PRACTICE TEST ANSWERS

PRACTICE TEST ANSWERS # 1


[1] 6.2% [2] 1.45% [3] $7000 [4] .8% [5] July 31 [6] January 31 [7] February 12 [8] four [9] 34.5 cents / mile [10] There is none. All wages are subject to medicare tax [11] Form W-5 [12] monthly [13] Friday [14] August 15 [15] Form 8109 [16] 5% x $1000 = $50.00 [17] $80,400 [18] Total FUTA taxes due by April 30 for first quarter since liability is more than $100 [19] $111.54
[20] a. $4250 x .062 = $263.50
b. $4250 x .0145 = $61.63
c. One withholding allowance-monthly = $241.67
Total allowances = $241.67 x 4 = $966.68
Income subject to withholding = $4250-$966.68 = $3283.32
See Table 4-Monthly Payroll Period
Tax = 15% of the amount in excess of $538 = .15 x ($3283.32- $538) = $411.80
[21] $413 [22] Gross Salary =$15/hr x 40 hours = $600.00 From Tables "Single persons-Weekly Payroll Period" Tax is $90. [23] $200,000 [24] Before December 1 [25] Form SS-4 [26] $8500 [27] a [28] 2.7% [29] 12 [30] four [31] At the end of the month following the end of a calendar quarter. These dates would be April 30, July 31, October 31, and January 31. [32] Form DOL-3C [33] 1.5% [34] $244 [35] Minimum of 9 weeks; maximum of 26 weeks [36] 25 [37] Forms DOL-402 and DOL-402A [38] No [39] Form DOL-620, Employer Quarterly Statement of Benefit Changes [40] Form DOL-800 [41] No [42] False [43] ten [44] employees; labor [45] $100; $1000 [46] misdemeanor [47] 30 [48] d [49] %50 per day [50] a [51] [52] 21 st day after employer has knowledge of injury or death [53] $325 [54] $216.67 [55] 135 [56] $5000


