Erdoğan
DEMİRCİ -Ömer
Aydın İlköğretim Okulu Fen Bilgisi Öğretmeni/KIRŞEHİR
Öğretim
terimi olarak plan; belirli eğitim amaçlarına ulaşmak için öğretim konusu olabilen etkinliklerden hangilerinin seçileceğini,
bunların öğrencilere neden ve nasıl yaptırılacağını, elde
edilen başarının nasıl değerlendirileceğini,
önceden tasarlayıp kağıt üzerine saptamaktır.
Günlük
(Ders) plan ise bir ya da birkaç ders saatinde işlenecek konunun
ana çizgilerini, deneylerini, tartışma sorularını
uygulama çalışmalarını, ders araç ve gereçlerini, ödevlerini
içine alan ve önceden ders öğretmeni hazırlanan tarafından
hazırlanan plandır.
Düzenlenecek
ve uygulanacak ders planı, başka bir branştaki öğretmen
meslektaşımızın bile uygulamada zorluk çekmeyeceği şekilde
hazırlanmalıdır.
Ders
planını 3 ana bölümde inceleyebiliriz:
1.
Biçimsel,
2.
İşleniş (Eğitim Durumu ya da Öğrenme ve Öğretme
Etkinlikleri),
3.
Değerlendirme.
1.
Biçimsel:
Ders,
Sınıf, Tarih; Süre, Konu, Öğrenme – Öğretme Yöntem ve
Stratejisi, Kaynaklar, Araç-Gereçler,
Hedef, Kazanımlar gibi başlıklar altında düzenlenebilir.
Öğretmen
derslerle ilgili en az uygulama basamağında hedef ve kazanımlar
belirlemelidir. Bundan sonra;
a)
Ana ve yardımcı noktalar yazılmalıdır.Ana noktalar tümel ya
da tekil, yardımcı noktalar ise tekil önerme olmalıdır.Bunlar,
hedef ve davranışlarla ilgili yazılmalıdır.
b)
Bu hedef ve davranışları kazandırmak için araç-gereçler
belirlenmelidir.
c)
Hedef ve kazanımlara göre içerik düzenlenmelidir.
KONU
[Ne öğretiyorum ?]: Ele alınan düşünce, olay
veya durumdur. Hareket alanını belirler.
AMAÇ
(HEDEF) [Niçin öğreteceğim]:
Öğretimde amaçlanan, öğrencide oluşturulmak istenen
davranışlar zinciridir. Öğrencide gözlenmesine (kazandırmaya
) karar verilen istendik davranış değişiklikleridir. ( -
ebilme , - abilme ).
KAZANIMLAR
: Ünite işlenip amaç gerçekleştirildikten
sonra öğrencilerin edinecekleri bilgi, beceri, görüş, tutum
ve davranışları ifade eder.
DAVRANIŞ:
Bir uyarıcıya karşı gözlenebilir tepki.
HEDEF
DAVRANIŞ: Öğretim süreci sonunda öğrencilerde
gözlenmek istenen davranış, hedefi oluşturan davranışlar ve
zincirin halkaları.
KRİTİK
DAVRANIŞ:
Bir başka davranışın öğrenilmesini kolaylaştıran davranış.
ÖĞRETİM
ARAÇLARI: Belirlenmiş
hedef davranışlara ulaşmada kullanılacak olan program içeriğini,
planları, bunların uygulamaya konma sürecindeki ders araç ve
gereçlerdir.
EĞİTİM
TEKNOLOJİSİ: Öğretim, öğrenme
ve eğitim problemlerinin çözümü ile ilgili mantıki düşünce
yöntemidir. Öğrenme ve araştırmada kullanılan araç ve gereçleri
kapsayan genel bir terimdir.
