečníky.
soukup_sachistaulohar_1944.pdf (4,2 MB) - Miroslav Soukup: "Šachista úlohář" (1944). Také tuto základní učebnici by měl mít ve své knihovně každý skladatel. Poznatky zde uvedené na více než 100 stranách zůstávájí v platnosti i po téměř 60 letech.
mikan_ceskadvojtazka_1962.pdf (16,2 MB) - Ilja Mikan: "Česká dvojtažka" (1962). "Bohemian two-mover". 194 stránková klasická publikace s 2 stránkovou předmluvou A.Mandlera. Na straně 7 se dočteme o plánovaných 12 kapitolách, z nichž však bylo vydáno pouze 5 (1. Braní mimochodem v obraně, 2. Proměna pěšce, 3. Pěšcový odtah, 4. Oběť bílé figury, 5. Přímé uvolnění linky), kapitola 5 zřejmě už není zcela dokončena a dále měly navazovat ještě kapitoly: (6. Současné uvolnění a zastavení pole, 7. Zastavení pole, 8. Uvolnění pole, 9. Vazba, 10. Únikové pole, 11. Pozice bílé figury, 12. Ostatní). Cyklostylovaný výtisk odpovídá tehdejším možnostem rozmnožování, takže musíme tolerovat špatnou kvalitu, která je místy až na hranici čitelnosti. I tak má toto dílo velkou hodnotu. Jiří Jelínek (který původně plánoval reedici této publikace) k tomu dodává: "Má to svou hodnotu i jako dokument doby, z něhož je patrné, jak obtížně a bolestně se rodily nové věci a jak to hlavně bylo pracné. Teprve když člověk vidí na vlastní oči, co to obnášelo, tak pak daleko lépe pochopí, jak obtížně za socializmu mohly vznikat takovéto skvělé problémové samizdaty. Neumím si ani představit, jak dlouho to takhle mohl IM vůbec psát. Patrně měl nějaké věci na papíru (jak je zřejmé z torza, které mám k další části), ale asi většinu komentářů psal rovnou spatra do psacího stroje, kde už možnost opravy vlastně žádná není (jedině vyhodit papír a začít od začátku)..."
dobrusky_sachoveulohy_1907.pdf (5,6 MB) - Jan Dobruský: "Šachové úlohy" (1907). Sestavil Josef Pospíšil. 150 stránková kniha, o které se můžete více dočíst zde.

sach_a_priestor.pdf (0,7 MB) - Bedrich Formánek: "Šach a priestor" (Šachový bulletin 4-5/1960). Článek zasvěcuje do tajů N-rozměrného šachu. (umístěno se souhlasem autora)
ladislav_salai.pdf (2,3 MB) - Ladislav Salai sr.: "171x" (1984) (umístěno se souhlasem autora)

J.Burda: Řešitelský zpravodaj (Czech solving championship journal) 1-2002.pdf 2-2002.pdf 3-2003.pdf 4-2003.pdf


dawson_ultimatethemes1938.pdf (5,4 MB) - T.R.Dawson: "Ultimate Themes" (1938). Celkem 177 úloh (task problems), převážně exodvojtažek se zasvěcenými komentáři. Tuto publikaci by měl znát každý šachový skladatel.
dawson_caissasfairytales_1947.pdf (6,6 MB) - T.R.Dawson: "Caissa's Fairy Tales" (1947). Poutavý výlet do světa exošachu, k jehož pochopení je občas třeba i důkladná znalost angličtiny. Přes 100 diagramů.
gibbins_fairychessproblems_1946.pdf (1,8 MB) - N.M.Gibbins: "Fairy Chess Problems" (1946).

Giuseppe Ferro naskenoval:
white_rooks.pdf (6,6 MB) - Alain C. White: "The White Rooks" (1910).
white_valves.pdf (5,6 MB) - A.C.White, G.Hume: "Valves and Bi-valves" (1930).
white_pawns_promotion.pdf (10,4 MB) - A.C.White: "The Theory of Pawn Promotion" (1912).

Před časem jsem skenoval více jak 50 let starou (ručně psanou!) knihu John Niemann: "Echo im Hilfsmatt" (1950), 37 stránek. Jelikož se v tomto případě nevyskytly žádné problémy s případným porušením autorských práv, dávám ji k dispozici také pro ostatní: Niemann_Echo_im_Hilfsmatt_1950.pdf (11 MB) - doporučuji stáhnout soubor nejprve na lokální počítač (pravé tlačítko myší atd.) a teprve pak jej prohlížet.

Další naskenované publikace nejsou veřejně přístupné (not public), v případě zájmu je však možno získat heslo e-mailem (se souhlasem, že soubory mohou být používány pouze pro soukromé účely)
Enter password for PDF archives:
Kontrolni součty všech PDF souborů (testovatelné například Total commanderem) jsou k dispozici v souboru archiv.sfv, který je řazen chronologicky, takže na jeho konci lze zjistit, co je nové. Soubor může také sloužit ke kontrole úplnosti archivu na lokálním disku.

