yenifoça

Yeni bir sayfayla daha karşınızdayız. Bundan böyle yöremizle ilgili olayları, güzellikleri, yeni oluşumları burada bulacaksınız. Yayınlanması için sizler de yazılarınızı   e-posta   ile gönderebilirsiniz.

İZMİR 2 NOLU KÜLTÜR VE TABİAT VARLIKLARINI KORUMA KURULU, ESKİ KARARINI UYGULAYACAK
Yenifoça'da kabus geri döndü

2 yıl önce 1. dereceden 3. derece doğal SİT alanına dönüştürülen bölgeler, yeniden 1. derece kapsamına alındı

ERDAL ÇARBOĞA (FOÇA)

İzmir 2 Nolu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu, Yenifoça'da 23 Haziran 2004 tarihinde 1. dereceden 3. derece doğal SİT alanına dönüştürülen bölgeleri yeniden 1. derece SİT kapsamına aldı.
Gençelli semtinden, Arlanburnu'na kadar olan karayolunun dağ kısmı ile Şahin Tepesi 1. derece SİT ilan edilirken, Şıra mevkisi ve Azak Koyu'nun bir bölümü 2 derece SİT olarak açıklandı. Beldenin içinde ise kentsel SİT uygulamasının süreceği kaydedildi.

Yatırımlar kesildi
Yeni alınan SİT kararlarının beldeye yapılacak yatırımların önünü keseceğini belirten Yenifoça Belediye başkanı Osman Yurtseven "Projelerin başlatılacağı bölgeler SİT alanı olarak belirlenince girişimciler yatırım yapmaktan vazgeçtiler" dedi.
Bundan sonra Yeni Foça'ya gelecek olan yatırımcılara gösterecek fazla bir alanları kalmadığını belirten Yurtseven şunları söyledi:
"Artık bu bölgelere hizmet vermek zorlaştı. Altyapı hizmeti götürmekte sıkıntılar ortaya çıktı. Çünkü buradaki yapılar halihazırda birinci derece SİT alanı olarak görülüyor ve bu yapıların tam ortalarından SİT çizgisi geçiyor. Vatandaşlar da arazilerinin ne kadarının SİT kapsamında, ne kadarının SİT dışında olduğunu bilmiyor. Vatandaşla belediye arasında bu konuda polemik yaşanıyor. Doğayı ve çevreyi korumak öncelikle asli görevimiz. Ama belde ve belde insanımızın da mağdur edilmemesi gerekir."

Ara formül bulunmalı
Yaşanan sıkıntı ile ilgili ara formül bulunması gerektiğini belirten Başkan Yurtsever, "Kıyılarımız asla betonlaşmamalı ve Kurul'un kontrolünde korunmaya devam etmeli. Ancak, tamamen de kapalı, yasakçı bir zihniyet yanlısı olmamalıyız. Makul ölçülerde, makul şekilde alınan kararların ben çevreye zarar vermeyeceğini düşünüyorum. Bizim geçmişteki teklifimizde çok düşük bir yoğunlukta yapılaşma ve doğayı en az tahrip edecek bir şekilde, doğa içinde kaybolmuş insanlara mülklerini kullanabilme imkanı sağlanması yer alıyordu. Bu karar, beklentimize cevap vermiyor. Konuyla ilgili yargı yolu önümüzde açık duruyor. Mahkemelerin bu konuda en doğru kararı vereceğine inanıyorum" diye konuştu.

Çivi bile çakamazsınız
Yenifoça'dan geçen karayolunun üst tarafının artık 1. derece doğal SİT olduğunu belirten Başkan Yurtseven şöyle konuştu: "Geçmişte tüm birinci derece olan, ancak 2004'te 3. dereceye alınan şahıs ve devlet alanları yeniden birinci derece SİT alanına döndü. 2004'teki karardan sonra bazı gayrimenkul sahipleri, arazilerini Hazine alanlarıyla değiştirmek istediler. Bu istekleri gerçekleşmeyince şikayetlerde bulundular."
Başkan Yurtseven görüşlerini şöyle dile getirdi: "Durumu müfettişlerine inceleten Kültür ve Turizm Bakanlığı, '1. derece SİT'ten, 3.derece SİT'e dönüşen yerleri tekrar görüşün' dedi. Yeniden kurul oluşturularak eski karar iptal edildi ve 1994 yılındaki uygulamaya geri dönüldü. Karayolunun üst tarafında kalan evler ve araziler 1. derece SİT alanında kaldı. Buraya bir çivi çakamazsınız. Kazma vuramazsınız. Bahçeye çiçek dikemezsiniz. Yasal olarak doğal zeminde herhangi bir şekilde oynamada bulunamazlar. Evlerinin bahçesini çapalayamazlar. Aksi takdirde suç işledikleri için yargılanırlar."
Yurtseven, 1. derece SİT kararından sonra yapımı düşünülen yat limanına dolgu yapılması için malzeme dahi bulmanın artık imkansız hale geleceğine işaret ederek söylerini şöyle sürdürdü: "Taş ocaklarının da 1. derece SİT'e girmesi sonucu restorasyonda kullanılmak üzere taş bulmak mümkün değil."

