Intressanta (?) fakta om serien:

  • Detta är den allra första Affe-serien
  • När jag började teckna den hade jag ännu inte uppfunnit Affe som seriefigur. Jag började med självporträttet och bilden på klockan.
  • Bilden när Affe vaknar bakfull är avritad (inte kalkerad!) från ett Arne Anka-avsnitt, närmare bestämt första albumet, 36:e sidan, rutan längst ner till vänster. Stölden inspirerade sedan brasklappen i början.
  • I rutan längst ner till vänster kan man se att Affe har "tummar" på fötterna, precis som riktiga apor. Dessa tummar föll snabbt bort i senare avsnitt.
  • Affes sista replik är stulen från filmen Heartbreak Ridge där Clint Eastwood i en liknande situation svarar så på en fråga om varför han urinerat på en polisbil.
  • Serien tog fyra månader att få färdig, till största delen beroende på lathet, men även försvarliga mängder noja. Jag var rädd att jag skulle förstöra serien när jag tuschade den så jag tog kopior av den med jämna mellanrum för att "säkra" den och fortsatte sedan att tuscha på kopian (idioti). På grund av detta finns det inget riktigt original av serien utan bara ett tiotal generationer kopior. Jag brukar försöka lura mig själv med att säga att det är det myckna kopierandets fel att serien ser så dassig ut. 
  • Internt: Boel Flodgren är rektor för Lunds Universitet.

 



 Allt material, skrivet som tecknat, är enligt lag yada yada yada Copyright Thomas Pålsson