Vynikající a silně sugestivní je atmosféra apokalyptické, deštivé metropole v blíže neurčené době tísnivého zatmění civilizace, které je pouhým podobenstvím jakéhosi pozemského pekla. Jedné noci o svátku Všech svatých vtrhne do bytu rockového zpěváka Erika Dravena a jeho snoubenky Shelly parta zabijáků a oba chladnokrevně zavraždí. Brzy je vše zapomenuto, a když Eric vstane z hrobu, aby sám potrestal vrahy své milované družky, nikdo ve městě ho už nepozná. Vrací se na svět jeko černý anděl pomsty a jeho jediným průvodcem je vrána, jež se od něj za žádných okolností nevzdaluje a navíc je připomenutím neustálého propojení světa živoucích lidí se světem mrtvých. Než se Eric znovu uloži k věčnému odpočinku, doslova si projde pozemským očistcem a není pochyb, že jeho cesta za spravedlivou odplatou je jedinečná a strhující akční podívaná, z níž na diváky zavane morbidní hororová poetika a spolehlivě drtivý nihilismus.
Celý projekt vznikal ve Wilmingtonu v Severní Karolíně a práce na něm od samého počátku ztěžovaly ony tak proslulé nehody. První obětí tajemných sil se stal dělník, který byl při práci na jeřábu zasažen elektrickým proudem a utrpěl těžké popáleniny. Krátce nato pohltil požár kamion plně naložený filmařskou technikou, později jeden z maskérů propadl nenadálému záchvatu šílenství, a sněhová bouře navíc dokonale zničila postavené kulisy. To všechno je ale pouhé nic ve srovnání s tragédií poslední a nejtěžší. V noci 30. března 1993, osm dní před plánovaným koncem natáčení, padl výstřel ze zbraně, jež neměla být nabitá. Osmadvacetiletý Brandon Lee byl ze vzdálenosti pěti metrů zasažen do břicha a ráno 31. března v nemocnici v New Hannoveru zranění podlehl. Poslední, kdo s ním hovořil, byla Sofia Shinasová, představitelka Shelly. Ptala se ho na jeho nejbližší plány a on prý odpověděl jen: "Svatba."
Nastala sedmitýdenní nedobrovolná pracovní pauza, během níž vylétly vyrobní náklady z patnácti na třiadvacet miliónů dolarů. Také bylo nezbytné rozhodnout, zda se bude dál pokračovat bez Brandona, nebo všechno zůstane, tak jak bylo v den jeho smrti. Nakonec vznikaly sceny bez hlavního hrdiny ještě dva týdny, před kamerou vystupoval dvojník, k jehož postavě byla ve filnále počítačovou animací dosazena nejen Leeova tvář, ale i celé části těla. Podobu mrtvého herce bylo třeba separovat ze dříve natočených záběrů a transponovat do nových scén.
Nakolik se to zdařilo, posuďte sami. Vrána je temně romantická filmová halucinace, která útočí na smysly diváků jak vizuální stránkou, tak agresívní hudbou. Je to jedna z nejlepších comicsových adaptací plná dynamiky a pulsujícího děje, působí přesvědčivěji než třeba těžkopádný Batman. Byla-li tedy pro někoho zklamáním, nemusí to ještě nutně znamenat, že jde o film podřadný a zbytečný.
Petr Sládek
Video plus 8/1995
Články a rozhovory | Úvod |