To sme tak uvažovali so ženou, že čo si dáme nad pohovku do obývačky. A ona, že obraz je príliš normálny, že by to chcelo niečo elegantné, čo človeku hneď oči pritiahne. Tak sme sa dostali k lodi.
Ešte keď môj otec žil, staval som jednu lodičku, bola to akási severská rybárska loď. Ale nedokončil som ju. Liezlo mi na nervy, že som nedokázal vyrezať lupienkovou pílkou pekné oblúky na rebrách, že som plaňky nevedel pribiť ako bolo treba, no bola to hrúza. Dnes vidím, že to vtedy na mňa amatéra bolo moc.
Teda aby som sa vrátil do súčasnosti. Vybral som si stavebnicu lode Scottish Maid od firmy Artesania Latina. Nemá na sebe kilá lán a kovania, takže to snáď zvládnem, ale na druhej strane to nie je žiadna vec na jeden víkend.
Pozrite sa na ňu
Scottish Maid

Mimochodom, už je doma a vypadá fakt bombovo. Už som pokúpil nejaké tie nástroje. Mienim publikovať postup mojich prác, snáď to niekomu pomôže. Neuháňajte ma však, bude to zrejme trvať dlhé mesiace.
Napíšte mi prosím

, ak máte nejaké skúsenosti s modelmi lodí.
PRÍPRAVKY (JIGS)
- Držiak kýlu
Jeho špecifická konštrukcia zabezpečuje správne usadenie a kolmosť rebier pri ich vlepovaní do kýlu a pomôže pri vlepovaní balzových výstuh medzi rebrá. Zabraňuje i krúteniu trupu ako celku počas schnutia lepidla.
Pozrite si ako vyzerá:



- Kolíska trupu
Použije sa na uchytenie trupu pri jeho plaňkovaní, pri lepení paluby a dielov na ňu, pri riggingu.
- Koberec
Na hrubý koberec sa položí trup lode. Trup sa nešmýka, povrch sa nepoškodí úpinkami. Môže sa použiť pri obíjaní trupu mosadzou.
- Ohýbací prípravok z klincov
Na dosku si nakresli krivku, v akej má prebiehať plaňka či iný kus. Pozdĺž tejto línie potom po oboch stranách symetricky nabi klince. Plaňku navlhči a vsuň medzi drieky klincov a nechaj vyschnúť.
Potrite povrch jigov voskom, lep na ne nebude účinkovať.
TRUP: KOSTRA
Trup je typu Double-Plank-on-Bulkhead. Je budovaný z rebier (bulkheads) upevnených na kýl. Pretože vzájomné vzdialenosti rebier sú príliš veľké a mohlo by dôjsť k prehnutiu planiek v mieste medzi rebrami, mienim vyplniť tento priestor balzovými blokmi. Na každej strane sa vlepia dva, tak, aby kopírovali bočnú líniu rebra. Až budú všetky rebrá a bloky vlepené, spracuje sa trup akoby bol typu Bread-and-Butter.
- False kýl, jednotlivé rebrá (bulkheads) sú už predvyrezané v preglejke, takže ich stačí len ostrým nožom vybrať a začistiť.
- Kýl a rebrá sa spájajú vzájomným zasunutím a zlepením slotov.
- Sloty nie sú príliš tesné, rebrá by mohli zostať po vlepovaní bez istej kontroly nesymetrické. Preto je vhodné použiť Držiak kýlu
- Rebrá musia byť naprosto symetrické podla pozdĺžnej osi modelu. Urob si za pomoci xeroxu papierové šablóny podľa tvaru rebier, nakresli si na ne stredovú os a podľa nej zohni šablónu napolovicu, uvidíš, či sedia okraje. Ak nie, pristrihni si šablónu a podľa nej zodpovedajúce rebro tvarovo prispôsob.
- Všetky rebrá musia pri kontrole nasucho dosadať svojou vrchnou časťou na spodok false decku. Ak tomu tak nie je, treba sloty rebier prispôsobiť. To platí aj pre spodné paluby. Rebrá je možné zrovnať aj výškovo podľa nakreslenej siete na držiaku kýlu
- Balzové výstuhy odstraňujú nutnosť utesňovať príliš voľné sloty pre rebrá.
- Balzové výstuhy majú úkosy na hranách blízkych kýlu, aby mal prebytok lepidla v slotoch rebier kam vytiecť
- Balzové výstuhy su po výške trupu rozdelené na dve časti. Kýl sa umiestni do držiaku kýlu a vlepujú sa postupne rebrá zároveň s balzovými výstuhami. Vyčnievajúce časti výstuh sa potom prirežú a pribrúsia podľa tvaru trupu. Aj boky rebier musia mať úkos v súlade s oblou líniou trupu, aby plaňky dosadali naplocho na bok rebra. Ako mierku pre zaoblenie používaj plaňku.
- Balzu treba po jej vlepení napustiť viacej krát, aby sa stala tvrdou. Uprav povrch trupu, vrátane balzových blokov takto:
Polej povrch zriedeným lepidlom na drevo a rovnomerne ho rozotri. Nenechaj ho zaschnúť, ale hneď šmirgluj 80kou. Šmirgel vytvorí na povrchu ryhy, ktoré sa zaplnia zmesou lepidla a pilín. Súčasne roztok vsiakne i do hlbších vrstiev dreva. Po uschnutí lepidla pokračuj rovnakým spôsobom, ale so 150kou a tak ďalej až po 320. Povrchové vrstvy balzy sa stanú tvrdé a poskytnú takto lepšiu oporu plaňkám.
- Zakresli si do plánov umiestnenie balzových výstuh
- True kýl musí dosadať naplocho na oplaňkovaný trup. Bude zrejme potrebné rozmerovo prispôsobiť kusy true kýlu, aby sadli k oplaňkovanému trupu a k sebe vzájomne
- True kýl môžete pripevniť aj drobnými šroubkami a zatmeliť ich hlavičky
- True kýl je dobré predvŕtať pre kormidlo ešte pred jeho vlepením. Samozrejme kormidlo prv nasucho skontrolovať
- Nity kormidla je dobré poistiť lepidlom
- Skrútená preglejka sa najlepšie vyrovnáva za účinky pary a tlaku
PLAŇKOVANIE TRUPU
- Nenechaj garboard plaňku stúpať po kýle. Na ňom je treba neskôr pri plaňkovaní každý milimeter.
- 4mm široká plaňka v druhej vrstve si vyžaduje silný trim, 2mm sa dá ľahšie ohnúť v kolmom smere
- Na spiling je možné použiť Scotch Magic Tape (frosted), ktorá sa nalepí na hrany rebrier. Nedá sa deformovať v kolmom smere, takže dá predstavu o priebehu plaňky bez úpravy. Potom si ceruzou naznačíme ako je treba plaňku prirezať, aby sadla do celkovej schémy battenu a potom snímeme pásku, nalepíme na plaňkový polotovar a vyrežeme plaňku podľa naznačenej línie, samozrejme s určitým presahom.
