Küküllővár

Fekszik:

Kis-Küküllő vármegyében

Románul: Cetatea Balta

(Ma: Románia - Erdély)


Kis-Küküllő vármegye elhelyezkedése a történelmi magyarországon


 

Varjú Elemér "Magyar várak" című, 1932-ben megjelent könyvében így ír Küküllővárról:

 

tájképi szépségekben bővelkedő Erdély legkedvesebb vidékei sorába tartozik a Kis-Küküllő völgye. A csendesen hömpölygő víz partjait
dúsnövényzetű dombok kísérik; mögöttük színfalszerűen emelkedik a magasabb hegylánc. Egyik legszebb ponton, ahol a folyó erős kanyarodót csinál, kiugró földnyelven áll Küküllővár.

Szelíd lejtőjű halmon épült, de nem a hegyi, hanem a síkföldi várak ama csoportjába tartozik, amelyet bátran nevezhetünk magyarosnak. Ezekből különösen a Felvidéken maradt meg nem egy; köztük a zólyommegyei Alsómicsinyén a Beniczkyek kastélya valóságos ikertestvére Küküllővárnak.

Tömör, négyszögű, kétemeletes építmény, sarkain egy-egy terjedelmes, zömök toronnyal. Leszármazója a norman lakótoronynak, amely mindent egyetlen födél alatt egyesített. Korára nézve eltérőek a nézetek; a legtöbb ismertető úgy véli, Küküllővár nem régibb a XVII. század elejénél. Erős érvek szólnak e feltevés ellen; az egyszerű alaprajz, a kezdetleges beosztás, az egész épületen körülfutó, kiugró oromfal nyomai és a falak vastagsága. Csak ne hagyja magát megtéveszteni a szemlélő a homlokzat elé toldott erkélyes lépcsőháztól, az utólagosan vágott nagyobb ablakoktól s a hatalmas barokk tetőtől, amelynek helyére csipkés ormójú magas attikát kell gondolnunk. Tegyük még hozzá, hogy az épület a környező talaj feltöltése folytán vesztett magasságából, hogy egykor széles árok folyta körül és külső, számos melléképületet magában foglaló falövezettel bírt. Valószínű tehát, hogy a mai kastély annak a várnak a barokkizált maradványa, amelyről oklevelek és feljegyzések a XIV. század óta szólnak.

Küküllővárról 1335-ben történik először említés, bizonyosan nem sokkal később, mint ahogy felépítették. Királyi parancsra készült; rendeltetése az volt, hogy belőle az erdélyi vajdák helyettesei igazgassák a hatalmuk alá tartozó vidéket. A várban időről-időre maguk a nagyhatalmú vajdák is megjelentek, ha fontosabb, személyes jelenlétüket megkívánó ügyekben kellett dönteni. Mivel pedig a várhoz tartozó terjedelmes uradalom szép jövedelmet hajtott, nehéz volt róla a hivatallal együtt lemondani. Érthető tehát, hogy 1462-ben Dengelegi Pongrácz János vajda zálogos címen felkérte Mátyás királytól és sajátjaként használta Küküllő-várát. Halála után azonban örököseitől visszavette az uralkodó s 1480-90 között István moldvai vajdának, mint hűbéresének adta. Ez és utódai hosszú ideig birtokolták a várat és szomszédaik nem csekély bosszúságára nem nemes, tisztességet s a más jószágát nem tekintő porkolábokat tartottak benne. Mikor aztán Péter moldvai vajda I. Ferdinándhoz pártolt, János Zsigmond elvette tőle a szép uradalmat s 1538-ban menyasszonyának, Izabellának kötötte le jegyajándokul. Tőle kapta meg később Martinuzzi György.

IZABELLA KIRÁLYNÉ ALÁÍRÁSA

(kép az eredeti könyvből)

Martinuzzi meggyilkolása óta, mindaddig, amíg Erdély különállása tartott, fejedelmi birtok volt Küküllővár. A XVI. század derekán igen elhanyagolták; 1565-ben elromlott vár gyanánt emlegetik. Ki állíttatta helyre, nem ismeretes, kétségtelen azonban, hogy 1570-80 között alaposan átépítették. Ekkor kaphatta a nagyobbméretű ablakokat és ajtónyílásokat s ekkor boltozták át helyiségeinek egy részét. A nagyobb, teremszerű szobák máig famennyezetesek. 1581-ben, amikor Sövényfalvi Nagy Albert volt benne a fejedelmi tiszttartó, már teljesen rendben volt s kényelmes lakásul szolgált.

KÜKÜLLŐVÁR HÁTSÓ HOMLOKZATA
(kép az eredeti könyvből)

Hanem azért a fejedelmek Apaffi Mihály kivételével nem laktak benne; inkább hosszabb-rövidebb időre zálogba adták valamelyik hívüknek.

1686-ban az erdélyi rendek az ifj. Apaffi Mihály hercegre ruházták. Szomorú halála után a kir. kincstár vette birtokba s amikor 1757-ben az erdélyi országgyűlés az összes fiskális ingatlanokat áruba bocsátotta, eladták gróf Bethlen Gábor udvari kancellárnak, akitől viszont testvére, gróf Bethlen Miklós szerezte meg. Ő vetkeztette ki az öreg várkastélyt régi állapotából. Ledobatta az oromfalakat, csúcsos tetőt helyeztetett az alacsonyabbá vált épületre, lépcsőházat csináltatott elébe, amely eltüntette a felvonóhíd nyomait. Lehordatta a várfalakat s pompás kertet rendezett be az erődítések helyén. Mindezt elmondja a külső kapu felé illesztett felirat, szomorúan mutatva, miként pusztítja el a divat a régiek alkotásait.

KÜKÜLLŐVÁR
(kép az eredeti könyvből)


Irodalom:

A Műemlékek Országos Bizottsága és a Könyvbarátok Szövetsége kiadása

Budapest 1932.