Statistika stahování

Zkušenosti se skenováním šachových časopisů a vytvářením PDF souborů



retro, programy, úlohy

The Retrograde Analysis Corner - Vše o retrográdních úlohách, odkazy, výběr z časopisů (rozsáhlý archiv!).

Natch - velmi rychlý program na retroúlohy (důkazové partie), autor Pascal Wassong. Nová verze 2.2. Pokud voláme Natch z WinChloe, je třeba Natch.exe překopírovat do adresáře WinChloe (jinak se bude spouštět verze 1.3) a upravit velikost paměti pro hashování podle hardwaru počítače (např. -t100). Předdefinovaná hodnota je -t255 (pokud tolik paměti není k dispozici, řešení se nespustí), funguje i s více než 512 MB.
K dispozici je i graphical interface iNatch, ale instalace je příliš složitá, takže jsem to po asi 10 minutách vzdal... Zcela postačující je ale vazba programu na WinChloe.

Euclide - program na důkazové partie, autorem je Étienne Dupuis. Proti původní verzi doplněn setup s lepším uživatelským rozhraním. Délku je třeba zadat v půltazích, příklad z diagramu (Heinonen, 26 tahů) zadat jako 4c1c1/1ppft1p1/4rpp1/2tp4/P6P/f4d2/1PPPPPP1/3cRFC1 52. Na 300 MHz trvalo 1 hodinu 15 minut (řešení našel za 16 minut). Pro srovnání Natch v1.3 po 10 hodinách ještě neměl ani řešení (ani Natch v2.0). V případě řady jiných pozic je však rychlejší program Natch, který pro tento typ úloh (obecně) preferuji.

Retractor - jiný retroprogram (včetně databáze retroúloh), z roku 1998.

Retroanalyse im Problemschach - Angela und Otto Janko (rakouská stránka). Série úloh z různých knih (Karl Fabel: "Rekorde in der Retroanalyse", "Meisterwerke der Retroanalyse") a časopisů.
Dead Reckoning - A new idea for Classical Retrograde Analysis in Chess (Andrew Buchanan)
Retrograde analysis - na serveru MathPuzzle
Chess and mathematics - Retrograde analysis, Noam Elkies and Richard Stanley (PDF file)
Retrograde Analysis - Chess Problems by Leo Mano
Retrograde Analysis - japonská stránka
Retrograde Chess Problems - Karl Scherer



různé (others)

Kvůli větší přehlednosti jsem tyto stránky rozdělil podle států nebo světadílů. Při tomto dělení by bylo samozřejmě ještě třeba k jednotlivým státům přiřadit i stránky ze skupiny "best links".

Německo - Germany
Die Schwalbe - Zeitschrift für Problemschach.
Wenigsteiner-Jahrespreis - 25-jähriges Jubiläum Wenigsteiner-Jahrespreis (since 1979)
problemschach.de - Frank Richter
Harmonie
1. Schachclub SV Fischbach - Peter Schäfer, Franz Pachl a úlohy dalších německých skladatelů.
Mirko Degenkolbe - články, výsledky.
Schachaufgaben von Peter Rösler - úlohy tohoto skladatele
Johannes Steinmüller - několik vícetažek tohoto autora
Ekkehard May - několik úloh, jednoduchý editor diagramů ke stažení
Peter Güssow - Die Geschichte der Babson-Aufgabe - článek v němčině
Michael Barth - Problem-Echo
Thorsten Zirkwitz
Gerhard Kraft - úlohy a studie
Hilmar Ebert
SK Freibauer 80 Mörlenbach e.V. - stránky německého šachového klubu s úlohovou hlídkou
Marcos Homepage - Schachprobleme - 81 úloh různých autorů, sestavil Marco Günther
Schachecke - několik #2, #3 a #4 k řešení (klikněte na "Matt!")
Oesede - klikněte na "Problemschach". Deutsche Meisterschaft im Lösen von Schachproblemen vom 23. - 25. April 1999 - fotografie
Gerson Berlinger - Schachverband Württemberg
Günther Jahn - Schachclub Wangen im Allgäu 1922 e.V.
Fritz Hoffmann
Weihnachts-Lösewettbewerb
Internationale Deutsche Meisterschaft im Lösen von Schachaufgaben 2002
3D-Schach
Probleme für Tiger - Schach im Post SV Ulm
Stuttgarter Zeitung - noviny s úlohovou hlídkou
SF Phalanx Zellingen - Problemschach
KARL - das kulturelle Schachmagazin
Problemschach - Friedrich Wolfenter. Ke správnému zobrazení diagramů je třeba font DiagramTTFritz.
Rätselseiten - Problemschach-Aufgaben
Rheinhessen Meisterschaft 2000
Problemschach-Ecke
Schachklub 1905 Zweibrücken e.V. - Problemschachecke
Heilbronner Schachverein - Mattaufgaben
Hans-Peter Reich
HPBuchmann - Schachproblemseite
SK-Kulmbach - SchachAufgaben, úlohy bez jmen autorů
Schachfreunde Ückendorf
Schachclub Horn-Bad Meinberg - úlohy a studie bez jmen autorů
Ralf Jürgen Binnewirtz
Schachclub Tauberbischofsheim 1947 - Schachaufgabe
Rainer Klutt (broken link, 404) - úlohy tohoto německého problemisty
Oskar Wielgos (broken link, 404)