- Ako plaňkový polotovar sa dá použiť nábytková dyha z kvalitného ovocného dreva
- Pre predstavu veľkosti trimu jednotlivých planiek si rozdelíme trup na tzv. battens. Tie delia bočnú plochu trupu v pozdĺžnom smere. Deliace priamky si naznačíme nasledovne: Na hranách rebier si naznačíme vždy rovnaký počet deliacich bodov. Tieto deliace body nemusia deliť dĺžku hrany rebra na rovnaké časti, ide skôr o to, aby jednotlivé battens mali takú šírku, aby plaňky týchto battens boli trimované približne rovnako a nebolo nutne v rámci battenu použiť stealer
- Ak sa plaňky ohýbajú priveľmi v vertikálnom smere, ich hrany vytvoria na reze trupu schodovitý profil. Je to spôsobené prirodzeným správaním sa plaňky. Riešenie spočíva v ohnutí plaňky za vlhka. Plaňka nesmie byť pripebnená na rebrá pod napätím a ak ju treba ohnúť v kolmom smere, treba vystihnúť taký stupeň ohybu, aby nevzniklo schodovité odchýlenie hrany ani na spodu ani na vrchu. Ďalej treba plaňku taperovať, t.j. pribrúsiť su do oblého tvaru tak, aby sadla k predchádzajúcej plaňke. Výhodné je použiť čo najužšiu plaňku. Taper treba na každej plaňke, aby sa dosiahla rovnomernosť a nebolo neskôr treba použiť stealer, keď bude odsadenie príliš veľké.Nestačí len pribrúsiť vrchnú hranu plaňky, aby dosadla k predchádzajúcej plaňke, ale aj spodnú hranu, aby bola pripravená pre nasledujúcu plaňku.
Plaňkovanie je dvojité, prvá vrstva je z dreva citroníka a má hrúbku 3mm, druhá je z orecha s hrúbkou 0.6mm
- Prvá vec je umiestniť wales. To sú veľmi hrubé pásy planiek na vonkajšej strane trupu. Na vnútornej sa volajú clamps
- Prvý pás planiek tesne pod úrovňou paluby kopíruje jej líniu. Pôsobí to opticky dobre.
- Ak sa priestory medzi rebrami nevypĺňajú balzou, prvá vrstva planiek by mala používať kusy planiek čo najväčšej dĺžky, aby sa zachovali krivky trupu. Druhá vrstva je už tvorená kusmi planiek podľa mierky
- Druhá vrstva planiek sa kvôli svojej hrúbke nedá veľmi brúsiť
- Nepribíjaj plaňky klinčekami na samom konci, štiepia sa. Lepšie je predvŕtať si otvory pre klinčeky a po zaschnutí lepidla ich vybrať. Pod hlavičky klinčekov je dobré dať kartón, aby sa nepoškodil povrch dreva
- Plaňky dávaj súbežne po oboch stranách, kvôli rovnakému napätiu pri schnutí a symetrickému vzhľadu
- Nepoužívaj grafit na caulk, neudrží sa na mieste a rozmaže sa. Lepšie je bavlnené vlákno či tmel vhodnej farby, alebo prirodný uhol
- Treenails je dobré robiť z dreva, ktoré je svetlejšie než plaňky. Pri morení či lakovaní sa rez treenailov ukáže ako tmavší než ich povrch, ale v celkovom výsledku bude farba zodpovedať plaňkám.
- Najprv vybrúste trup do požadovaného tvaru, až potom umiestnite treenaily. Potom môžete prečnievajúce konce zrezať a zbrúsiť. Inak môžu vzniknúť problémy, pretože treenaily bývajú tvrdšie a povrch sa nemusí podariť vybrúsiť do optimálneho tvaru
- Treenaily nie sú umiestnené len v mieste hrany rebra, ale na koncoch planiek v mierke
- Pre určenie vhodného počtu planiek a ich šírky pre pokrytie istej časti trupu často postupujem takto:
na hranu úzkeho pásiku papiera si naznačíme ryskami krajné body. Na papieri s milimetrovou sieťou rozdelím úsečku. Deliacich bodov na základni je o jeden viac než je počet častí, na ktoré chceme rozdeliť danú vzdialenosť. Zvolíme si vzdialený bod a spojíme s ním každý bod úsečky. Pásik papiera umiestnime na vzniknutý vejár čiar rovnobežne s úsečkou tak, aby naznačené krajné body ležali na krajných priamkach vejára. Tam, kde priamky vejára pretínajú hranu papiera, tam sa delí daná vzdialenosť.
- Vzor pokladania prvej a druhej vrstvy planiek nesmie byť zhodný, aby spoje neležali na tých istých miestach
- Skús, či drevo znesie teplotu kulmy, koľko trvá, než sa voda z dreva vyparí a kedy sa začne drevo páliť
- Je vhodné trup rozdeliť na viacero pásov (belts) a tie plaňkovať samostatne. Vyhneme sa tým tomu, že konce planiek by boli vpredu či vzadu príliš úzke. Sú tri, a to pás začínajúci sa sheer strake (hneď pod úrovňou paluby a siahajúci po wales na úrovni waterline, druhý pás v miestach kde sa v priečnom reze krivka framu lomí a kde sú plaňky najviac deformované a tretí pás siahajúci až po kýl
- Prvá plaňka sa kladie v prípade tejto stavebnice 3mm pod palubu, aby sa dal umiestniť bulwark.
- Priemerná dĺžka planiek je v reále okolo 22 stôp
- Pravidlo: tri plaňky medzi spojom planiek (butt)
- Ako plankovať? Pozri Duck Trap
- Širšiu plaňku môžeme vyrobiť zlepením viacerých planiek po hrane
- Vodu na vlhčenie planiek môžeme naliať do vaničky, ktorú si vyrobíme z PVC rúry zaslepenej na koncoch PVC zátkami. Rúru zrežeme po dĺžke tak, aby vznikol otvor na pohodlné vyberanie planiek, ale aby voda nemala možnosť vyšplechnúť. Ešte je vhodné prilepiť na vonkajšiu stranu rúry opierky z guľatiny, aby bola vanička stabilná.
- Môže sa stať, že zničíte pár planiek pri príreze ich koncov. Tu platí, čím kratšie sú plaňky, ktoré používaš, tým menšia strata materiálu. A eliminuje sa tým do istej miery aj problém šikmo prebiehajúceho zrna dreva pri veľmi dlhých plaňkách
- Plaňky nesmú odstávať od pravého kýlu. Ich prechod do plochy kýlu musí byť ostrý, bez schodov. Preto sa zvykne do kýlu vyrezať tzv. rabbet, do ktorého sa vsunie bok plaňky. Zaobídete sa i bez rabbetu, ale musíte potom boky planiek uhlovo prispôsobiť false kýlu.
- Klinčeky nie sú určené na to, aby zostali permanentne v trupe, po zaschnutí lepidla na spoji sa odstránia.
- Plaňky sedia tak tesne na sebe ako to len ide, hlavne vtedy ked sa trup nefarbí, len lakuje. Tam by tmel pôsobil zle. Bude treba obrúsť a prirezať plaňky na bokoch, tak aby pasovali k predchádzajúcej plaňke. A bude treba vedieť líniu toho prírezu.
- Ak je trup dvojnásobne plaňkovaný, nezáleží vzhľadovo na tom, ako prvú vrstvu spravíte. Akorát ju treba dobre vytmeliť a vybrúsiť, aby poskytla dostatočnú oporu pre druhú vrstvu. V prípade, že priestory medzi rebrami nie sú vystužené, treba plaňky prvej vrstvy klásť tak, aby sa ich konce stretávali na rebrách. U druhej vrstvy sa kladú plaňky striedavo, nikdy nie jednoducho pod seba v celej dĺžke trupu.