ÖĞRETİM
YÖNTEM VE STRATEJİLERİ: Beyin Fırtınası, İnceleme-Araştırma,
Deney, İş (Yaparak, Yaşayarak), Soru-Cevap, Problem Çözme, Gösteri
(Demonstrasyon), Gözlem Gezisi, Rol Oynama, Örnek Olay İncelemesi,
Grup Tartışması, Benzetişim, İşbaşında Eğitim, Ekiple Öğretim,
Programlı Öğretim, Mikro Öğretim, Anlatım Yöntemi.
Bazı
temel kavramları hatırlayalım
ÖĞRENME:
Bilgi, beceri, tutum ve anlayış edinme.
ÖĞRETME:
Öğrenmeyi sağlama.
EĞİTİM
: Bireye kendi yaşantısı yolu ile istendik davranış
kazandırma sürecidir.
ÖĞRETİM:
Öğrenmeyi sağlayacak düzenleme, kılavuzluk etme
ve gereçleri sağlama.
Fen
Bilgisi Dersinde İzlenebilecek Başlıca Yöntem ve Teknikler:
Öncelikle
“Yöntem” ile
“Teknik” kavramlarını
hatırlayalım:
Yöntem:
1. Bir amaca ulaşmak için
tutulan kısa, doğruluğu ve başarılı olduğu
denenmiş hareket biçimi.
2. Hedefe
ulaşmak için izlenen kısa yol, tasarım.
3.
Bilinmeyen bir soruna yaklaşmanın ya da bilinen gerçekleri
iletmek ya da öğretmek için
uygulanacak kuralların, kullanılacak teknik ve araçların tümü.
Teknik
:
1. Öğretme biçimini ve yöntemini
uygulama.
2.
Öğrencilerin yönteme uyabilmeleri için sınıf içinde
yapılan işlemler bütünüdür.
Fen
Bilgisi Dersi İçin Uygulanabilecek Bazı Yöntemler :
1)
Beyin Fırtınası.
2)
Gözlem Yöntemi.
3)
İnceleme ve araştırma Yöntemi.
4)
Deney Yöntemi, Laboratuar Tekniği.
5)
İş (Yaparak ve yaşayarak öğrenme) Yöntemi.
6)
Problem Çözme Yöntemi.
7)
Takrir (Anlatma,soru-cevap,tartışma) Yöntemi.
2.
İşleniş (Eğitim Durumu veya Öğrenme ve Öğretme Etkinlikleri):
Öğrenme
konu ve yaşantılarını sağlayacak koşulların düzenlenmesi bu bölümdedir.
1.
Dikkati çekme
:
Öğrencilerin
yaş,
cins, yaşadıkları ortam ve kültürel değerlere uygun
bir
anı, soru, kısa öykü-masal ya da günlük bir olay anlatımı,
slayt, film gösterimi etkinlikler uygulanabilir.
2.
Güdüleme
: Öğrencilere, kazanacakları davranışların
yaşamlarında ne işe yarayacakları abartılmadan söylenir.
3.
Dersin Gözden Geçirilmesi (Hedeften Haberdar Etme): Kazandırılacak
en üst düzeydeki hedef söylenebilir ya da ana nokta
belirtilebilir.
4.
Derse Geçiş : Derste
kazandırılacak davranışlar öğrencilere belirtilmeli aşamalı
olarak uygulanmalıdır.
5.
Geliştirme
:
a)
Ara özet (Yardımcı noktalar vurgulanmalıdır.)
b)
Ara Geçiş (Başka bir davranışa geçerken açık uçlu bir
soru ya da örnek bir olayın sunulmasıdır.)
6.
Sonuç
:
a) Son
Özet (Ana nokta söylenmelidir.)
b) Tekrar
Güdüleme (Ders başındaki güdüleme benzeri yapılmalıdır.)
c) Kapanış
(Dikkat çekmedeki durumun neler oluşturabileceği tekrar
sorulmalı, doğru yanıt alınamıyorsa ipucu kullanılmalı,
olumsuz sonuç elde ediliyorsa ders tekrarlanmalı.)