Rakousko - Austria
Problemschach in Österreich
Friedrich Chlubna - Problemschach - ein Hobby für das ganze Leben. Poněkud skromná stránka známého rakouského skladatele a zejména vydavatele. Též Schach für Nußknacker
Schachrätsel: Around the 64 - též Märchenschach
Der Exzelsior
Schachprobleme - několik úloh bez jmen autorů
Alexander Zidek (broken link, 404) - úlohy rakouského skladatele, zajímavě graficky pojatá stránka.

Velká Británie - Great Britain
British Chess Problem Society
Exeter Chess Club: Studies and problems - zasvěceně vysvětlených pár starých problémů (např. indická idea), škoda, že toho není více ...
Jon Levitt - Games, Studies and Problems
Chess Problems and Studies - Helpmates and Fairy Chess Problems (Mike Donnelly)
Ian Gent - Chess Problems
Lord Dunsany
The Most Stupid Move - Graham Brown
Ronald Turnbull - nešachová stránka tohoto skladatele, pěkné fotografie
Joe Hurd - Chess problems

Francie - France
Následující 3 stránky jsou si dost podobné, je obtížné se v tom zorientovat. První link je asi nejaktuálnější, další jsou pravděpodobně starší (ale ne zcela identické) verze
caissa.net - celkem 160 úloh (z úvodní stránky dostupné ale jen 1-145), navíc 146-160, plus studie
Les grands classiques du probleme d'echecs - 81 přehledně uspořádaných klasických úloh
Hommage a Caissa - úlohy a studie různých autorů i žánrů, francouzsky (Jean-Marie Chorein). Též na adrese Problemes du jeu d'échecs

Étienne Dupuis
TchecMeet - program "TchecMeet" a také úlohy ("Problemes & Solutions")
R.U.Sh. Magazine - Echecs
ProbEchecs - několik úloh
Echecs - Chess - úlohy a studie
Meynsbrughen Michel (broken link, 404) - francouzsky, několik úloh

Švýcarsko - Switzerland
Schweizerische Schachzeitung - u každého čisla klikněte na "Problemschach". Je tu velmi kvalitní hlídka, kterou vede Martin Hoffmann. Soubory jsou v PDF formátu (třeba mít Adobe Acrobat), možný je download celého čísla v tomto formátu pro offline prohlížení.
Berner Zeitung - úlohová hlídka vychází 1x týdně (v sobotu), další úlohy (#2 a #3) bylo dříve možno nalézt v archivu (teď jen hledáním slova "Schach").
La page d'échecs de Fabrice Liardet - zajímavá stránka věnovaná různým šachovým oborům, speciálně i žravému šachu. Také několik pěkných fotografií s obřími figurami.
Peter Rossel
Thomas Maeder - stránka švýcarského skladatele
Problem-Juwelen - zajímavý článek, jehož autorem je Ivan Siegenthaler

Slovensko - Slovakia
SOKS - Slovenská organizácia kompozičného šachu
Jaroslav Štúň - úlohy tohoto autora s velmi originální grafikou
"Slovenský výber 1993-1998", recension 1, recension 2
Interview with Bedrich Formanek in journal SME
The longest moremovers? - article by Bedrich Formánek (added 18.3.2002)
Moment - links page - internetová podoba šachové hlídky ve slovenském časopise ("Rubriky", "Šach"). Vycházelo 1x týdně. Rubrika zanikla.
Šach - Pravda - šachová rubrika z Momentu má snad pokračování...
egroups fairy-chess - diskusní skupina, kterou moderuje Juraj Lörinc
Šachový klub Považské Podhradie - tato slovenská stránka je věnována převážně praktickému šachu, lze zde však nalézt i rozhovor se Stanislavem Vokálem
Šach Revue - slovenský časopis, též studie
SuperZoznam - šachy na tomto slovenském vyhledávacím serveru
Zoznam - odkazy na slovenské stránky věnované šachu na slovenském vyhledávacím serveru ZOZNAM
Linky na šachové stránky v Českej a Slovenskej Republike
Marek Kolčák - Rating page
Kontrola šachovách ťahov
BENGO (broken link, ?) - Pavel Valuška (jeho otec je Ján Valuška). Série úloh, na kterých jsou formou lekcí demonstrována základní témata moderních skladeb.
Jozef Holubec (broken link, 404)