- Plaňky lep k sebe i bokmi.
- Dvojité plaňkovanie je vlastne výroba laminátu. Trup je pevnejší, odolnejší. Umožňuje skryť chyby plaňkovania v prvej vrstve
- Namáčanie planiek pred ohýbaním v roztoku čpavku nemá na ďaľšie spracovanie žiaden vplyv. Jedine čistý čpavok, či už v kvapalnej forme (schladený pod -28 stupňov), alebo ako plyn pod tlakom, zmäkčuje drevo.
- Na ohýbanie planiek je vhodné mať nejaký prípravok s približným oblúkom ohybu.
- Ak urobím chybu pri plaňkovaní, treba ju nasledujúcou plaňkou opraviť, lebo sa chyba bude zväčšovať.
- Na treenaily nepoužívajte vodouriediteľné lepidlo, treenaily potom puchnú. Otvory pre treenaily robte väčšie, aby bolo kam dať to lepidlo
- Zaostrite treenail pred jeho zasunutím
- Ak sa dve susedné plaňky musia taperovať viac než na polovicu svojej šírky, treba ich urezať v mieste, kde sa šírka tých dvoch planiek dá nahradiť šírkou jednej plaňky (drop plank) a pokračovať touto plaňkou. Toto je v podstate opačný prípad než stealer, kde sa ním zvyšuje počet planiek.
- Stealer, ak je umiestnený, mal by sa tiahnuť minimálne v dĺžke troch rebier trupu.
- Plaňky MUSIA byť zohnuté predtým, než sa pripevnia na trup. Tým, že sa lepia aj k sebe, výsledné napätie by ich mohlo poškodiť.
- Pred ohýbaním plaňky zabal do mokrých papierových vreckoviek a vlož do igelitového sáčku. Potom daj na 30-60 sekúnd do mikrovlny. Pozor pri vyberaní. Je to echt horúce.
- Zamysli sa nad užitočnosťou rabbetu (drážka v kýle, do ktorej sa vkladajú konce planiek). Keď ti plaňky potom zatmelíš do tej drážky, nemajú možnosť pracovať. Alebo tam nalep pravý kýl až po druhom plaňkovaní
- Pokús sa pri prikladaní planiek k predošlým danú plaňku po hrúbke trochu zbrúsiť v smere zakrivenia trupu
- Pri spilingu sa dá použiť i lepiaca páska
- Plaňky v mierkach 1:64-1:98 vyzerajú lepšie, ak majú skosené hrany
- Švy na decku boli zreteľnejšie, lebo potom, čo sa tam napchal kúdeľ, zatmelilo sa to smolou, švy na trupe sa netesnili smolou (sú svetlé)
- Tesnenie planiek v dobrom stave vystupuje tak trochu nad úroveň planiek
- Treenaily do prvej vrstvy dať kvôli tuhosti a aj preto, že nebudú vidieť, môžu byť trebárs priemeru 1-2mm. Treenaily na druhej vrstve len napodobím tak, že vezmem tenkú ihlu do injekčnej striekačky, urežem, nabrúsim a za pomoci vŕtačky zavŕtam do hĺbky asi 0.5mm. Tak vytvorím v povrchu plaňky malý krúžok
- Pri lepení planiek sa nešetrí lepidlom, ale prebytočné sa chytro zotrie handrou. Zaschnuté lepidlo by bránilo v presnom ustavení nasledujúcej plaňky
- Na prvú vrstvu daj zriedený sanding sealer, aby lepidlo pri lepení druhej vrstvy natoľko nevsiakalo.
- Pri rezaní planiek treba pravítko držať pevne, aby sa plaňka pri rezaní neposúvala.
- Shutter plank je plaňka uzatvárajúca medzeru medzi dvoma plaňkami, stretávajúcimi sa pod istým uhlom. Jediný spôsob ako docieliť jej tvar v reále, je umiestniť list papiera na povrch trupu v miestach, kde je medzi plaňkami medzera a prebehnúť prstom po medzere aby sa otlačila na papier. Potom vyrezať obrys z papiera a podľa takto vzniknutej šablóny orezať plaňku s malým presahom. Potom už treba len postupom brúsenie, primeranie,... plaňku prispôsobiť tak, aby sadla presne do medzery
- Nakresli si na papieri, ako budú zakončené plaňky na steme a sterne, ako sa budú stretávať a ako to bude celé hrať dokopy s true kýlom
- Lining-off je proces zistenia, ako budú prebiehať švy planiek a označenie ich obrysu na bokoch rebier, Je zrejmé, že na istých miestach, pri zachovaní rovnakého počtu planiek na šírku trupu, budú plaňky rôznej šírky. Správny lining-off je kľúčom. Jednoducho sa správne rozhodnúť, kde budú prebiehať švy planiek.
- Spiling je orezávanie planiek, aby zapasovali do lining-off značiek. Ak sa pokúsite prilepiť plaňku, ktorá je po celej svojej dĺžke rovnako široká, tak, aby kopírovala obrys predchádzajúcej plaňky, bude prilepená pod napätím. Navyše, ak ju zohnete nad únosnú mieru, vybúli sa. Vybúlené miesto sa dá zbrúsiť, ale to neznamená, že ste postupovali správne. Je lepšie prirezať ju do žiadaného tvaru podľa lining-off značiek a tak prilepiť. Dôležitý je spôsob ako preniesť líniu lining-off značiek na ďaľšiu plaňku. Pomáham si prúžkom papiera, ktorým prenesiem značky na plaňku. Alebo použijem kružidlo a zapichnem ho do línie tvorenej lining-off značkami a robím sústredné kružnice, čím vytváram vlastne vrstevnice. Vzdialenosti jednotlivých vrstevníc potom prenášam na prúžok papiera, ktorý potom slúži ako mierka. I tak je vhodné odrezať plaňku s rezervou a dobrúsiť ju presne.
Pozri Lively, ako bol spiling prevedený.
- Skús použiť CA namiesto klinčekov v problematických miestach
- Majte po ruke vlhkú utierku na včasné utieranie prebytku lepidla.
- Pozrite sa na ShipmodelFAQ Photography
- Naznačenie treenails dutou ihlou je trba robiť po ukončení brúsenia
- Najkritickejšia je plaňka na gunwales. Tam sa obyčajne začína
- Pozrite si peknú ilustráciu umiestenia battens

- Zamyslite sa nad tým:
- Koľko planiek sa stretne na zadku lode?<
- Povrch trupu sa rozdelí v strede lode naa päť, šesť pásov, ktoré budú rozdelené za pomoci battens. Oplatí sa mať battens štvorcového prierezu, najmä v prípade, že trup lode má komplexný tvar
- S výnimkou najostrejších prov, predné sppodné plaňky nebývajú rovné, ale tvoria "zachmúrenú tvár", tvoria oblúky smerujúce nadol.
