Opbouw van een Ritueel
Onderstaande  bestanddelen zijn niet verplicht maar dienen slechts als handleiding.

Een ritueel heeft traditioneel 9 bestanddelen:

1) reinigen van jezelf
2) reinigen van de ruimte
3) creeeren van gewijde ruimte
4) invocatie (aanroepen)
5) inachtneming van de rituele regels
6) opwekken en verhogen van de kracht, de energie
7) aarden van de kracht
8) dankzegging aan de Godin en God
9) verbreken van de cirkel

1. Reinigen van jezelf
Dit hadden we reeds besproken: hiermee bedoelen we het in bad gaan ter zuivering van geest en lichaam maar ook mediteren is een vorm van reinigen. Het is bedoeld om zonder de gehaastheid van de dag en zonder zorgen aan je ritueel kunt beginnen zodat je kunt openstaan voor alle goede invloeden.

2. Reinigen van de ruimte
Om de ruimte waarin je je ritueel uit gaat voeren te zuiveren van negativiteit, spanning of andere emoties, wordt de ruimte gezuiverd. In de buitenlucht is dit meestal niet nodig. Zorg er dan wel voor dat dode bladeren en papiertjes niet in de cirkel komen door ze weg te halen. Deze kun je met je heksenbezem wegvegen. Nu is het niet heel gebruikelijk om met je bezem naar het bos te gaan, in dat geval kun je de rituele plek reinigen met water. Doe het niet met zout! Dit kan de natuur schade berokkennen.

Het reinigen van een ruimte binnenshuis doe je als volgt:
zorg dat de ruimte gestofzuigd is, daarna veeg je de ruimte schoon met je heksenbezem. Hierbij is het niet noodzakelijk dat de bezem de vloer raakt. Visualiseer dat je alle energieen wegveegt en het dadelijk ook daadwerkelijk schoon is. Ook strooien van zout of salie als het branden van wierrook (Sandelwood is bij uitstek geschikt) zuivert de ruimte.

3)creëren van gewijde ruimte

Je stelt je altaar op (de één doet dit in het midden van de kamer een ander doet dit aan één van de "hoeken" van de cirkel). Het altaar dient in noordelijke richting te wijzen (als dat niet mogelijk is... so be it...). Denk er goed om dat je voordat je de cirkel trekt, je ALLE benodigdheden op je altaar moet hebben staan die je voor je ritueel nodig hebt. Eenmaal de cirkel getrokken is, kun je er niet zomaar uitstappen!). Trek nu een cirkel. Je kunt de cirkel afbakenen met stenen, wierrook, bloemen of touw. The sky is hier de limit. Dit is slechts om de visualisatie makkelijker te maken. Visualiseer nu dat uit je athame of je wijsvinger blauwe energie stroomt. Hiermee trek je de cirkel zo groot als je hem hebben wilt en met de klok mee (deosil). Je maakt als het ware een grote koepel (dus niet alleen een lijn). Zodra je merkt dat de cirkel krachtig genoeg is kun je de energiestroom stoppen. Sla desnoods je hand even af. Je bent nu klaar voor de invocaties.

4) Invocatie (het hart van het ritueel)
Vraag de God, Godin en de wachters aanwezig te zijn bij je ritueel op een manier dat jij dat prettig vind. Dit kan d.m.v. standaardrijmen en zinnen maar ook hier geldt dat je een manier moet zien te vinden die voor jou prettig is om mee te werken.

5) Inachtneming van de rituele regels

Dit  kan een meditatie zijn, een dankzegging of overgangsritueel. Wees niet te serieus. Je kunt best lachen, ook lachen is een vorm van goddelijkheid en openstellen.

6) Opwekken en verhogen van energie

Dit is natuurlijk niet verplicht maar je zult merken dat op b.v. de sabbats er een extra duidelijke energie los komt. Deze energie kun je gebruiken t.b.v. het bedrijven van magie. Wees er zeker van dat het doel helder en zuiver is en dat je er persoonlijk bij betrokken bent. Het verhogen van de energie kun je doen d.m.v. chanten, meditatie, muziek etc.
Vraag de Godin en de God je bij te staan, je wensen te vervullen en je krachten te versterken. Hierdoor vergroot je je eigen bewustzijn voor het hogere in je en open je een kanaal waardoor de goddelijke energie kan stromen. Dank na het ritueel de Godin en de God in woorden, door een kaars aan te steken of een offer van brood en drinken op een offerschaal achter te laten... Neem nu even de tijd om op adem te komen en tot jezelf te komen om klaar te zijn voor de volgende fase.

7) Aarden van de kracht
Na het oproepen van de energie en het loslaten ervan op het doel, blijft er meestal wel wat bij jezelf achter. Ook in de cirkel kan er energie blijven hangen. Probeer daarom te aarden. Dit kan door een aardingsoefening zijn maar ook door het zo welbekende Cake and Wine of cake and ale (bier). De cake (vaak maankoekjes of appeltulbant etc. - zie recepten) wordt gezegend alsmede de wijn en het evt. bier.  De betekenis hierachter is het weer tot de aarde komen (voedsel is ontsproten uit de aarde) en de realiteit weer te betreden. Bedank de Goden voor hun aanwezigheid door hen een offer van dit eten te schenken. Werk je binnen dan leg je wat van het etenswaar op een offerschaal. Hetgeen erop ligt begraaf je later in de tuin of grond waar dan ook. Ben je in de natuur, dan strooi wat rond (ook de wijn). Geef dus iets terug aan de aarde.

8) Dankzegging aan de Godin en de God
In dit deel van het ritueel bedank je de God en Godin voor hun aanwezigheid bij jouw ritueel. Sommigen noemen dit wegsturen maar zo is het natuurlijk niet...wij zijn slechts nietige mensen. Dus bedank de Goden en de Wachters en vraag ze of ze een volgende maal ook weer aan je zijde willen staan.

9) Verbreken van de cirkel

Er zijn meerdere manieren voor. Als je de cirkel visualiserend wilt verbreken, visualiseer dan dat je de energie waarmee de cirkel getrokken is, weer terugvloeit in je eigen lichaam.
Ook kun je de cirkel sluiten door widdershins (tegen de klok in) de cirkel rond te lopen terwijl je ondertussen visualiseert dat de energie terugkomt in jouw lichaam.
Als je dit gedaan hebt, kun je het eten van de offerschaal begraven in de grond tesamen met de as van de Wierrook. De kaarsen die je voor de Goden hebt gebrand kun je als je wilt nog even laten branden. Ga je echter weg of naar bed, doof de kaarsen dan door middel van een kaarsendover, je boline of je vingers. Blaas nooit!!! Dit is het einde van het ritueel.