fok sea seal

Akdeniz foku

Mediterranean monk seal veya Monachus monachus

Akdeniz foku yüzgeçayaklılar alt takımına ait bir deniz memelisi olup Keşiş fokları (monk seal) cinsindendir. Ortalama ömürleri 23 yıldır. Erkekleri 2.4 - 2.6m uzunlukta olup dişileri biraz daha iridir. Yetişkinleri 250 - 300 kg ağırlığındadır. Renkleri siyaha yakın koyu kahverengi olup karın tarafları acık renklidir. Bu görünüşleri ile keşişlere benzediği için keşiş foku diye anılırlar.Dişileri daha acık renklidir. Yavruları 80 -90 cm uzunluğunda 20 kgdır. Yavrularda yetişkinler gibi bıyıklıdır.

Karedenizde Ege denizinde (türkiye ve Yunanistan ) Fas kıyılarında Moritanya kıyılarında maderia ve kanarya adalarında yaşamaktadırlar. 75 metre derinlige kadar dalabildiklerei gözlemlenmişsede 30 metreye kadar sığ sularda avlanmaktadırlar. Doğu Akdenizde yaşayanları genelde tek veya ikili üçlü gruplar şeklinde görülmekteseyde batıdaki türleri gruplar halinde yaşamaktadırlar. Çifleşmeleri su altında olup Eylül Ekim de 11 aylık hamilelik sonunda ürerler. Her ne kadar koruma altına alınmış olsalarda balık stoklarına dadandıkları ve ağlara zarar verdikleri için balıkçılar tarafından avlanmaktadırlar. Nesilleri tükenme tehlikesi altındadır. Tüm dunyada 350 - 400 kadar akdeniz foku kaldığı tahmin edilmektedir.

Yüzerken çekilmiş fok resmi
Bir başka fok resmi

FAYDALANILAN KAYNAKLAR
Akdeniz foku
Monachus org
Mediterranean monk

FOK MEDYA
fokların müzigini dinleyin!RA formatında
fokların sesini dinleyin RA formatında
Fok ekran koruyucusu Tıklayın indirin 1.3 MB
Fok ekran koruyucusu Daha az çözünürlüklü 850 KB
Fok animasyonuPortekiz tarafından bastırılan hatıra paraTürkiye tarafından bastırılan posta puluTürkiye tarafından bastırılan hatıra para