Holandsko - Dutch
Probleemblad - stránka renomovaného holandského časopisu. Zatím spíše zaměřeno na kongres 2001
132 Studies and Problems - skladby těchto autorů: J.T.Sanderse (132 úloh), Sam Loyd (108 dvojtažek), M.Liburkin (125 studií). Pěkné diagramy, ale zejména zápis řešení úloh je dost nešťastný (generovaný hracím programem Fritz ...)
Chess curiosities - některé jsou dobré, problémovému šachu je z toho ale věnováno málo
Vincent's Chessproblems Page - Vincent van der Bilt, 118 úloh a studií, ale výběr bez nějakého systému
schaak - holandské odkazy na řadu šachových stránek
En passant - holandský bulletin (jednotlivá čísla jsou ve formátu DOC), občas je tam i úloha (např. v čísle 10/2003)
Chess Problem Curiosa

Polsko - Poland
Krzysztof Drążkowski - úlohy, články, životopisná data všech polských skladatelů!
Solving of chess problems - Bogusz Piliczewski (stránka věnovaná řešení, možno též english)
Selected Problems of Piotr Ruszczynski
Szachy - polský časopis, dobré linky na programy, ale úlohy jsem nenašel (možná jsem málo hledal)
Dwuchodówki - bohužel bez jmen autorů
Szachownica - polská stránka s několika úlohami
zadania szachowe

Itálie - Italy
Vito Rallo - graficky na úrovni udělaná stránka, řada odkazů.
STUDI E PROBLEMI - Accademia Scacchistica Barese, a chessclub in Bari.
Gino Mentasti - 15.08.1913 - 29.11.2002
Problemistica - italská šachová hlídka
Mario Leoncini - italská šachová encyklopedie (včetně problemistů)
Telescacco 2000 - italský šachový časopis (autorovi internetové verze bych doporučil větší fonty...). Úlohovou rubriku (Il Problema) vede Vito Rallo a lze si stáhnout PDF soubory pro jednotlivá čísla (ale pozor na to, že mají stejná jména).
Idee Scacci - italský časopis (lze jej prohlížet online nebo stáhnout celý v PDF formátu). Úlohová rubrika (vede Vito Rallo) je jen v některých číslech, např. zde.
Livorno Scacchi - PROBLEMISTICA
Raccolta di problemi scacchistici bizzarri

Evropa - ostatní - Europe - other countries
Echiquier Belge - Belgisch Schaakbord - úlohy a studie. Pokud na hlavní stránce Echiquier Belge (po volbě jazyka) kliknete na Bulletin / Tijdschrift, dají se stáhnout kompletní čísla tohoto časopise (ve formátu PDF) včetně úlohové rubriky.
Chess clinic - maďarská stránka věnovaná šachu včetně úloh a studií. Základní údaje o skladatelích (Bakcsi, Cseh, Molnár, Zoltán) včetně příkladů úloh.
Tobias Norrländska Schacksida - norská problémová stránka, dlouho neaktualizováno
Göran Forslund - přehledně zpracováno, řada materiálů i odkazů, mírně aktualizováno
LassMeddelande 1/1998 - švédský časopis, ve kterém vede úlohovou rubriku Göran Forslund, další čísla: 2/1998, 1/1999, 2/1999, 3/1999, 1/2000, 2-3/2000
Robert Ericsson - několik úloh toho švédského skladatele
Bengt Ingre - Schackproblem - švédská stránka s několika úlohami různých skladatelů. Dobrý výběr, ale na některých podstránkách jsou figury dost divně posunuté vůči diagramu - nedoporučuji něco odtud řešit, třetí pozice na stránce je posunutá už o celé jedno pole...
Schack - švédská stránka (ale dlouho neaktualizovaná)
Bilten - Bulletin of Yugoslavian Chess Problem Society
Šahovski Glasnik - pravděpodobně naskenovaných několik stránek s úlohami
Bosnia chess - také Problem Chess
Manolis Stratakis Chess Problems Page - několik desítek různých šachových úloh, ale bez nějakého systému
Mr. Mip´s Chess Palace - taková problémová všehochuť s pěknou grafikou
Jari Huikari - jednoduché DOSové programy i pár šachových úloh
Al Shatrandj - portugalská stránka, Chess problems & studies
Plamen Petrov
Hechiceros - španělská stránka, také úlohy a studie
Šah bez protivnika - Chorvatská stránka, autorem je Vladimir Šarčević, Schach ohne Gegner - totéž v němčině
Politika Meredith Tourney 1998
Imants Dulbergs
Henrik Livbjerg Hansen - dánská stránka
Initiation au probleme d'échecs
kongres 1997 - Pula
Logic - litevská stránka s několika úlohami
satranc - turecká stránka, v sekci "Kombinezon/Etüdler" jsou i úlohy
Anthology of Chess Problems (broken link, 404) - upoutávka na jugoslávskou knihu, včetně příkladů úloh

jižní Amerika - south America
Roberto Stelling - řešitelské soutěže v Brazílii, foto.
Xeque Mate - Brazílie, stránka obsahuje studie a úlohy
O Estado de S. Paulo 16.6.2001 19.5.2001 7.4.2001 - brazilská úlohová hlídka
Problemando, totéž na Problemando
Ajedrez de Estilo - problémový šach ve "Finales"
Problemas por A. Zarur (broken link, 404) - Brazílie
Perzeus (broken link, 404) - několik šachových úloh (možná ale zaujme více neobvyklý myší kurzor)
Antología 64 (broken link, 404) - Venezuela
Unión de problemistas Arnoldo Ellerman (broken link, 404) - Stránky argentinských skladatelů. Ze známějších autorů především Arnoldo Ellerman a Jorge Marcelo Kapros.