PALUBA
Paluba sa v tejto stavebnici rieši false deckom z preglejky, ktorý sa oplaňkuje. False deck je treba pred umiestnením ohnúť podľa pozdĺžnej osi
- Pred upevnením dielov na povrch paluby aplikuj sanding sealer. Drevo sa nešpiní a lepidlo natoľko nevsiakne
- Pin rails & channels musia byť pevne prichytené
- Oprobuj nasucho aj umiestnenie podpôr stažňov a bowspritu
- Plaňky sa narežú na 40, 80 a 120 mm kusy a lepia sa od stredu. Prvý rad začína 40mm kúskom, druhý rad začína 80-tkou, tretí rad začína 120-tkou a potom sa to zopakuje. Rady sa pokračujú 120-tkami.
- Lep plaňky k false decku, nie vzájomne k sebe, aby mohlo drevo pracovať
- Plaňky lep kúsok cez okraj, potom sa prirežú asi 0.5mm od okraja paluby
- Plaňky musia mať ostré okraje a rez musí byť kolmý
- Pre uľahčenie pokladania planiek si nakresli na false palubu ceruzou línie
- Prebytok lepidla utieraj handrou
- Sledujte striedanie planiek na obrázku

- Plaňky nech majú úkos na horných hranách, priečnych i pozdĺžnych
- Plaňkuj cez otvory v decku, tie sa potom nožom vyrežú
- Spodok sťažňa musí mať tvar klina a takisto drážka, aby sa pri rigovaní sťažeň neotáčal
- Zakresli si na palubu polohy otvorov pre sťažne, bowsprit apod a vyvŕtaj ich. Lepšie vrtákom s malým priemerom (od 1mm) a pilníkom dokončiť. Hlavne v prípade šikmo vŕtanej diery
- Palubu nalep, až keď sú vlepené všetky výstužné (balzové) prvky
- Najprv vlep spodné paluby a oplaňkuj ich a nalakuj, ak treba. Po nalepení topdecku sa už k nim nedostaneš.
- Plaňky sú rovnobežné a symetrické podľa stredu. Treba len dávať pozor, konce planiek sú vždy opreté o beamy. Tie si pozri v pláne, alebo sa spoľahni na to že beam slúži ako opora každej významnej časti paluby (napríklad po stranách sťažňa). Potom sú tam ešte beamy, ktoré len vypĺňajú priestor medzi podpornými beamami.
- Napodobenie treenailov môžeme previesť takto:
prilep plaňky k palube. Nechaj medzi nimi úzku škáru vymedzenú špendlíkom. Navŕtaj jemné otvory na koncoch planiek. Pokry palubu s akrylom, tak aby sa dostal do dierok a škár medzi plaňkami. Ihneď zotri akryl, kým je ešte vlhký a ihneď brús, aby sa dostal brúsny prach do škár a dierok. Nechaj dobre zaschnúť a pretri sealerom.
- Bulwark pred lepením najprv zohni do požadovanej línie paluby. Umiestni ho vlhký do Ohýbacieho prípravku z klincov a presuš fénom. Až potom ho oplaňkuj
- Do paluby vyvŕtaj otvory pre všetko, čo sa len dá, kým paluba nie je osadená, potom je to ťažšie
- Polohu pinrailov kontroluj podľa plánov a podľa umiestnenia a náklonu sťažňov
- Nerob caulking príliš hrubý a kontrastný, aby vynikli predmety na palube
- Smola caulkingu je nanajvýš tmavá šedá, rozhodne nie čierna, preto je lepšie ofarbené lepidlo, tmel či niť vpravená do drážky medzi plaňkami. Až lepidlo zaschne, jeho prebytky radšej žiletkou zoškrabnite, pri použití šmirgla by sa mohlo stať, že by šmirgel zaniesol drubné čiastočky farby do jemných rýh na plaňkách, čo je nežiadúce. Treba povrch pred caulkingom ošetriť sealerom
- Caulking je možné spraviť i tak, že zovriem svorkou viacero planiek naraz a ich hrany opatrím náterom tmavošedej farby. Potom plaňky rozpojím a obrúsim ich povrch, aby hrany boli čisté
- Margin plaňka je asi o 50% širšia než ostatné plaňky a pokladá sa na samý okraj paluby po celej jej dĺžke. Je treba túto plaňku vyrezať z kusu dreva, nie ohýbať. Do vnútorného okraja plaňky sa robia zárezy, do ktorých sa kladú konce planiek paluby (margin plaňka je teda smerom k prove a ku kýlu "zubatá")
- Medzery medzi plaňkami sa dajú vymedziť plátkovými mierkami, ktoré sa používajú na nastavenie motorových sviečok či ventilovej vôle
- Ak použijem niť ako caulk, zničí sa pri nasledovnom brúsení.
SŤAŽNE, RAHNÁ A BOWSPRIT
- Mast stiffeners (cheeks)
- Mast hoop má vnútorný priemer asi o 20% väčší než je priemer sťažňa, aby sa mohol ľahko pohybovať po sťažni. Mast band je stacionárny, obopína sťažeň tesne
- Na presné uchytenie sťažňa do trupu použi kajle
- Nikdy nevlepuj stažeň do trupu. Na to je standing rigging
- Pozor na spojku bowspritu. Otvory môžu byť po prebrúsení bowspritu príliš veľké
- Všeobecne: ak potrebujete zmenšiť priemer guľatiny, urežte ju o niečo dlhšiu a strčte do skľučovadla vŕtačky. Druhú stranu chyťte do ruky v rukavici a stred opracúvajte šmirglom. Dávajte však pozor, hlavne hrubšie zrno uberá rýchlo
- Vŕtanie dier pre sťažne: dieru zväčšuj postupne. Diera v palube nie je tesná, sťažeň ňou voľne prechádza a upevňuje sa klinmi.
- Ak je treba vyrobiť kónický sťažeň, treba brúsiť najprv po celej dĺžke, potom po 1/2 dĺžky, potom po 1/4 atď
- Na vytvorenie osadenia sprav ostrým nožom rez po obvode do hľbky 1mm, potom povrch orež. Pokračuj ak treba do väčšej hĺbky a stále kontroluj priemer. Ak je väčší zhruba o 0.5mm, skonči a zvyšok dobrús
RIGGING A PLACHTY
V stavebnici sú k dispozícii nite patričných farieb a hrúbok a predšité plachty. Takisto i napodobeniny rigging mechanizmov sú súčasťou stavebnice.
- Ľanové nite sú prvotriedne
- Je definované jasné poradie, v ktorom musí rigging viesť cez vrcholec sťažňa: pendants, shrouds, backstays a stays.
- Keď chceš zbaviť niť fúzov, pretiahni niť pomedzi prsty navlhčené zriedeným akrylátom a potom pomedzi dve vrstvy nepĺznucej tkaniny
- Short cut pre upevnenie koncov lán v mierke: Prevleč lano cez otvor v pin raili, vložte belaying pin, pritiahnite lano a priviažte na jednej strane pinu s Figure Eight uzlom.
- Belaying pins na railoch sa používajú na upevnenie running rigging. Laná vedú dole na palubu a sú priviazané k jednotlivým pinom. Belaying pin sa nedá odstrániť, ak je k nemu priviazané lano. Pin sa môže presunúť do iného otvoru v raili za účelom vhodného vedenia lana.