HANGİ BÖLGELERİ KAPSIYOR?
* 2004 yılında alınan kararın iptali ile 3'üncü dereceden 1. dereceye dönüştürülen yerler şunlar: Asmadere mevkii, Taş Dağı'nın bir kısmı, Yelkenkaya, Fuğlaaltı, Eskipetre, Yeşilburun, Cehennem Deresi, Şaphanenin bir kısmı.
* 2 derece SİT alanları : Şıra mevkii ve Azak Koyu
* Kentsel SİT : Belde merkezi (tarihi değer taşıyan taş evler, kiliseler, camiler, köprüler, yollar.)

Yat limanının yapılması zor
Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'nun kararı, Yap-İşlet-Devret modeliyle yapılması planlanan; YPK kararı çıkmış Yenifoça Yat Limanı'nın yapımını da tehlikeye düşürdü. Şahin Tepesi'nin altında, Ali Stair Caddesi kenarında yapılacak olan liman için 1. derece doğal SİT kapsamına alınan Taş Dağı'ndan dolgu maddesi alınamayacağı için firmanın Bergama Kozak veya Manisa Yunt Dağı gibi uzak mesafelerden dolgu maddesi getirmek zorunda kalacağı, bunun da maliyeti yükselteceği bildirildi. Müteahhit firmanın maliyet artışı nedeniyle zorda kalacağı öne sürüldü. Foça Yat Limanı 330 metre iskele uzunluğu, 292 metre ana dalgakıran uzunluğunda inşa edilecekti. Vinç rıhtımı 20x8 metrekare olarak planlandı.

GÖRÜŞLER
Önder Çam (Turizmci-yatırımcı)
Yenifoça'nın değişmeyen kaderi SİT'tir. Bu karardan önce ben buraya birkaç yatırım yapmıştım. Geçtiğimiz ay İzmir ve İstanbul'dan yeni yatırımcılar gelip tesis kurmak istedi. Fakat SİT yasaklarını öğrenince vazgeçip gittiler. Yenifoça'nın gelişmesi için yatırıma ihtiyacı var. Bu karar bir an önce kaldırılmalı.

Yücel Uysal (Selena Otel sahibi)
Turizm tesislerimizin azlığı nedeniyle beldemiz turizm hareketinden yeterince yararlanamıyordu. Yeni tesisler gerekiyordu. Fakat, geniş bir alanın 1. ve 2. derece SİT kapsamına alınması yatırımların önünü kesti. Küçük işletmeler ise kapasite itibariyle turizm ihtiyacına cevap veremiyor. SİT konusunda dikkatli davranılmalıdır.

Ali Güçlüer (Yazlıkçı)
Üç yıl öncesine kadar susuzluk en büyük derdimizdi. Banyolarımızı bile damacana sular ile yapıyorduk. Şimdi de SİT yasakları çıktı. Artık karayolunun üst kısmında evi olanların, boya, onarım yaparken bile Tabiat ve Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu'ndan izin alması gerekecek.

 

  Alıntıdır
http://www.yeniasir.com.tr/ya2006/06/22/index.php3?kat=ana&sayfa=ilks1&bolum=gunluk

Her Beldenin bir festivali var, Yenifoça'nın da olmaz ise olmaz idi. Yenifoça'da da ne var, balık fok ve zeytinden başka? Onların festivalini de başka yöreler kapmış. Yenifoça'ya da işin havası kaldı galiba. Biz de havadan bir isim koyduk. Ege esintileri festivali.

28 29 -30 Temmuz da beldemizde yapılacak festivale davetlisiniz.

Festival Programı

28 Temmuz
19.00 kortej, Açılış Konuşmaları
20.00 Su gösterileri
22.00Konser, Fatih Kısaparmak

29 Temmuz

11.00 Halk Dansları gösterileri
12.00 Söyleşi Mustafa Balbay
14.00 Sağlık sorunları- Suat Kapta
ner 17.00 AB uyum yasaları Kadının yeri
18.30 Kerem Saltuk Fotoğraf Sergisi
21.00 Halk Dansları
22.00 Konser, Grup Mecaz
30 Temmuz

11.00 Yenifoça Tarihi Kimliği Kemal Anadol, Osman Yurtseven, Engin Berber
11.00 Su sporları yarışması
15.00 Ege yemekleri yarışması
18.00 Bizim Çocukların Gösterisi
21.30Balo

