Brandon Lee: Dvojí smrt a jedno zmrtvýchvstání

Vrána

Nevysvětlitelné pohromy jež provázely natáčení filmu režiséra Alexe Proyase Vrána, vyvolaly ještě před jeho dokončením vlnu diváckého zájmu. Když byl potom v r. 1994 uveden do kin, obecně se soudilo, že nesplnil všechna velká očekávání. Pravděpodobnější však bude, že ani tolik nezklamal film sám jako spíš jeho publikum, které si předčasně utvořilo mylnou představu o finální podobě snímku, jehož vznik byl komplikován senzačními katastrofami. V každém případě je jisté, že se Vrána vyznačuje mnoha nespornými kvalitami a ve svém žánru se stala jednou provždy nezapomenutelnou.

Vynikající a silně sugestivní je atmosféra apokalyptické, deštivé metropole v blíže neurčené době tísnivého zatmění civilizace, které je pouhým podobenstvím jakéhosi pozemského pekla. Jedné noci o svátku Všech svatých vtrhne do bytu rockového zpěváka Erika Dravena a jeho snoubenky Shelly parta zabijáků a oba chladnokrevně zavraždí. Brzy je vše zapomenuto, a když Eric vstane z hrobu, aby sám potrestal vrahy své milované družky, nikdo ve městě ho už nepozná. Vrací se na svět jeko černý anděl pomsty a jeho jediným průvodcem je vrána, jež se od něj za žádných okolností nevzdaluje a navíc je připomenutím neustálého propojení světa živoucích lidí se světem mrtvých. Než se Eric znovu uloži k věčnému odpočinku, doslova si projde pozemským očistcem a není pochyb, že jeho cesta za spravedlivou odplatou je jedinečná a strhující akční podívaná, z níž na diváky zavane morbidní hororová poetika a spolehlivě drtivý nihilismus.

Celý projekt vznikal ve Wilmingtonu v Severní Karolíně a práce na něm od samého počátku ztěžovaly ony tak proslulé nehody. První obětí tajemných sil se stal dělník, který byl při práci na jeřábu zasažen elektrickým proudem a utrpěl těžké popáleniny. Krátce nato pohltil požár kamion plně naložený filmařskou technikou, později jeden z maskérů propadl nenadálému záchvatu šílenství, a sněhová bouře navíc dokonale zničila postavené kulisy. To všechno je ale pouhé nic ve srovnání s tragédií poslední a nejtěžší. V noci 30. března 1993, osm dní před plánovaným koncem natáčení, padl výstřel ze zbraně, jež neměla být nabitá. Osmadvacetiletý Brandon Lee byl ze vzdálenosti pěti metrů zasažen do břicha a ráno 31. března v nemocnici v New Hannoveru zranění podlehl. Poslední, kdo s ním hovořil, byla Sofia Shinasová, představitelka Shelly. Ptala se ho na jeho nejbližší plány a on prý odpověděl jen: "Svatba."

Nastala sedmitýdenní nedobrovolná pracovní pauza, během níž vylétly vyrobní náklady z patnácti na třiadvacet miliónů dolarů. Také bylo nezbytné rozhodnout, zda se bude dál pokračovat bez Brandona, nebo všechno zůstane, tak jak bylo v den jeho smrti. Nakonec vznikaly sceny bez hlavního hrdiny ještě dva týdny, před kamerou vystupoval dvojník, k jehož postavě byla ve filnále počítačovou animací dosazena nejen Leeova tvář, ale i celé části těla. Podobu mrtvého herce bylo třeba separovat ze dříve natočených záběrů a transponovat do nových scén.

Nakolik se to zdařilo, posuďte sami. Vrána je temně romantická filmová halucinace, která útočí na smysly diváků jak vizuální stránkou, tak agresívní hudbou. Je to jedna z nejlepších comicsových adaptací plná dynamiky a pulsujícího děje, působí přesvědčivěji než třeba těžkopádný Batman. Byla-li tedy pro někoho zklamáním, nemusí to ještě nutně znamenat, že jde o film podřadný a zbytečný.

Petr Sládek

THE CROW
USA 1994 100 min. Režie: Alex Proyas. Scénář: David J. Schow, John Shirley. Kamera: Dariusz Wolski. Hudba: Graeme Revell. Hrají: Brandon Lee (Eric Draven), Ernie Hudson (Albrecht), Michael Wincott (Top Dollar), David Patrick Kelly (T-Bird), Angel David (Skank), Rochelle Davisová (Sarah), Sofia Shinasová (Shelly).

Video plus 8/1995


----------

Články a rozhovory Úvod E-mail