nové hľadanie l nasledujúci súbor pohľadníc

Solivar
- zo zbierky Ing.Rudolfa Vaškoviča,
e-mail: rudolfvaskovic@yahoo.com



rok:1900, Sklad soli - dvojpodlažná neskorobaroková budova s vysokou drevenou strechou a klasicistickou vežou so zvonovými hodinami.




rok:1903, Sušenie spláveného dreva. V roku 1691 bol vybudovaný niekoľko km dlhý splávny kanál kôli lepšej doprave dreva do varní.




rok:1920, Panoráma Solivaru, v pozadí sklady soli




rok:1923, Soľný hrad - kostol na hrade




rok:1912, Škola, Lesná správa, Úrad vedúceho




rok:1914, Obecny dom. Gápeľ - unikátna stavba a ťažné zariadenie vybudované v roku 1674 nad šachtou Leopold, používané na ťažbu soli a na fáranie baníkov.




rok:1919, Promenáda




rok:1927, Továreň - Solivar




Z histórie

   Solivar je miestnou časťou mesta Prešov. Veľký hospodársky význam pre mesto mala výroba soli, ktorá pochádzala z bohatých soľných vrstiev treťohorných usadenín. V roku 1752, keď šachty Solivaru zaplavila podzemná voda a v podzemí zahynuli mnohí baníci, sa prikročilo k zmene technológie. Zo zatopených šácht sa začal v kožených vreciach vyťahovať soľný roztok - soľanka, z ktorej sa odparovaním získavala soľ.
   V mestskej časti Solivar postavili v 17. a 18.storočí komplex priemyselných objektov na ťažbu a spracovanie soli. Jeho súčasťou je šachta Leopold so zachovaným dreveným zariadením ťahaným koňmi, tzv. gápľom. Celý areál spolu s varňou soli, klopačkou, kaplnkou sv.Rochusa, dielňou a ďalšími objektmi je technickou pamiatkou.
   Najstarší podnik Solivar v súčasnom sortimente zahŕňa deväť druhov jedlých, kúpeľových a priemyselných solí. Ročná produkcia dosahuje vyše 21 tisíc ton.



nové hľadanie  l  nasledujúci súbor pohľadníc