PRACTICE TEST ANSWERS # 2


[1] c Table 250-66 [2] d Table 250-122 [3] d Table 310-13, footnote [4] a Table 8, Chapter 9 [5] c Art 517-160(a)(5)[6] 12 Art 346-12(b)(2) ; Table 346-12(b)(2) [7] T5 & T8 See Ugly's Manual [8] (6-9), (5-8), (4-7), (3- T-3), (2- T-2), (1- T-1) See ugly's manual [9] 75 C Art. 110-14(c)(2) [10] b Art. 100 [11] 24" Table 300-5 [12] b Art. 384-3(f)
[13] Allowable Amps = Table value x Temp. Corr. Factor x fill corr. factor
Table value 3/0 Al, THHN -> 175 Amps
Temp Corr. Factor =0
Ambient temperature is higher than insulation rating. therefore allowable ampacity = 0 Answer = 0 amps
[14] a Table 400-4 SJE is classified as junior hard service cord [15] 17 amps Table 402-5 [16] 2.5 cubic inches Table 370-16(b) [17] Three Art. 220-33 [18] Three Art. 305-6(b) [19] 24 Art. 230-54(c), exception [20] a Art. 230-24(b) [21] d Art. 346-10, exp; Table 346-10 exp. [22] six Art. 364-6(b)(1) [23] two, one Art. 374-7 [24] Art. 422-13 125% x 12KW =15KW [25] 150% x 26 = 39 amps = 40 amps Art. 422-11(e)(3) and 240-6 Answer = a [26] d Table 430-152 is 175% x 2.1 amps = 3.675 -> 4 amps Fuse standards are 1, 3, 6, 10, etc Answer = 6 amps [27] 9000 VA See Table 220-3(a) [28] a Art. 220-3(b)(9), (10) [29] d See Table 220-19 15KW + 1KW for each range = 48KW [30] Neutral harmonic Art. 220-22 FPN No. 2 [31] #4 awg cu See Table 250-66 [32] 10 inches 8 x 1. 25" = 10" [33] d Fla = 21 x 115% = 24.15amp (min) 15HP, 30Amps [34] c FLA = 50 amps x 250% =125 amps Table 430-148 and Table 430-152 [35] b Nameplate Fla = 25 amps x 130% = 32.5 -> 33 amps max Art. 430-34 calls for MAXIMUM [36] a FLA of each motor is 11 + 11+ 11 + 11 + (25% x11) = 46.75 -> 47 amps Lug are 60 C rated #6 cu THWN can only be in the 60 C column = 55 amps [37] d Fla 11 x 175% = 19.25 -> 20 + 11 + 11 + 11 = 53 amps -> 60 amps Next size o.c.p.d. on Art. 240-6 [38] Overcurrent Art. 450-7 [39] c 5KVA / 480 V = 10.42 amps. >9 amps See Art. 450-3(b) 125% x 10.42 = 13.02 amps -> 15 amps [40] b Art. 450-11 [41] a Art. 695-5(b) [42] None of the above. Fuse only answer [43] 5/8" Art. 501-5(c)(3) [44] 100 Art. 514-5(b) [45] c Table 514-2 [46] 5 Art. 513-3(c) [47] a Art. 514-8 [48] Class I Division 2 table 514-2 [49] Voltage, ampere Art. 520-51 [50] 30 Art. 550-23(a) [51] c lots = 24 x 16000 = 384,000 x .24 (demand factor) = 92,160 VA or 92.16 KVA Art. 550-22 [52] 900 Art. 550-12(a) [53] Factory Art. 600-10(c)(2) [54] d FLA = 30.8 x 125% = 38.5 amps -> 39 amps Table 430-150 Art. 430-22 [55] a Multiplier = .63 x 35 = 22.05 amps Art. 630-11(a) [56] c Weld #1 (22 x .91 = 20.02), Weld #2 (25 x .86 = 21.5) Weld #3 (30 x .81 = 24.3) 100% of the two largest and 85% of the next one (21.5 + 24.3) x 100% = 45.8 + (20.02 x 85%) = 62.82 -> 63 amps [57] b 50 x 300% = 150 amps Art. 630-32(a) [58] a Weld #1 (30 x .71 = 21.3) Weld #2 (30 x .71 = 18.9) (21.3) + (18.9 x 60%) = 32.64 amps [59] b Art. 630-12(b) [60] six Art. 630-42(a) [61] a Art. 630-31(b)(3) [62] b Art. 240-3(d) [63] a Art.310- 15(b)(4) [64] a Art. 240-3(b) [65] 1 1/2, 87 1/2 Art. 700-12(a) [66] emergency Art. 700-15 [67] secure Art. 810-14 [68] Front, back Art. 210 -52(e) [69] 125 Art. 450-4(a) [70] c Art. 501-5(a)(4) [71] d Art. 339-3 (b) [72] b Table 300-5 [73] H1-H3, H2-H4, X4-X3, X2-X1 [74] Primary 75, 000 / 480 =156.25amps, Secondary 75,000 / 240 = 312.5amps [75] a 35 amp s Table 400-5(a) use Column A [76] d Art. 400-11 [77] 14KW (12 + 12 + 14 + 14 + 16 + 16 = 84 / 6 = 14 The minimum must be 12KW for any range less than 12KW [78] c Art. 220-16 [79] Art. 220-18 [80] Warehouse = 155,000 x .25 = 38,750 VA (first 12,500 at 100% + the remainding 26,250 x 50% = 13,125 + 12,500 = 25,625 VA) Answer 25,625 [81] 300 amps FLA = 192 x 150% = 288 amps Table 430-150 and 430-152 [82] 5 Art. 364-5 [83] three Art. 336-5(a)(1) [84] FLA = 96 x 400% = 384 amps -> 350 amps o.c. p.d. Art. 430-52(c) exp 2(c) [85] Missing 3 motor starters in series with NO contactor See Ugly's Manual [86] P/E =I (102 x 4 = 408/12 = 34 amps [87] Resistance Total (RT) = 1/(1/r1 +1/r2 +1/r3) = 1/(1/20 + 1/ 30 + 1/60) = 1/(3/60 + 2/60 + 1/60) = 1/(6/60) = 1 x 60/6 = 10 ohms [88] c cross sectional of buss bar = .75" x 3" = 2.25 SQ INCH x 1000 = 2250 amps [89] a [90] a See Ugly's Manual [91] d (138-120/120 =.15) [92] #4 Al FLA =44 x 125% = 55 amps Table 430-148, Art. 430-22, Table 310- 16 75 C column Aluminum [93] Fla 44 x 250% = 110 amps [94] Fla 44 x 125 % = 55 amps overload protection Art. 430-32(a)(1) [95] Fla 44 x 400% = 176 amps -> 175 amps Art. 430-52(c) exp 2(c) [96] Fla 44 x140% = 61.6 amps Can not exceed 140% Do not round up [97] Delta / Wye [98] See Ugly's Manual [99] Primary (H1-H3) Secondary (X1-X4 & X2-X3) [100] Primary (H1-H3) Secondary (X4-X2 & X3-X1)


Return to Table of Contents and Home
Code Classes
Code Interpretation
My Electrical Background
My Hobbies and Interests
My Professional Information
Quik Talk
Seminars
Taking The State Test
The Authority Having Jurisdiction
Georgia Construction Industry Licensing Board
Sent us your Code questions
Electricians Online Chatroom
Gwinnett Tech