USA
California Chess Journal - jednotlivá čísla jsou k dispozici v PDF formátu. V časopise je i "Krawfish’s Problem Korner", který vede Kevin Begley.
Joshua Green - kolekce úloh tohoto autora (převážně ze StrateGems)
StrateGems - na této stránce jsou pouze adresy nového amerického časopisu StrateGems. Originály je možno zasílat mailem a jsou velmi brzo publikovány. V současné době jeden z nejlepších světových časopisů.
The Krawfish Problem Chess Page - Kevin Begley
The Washington Post - sloupek, který vede Lubomir Kavalek. Publikuje vždy také 1 úlohu v notaci (today's problem), reprodukci. Podobná rubrika je i v The New York Times, sice s diagramem, ale bez úloh.
The Chess Compositions of E.B. Cook - několik úloh z období kolem roku 1850
Texas Chess Association - vybrána 1 úloha ze StrateGems
Stephen R. Shalom - Chess Problems
Milan Vukcevich, 1937 – 2003

Rusko, Ukrajina, ... - Russia, Ukraine, ...
Leonid Jarosh - zajímavá stránka s řadou úloh a článků, snad bude časem k dispozici i anglická verze
Sergey Rumyantsev - na této stránce mě nejvíce zaujaly fotografie z kongresů
Sachmatnaja kompozicija na Urale - několik skladatelů
Master's school of Valentin Rudenko for chess composition
vodoley - těžko se v té azbuce vyznat, ale je tam i kompozicija L.Kubella
Don't hurry making move - několik úloh proložených azbukou
exošach v Rusku
Dune chess club - moskevský šachový klub
55 - sachmaty - řada různých článků
Ot treugolnkia...
Cernyj kvadrat
A.Selivanov - uplatnil se i v politice...
yandex - dobrý ruský vyhledávací server. Dokonce najde třeba toto!
64 Chess review - také Kompozicija - 6/2002 - originály, 2/2002 - originály, 1/2002, 12/2001 - originály, 12/2001, 10/2001, 8/2001 - originály, 5/2000, 1/2000, 1/2000 - studie s AUW, 5/1999, 1-2/1999 - originály, 1-2/1999 a další počínaje rokem 1996
Ladja - ukrajinský časopis, mistrovství Ukrajiny
Sachmatnaja kompozicija - Zabirohin Piotr
Stavropolskaja Pravda
mail.papermail.ru - série úloh
šachmatnaja kompozicija - knihy
šachová federace Tatarstán - několik úloh
max-shah - několik úloh
fanchess.ru - kompozicija - úlohy a studie

Afrika - Africa
Mohamed Jamal Elbaz - několik úloh tohoto Marockého autora, animovaná grafika

Asie - Asia
Narayanan's Problem Corner - problémová hlídka v indickém Chathurangam (anglicky). Dobrá grafická úroveň. Kvalitní články.
chessendgame - čínská stránka s několika úlohami a linky
K.Muralidharan (broken link, ?)

Japonsko - Japan
K částečnému rozluštění těchto stránek je možno použít například Babel Fish Translation Japanese-English
Japan Chess Problem Society - Problem Paradise a jiné, aktualizováno.
Problem Paradise - jiná stránka neaktualizovaná
Chess Problem
Kohey Yamada
MOVIN & GROOVIN (broken link, 404)

jiné - others
Bruno's Chess Problem Of The Day - úloha k řešení, stránka patří k nejnavštěvovanějším
Sam Loyd - jen několik úloh
Historical Problems - 4 staré problémy
Classic Chess Problems - 22 dvojtažek a trojtažek
Mat en deux coups : douze problemes - 12 #2
Eben's little corner - několik #2
Ryan's Chess Corner - 4 úlohy, z toho 2 sériovotahové
Chess problem by K. Fabel
ChessBase Puzzles - zejména č.2 je zajímavé
A.J.'s Chess Pages - několik úloh
chess-poster - stránka zaměřená spíše na praktický šach, u problémů zaujme forma zobrazení pomocí appletu s možností přehrání řešení (ChessViewer)
ConradCHESS IQ
ChessMate - #2 a #3 k řešení
Erich's Chess Page - různé studie a úlohy
Alberto Monteiro's Chess Experience
CHESS - několik úloh a studií (pravděpodobně turecká stránka)
ECHECS - CHESS
Easy Chess Problems and Puzzles - slabší stránka, úlohy bez jmen autorů
chess.4mg.com - několik úloh
Yehuda's Chess Problem Collection - slabší stránka, 85 pozic, těžko to nazvat úlohami
Introduction to Chess Composition
Unique Chess Problems - upoutávka na knihu
chess.vrsac.com - klikněte na "Problems"
Mark Lowery - vysvětlení šachových pojmů včetně několika úloh
InterAjedrez - División Estudios y Problemas - stránka ve španělštině, také časopis Boletín de InterAjedrez (ke stažení v PDF formátu)
The Chessboard - několik dvojtažek
Chessproblems 1,2,3 - série úloh bez jmen autorů



