"MALA ERMINIJA VOJISLAVA ZOGRAFA" - PREDGOVOR

Tehnika jajcane tempere na drvenom nosiocu moze se smatrati tradicionalnom slikarskom tehnikom u krajevima gde je vizantijski ikonopis bio najzastupljeniji vid slikarskog izrazavanja.

Za razliku od Evropskog slikarstva, koje je svoj razvoj baziran na jajcanoj temperi unapredilo tehnologijom brace Van Ajk, pravoslavni ikonopis je nastavio tradiciju koja i danas zivi, uzimajuci sve vise ucesca i u drugim vidovima slikarskog izrazavanja. U eri vestackih materijala koji se koriste i u slikarstvu, trend ozivljavanja jajcane tempere, kao jedne od izvornih i prirodnih tehnologija, sve je vise primetan i u savremenom slikarstvu Zapadne Evrope i Amerike.

S obzirom na to da je ova tehnologija svoje neosporne kvalitete dokazala postojanjem kroz vekove, u svojoj slikarskoj radoznalosti koja je evoluirala nakon zavrsetka studija na Fakultetu likovnih umetnosti u Beogradu, okrenuo sam se studijama konzervacije i restauracije slika i prakticnoj primeni jajcane tempere na tradicionalni nacin.

Rad u Narodnom muzeju u Beogradu, u kome sam stekao strucno zvanje slikara-restauratora, omogucio mi je pored ostalog, najkvalitetniji moguci uvid u oblast licnog interesovanja-klasicnu tehnologiju jajcane tempere na drvenom nosiocu.

U zelji da svoja skromna iskustva prenesem onima koje to zanima, pristupio sam pisanju ovoga rada, koji u svom naslovu asocira na stare prirucnike ove vrste. I ne samo u naslovu. Direktno obracanje citaocu u drugom delu "Male erminije" jasno ukazuje da se pozivam na stare Erminije i tradicionalni pristup materiji.

Prvi deo prirucnika sadrzi kratku fiziologiju drveta, gra|u i sastav celija, tehnicke karakteristike drveta i nacin obrade. Ono najbitnije sto je potrebno da se zna kako bi slikar sto bolje shvatio prirodu drvenog nosioca koji ima svoje specificnosti i svoje zahteve.

Drugi deo se odnosi na cisto tehnoloski pristup sa aspekta slikara-prakticara koji je sam-svoj-majstor od pocetka do kraja, ili treba da prati kvalitet procesa pripreme do momenta samog slikanja.

Sve preporuke i recepti koji su ovde dati su bazicni i predstavljaju osnovu na koju se lako vrsi nadogradnja prema sopstvenim zahtevima. Provereni u licnoj praksi, dati su na uvid slikaru-pocetniku u ovoj tehnologiji kao polaziste za dalja istrazivanja ili kao finalni recepti koji donose rezultat. Kako ce biti prihvaceni, zvisi od onog ko ih primenjuje.

Vojislav, zograf