Church Officers
Committees
Church Council
Deacons
Deacon Assignments --- Deacons, check Sunday assignments here!
Church Officers
October 1, 1998-September 30, 1999
Moderator
Bob Tudor
Clerk
Barbara Snyder
Assistant Clerk
Bo Miller
Treasurer
Bill Blalock
Assistant Treasurer
Jo Hayes
Deacon Chairman
Dick Matthews
Sunday School Director
Jim Raines
Discipleship Training Director
Chris CapertonWMU Director
June Jacobs
Brotherhood Director - Open
Library Director
Vivian Holmes
Greeters Ministry Director
Harriet Barlowe
Singles Ministry Director - Open
Stewardship Director
Chuck Trude (Jan.-Dec. 1999)
VBS Director
Melessa Enterline
Trustees: (3 members) 3-Year Terms
Eugene Garrett (10/96-9/99)
Bonner Fishback, (10/97-9/00)
Bill T. Miller, (10/98-9/01)Back to Top
Committees
Terms are listed in bold print.
Baptismal Committee: 4 members (2 men & 2 women)
Dave & Annette Rogers CH, (10/97-9/99)
Dick & Cornelia Herbert, (10/98-9/00)
Children's Committee: 7 members (1 ea. from S.S., GA's, RA's, Choir, + 1 mom & dad from different families)
Deb Garris (CH), Lisa Myers, Ray Perry, (10/97-9/99)
Clair Peyton, Connie Shepherd, Dave Shepherd, (10/98-9/00)
Constitution & Bylaws Committee: 3 members + Moderator
Phil Whiteside, (10/97-9/99)
William McKamey, (10/98-9/00)
Vacant
FLOWER COMMITTEE: 6 members
Barbara Blalock, Peggy Comer, Mary McClaugherty (CH) (10/97-9/99)
June Wheeler (10/98-9/99)
Debra Carr, Wanda Sinclair (10/98-9/00)
Food Services Committee: 4 members
Eleanor Johnson, Barbara Mountjoy (10/96-9/98)
Barbara Blalock, Mary Campbell (CH) (10/97-9/99)
Wanda Sinclair (10/98-9/99)
Eleanor Johnson 10/98-9/00
History Committee: 2 members
Juliett Wampler (10/97-9/99)
Bonner Fishback (10/98-9/00)
Hospitality Committee: 10 members
Sandy Crocker, Geri Marsh (CH), Bree Matthews, Mary Payne, Catherine Taylor (10/97-9/99)
Laurie Andrews, Ruth Dawson, Sue Evans, Debbi Jeniec, Alice McGehee (10/98-9/00)
Lord's Supper Committee: 4 members
Barbara Meyers (10/97-9/99)
Dorothy & Jim Stanton (CH) (10/97-9/99)
Dot Utz (10/98-9/00)
Music Committee: 8 members (1 ea. from Adult Choir, Children's Choir leader, youth member/leader, Handbell Choir, congregation + ex officio members - Minister of Music CH, Organist, & Pianist)
Donna Ingersoll, Marty Taylor (10/97-9/99)
Doris Cusack, Joan Payne, Amy Todd (10/98-9/00)
Nominating Committee: 7 members + 2 alternates (elected by Church Council)
Chuck Heflin, Dan Koch, Dick Matthews, Jean Payne (10/97-9/99)
Peggy Comer (10/98-9/00)
Howard Simmons (3/99-9/99)
Personnel Committee: 7 members
Charles Foley (CH), Barbara Goodwin, Susie Vandiviere, Carole Wilson (10/97-9/99)
Nancy Koch, Larry Pierce, Rob Moffett (10/98-9/00)
Preschool Committee: 6 members (1 ea. - S.S., Missn. Friends, Choir & Mom & Dad from 2 families)
Rebecca Caperton, Wanda Moffett, Carolyn Pierce CH (10/97-9/99)
Kristie Beals, Mary Catherine Tudor (10/98-9/99)
Property & Space Committee: 6 + Trustee Chairman
Russ Barlowe (CO-CH) (10/97-9/99)
Charlie Gray, Allan Hale, Mickey Hayes (CO-CH), Jim White (10/98-9/00)
Recreation Committee: 3 members
Jerry Lamont, Al Putnam (10/97-9/99)
Lynwood Heflin (10/98-9/00)
Stewardship Committee: 8 members (Director of Stewardship, Treasurer, Assistant Treasurer, Financial Secretary as ex-officio, and 4 members)
Barbara Caperton, Helen Dellinger, Gene Garrison, Frank Payne (1/98-12/99)
Tom Williams (1/99-12/00)
Ushers: 28
- Russ Dawson, Don Garris, Alan Heflin, John Jeniec, Jr., Roy Jenkins, Dennis Jones, Bree Matthews, Dennis Pearson, Les Sinclair, Amy Todd, Bob Wheeler (10/97-9/99)
- (Early) Chuck Heflin (10/98-9/99)
- (Early) Bill Beals (CH) , Dick Herbert, Gilmer Lee, Ernest Magill, Jim Murphey, Hunter Payne (10/98-9/00)
- (Late) Mary Campbell, Charlie Gray, Dave McGehee, Linwood Heflin, Betty Putnam, Dot Utz, Judy Williams (10/98-9/00)
Wee Committee: (Weekday Early Education) 8 members
Janie Todd (CH)
Tiny Tot Director - Cheryl Gardner
Parent Representative - Karen Harris
Deacon Representative - Buck Costello
Property & Space Representative - Mickey Hayes
Trustee - Bonner Fishback
Pastor - Sam Jones
Youth Ministry Council:
See Youth Pages (Under "Ministries")
Back to Top
Church Council
The Council is made up of the Pastors, the Church Officers, and a representative (usually the Chairman) of each Committee.
Back to Top
Deacons
One-third of the deacons are new each church year.
Deacons serve three-year terms.
10/96-9/99 Libby Downs, Dick Matthews (CH), Howard Simmons,
Jim Stanton, Chuck Wilkers10/97-9/00 Jim Andrews, Russ Barlowe, Chris Caperton, Bonner Fishback,
Bo Miller, Conway Thorp, Mark Vandiviere10/98-9/01 Buck Costello, Dan Koch, Larry Pierce, Sam Weir
Back to Top
WBC Home / Front Page / 150th Anniversary / Leadership /
Links / Ministries / Reading Room