stránky odkazů na další stránky (links to links)

phone-soft Problem chess - velká série linků na problémové stránky i stránky problemistů
Chess World - Problems - přes 50 linků (very-best.de)
ChessML - řada linků i na stránky problemistů
Vito Rallo - úctyhodná série (bohužel řada z nich už je neplatných), odkazy na časopisy
CHESS / PLUS - turecká série linků na programy i stránky (nechybí ani moje)
Chess Problems Links - CHeSS LiNKS
The London Chess Centre - links
La Mecca - Chess Encyclopedia, klikněte na "Composition", pak na "Miscellaneous"
Agentura 64 - odkazy na české i zahraniční stránky věnované šachu
University of Pittsburgh Chess Club - jedna z nejrozsáhlejších stránek, bohatý archiv všeho o šachu (Linky přímo)
Chessopolis - Problems
Luxemburger Seiten
Problemschach International - série linků, bohužel asi 10% z nich je už neplatných.
Bill Wall's Chess Links - různé šachové linky
Edinburgh University - také zde jsou problemisté v menšině.
Shakkia - série přes 600 (!) šachových linků, bohužel dlouho neaktualizováno (a řada už neplatných)
Bookmarks for Elmar Bartel - spousta různých linků, nejen šach
Chesshire
Links to Other Sites - Andrew Buchanan's website
Chess Plus
Chess Links - na této israelské stránce si Lucian Millis vybral z mojí stránky pouze "Mugs gallery"
chesslinks - Hilmar Klaus, více než 2000 šachových linků. Autor si také "vypůjčil" řadu z mých linků - ovšem na této stránce působí zkopírované české komentáře (nebo dokonce kopie značek "updated") dost komicky...
Schachkompositionen (broken link, 404) - přehledně uspořádaná kolekce komentovaných linků, jejímž autorem je Erhard Frolik. Z této pěkné stránky však zřejmě zůstalo jen problemschach
Armins Eröffnungstips und Links (broken link, ?) - linky též na problémový šach a koncovky
chesscentral (broken link, ?) - linky z Austrálie


šach a jiné oblasti

Chess on Stamps - šachy a filatelie
Italian Chess Philatelic WEB Site of Riccardo Andreis
Chess on Stamps
Chess philatelic
Philashop - virtuální filatelistický katalog - excelentní katalog českých známek 1918-2000

Art & Echecs - šachy a umění
Chess Graphics - collection devoted to all aspects of chess graphics
webshots - hledáním slova CHESS lze objevit přes 500 (!) pěkných šachových obrázků, některé jsou skoro umělecké ... Určitě stojí za to si některé zvětšit!
Introduction through Chess Problem - o šachových úlohách ve velmi starých knihách
art
Andrzej Polozowski - na této stránce mě zaujaly obrázky se šachovými motívy (Art and chess). Též jsou tu i #2, ale spíše pro slabší řešitele...
Open chess diary - zvláštní šachově grafické efekty na internetové stránce (ta rotace je pěkná, ale žere to 80% času procesoru ...)
Music and Chess - lze najít něco společného u šachových a hudebních skladatelů?
Rajmund Emanuel - autor zde prezentuje svůj velmi netypický pohled na šach a počítačové programy
zahradní šachy - nechci dělat autorovi reklamu, ale docela mě to zaujalo - jenže to bych si musel pořídit k tomu ještě tu zahradu ...
Grasshoppers


šach a matematika, problém 8 dam

K této problematice se vztahují i moje podstránky:
Co nového v problému N - dam (What's new in N-queens problem), Pat a Mat 32/2001 (str.20-21) (PDF file)
Number of ways of placing non-attacking queens and kings on boards of various sizes, Mezi šachovnicí a počítačem, 1996 (str.204-206)
Na konci této stránky je možno najít i hypotézu z článku "I. Rivin, I. Vardi and P. Zimmermann, The n-queens problem, American Mathematical Monthly, 101 (1994), p.629-638" o funkci Q(n), která určuje počet různých pozic na šachovnici NxN. Jak se zdá, byla tato hypotéza nyní vyvrácena - viz následující odkaz.
Dronninger pa et skakbrat - článek v dánštině z 27.9.2000, jehož autorem je Birger Nielsen. Vyslovuje zde hypotézu, že funkce Q(n) je řádu Q(n) ~ n!*p(n-1), kde p=0.3885... Dokládá to výpočty pro N až do 23 a hodnota p je mimořádně stabilní (na rozdíl od konstant ve výše citovaném článku), z čehož lze usuzovat, že řada je možná konvergentní. Unikátní objev.
Obě hypotézy můžete porovnat zde: tables. Nalezení řádu funkce Q(n) nebo dokonce přímého vzorce bylo snem řady generací matematiků. Určitě sám Gauss (který v roce 1850 jako první problém zdolal na 8x8) by byl nadšen z tohoto výsledku. Tak snad se někdo pustí do výpočtů pro N=24, 25, ..., aby se to dalo ověřit!