28 Mart 2004 tarihinde yapılan yerel seçimlerde Osman Yurtseven belediye başkanı oldu. Seçimi 2089 oyla kazanan CHP adayı Yurtseven en yakın rakibi eski başkan Ercan Küçükkaya ya1400 oy fark attı. CHP nin adayı Ege bölgesinde ki diğer CHP li belediyeler arasında en yüksek oy oranıyla birici sırada, Türkiye de ise Mustafa Sarıgül ün ardından ikinci sırada bulunuyor. 11 kişilik Belediye Meclisinin 10 üyesi CHP nin, biri DYP nin. Eski muhtarların hepsi yerini korudu. Fatih mahallesinde Yusuf, Fevzi Çakmakta Emin, Atatürk Mahallesinde Ali beyler, Gencelli (Cumhuriyet) mahallesinde ise Yıldız hanım yeniden Muhtar seçildiler.

Daha önceki seçimlerde Ercan Küçükkaya (ANAP) 1431 oy, Osman Yurtseven (CHP ) 816 oy, DSP ise Önder Çam ile 844 oy almıştı. Bu seçimlerde oyların CHP de toplanıp ikibini geçmesi, Ercan Küçükkaya nın oyların bu denli azalması surpriz oldu. Oyların dağılımı;

  • CHP : 2089 Osman Yurtseven
  • DYP :   664 Ercan Küçükkaya
  • AKP :   442 Ahmet Kaya
  • DSP :     60 M. Atıf Göymen
  • GP   :   149 Ö. Faruk Tunca
  • ANAP :  14 Ferhan Bilen
  • MHP :  177 Tevfik Onursal

Diş Hekimi Osman Yurtsevenin öncelikli hedefleri arasında su sorununun çözümü, yol, çevre sağlığı, kanalizasyon ve merkezi arıtma yapımı, marina , turizmin canlandırılması, sivrisinekle mucadele, sit sıkıntılarının çözümü ve belediye danışma meclisinin oluşturulması bulunuyor.
Yeniasır gazetesine ilk demecini veren yeni başkan Yurtseven, "Temiz bir plaj ve sahil oluşturacağız. Yollarımızın durumu ortada. Yaz başına kadar parke taşı döşenmemiş yol kalmayacak" diye konuştu. Nisan 2004

Belediye başkan adayları çalışmalarına başladılar. Şimdiki başkan Ercan Küçükkaya artık ANAP ta değil. DYP nin belediye başkan adayı oldu.CHP de ise diş hekimi Osman Yurtseven aday. AKP Ahmet Kayayı, DSP ise M. Atif Göymen'i aday gösterdi.MHP ve Genç Parti nin de aday gösterdiği bildiriliyor. İşci Partisi il genel meclisine inşaat müh. Bülent Şahin'i aday gösterdi.

Seçim çalışmaları başladı.Osman Yurtseveni destekleyen kadınlar 6 Martta yemekli bir toplantı yaptılar. Ercan Küçükkaya ise taraftarlarına kırmızı mont dağıtıyor. Atatürk mahallesinde eski muhtar Ali ile Ahmet Garip arasında muhtarlık yarışı yaşanıyor. Kozbeyli de ise sürpriz muhtar adayı Necati Acar. Fevzi Paşa mahallesnde muhtar Eminin rakibi bir bayan aday. Sevindirici bir gelişme ise her mahallede bir kadın muhtar adayının olması. Kadınlar siyasete alışmaya başladı. Seçim çalışmaları çerçevesinde Yenifoça ya AKP ve CHP li millevekilleri geldiler. DYP genel başkanı Mehmet Ağar beldeyi ziyaret etti.
Mart 2004

YAT LİMANI

Çevresel Etki Değerlendirilmesi Yönetmeliğinin 15. maddesi gereği Yenifoça Yat Limanı projesi hakkında ÇED olumlu kararı verildi. 04.02.2004 tarihli 894 nolu kararın Yenifoça geleceğinde yeni atılımları da beraberinde getireceği bekleniyor.

İzmir 24 Mart 2004 sabahı 4.9'la sallandı

İzmir ve Yunanistan'ın başkenti Atina sabaha karşı orta şiddette depremle sallandı. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü'nden alınan bilgiye göre, saat 06.38'da merkez üssü Çandarlı Körfezi olan, 4.9 şiddetinde bir deprem kaydedildi. Depremin İzmir'in yanı sıra Aliağa, Dikili ve Foça'da da hissedildiği öğrenildi. Depremde ölen ya da yaralanan ve maddi hasar meydana gelmedi.