- Lano sa priväzuje k pinu nasledovne: The line is taken around the back of the underside of the pin below the rail from left to right. From there the sailor takes the line up to the upper side of the rail and puts it sround and behind the upper end of the pin from left to right. Than he takes it back down over the front of the rail and takes it sround the underside of the clockwise direction, and as it passes from the top of th pin to the bottom, , it makes an X shape on the front of the rail. Never does the sailor take a complete turn all the way around the upper or lower half of the pin., moving clockwise and forming X. Three turns are all that are necessary to hold the load the rigging isexexrting on the belayed line. When the time comes to cast off the line, the sailor takes the turns off the pin one at a time
- Všetky upevnítka na palube musia byť podopreté solídnym ranolom dreva, aby sa nevytrhli pod napätím
- Sťažne sa dajú urobiť i z tyče štvorcového prierezu tak, že uložíme tyč do v drážky a postupne zbrusujeme hrany vždy do kríža. Nakoniec máme tyč prierezu mnohouholníka a to doladíme potom jemným šmirglom. Nerovnomernosti po brúsení pôsobia realisticky v porovnaní s ideálnou drevenou guľatinou.
- Belaying pins slúžia na obmotanie konca lana tak, aby bolo možné mať v prípade potreby rýchle lano k dispozícii. Pin sa vytiahne a lano sa uvoľní. Lano sa obmotá okolo jednej strany fife railu.
- Nepoužívajte na laná včelí vosk. Zabraňuje prieniku lepidla do vlákna a práškuje po čase
- Použi square uzol
- Priprav jednotlivé sťažne a rahná, pripevni všetky kladky, laná a plachty ale zatiaľ bez povrazových rebríkov a deadeyes. Pripevni rigging patriaci sťažňu na stažeň a všetky laná patriace plachtám na plachty. Potom pripevni plachty k rahnám a vytvaruj ich. Teraz pripevni spodnú časť deadeyes (tú ktorá sa prichytáva k trupu reťazami). Poskladaj sťažne a bowsprit tak, že pripevníš vrcholky stažňov na stažne a na vrcholky pripevni laná spájajúce ich so sťažňami a pridaj povrazové rebríky. Upevni sťažne do trupu. Pripevni zostávajúci standing rigging, začni od bobstays, bowsprit shrouds, prichyť stays, najprv tie, čo sú najviac vpredu a najnižšie, potom sťažňové shrouds a backstays. Ked sa dostaneš k shrouds, rob tak, že prichytíš horný deadeye na predný shroud a nasadíš lanyard. To isté na druhej strane. Opakuješ pre ostatné shrouds. Majú byť súmerné. Pomôž si šablónou. Začiatočníci to spravia lepšie, ak prichytávajú vrchné deadeyes po montáži sťažňov. Pridaj ratlines po shrouds. Potom osaď futtocks a catharpins. Napríklad pripevni futtocks vedúce z topmast shroud na mast shroud. Ked si hotový so standing rigging, začni pripevňovať rahná. Začni so spritsail rahnom a pokračuj smerom dozadu a nahor. Nelep rahná, použi halyards a parrels. Takto je ľahšie zoradiť rahná. Všetky tie drobné zariadeníčka slúžia na riadenie rahna, nie sú na ozdobu. Potom to má tú výhodu, že nie je tak ľahké omylom ulomiť rahno zo sťažňa. Prichytíš všetky booms a gaffs predtým než tam prídu square spars. Ked pripevníš jeden spar, prichyť hneď aj running rigging patriaci tomu rahnu, ktorý sa prichytáva k palube. Typicky sú to lifts, clewlines, buntlines a brails. Keď sú všetky rahná na sťažňoch, nainštaluj jibsails, staysails, proste všetko čo sa nachádza pred sťažňom a prichyť laná, ktoré sa pripájajú do oblasti centerline (downhauler a halyard). Keď skompletuješ vnútorný running rigging, začni rig, ktorý sa pripája na bulkheads. Začni predným belaypinom a choď smerom dozadu. Prichyť laná idúce na vnútornú stranu pred tými, čo vedú navonok. Sheets pridaj ako posledné. Teraz je vidieť, že spars, ktoré boli na začiatku také nestabilné, sú po pripevnení riadiacich lán pevné. Teraz je ešte jednoduché poprípade kým nie je sťažeň prilepený opraviť jeho polohu jemným úderom na správne miesto.
- Keď sa povie channel, predstav si mostík na husliach. Správne nastavený rigging nevyvíja žiadne ťahové napätie, len tlačí channel na trup. Stačí channel prilepiť a pre realistickejšie podanie upevniť šroubkom, ale nič viac. Channel slúži na posunutie lán viac od trupu na získanie väčšieho ramena sily. Napätie je len medzi vrcholcom sťažňa a chainplates.
- Stays sa nachádzajú nad shrouds. Je nemožné správne napnúť stays, ak shrouds ešte nie sú inštalované. Môže sa stať, že ak napnete stays a potom nainštalujete shrouds, budú laná na stays prepäté. A stays sa predĺžiť potom už nedajú. Takže z toho vyplýva, najprv všetky shrouds, potom stays.
- Balzové bloky v trupe dobre poslúžia na presun napätia z rigu do vnútra trupu, inak by to zostalo na bulwarkoch a chainstays
- Najprv sa robí standing rigging, ktoré drží sťažne a potom running rigging, ktoré ovláda plachty. Postupuj zdola a zo stredu. Ak je to možné sprav čo sa dá, pokiaľ sťažeň ešte leží na pracovnej doske. Zídu sa kolíčky, napríklad ak potrebuješ závažie sa lano, aby sa narovnalo. Manikúrové ostré nožnice, upravené ihly s háčikom (na ťahanie lán), s očkom apod.
- Ak je lano spletené z viacerých vlákien, netreba sa báť. Navlhči si prsty v akryláte a pretiahni lano pomedzi ne
- Nepoužívaj na spevnenie uzlov lepidlo, ale riedky bezfarebný lak
- Pri pripájaní lán k predmetom použi tenšie lano dvojitej dĺžky, ktoré prevlečieš cez predmet, zohneš napolovicu a skrútiš do vrkoča
- Nenamáčajte plachty do čaju, ako sa to zvyklo robiť. Kyseliny obsiahnuté v čaji urýchľujú rozklad tkaniny. Je lepšie použiť farbu na textílie
- Ak potrebuješ prevliecť tenké lano skrz malý otvor, natri koniec lana do sekundového lepidla, hneď lepidlo zotri a potom takto spevnený koniec prestrč
- Dobre si spočítaj blocks a ich umiestnenie
- Rig zo sťažňov, a teda aj diery pre upevnenie chainplates su symetrické podla sťažňa
- Ked osádzaš sťažeň do paluby, je prakticky rigged. Vyzerá to potom tak, že je tam plno visiacich lán, ktoré treba upevniť na správne miesto, ale je to jednoduchšie ako viazať uzly a prevliekať laná cez bloky zrovna niekde pod vrcholom uz osadeného sťažňa. Navyše ak si nepozorný, môžeš zlomiť rahno.