Ways of placing n nonattacking queens on n X n board - počty řešení na šachovnici NxN - zatím nejdále pro N=23 ! (Terms for n=21-23 computed by Sylvain Pion and Joel-Yann Fourre). Lze si stáhnout zpakovaný soubor reines.tgz - un programme de résolution du probleme des N reines - version parallélisable. Program zřejmě pro více procesorů, ale jsou tam zajímavé výsledky i informace jak dlouho to trvalo (týdny...)
Nonattacking queens on a 2n+1 X 2n+1 toroidal board - počty řešení na prstencové šachovnici
Das n-Damen-Problem auf dem Zylinderbrett - Bernd Eickenscheidt, (feenschach 50/1980, p.382-5), originální verzi článku je možno nalézt také v PDF archivu
Three Dimensional Queens Problems

Non-attacking Queens Problem Page - analýza symetrických řešení (Miklos Szabo). Je možno si stáhnout DOSový program SYMQ, který je extrémně rychlý a umožňuje hledat kromě symetrických i všechna řešení, například SYMQ 8 0 vypíše počet řešení na šachovnici 8x8, SYMQ ? je help. Pro symetrická řešení je výpočetní čas řádově jako pro N/2, takže to umožňuje jít dál a získat představu o chování podobné funkce pro větší N. Přes dobrou optimalizaci si pro větší šachovnice výpočty vyžádají značný čas (jak uvádí sám autor, běžel program 6 dní pro N=32).

The Cyclic Complete Mappings Counting Problems - autoři (Jieh Hsiang, YuhPyng Shieh, YaoChiang Chen) se zde zabývají tím, jak využít různé symetrie při určování počtu řešení. Zajímavý Complete_Mappings.pdf obsahuje i různé tabulky včetně času v hodinách potřebných pro výpočty. Autoři ověřili po 20 denním výpočtu výsledek pro N=22. Článek přináší jeden zajímavý odhad. Zatímco s algoritmem, který použili Pion a Fourre by dnes na P4 1.8GHz trval výpočet pro N=24 asi 12104 dní, nový algoritmus by s použítím různých symetrií potřeboval odhadem "pouze" asi 1266 dní (3.5 roku). Program je free (testoval jsem jej a je asi 10x rychlejší než SYMQ!). (New ideas in N-queens problem. Interesting estimate: with algorithmus of Pion and Fourre necessary time on P4 1.8GHz for N=24 is 12104 days, but with new algorithmus "only" 1266 days. Free superfast counting program, much faster than SYMQ!)

Jeff Somers - další velmi rychlý program NQ (volně ke stažení). Pro malá N je NQ dokonce až 10x rychlejší než CM, ale postupně se rozdíl snižuje. Pro N=16 je NQ rychlejší už jen 2x a pro N=22 by byl odhadem již mírně rychlejší program CM. Je třeba ale porovnávat při stejných frekvencích, protože autor uvádí časy jen na 800 MHz.

n-Queens solver (broken link, 403) - tato skupina se pokusila ověřit výsledky pro N=22 a 23 rozložením výpočtů na více počítačů na internetu, pro N=22 byl výsledek ověřen, pro N=23 to asi není dokončeno, viz Stats Page (broken link, 404). V součtu je tam mírně odlišné číslo. Určitě zajímavý projekt (podobný analýze signálů z vesmíru) a dohromady několik desítek tisíc hodin strojového času! Nemohu tam ale nikde najít nějaké datum (rok), jak je to celé staré...

