Antakya'da şimdi

GENEL BİLGİLER
ANTAKYA TARİHİ
GEZİLECEK YERLER
EFSANELER
HATAY MÜZESİ
HATAY YAYLALARI
KAPLICALAR
TURİSTİK YERLER
KALELER
SURLAR
KÖPRÜLER
CAMİİLER KİLİSELER
YEREL KUTLAMALAR
ZİYERETÇİ DEFTERİ


25 eylül 2003'ten beri Free Counter

WEB SİTEMİZE GÖSTERMİŞ OLDUĞUNUZ YOĞUN İLGİYE TEŞEKKÜR EDİYORUZ YOĞUNLUKTAN DOLAYI TIKANMALARI YAKINDA GİDERİP DAHA KALİTELİ BİR HİZMET VERECEĞİZ...

HATAY
GENEL BİLGİLER
 Yüzölçümü     : 5.403 km²
 Nüfus               : 1.109.754 (1990)
 İl Trafik No      : 31
 Tel. alan kodu: 0326

Antakya yöresini çekici kılan ve tarihi boyunca göçlere açık olmasını sağlayan, yaşamı kolaylaştıran iklim koşulları ve verimli topraklarının yanı sıra Anadolu'yu Çukurova yoluyla Suriye ve Filistin'e bağlayan yolların kavşak noktasında bulunmasıdır.

Ayrıca Mezopotamya'dan Akdeniz'e çıkmak için kullanılabilecek en uygun limanlar yine bu bölgededir. Hatay, inanç turizmi merkezleri, antik kentleri ve yaylalarıyla turizm potansiyeline sahip bir ildir.

İLÇELER:

Hatay ilinin ilçeleri; Altınözü, Belen Dörtyol, Erzin, Hassa, İskenderun, Kırıkhan, Kumlu , Reyhanlı, Samandağ ve Yayladağı'dır.

Belen: Amanos Dağları üzerinde Akdeniz'i Amik Ovası'na bağlayan en önemli geçitte kurulmuştur. 1550'li yıllarda Kanuni Sultan Süleyman tarafından yaptırılan kervansaray, cami ve hamam etrafında gelişmiş bir ilçedir. Soğukoluk (Güzelyayla) ve Atik yaz aylarında büyük ilgi gören yaylalardır.

Dörtyol: İskenderun Körfezi ile Nur Dağları arasında kurulmuştur. Dörtyol narenciye üretimi, plajları ve Botaş Boru Hattı Tesisleri ile tanınır. Kuzuculu'da bir orman içi dinlenme parkı vardır.

Erzin: Adana, Osmaniye, Dörtyol ve İskenderun Körfezi ile çevrilidir. Erzin'de narenciye üretimi ve plajları ile tanınır. İlçe yakınında bir orman içi parkı ve Başlamış Köyü'nde bir kaplıca ile madensuyu kaynağı ve bu kaynağın bulunduğu yerde sağlık turizmine yönelik tesisler bulunmaktadır.

Kırıkhan: Amik Ovası'nda Nur Dağları ile Suriye sınırı ve Hassa ile Kumlu İlçeleri arasında yer alır. Karasu, ilçe sınırları içinden geçer. Hatay'ın tek doğal gölü olan Gölbaşı Gölü (Balık gölü), Kırıkhan sınırları içindedir.


OFFICE 2000 Görsel Eğitim Seti
Webmasterim.Com
yenihatay@yahoo.com