oneri3

Püf noktalarına devam ediyoruz:

 

Window+R tuşlarına beraber basarsak Çalıştır komutunu açtığımızı öğrendik. Peki buraya ne yazalım:

Msconfig sistem yapılandırma hizmet programını açar. Buradan config.sys, win.ini system.ini ve başlangıç dosyalarını görür ve istediğiniz değişiklikleri yapabilirsiniz.

Regedit Kayıt düzenleyiciyi açar. Windowsun kara kutusu. Kurcalamaya gelmez. Bilgisayarınıza bir program eklemeden önce açıp dosyadan kayıt ver diyebilir sonrada bu eklediğiniz program bir hataya neden olursa daha önce yedek aldığınız kayıt dosyasını geri yükleyebilirsiniz. Böylece bilmeden yaptığınız veya programların yaptığı bozulmaları önlemiş olusunuz.

Sysedit Sistem yapılandırma düzenleyicisini açar. Autoexec.bat config.sys win.ini system.ini, protocol.ini, msmail.ini dosyalarına ulaşmanızı sağlar.

Command.com /k netstat -a İnternete bağlandığınız anlarda bu komutu yazarsanız bilgisayarınızda açık olan portları görürsünüz. Böylece başkalarının sizin bilgisayarınıza bağlanıp bağlanmadığını anlarsınız.

Winipcfg IP adresinizi öğrenirsiniz.

hwinfo /ui Bilgisayarınızdaki tüm donanımsal bilgiler.

Dxdiag DirectX Diagnostic Toolu açar. Açıp içindeki testleri yapın. Hata olup olmadığını görün.

Sfc System dosyası denetleyicisi

mailto: Çal ıştırda veya adres çubuğunda bunu yazarsanız outlook expres'i başlatmanıza gerek kalmadan iletilerinizi yazıp gönderebilirsiniz.

Püf noktalarına devam edelim:

1- Windows+R ile Çalıştırı açıp sysedit yazalım gelen sistem yapılandırma düzenleyicisi içinde autoexec.bat dosyasını seçili hale getirelim. En sonuna da şu satırları ekleyelim.

Cd\Windows\Temp

deltree /y . >nul

cd\

Bundan sonra bilgisayarınızı her başlattığınızda C:\windows\Temp klasörünüzde bulunan geçici dosyalar otomatik olarak silinecektir. Bunlar geçici dosyalardır ve boşu boşuna yer kaplarlar.

 

2-Bazen bilgisayarı yeniden başlatmanız gerekir fakat bu oldukça zaman alır. Bu zamanı kısaltmak sizin elinizde.

Ctrl+alt+del tuşlarına basın ve explorer ı seçili hale getirin ve görevini sonlandırın. Oturumu kapatmak isteyip istemediğinizi soracak hayır deyin daha sonra görevi sonlandırın bilgisayarın yeniden başladığını göreceksiniz.

3-İnternet Explorerı ticari bir firmanın CD sinden veya sitesinden yüklediyseniz veya sürümünü yükselttiyseniz başlıkta "bilmem kim tarafından sağlanan internet explorer" gibi uzun bir yazı görürsünüz. Bundan kurtulmak sizin elinizde.

Windows+R tuşlarına basıp regedit yazın HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Internet Explorer\Main anahtarına gelin sağ tarafta window title değerini bulun ve istediğiniz düzeltmeyi yapın. Sakın başka ayarlarla oynamayın.

Yine ayni şekilde outlook expresin başlığını değiştirmek istiyorsanız HCU\IDENTITIES\{528... ...CCA}\SOFTWARE\MICROSOFT\OUTLOOK EXPRES\5.0 anahtarına gelip Windows title değerini değiştirin.

 

WORD İÇİN KISAYOLLAR

 

ctrl+k

kalın

ctrl+t

italik

ctrl+a

altı çizili

ctrl+shft+f

altı çift çizgili

ctrl+shft+h

hepsi büyük veya küçük harf

shft+F3

seçimi yap ve hepsi büyük veya küçük

ctrl+shft+>

büyüt

<

küçült

ctrl+altgrp+shft+9

puntoyu artır

ctrl+altgrp+shft+8

puntoyu azalt

ctrl+m

soldan paragraf başı

ctrl+shft+m

paragraf başını sağa al

ctrl+2

paragraf boşluğunu artır

ctrl+shft+4

üstleri yazmak için

ctrl+shft+space

bölünmez boşluk

ctrl+shft+f9

Köprüyü iptal eder(imleçle, okla gel)

alt+01216

0( sıfır)numpad de

alt+0

Klavyede

 

YAZI KATIŞTIRMA: Bazen yazıp gönderdiğiniz yazılar karşı tarafın bilgisayarında sizin istediğiniz gibi gözükmez. Yazı tiplerini katıştırmak için ARAÇLAR mönüsünden SEÇENEKLER komutunu çalıştırın. Ekrana gelecek olan diyalog kutusunun KAYDETME bölümüne gelin. Burada "TrueType Yazı tiplerini katıştır" seçeneğini ve "Yalnızca kullanılan karakterleri katıştır" seçeneğini aktif hale getirin. Dosyanın boyutu biraz büyür ama her okuyan sizin istediğiniz gibi okur. İşiniz bittikten sonra seçeneği geri kapatın.

 

SÜRPRİZ YUMURTA:

  1. Masa üstünde boş bir yere sağ tıklayıp yeni kısa yolu seçin
  2. C:\Windows\Application Data\Microsoft\Welcome dosyasını göz at yoluyla gösterin
  3. Weldata.exe dosyasına çift tıklayarak kısa yol komut satırına yazın
  4. Kısa yolunuzu kaydetmek için sona tıklayın.
  5. Yarattığınız kısa yolun üzerine sağ tıklayarak özellikleri seçin
  6. Kısa yol tabına gelin ve Hedef in olduğu yere gelin, buradaki Weldata.exe kelimesinden sonra bir boşluk Taype edin ve aynen şunları yazın
  7. You_are_a_real_rascal
  8. Yine aynı tabın çalıştır kısmında simge durumuna küçültülmüş olanını seçin.
  9. OK leyip yaptığınız işi kaydedin
  10. Yarattığınız kısa yola çift tıklayın ve ?_

 

Windows ile gelen oyunları oynuyor musunuz?

Freecell

1- Oynarken F3 e basıp oyun numarası olarak -1 veya -2 yi girin bakalım çözebilecek misiniz.

2- Oyunu oynarken Ctrl + Shift + F10 tuşlarına birlikte basın bir diyalog kutusu karşınıza gelecek. Durduru (abort) seçin ve bir kartı sürükleyip yukarı bırakın ve Tebrikler

 

Hearts

Oynarken ctrl+alt+shift+F12 tuşlarına basın herkesin elini görün. Yalnız daha önce registiry de HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Applets\Hearts yeni dize değeri 42 name zb yap.

 

Soliteriate

shift+ctrl+alt tuşlarına basarak kağıtların üçer üçer değil tek tek açılmasını sağla.

İlk sayfa : programlar

İkinci sayfa : kısayollar

Üçüncü sayfa : püf noktaları

İngilizce W-98 Kullananlar için notlar

Ana sayfa

webmaster