Durango Bill's - The N-Queens Problem - (Bill Butler) řešení je možné také pro Amazonky (označované zde jako Superqueen), ale až od šachovnice 10x10 ! Solution exist also for Amazone, N≥10 ! See also recomputing constants by both conjectures

Francois Morain - 9.3 Les n reines
Francois Morain (broken link, 404) see "Planche" 29 and 30 (rozmístění N2 králů na šachovnici 2Nx2N, ve vzorci chybí log 2, následující link je originální článek)
The Problem of Kings (.ps file) - Michael Larsen (The electronic journal of combinatorics 2, 1995). Let f(n) the number of configurations of n2 mutually non-attacking kings on a 2n x 2n chessboard, log f(n) = 2n log n - 2n log 2 + O(n4/5log n)

n-Queens - velká série odkazů k problému 8 dam
The Only N-Queens Site - zejména velký seznam publikací, Technical report list - několik PDF souborů
MathWorld - QueensProblem
FAQ-Nqueens.doc - DOC soubor


Solving the N-Queens Problem - Java applet, který zobrazí 1 řešení až do šachovnice 60x60
The N queens problem and sorting - Java applet hledá 1 řešení na NxN pro libovolně velké N (prakticky použitelné do N=100)
The N by N Queens Problem - Peter Alfeld (The University of Utah)
Queen Problem - Torsten Sillke
The n Queens Solver - zobrazí 1 nebo všechna řešeni


The N-Queens Problem (NQP) - historie o hledání 1 řešení
N-Queens, Constraint Satisfaction, Local Search - A Story about the N-Queens Problem: From Exponential to (Almost) Constant Time
A Polynomial Time Algorithm for the N-Queens Problem - též několik odkazů, sigart90.ps - Rok Sosic and Jun Gu, (SIGART Bulletin, Vol. 1, 3, pp. 7­11, Oct, 1990), sigart91.ps - 3,000,000 Queens in Less Than One Minute, Rok Sosic and Jun Gu, (SIGART Bulletin, Vol. 2, 2, pp. 22­24, Apr, 1991)
Wirth's Algorithm
Treebeard's Stumper Answer - kromě problému N-dam též odkazy na jiné šachově-matematické sekvence
The N-Queens Problem
Solutions to the 8-Queens Problem
Mario Velucchi - some on-line PostScript MathChess paper ...
Les N-Reines
Curiosités
8 reines
The N-Queen's Analysis
Queens on a Chessboard - Making the Best of a Bad Situation
O Problema das Rainhas
MATLAB interactive demo for the 8-queen problem
queen - japonská stránka
Řešené úlohy (2.) - Osm dam - také něco v češtině (i když jen na elementární úrovni)
N Queens Problem (number of Solutions) - japonský program použitelný až do N=21 (stránka anglicky)
Corujah nqueens 1.0.4 - tento projekt (podobný SETI) bohužel nebyl dotažen do konce
n-queens


Values of Domination Numbers of the Queen's Graph - PDF - autoři zde vyslovují zajímavou hypotézu, že počet dominujících dam na šachovnici NxN je ≤ [N/2] + 1 (známý výsledek je, že k pokrytí všech polí šachovnice 8x8 stačí 5 dam, obecný vzorec pro NxN však není znám)
Self-Avoiding Walks of a Rook on a Chessboard - řada netriviálních vzorců i nevyřešených problémů s cestou věže
The rook path problem - také cesty věže, ale předchozí stránka má hlubší výsledky
Leapers (Chess Knights and the like) - cesty skokanů na různých šachovnicích
The Prime Queen Attacking Problem
Domination problems
Wazir Wanderings
Ataques Igualitarios
Knight's moves on an infinite board - Mordechai Katzman
Knights Problem - how many nonattacking knights can be placed on an nxn chessboard?
Games Puzzles


MathWorld - Jsem rád, že jsou tyto skvělé stránky opět přístupné.
MathWorld - Chess
Scirus - vyhledávač vědeckých informací
Mathematics and Chess Page
Noam D. Elkies
Sam Loyd - The Puzzle King
Combinatorial Game Theory
Chess Puzzle - a logic problem generator
Chess-Num Puzzles
Svaz českých hádankářů a křížovkářů - odkazy na zajímavé logické úlohy
Mathematical Puzzles
A Knight's Journey by Toni Beardon
Dawson's Chess
Concise Encyclopedia of Mathematics CD-ROM
Puzzles
Mathematical Treasure on the Web - vyhledáním slova "chess" lze najít řadu šachově-matematických problémů!
The Knight's Tour - Dan Thomasson
The knight’s tour - Mark R. Keen
Knight's Tour
What the chess knight is doing...
CheesyGames - puzzles
Mario Velucchi - Chess & Mathematics resources. Série linků na další šachově-matematické stránky je možno nalézt na této stránce. Redirect URLs http://go.to/mathchess or http://welcome.to/mathchess
the ultimate Knight's Tour page of Links - by Mario Velucchi
John Savard - matematika, také "Three-Dimensional Chess"



užitečné programy (non chess utilities)

Při šachové činnosti potřebujeme občas i nešachové programy. V této části uvádím recenze nejlepších programů, které považuji za vhodné pro efektivnější využití počítače.

I moved this part of links to separate file Utilities

poznámky a názory (remarks)

Na této stránce bych chtěl publikovat informace o tom, co jsem našel zajímavého na internetu. Výsledkem by vždy mělo být nejen umístění odkazu na příslušnou stránku, ale i popis toho, čím se mi zdá stránka zajímavá včetně případných námětů na její vylepšení...
(Václav Kotěšovec, 19.2.2000)

Remarks


home page