hdimg0.gif img99.gif timg0.gif

Tőkés László a MÁÉRT vitás kérdéseiről


Bukarest, 1999. november 23. (MTI) - Rendkívül keményen bírálta Tőkés László református püspök, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség tiszteletbeli elnöke a Magyar Szocialista Pártot és a Szabad Demokraták Szövetségét a Magyar Állandó Értekezleten (MÁÉRT) képviselt álláspontjuk miatt.


Tőkés püspök a Romániai Magyar Szó című lap keddi számában megjelent interjújában a MÁÉRT budapesti találkozóján szerzett tapasztalatait összegezve azt hangsúlyozta, hogy számára nem az olyan másod- és harmadrendű kérdés, mint a kedvezményes gyógyszerellátás, vagy a munkavállalás megkönnyítése volt a fontos, hanem a határon túli magyarok különleges jogállása, illetve a nyugatra szakadt magyarság szavazati joga.
Az RMDSZ tiszteletbeli elnöke - aki ugyanennek a lapnak a hétvégén úgy nyilatkozott, hogy e két kérdésben jelentős előrelépés történt az értekezleten - hangsúlyozta, hogy a különleges jogállás és a szavazati jog törvénybe kerülésének ügye megosztotta az értekezlet részvevőit.
"Minden megelőző rossz tapasztalatom ellenére is nagy meglepetést, megrökönyödést jelentett számomra, hogy mennyire hevesen ellene szegültek ezeknek az értekezlet többsége által képviselt elveknek és terveknek a szocialisták vagy a szabaddemokraták" - fogalmazott.
Tőkés püspök az egész értekezlet közhangulatának példázására két - meg nem nevezett - hozzászólót idézett. Az egyik szerint a szocialisták és a szabaddemokraták szembeszegülnek azoknak a képviseleteknek a közös akaratával, amelyek 13 millió ember nevében szólnak. A másik hozzászóló pedig leszögezte, hogy a magyarok engedményeket az idegeneknek adjanak, ne a magyaroknak, a magyarok a magyaroknak jogokat adjanak.
"Tulajdonképpen a múlt kisértett vissza. Megítélésem szerint a szocialista párt a proletár internacionalizmus jegyében képtelen beépíteni politikai programjába a kisebbségi kérdéseket a maguk súlyával. E kérdés iránt érzéketlen. Örökölt érzéketlenség a Kádár-rendszerből" - fogalmazott Tőkés püspök.
A nyugati magyarok szavazati jogával szemben pedig azért volt nagy az ellenállás, mert "megítélésem szerint tudat alatt frusztrálta a kommunista párt utódját, hogy azoknak a magyaroknak kellene szavazati jogot adni, akik elődpártjuk miatt voltak kénytelenek elhagyni hazájukat anélkül, hogy lemondtak volna állampolgárságukról. Nem mondtak le sem állampolgárságukról, sem választójogukról, őket megfosztotta éppen egy olyan párt, amelynek most az utódai a döntés helyzetébe kerültek" - folytatta.
Tőkés püspök szerint az értekezleten az erdélyi magyar egyetemnek tervezett kétmilliárd forintos magyar támogatásról nem is annyira vita alakult ki, hanem egyoldalú kijelentések hangzottak el.
- A magyar fél egyértelműen kijelentette és az állandó értekezleten is világossá tette, hogy a költségvetésben előirányzott összeget kifejezetten az egyházi hátterű önálló magyar alapítványi egyetem céljaira szánja.
Az RMDSZ országos vezetői mégis olyasfajta kijelentéseket tettek lépten-nyomon, mintha kérdéses lenne ennek az összegnek a rendeltetése. Ezzel zavart keltenek és ellentétek látszatát gerjesztik. Ez nem szerencsés. Nekünk ügyelnünk kell, hogy ne kerüljünk egymással szembe, hanem egyetértésre jussunk. Ezt azonban az összeg rendeltetése körüli bizonytalanságok keltésével nem lehet elérni - hangsúlyozta az RMDSZ tiszteletbeli elnöke.


Vissza a HUNSOR honlapjára !

____ Monitoring, Research, Analysis ____
~ by Kormos László, Webmaster & Creative Development ~
~ 1997 - 2000 -HUNSOR- All Rights Reserved. ~