- Napätie v stays a lanyards pôsobí na celkový vzhľad riggingu, lebo môže spôsobiť jeho krútenie
- Bullseys sú spojené niekoľkými slučkami lanyardu. Bullseye sám je uchytený (strapped) o eyebolt v trupe, alebo na koniec running lana
- Bez ohľadu na to, či je použitý deadeye alebo heart, musí byť spôsob, ako napnúť stay. Na to sa použije kladka. Po napnutí sa stay priviaže a je seized, čím je možné odviazať koniec lana z kladky
- Uzol nemožno uvoľniť, keď je lano pod napätím, zmerznuté apod. Ale seizing je možné rozrezať a tým lano uvoľniť. Navyče na hrubom lane uzol nikto neuviaže
- Seizing slúži aj na ochranu drahého hrubého lana
- Uzol zvyčajne oslabuje lano. Dôvod pre veľké množstvo rôznych uzlov nie je len účelový, ale sa snaží aj vyrovnať s oslabením lana
- Seizing je určený pre dlhodobé spojenia a keď je správne aplikovaný, znesie obrovské zaťaženie
- Ako robiť seizing? Navlečte seizing vlákno do tenkej ihly a prevlečte ho cez obe laná. Jeden koniec sezing vlákna položte súbežne so seized lanami. Druhým koncom seizing vlákna obkrúcam tie dve laná a súbežne idúci koniec vlákna niekoľkými slučkami. Potom ten súbežne idúci koniec seizing vlákna otočím do opačného smeru a urobím slučku. Pokračujem s obkrúcaním tých dvoch lán a slučky až kým sa nedostanem na samý jej koniec. Potom prevlečiem koniec sezing vlákna cez slučku a potiahnem koniec slučky. Tu treba tretiu ruku. Končím tým, že mám dve vlákna trčiace zo seizingu. Navlhčím sezing lepidlom a vlákna odstrihnem.
- Najväčší uzol je tzv. anchor bend. Tu sa nerobí seizing, lebo keď sa loď plaví na otvorenom mori, kotva sa odväzuje a lano sa zmotá
- Ked robím standing rigging, priviažem len prvé dva shrouds, ostatné pripravím vo forme zámotku. To preto, lebo keď rigujem všetky naraz, vytvoria sieť cez ktorú sa nedostanem potom, keď budem viazať running rigging. Tie dva shrouds stabilizujú sťažeň a nezavadzajú, ak chcem pracovať pri päte sťažňa. Shroudsový zámotok rozviniem až nakoniec
- Neustrihávaj laná hneď za ich upevnením, nechaj visieť voľný kúsok, aby sa to potom dalo prisposobiť, napnúť a pod.
- Laná, ktoré sa ešte nedajú pripevniť, na konci zmotaj a pripevni tam papierový štítok s označením
- Plachty namoč do zriedeného akrylátu, pozohýbaj, ako keby plachty viali vo verte a usuš fénom.
- Ratlines viaž na modeli. Inštaluj shrouds, deadlines umiestni tak, aby shrouds boli rovnako napnuté a potom viaž ratlines
- Pri viazaní ratlines si sprav z konca nite ihlu
- Clove hitch uzly nepriťahuj príliš natuho, lebo sa celok potom skrúti
- Backstays idú pred shrouds, forestays po shrouds
- Foreshrouds sú na každom stažni wormed a parcelled po celej dĺžke od futtocks (v mieste, kde ratlines idú pod úroveň decku), okolo sťažňa na druhú stranu)
- Futtock line je naznačená železnou tyčou/drevom vpleteným do povrazov
- Serving je obmotanie lana tenkým povrazom, ktorý sa nadehtuje
- Worming je špirálové namotanie tenkého povrazu do drážky lana spleteného z troch vlákien a potom nasleduje serving
- Parcelling je omotanie lana dehtovým kanvasom
- Voľne prehnuté laná vyzeraju realistickejšie ako napnuté
- Skús potom, čo je rig hotový naniesť niekoľko krát za sebou na lana zriedený akrylát. Voda predstavujúca váhu, spôsobí priehyb lana, akrylát to fixuje.
- Nenapínaj laná, môžu v období sucha popraskať
- Lacing of deadeye

Laná sa pripevňujú k deadeyes, potom čo vymedzím ich vzdialenosť jigom (podľa obrázka drôt zohnutý do tvaru písmena U. Potom lanom obviažem deadeye, voľným koncom obviažem lano tesne pri okraji deadeye, položím voľný koniec lana paralelne a obviažem tri krát v malej vzdialenosti od seba. Namiesto spomínaného jigu z drôtu je možné použiť kúsok dreva so štyrmi klincami, ktoré prejdú očkami deadeyes
- Na akékoľvek poistenie deadeyes lepidlom počkaj, kým nie je rig kompletný (ratlines a lanyards), aby sa dalo upravit napätie lan
- Ak chcete špagát spevniť, natiahnite si ho medzi dva pevné body, navlhčite si ukazovák a palec bielym lepidlom a prejdite pozdĺž špagátu. Ak sú prsty suché, pridajte ešte lepidla. Potom si prsty umyte a ešte vlhkými opäť prejdite po špagáte.
- Špagáty strihajte vždy s prídavkom 10cm
- Nestrihajte prebytočné kusy špagátu kým ste neukončili všetky nastavovacie práce
- Ak sa môže rigging zachytiť na niečom v miestnosti, je veľká pravdepodobnosť, že sa zachytí. Buďte preto opatrní.
- Obruče sťažňa (mast hoops) je najlepšie urobiť z dlhých a širokých triesok rezaných hobľom z borovicového dreva. Stočiť ich do trubičky a zlepiť.
- Ponechajte lanyards voľné, kým neumiestnite sťažeň na svoje miesto a potom ich uťahujem zozadu dopredu, lebo zadné vyvíjajú väčší ťah. Kontrolujte, či sťažeň neuhýba na stranu
- Voľný koniec running rigging sa stáča proti smeru hodinových ručiek, aby sa lano nerozmotávalo a bolo k dispozícii, ale nezavadzalo
V mierke sa lano stáča na kúsku drievka, čím sa zachová rovnaký priemer slučiek. Drievko má mať úkos, aby sa stočenec dal ľahko stiahnuť. Stočenec je vhodné natrieť lepidlom, aby sa nerozbehol.
- Namiesto mosadzných drôtov sú vhodné strieborné, ktoré časom samé černajú, ale nefarbia drevo
- Akryl na lanách má byť semigloss, potom vynikne vázba lana a rigging ožije
LAKOVANIE A FARBENIE
- Akrylové farby použi len umelecké, majú dlhšiu životnosť (sú archívne)
- Umelecké farby majú jemnejší pigment
- Lak musí byť matný. Ak treba, prebrúste ho oceľovou vlnou
- Na brúsenie surového dreva je dobré použiť bronzovú vlnu, pretože nefarbí povrch dreva a mikročastice, ktoré zostanú v dreve, nekorodujú
- Laky obsahujúce vodu po nanesení spôsobia spuchnutie dreva. Lepšie sú riedidlové laky.
- Snaž sa nájsť drevo zodpovedajúce farbou svojmu účelu
- Na farbenie použi tzv. milk colors. Ppoužívajú ich reštaurátori a sú matné a veľmi trvanlivé
- Musíš vedieť robiť čisto, aby povrch planiek zostal čistý a otvorený pre olej. Pracuj pomaly
- Nepoužívaj vodou riediteľné akryláty, lebo niektoré druhy dreva sú prirodzene mastné alebo sa nemusí akrylát zniesť s sealerom a lak sa bude potom odlupovať
- Olej nechá vystúpiť kresbu dreva. Používa sa olej na teakové drevo. Po čase drevo tmavne
- Príprava: 240-400 šmirgel, 0000 oceľová vlna až kým sa nedosiahne požadovaná hladkosť. Potom môže nasledovať olejovanie
- Nanes gázou vrstvu oleja a nechaj dve-tri minúty vsiaknuť a potom zotri prebytok ešte kým nezačne olej byť lepkavý. Potom nechaj schnúť minimálne 24 hodín. Zopakuj tri krát s medzibrusom oceľovou vlnou. Potom utesni povrch lakom, bude navyše tvrdý. Bude to vyzerať lepšie než keby si použil sanding sealer.