Uygulanabilirliği
artırabilme amacı ile aşağıda başka bir biçimde İşleniş
(Eğitim Durumu veya
Öğrenme ve Öğretme Etkinlikleri) aşağıda sunulmuştur:
*Giriş
Bölümü:
Giriş
bölümü için öğretmen, öğrenci ve ortam gibi unsurların
hazırlıkları ele alınabilir.
A)
Dikkat çekme.
B)
Güdüleme : (“ Bu
dersi iyi dinlerseniz...”):
1- Öğrenciyi dersin amaçlarından haberdar etme.
2- Ön bilgilerin hatırlatılması.
3- Uyarıcı materyallerin sunulması (12. ve 20. dakikalar arası).
4- Öğrenciye yol gösterme.
*Geliştirme
Bölümü:
A)
Gözden Geçirme (Davranışı ortaya çıkarma; “Bu dersin
sonunda ... öğreneceksiniz”).
B)
Derse Geçiş (Dönüt alma ile düzeltme verme; Gösterim,
cevapların onaylanması , sorular sorma
“ – Arkaya
yaslanın ...”).
*Sonuç
Bölümü:
(Öğrenilenlerin kalıcılığının ve transferinin sağlanması;
Hayvanlar kendi aralarında sınıflandırılırlar/sınıflandırma
öğrencilerden istenir.)
3.
Değerlendirme (Ölçme ve Değerlendirme):
Hedef
davranışları ne derece öğrendiklerini belirleme ve pekiştirme
yapılır. Ölçme sonuçlarının karşılaştırılması işlemidir.
Ölçme:
Ölçme soruları; amaçlar ile öğretme ve öğrenme
etkinlikleri göz önüne alınarak hazırlanmalıdır. Öğrencilerin
değerlendirilmesinde yazılı ve sözlü sınavlardaki başarılarının
yanı sıra öğretmenin öğrenciler üzerindeki
gözlemleri (öğrencilerin sınıf içi etkinliklere katılmalarındaki
duyarlıkları, etkinlikler sırasında yönelttikleri sorular,
yaptıkları gözlem, inceleme ve araştırmalarla ilgili yazılı
ve sözlü sunumları) de etkin olarak kullanılabilir.
Değerlendirme
[Nasıl denetleyeceğim?]: Öğretmen,
ölçme sonuçları ile birlikte öğrencilerin sınıf içi
etkinliklere katılmalarındaki duyarlılıklarına, yorumlama
yeteneklerine, sahip oldukları ve sergiledikleri fikir zenginliğine,
sorumluluk alma, disiplinli çalışma, araştırma, inceleme ve
bilimsel düşünme becerilerine göre başarıları hakkında
karar verir.
Başka
bir deyiş ile ölçme sonuçlarının karşılaştırılmasıdır.
Gelecek derse hazırlık yapılır, soru sorulabilir.
KAYNAKLAR:
1)
SÖNMEZ, Veysel: “Öğretmen
El Kitabı”. Geliştirilmiş 9. Baskı. Anı Yayıncılık-Ankara
2001
2)
SÖNMEZ, Veysel;SENEMOĞLU, Nuray;TEZCAN, Mahmut; ALKAN, Cevat; BİRCAN,
İsmail; KARAKÜTÜK, Kasım; ŞAHİN, Tuğba Yanpar: “Öğretmenlik
Mesleğine Giriş”. Anı Yayıncılık-Eylül 2000
3)
ÖZDEMİR, Mustafa; SÖNMEZ Sedat: “Sınıf Öğretmenleri
Adaylarına Öğretmen El Kitabı” . 1. Baskı Pegem-Ankara 1997
4)
AKGÜL, Şevket “Fen Bilgisi Öğretimi”
5)
DEMİRCİ, Erdoğan “Fen Bilgisi Öğretimi Çalışma Notları”
|