2003 HABERLERİ

BİR TEK TORUNUNA ACIDI
Foça'da dede vahşeti: 4 ölü
Emekli öğretmen, tartıştığı eski eşini, kızını ve damadını öldürdükten sonra tüfekle intihar etti. Kasım 2003 Haberin ayrıntısı için tıklayın

1922 YILINDA YUNANİSTAN'A GÖÇ EDEN RUMLAR, AYNI ADLA KÖY KURMUŞ...
Yenifoça'ya Rum kardeş
Selanik yakınlarında, Halkidiki bölgesinde Yenifoça adı altında bir yerleşim merkezi kuran Rumların çocukları ve torunları ata topraklarını ziyaret etti...Kasım 2003 Haberin ayrıntısı için tıklayın

Yenifoça nın kanalizasyon inşaatı yakında gibi arazi ölçmelerine başlandı.
Diğer bir beklenti ise yat limanı. Şu andaki balıkçı barınağı ile mercan 2 arasına yapılması planlanan yat limanı için Çed toplantısı yapıldı.

Belde de olay. Sahilde ki cafe de oturmakta olan cep telefoncusuna ateş açan tetikçi telefoncuyu öldürdü. Jarjörünü tamamen boşaltan cani olay yerinde cocuk arabasının içinde masum bir şekilde uyumakta olan 2.5 yaşındaki bir çocuğun da ölümüne neden oldu. Olay da iki kişide yaralandı. Cani olaydan sonra kaçtı Haberin ayrıntısı için tıklayın

Yenifoça da kaçak rakı yakalandı. Sağlığınız için aldığınız ürünlere dikkat edin. Özellikle sahte tekel ürünlerinden ve spot olarak satılan biralardan uzak durun. Haberin ayrıntısı

2003 sezonuna güzel başlamıştık. Belde tarihinde ilk defa iki koya mavi bayrak verilmiş idi. Ama sahillerimizi koruyamamızın sonucunda öğretmenler evinin önündeki koya çekilen mavi bayrak geri indirildi....(TEMMUZ 2003)

2002 HABERLERİ

Yenifoçada 25 yıl aradan sonra ilk defa kar yağdı. Şeker bayramının son günü başlıyan kar üç gün yerde kaldı. İzmir Yenifoça karayolu bir süre kapalı kaldı. 19 Aralık 2001 de beldedeki okullarda bir günlüğüne eğitime ara verildi. Yeni yılın ilk karıda 3 ocak 2002 de yağdı.

Yeni Foça Belediyesi Başkanı Ercan Küçükkaya, SİT Kanunu'na muhalefet suçundan mahkum oldu
Başkan Ercan Küçükkaya'nın avukatı karara itiraz edecek
Yeni Foça Belediye Başkanı Ercan Küçükkaya, SİT alanı içerisinde bulunan Soytaş Sitesi'ne yapı ve oturma izni verdiği gerekçesiyle 2,5 yıldır yargılandığı Karşıyaka Ağır Ceza Mahkemesi'nde 3 yıl 6 ay ağır hapis, 70 milyon lira da ağır para cezasına çarptırıldı.
Karşıyaka Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davaya sanıklar ve avukatları katıldı. Sanıklar savunmalarında bilerek suç işlemediklerini söyledi. Davanın tamamlandığını belirten mahkeme heyeti, Yeni Foça Belediye Başkanı Ercan Küçükkaya'nın suç işleniş yetki ve niteliği ile aynı suçu defalarca işlediğini göz önüne alarak 3 yıl, 6 ay hapis ve 70 milyon lira ağır para cezasına çarptırdı. Sanıklardan Soytaş Holding yöneticileri İsmail Kolat, Ayşe Neslihan Kolat, Safiye Filiz Özüak, İ.Fikret Pekmez ve Bahri Kolat'ı, ise önce 10'ar ay hapis cezası ve 50'şer milyon lira para cezasına çarptıran mahkeme heyeti, dana sonra cezaları erteledi.
Mahkeme heyeti aynı davada yargılanan meclis üyeleri Turgut Kulbaş, İrfan Cansever,Hesap İşleri Müdürü Kemal Biçer, Mimar Filiz Yazır Yirmibeşoğlu, Tekniker Sevilay Atun ve memur Nuran Güleç ile inşaatı yapan firma yetkilisi Mehmet Cihan Büyükoral'ın beraatlerine karar verdi. Mahkeme ayrıca başkan Ercan Küçükkaya'nın hakkında ki karar örneğinin İzmir Valiliği'ne ve Mahali İdareler Genel Müdürlüğü'ne bildirilmesini, sanık Küçükkaya'nın ayrıca TCK'nın 31. maddesi gereğince 3 yıl süre ile kamu hizmetlerinden de yasaklanmasını istedi. yeniasır 23.11.2002