- Olej by mal siahať vo fľaši vždy až po hrdlo, aby nepodľahol oxidácii
- Kombinácia walnut a teak olej je veľmi pekná
- Nepoužívajte terpentín, obsahuje často prísady degradujúce lak
- Francúzska politúra: šelak sa rozpustí v alkohole a naniesie sa vrstva za pomoci vankúšika z jemnej neplstnúcej textílie. Potom sa vyrobí VEĽMI zriedený roztok šelaku a podobným vankúšikom sa robia súvislé, jemné ťahy, aby sa odstránili stopy po nanášaní prvej vrstvy. Zostane zamatová, veľmi tvrdá vrstva. Tá sa musí prelakovať, naolejovať, či čo, lebo stačí kvapka vody a je tam biela škvrna. Navyše treba nechať lak schnúť v priestore bez prachu. Je možné naniesť viac vrstiev s postupne viac a viac zriedeným šelakom
- Treba vždy overiť vzájomnú znášanlivosť vrstiev farby a laku
- Ak nemá moridlo či farba vsiaknuť do dreva, použi sanding sealer
- Nie je dobré postaviť celok a potom ho sprayom lakovať, lebo lak sa nedostane do všetkých kútov
- Pri farbení veľkých plôch je lepšie použiť širší štetec. Dosiahnete rovnomernú vrstvu
- Štruktúra náteru naneseného sprayom a štetcom je odlišná. Preto je priam nemožné dosiahnuť rovnaký vzhľad laku pri drobných opravách striekaných plôch štetcom. Preto je vhodnejší (aj keď širší) štetec.
TMELENIE A SEALER
- Sealer je možné použiť na prvú vrstvu planiek
- Pri tmelení za použitia pilín je možné, že lepidlo (hlavne akrylát) spôsobí stmavenie tmelu. Problém môže nastať aj neskôr pri morení, keď bude tmelená plocha nepriepustná pre moridlo. Dôležité je pooužiť lepidlo, ktoré je po vytvrdnutí priehľadné
- Riediť sanding sealer 50/50 a naniesť sedem vrstiev s medzibrusom
- Danish Oil/Tung/Teak su veľmi vhodné, lebo vsakujú do dreva a vytvrdzujú ho
- Epoxidové výrobky umy v šampóne, nechaj vyschnúť a prilep epoxy lepidlom
- Použi epoxidlový tmel, hlavne taký, čo sa dá hniesť ako plastelína.
- Ak je sanding sealer mliečny, nemožno dať viac ako dve vrstvy, aby sa netvorili závoje. Lepší je aj tak olej, lebo lepšie vykreslí štruktúru dreva
- Sanding sealer sa dá použiť len na utesnenie pórov dreva pred nanesením laku, ako samotný finiš je nevhodný
- Sanding sealer: býva šelak v metylalkohole (75/25 - 50/50). Prefiltrujte roztok cez jemnú tkaninu. Šelak býva oranžový alebo rafinovaný, bezfarebný, zbavený voskov. Uzavrie póry dreva PO jemnom brúsení a pripraví plochu na ďaľšiu úpravu. Je lepšie použiť syntetický produkt, pretože pravý šelak tvorí veľmi tvrdú, ale krehkú vrstvu, ktorá môže ľahko popraskať, keď drevo pracuje.
- Biely akrylát obsahuje veľa vody a spôsobuje puchnutie dreva
- Nebrús sealer moc najemno, aby sa mal lak čoho chytiť
- Na tmelenie špár, ktoré majú mať rovnakú farbu ako okolie, použite jemné piliny dreva so sekundovým/epoxidovým lepidlom
- Tmelenie úzkych špár: Nakvapkám lep do špáry a potom diagonálne prejdem zopár krát cez špáru. Piliny ju zaplnia a spoja sa s lepidlom.
- Glattfix sanding sealer nanášaj vatou alebo polievaj, prebrús. Povrch zostane hladký a vodeodolný
- Tažko sa lepí, ak je drevo nasiaknuté olejom
LEPIDLÁ
- Polyuretánové bezriedidlové, epoxidy, vyhýbaj sa akrylátom, spôsobujú bobtnanie dreva, lebo obsahujú vysoký podiel vody
- Vodou riediteľné lepidlá sa dajú farbiť akrylátovými farbami, epoxidy práškovými temperami
- Vyhni sa vodou riediteľným lepidlám, pri lepení tenkých kúskov planiek zapríčiní ich krútenie
- CA nedrží dlho, hlavne ak drevo pracuje
- Lepidlo nanášajte za pomoci špáradla a dva krát menej než si myslíte, že treba
- Typicky akrylátové lepidlo nie je šmirglovateľné
- CA nedávaj na uzlíky lán, stanú sa krehké
- Nepouži CA, tam kde vsiakne, zostanú po lakovaní matné miesta. CA zostane krehké.
- Injekčné striekačky sú vhodné na uchovávanie a dávkovanie lepidla
- Ak použiješ kontaktné lepidlo, musíš sa trafiť čo sa týka vzájomnej polohy častí na prvý krát. Pomôže tu voskový papier, ktorý sa umiestni medzi lepom potreté a zavädnuté plochy a potom sa vytiahne. Lepené časti sa pritlačia k sebe. Dôležitá je sila prítlaku, nie čas.
- Epoxidové lepidlo sa farbí anilínovým práškom zodpovedajúceho farebného odtieňa
VYSTAVENIE
- Umiestni model tak, aby waterline bola vodorovná
- Je možné umiestniť loď na podpery, ako keby bola umiestnená v suchom doku

NÁSTROJE
- Proportional dividers: Marecki
- Vlož upravené nástroje (ihly apod) do drevených držiakov potrebnej dĺžky
- Ihlu v drevenom držiaku môžeš použiť na značenie miesta na vývrt
- Fixka Sanford Sharpie sa ukázala ako najlepšia ak ide o stálosť farby. Nevsakuje do dreva, schne rýchle, nemaže sa, akrylové lepidlá a laky ju nerozpúšťajú. Jedine CA.
-
Ostrenie rezných nástrojov:
Ostrie je tvorené dvomi plochami stretávajúcimi sa v ostrom uhle. Po brúsení zostanú na povrchu plôch vrypy kolmé na ostrie. Je podstatné, aby vrypy boli čo najviac zredukované.
Priložte nôž ostrím na šmirgelpapier 320 tak, aby ostrená plocha ležala na papieri a urobíte 10-30 ťahov. Nekývte s nožom, nechcete ostrie predsa zaobliž.
Pokračujte papierom 400, 600. Dbajte aby nezostali na ploche ostria stopy po brúsení hrubším zrnom. Pokračujte až do zrnitosti 1500, ak treba.
