J. Škvorecký - D. Klein: Hříchy pro pátera Knoxe
Oblíbený cyklus detektivních příběhů s hádankou. (1992)


Muž, jehož jméno se stalo u nás populární především díky knížce detektivních příběhů Josefa Škvoreckého a později díky televiznímu zpracování desetidílného cyklu scenáristy a režiséra Dušana Kleina, se jmenoval Ronald Arbuthnot Knox.


Desatero pátera Knoxe - to je soubor pravidel, která by neměla být v žádné dobré detektivce porušena. Nebude jistě na škodu, když ho budou mít diváci televizních "Hříchů pro pátera Knoxe" na očích.

1. Zločinec musí být někdo, o němž je zmínka brzo na začátku příběhu.
2. Všechny nadpřirozené nebo nepřirozené faktory jsou zcela vyloučeny.
3. Není přípustná víc než jedna tajná místnost nebo tajná chodba; i ta je přípustná pouze tehdy, odehrává-li se děj ve stavbě, kde lze takové zařízení předpokládat.
4. Nesmí být použito žádného "dosud neobjeveného" jedu ani přístrojů a metod, které vyžadují dlouhého vědeckého vysvětlování na konci příběhu.
5. V příběhu nesmí vystupovat žádný Číňan. (Tohle není projev rasismu dobrého pátera, jen výraz dobové averze proti nejzprofanovanější rekvizitě šestákových detektivek.)
6. K řešení nesmí detektivovi dopomoci náhoda, ani nesmí být veden nevysvětlitelnou intuicí.
7. Pachatelem nesmí být sám detektiv.
8. Detektiv nesmí odkrýt žádnou stopu, aniž ji hned neodhalí také čtenáři.
9. Duchem chudý přítel detektivův, jeho watson, nesmí zatajit žádné myšlenky, které se mu honí v hlavě; musí mít inteligenci mírně, ale jen velmi mírně podprůměrnou.
10. Nesmí se vyskytovat dvojčata nebo dvojníci.