Cost Per Use
When you are shopping for supplements one of the most important bits of information you can have is the cost per use. This is the only real measure of what is the best value. Of course this has to be balanced against the total amount of money you are willing to spend at that time.
Is it any wonder manufacturers and retailers don't usually give you this information? They don't want you to know. Otherwise why are the labels so confusing? The serving size may be listed in grams and the container is labeled in ounces. How many uses or servings are there in each container? How much does this product really cost? If you happen to remember all of your conversion tables and you are like that guy on TV, the human calculator, no problem. For the rest of us, we have decided to make it easy. We include this information for every product we recommend. Now you have the tools you need to shop and compare, to make sure that you really get the best deal on your entire order.
When comparing pre-packaged Meal Replacement Powders (MRP's) it is fairly easy to see how many servings are in a box. The standard is 20 or 42. Just make sure that you pay attention to this.
The other consideration with MRP's is how the cost compares to that of a meal that you would either prepare or eat in a restaurant. In this respect Myoplex generally wins hands down. Where can you eat a healthy meal for between $1.28 to $1.60? Nowhere we know of.
Make sure you always come to http://VitaminDiscountClub.com before you order any supplements. We will give you all of the cost per use info on every product.