Potom vezmite kožený pás, naneste červené leštidlo a robte ťahy tak ako v prípade brúsenia papierom. 10 krát jednu stranu, 10 krát druhú, 5 krát jednu, 5 krát druhú, 2 krát jednu, 2 krát druhú a ste hotoví.
Takto naostrené nože stačí občas obtiahnuť na koži, ak budete častejšie ostriť nástroje, leštidlo sa zapracuje do kože a nebudete musieť často pridávať nové.
Najlepšie je si nalepiť pásiky šmirgelpapiera na sklo, povrch zostane tak vždy vodorovný
- Na ohýbanie planiek je vhodný takýto nadstavec na spájkovačku:

VŠEOBECNÉ TIPY
- Preglejka trpí tým, že jej okraje často po reze nebývajú ostré, lebo sa vyštiepavajú z nich drobné triesky. Šmirgľovaním jemným šmirgľom v smere vlákien dosiahneme isté začistenie.
- Lepšie sú pri vŕtaní vyššie otáčky, drevo sa na povrchu tak ľahko nevyštiepi
- Vždy je lahšie zbrúsiť ešte dalšiu desatinu mm, ako dotmeliť/dolepiť dalšiu
- Pri vŕtaní spevni povrch lepiacou páskou či kvapkou sekundového lepidla
- Nájdite si niekoho, kto vám poradí. Budete prekvapení, do čoho všetkého sa pustíte.
- Mosadzný drôt vyrovnáš tak, že ho zohreješ a medzi sklenými platňami roluješ
- Začnite so stavbou nižších celkov a doplnkov. Vyberte si najjednoduchšie časti na začiatok. Budeš sa postupne zlepšovať a keď prídeš na koniec, môžeš sa rozhodnúť, že tie prvé celky prerobíš tak, aby vyhovovali tvojim novým štandardom. Keď sú jednotlivé kusy hotové, postavíte ich do radu a vidíte svoj pokrok. Potom jednotlivé kusy spájajte do zložitejších celkov. Nakoniec spravte trup a skompletujte to.
- Neverte slepo plánom. Prečítajte si návody zo trikrát a porovnajte, čo stojí v písanom texte s diagramami.
- Raz budú ľudia vidieť len krásu drevenej lode a nie drobné chyby, ktoré si spravil.
- Ak niečo pokazíš, je lepšie vadnú časť vyrezať a vlepiť nový kus dreva a ten prispôsobiť. Nespoliehať sa na neskoršie vytmelenie.
- Na čistenie lode používaj vlhkú vatu, prúd vzduchu, štetec s jemnými štetinami
- Ak sa na lanách uchytí trochu prachu, fixujte ho vrstvou laku. Vznikne realistický model pracujúceho lana
- Šmirgel nedržte nikdy len v ruke, lebo vytvoríte pri brúsení nepravidelnú plochu
- Nepracuj dlho
- Na zvýšenie presnosti a uľahčenie práce si vyrobte pomôcky (jigs)
- Drevo: Planking (jabloň, basswood, hruška, čerešňa), Fine Detail (boxwood), Deck (hollywood), Treenails (bambus)
- Nechaj si brúsny prach, poslúži na tmelenie
- Ak potrebuješ identickú krivku na protikuse, umiestni šmirgel na pôvodnú plochu v mieste zakrivenia a jazdi protikusom po šmirgli
- Čisti trup od prachu PE penou
- Určité časti je dobré prilepiť aj prišroubovať
- Ked potrebuješ do kusu dreva navŕtať otvor, vezmi si kus o hodne väčší, vyvŕtaj otvor a potom ho prirež na potrebnú veľkosť
- Rob si poznámky, kde si prestal a čo má nasledovať
- Drevenú plochu po brúsení čisti riedidlom/trichlórom a drsnou utierkou, odstrániš tak i jemný prach a keď bude drevo vlhké, zistíš, ako bude vyzerať po nalakovaní
- Prestaň pracovať, ak si ustatý
- Rob (i detailné) fotografie
- Šmirgel je lepší než rašpla či pilník, lebo nevytrháva vlákna z dreva, zanechá hladšiu plochu
- Ak chceš vidieť, či má vybrúsená plocha správne zakrivenie, či jej krivky sú hladké, nalep na plochu lesklú, pružnú lepiacu pásku či fóliu. Vytvorí ten istý efekt ako základová farba po prebrúsení vady na karosérii auta. Ukáže sa každá odchýlka od ideálneho tvaru. Po kontrole sa páska sníme. Farba nie.
- Prach z brúsenia drevaje možné odstrániť aj s použitím Swiffer pads
- Magnetom odstrániš drobné úlomky kovu po brúsení laku oceľovou vlnou. Ak tam tie kovové triesky zostanú, podľahnú časom korózii a na dreve sa objavia škvrny
- Nič nespraví s repliku hračku viac, než príliš zdôraznený detail. Najlepšie je, ak sa divák musí nahnúť, detaily hľadať a urobiť "ahá"
KNIHY
Knihy, ktoré mám, alebo ktoré by sa mi zišli
- Howard I. Chapelle: Yacht designing and planning
- Underhill: Plank on frame Models (www.skipper.co.uk/catss.htm)
- Underhill: Scale masting and rigging
- Leaf: Ship modeling from scratch (Tips and techniques for building without kits)
- Jim Roberts: Planking the built up shipmodel
- Bernard Frolich: The Art of Shipmodeling (jedine v Pier books, pier.bks2icu.com)
Prečítajte si, čo napísal svojho času istý modelár na tému najlepší kit (citujem v preklade):
Na trhu je niekoľko veľmi kvalitných kitov a v budúcnosti ich bude ešte viac. Ale aký musí byť kit, aby mohol byť označený za najlepší? Je to kvalita materiálu, kvalita fittingov, kvalita a presnosť plánov, jednoduchosť stavby, miera zhodnosti s historickými podkladmi alebo úroveň dodržania mierky v rámci kitu? Myslím si, že ak hľadáme jeden kit, ktorý toto všetko obsahuje, nikdy ho nenájdeme.
Kľúčová je
loď, najdôležitejšie rozhodnutie, ktoré spravíte, je
loď. Musíte si vybrať loď, ktorú
chcete postaviť. Ak by mi niekto dal to absolútne najlepšie, čo je bez náznaku pochýb Queen Mary, asi by tento kit nikdy nebol postavený, pretože môj záujem o Queen Mary je mizivý. Ak však dostanem tuctový kit lode, ktorú mám rád a ktorú
chcem stavať, postavím ho.
V tom momente, kedy si vyberiete loď, ktorú
chcete postaviť, hľadáte kit, ktorý zahŕňa v sebe toľko hore spomenutých vlastností, koľko je len možné. Keď ten kit dostanete, otvoríte krabicu a poviete si: "Tak, teraz mám základ pre stavbu lode". Potom skúmate, vypytujete sa (povedzme ľudí z mailing listu), pridáte niečo na kvalite materiálu, modifikujete, robíte zmeny, kde len cítite, že je to potrebné. Týmto spôsobom staviate
svoju loď. A pretože je to
vaša loď a vy ju
chcete postaviť, postavíte najlepšiu loď, akú len môžete postaviť, bez ohľadu na kit, s ktorým ste začali.
Myslím si, že na istej úrovni modelárstva (a nielen tam) to platí na 100%, bez ohľadu na to, či pracujete na modeli lode, alebo čohokoľvek iného.