SZNT Sepsiszentgyörgyi
HATÁROZATAI
A SZÉKELY SZÉKEK ÖNIGAZGATÁSÁRÓL, SZÉKELYFÖLD AUTONÓMIÁJÁRÓL
Tudatában annak, hogy Székelyföld (Terra Siculorum) autonómiája nem sérti Románia területi integritását és nemzeti szuverenitását,
megértve azt, hogy a területi önkormányzás a közösségek államon belüli önrendelkezésének jogára, a szubszidiaritás, az önigazgatás elvére épül,
vallva azt, hogy történelmi sajátosságunkként a Székelyföldön meghonosult autonómiát annak idején a székely székek szervezettsége és hatásköre testesítette meg,
emlékeztetve arra, hogy a székely székek autonómiájára már az 1200-as évek írott dokumentumaiban utalás található,
tudatában annak, hogy az Európa jogállamaiban alkalmazott megoldások igazolják a régiók területi autonómiájának alkalmazhatóságát és életképességét, azokét a régiókét, amelyeknek számbeli többségben levo polgárai s ezek közössége a nemzeti önazonosság megorzéséért védelemre szorul,
a székely székek mai polgáraiként, Székelyföld lakóiként kinyilvánítjuk akaratunkat a székely székek önigazgatására, Székelyföld autonómiájára, Székelyföld Autonómia Statútumának törvény általi jóváhagyására.
Meggyozodésünk, hogy Székelyföld Autonómiája, az autonóm területen a magyar nemzeti közösség önazonossága védelmére szolgáló többlethatáskörök elismerése, ezen hatáskörök és jogosítványok autonóm régióra, ennek hatóságaira való átruházása a polgárok közötti teljes és tényleges egyenloséget szavatolja.
Sepsiszentgyörgy
2003. október 26.
A SZÉKELY NEMZETI TANÁCS
KIÁLTVÁNY
A SZÉKELYSÉG ÖNKORMÁNYZATI TÖREKVÉSÉROL
A történelmi Székelyföld oshonos, ma is többségben élo magyar nemzetiségu lakóiként ragaszkodunk évszázados autonómia-hagyományainkhoz. A belso önrendelkezés útjára lépve a települések székely tanácsai révén kinyilvánítottuk ezt a jogot és akaratot, igényeltük a területi autonómia törvényereju Statútum általi szavatolását.
Mi, a Székely Nemzeti Tanács közképviselettel felruházott küldöttei a Román Parlamenthez, az Európa Tanácshoz, az Európai Parlamenthez fordulunk azért, hogy vegyék figyelembe a területi autonómia iránti igényünket, amely megfelel az európai jogállamokban fellelheto gyakorlatnak, a nemzeti közösségek önazonosságát védo nemzetközi dokumentumok eloírásainak.
Felkérjük Románia Parlamentjét, Románia Kormányát, minden hazai politikai erot, a civil szféra képviseloit, valamint a hazai történelmi egyházakat, hogy mindannyiunk érdekében vegyék figyelembe és minden demokratikus eszközzel támogassák jogos igényünk kiteljesítését.
Felkérjük a magyar Országgyulést, Magyarország Kormányát a magyar közélet összes szereplojét, hogy minden erejével támogassa önkormányzási törekvésünket, magyar önazonosságunk megorzésének és közösségünk szüloföldön való megmaradásának legfontosabb zálogát.
Felkérjük az Európai Unió államait támogassák Székelyföld, a székely közösség autonómiatörekvését, hassanak oda, hogy a törvényereju Statútum által szavatolt székelyföldi területi autonómia legyen Románia egyik integrációs feltétele.
Székelyföldnek joga van arra, hogy az integrációs folyamatban elismerjék, mint önálló eurórégiót, polgárai pedig a teljes és tényleges jogegyenloség birtokában válhassanak az egyesülo Európa polgáraivá.
Sepsiszentgyörgy,
2003. október 26.
A SZÉKELY NEMZETI TANÁCS
HATÁROZAT
A SZÉKELY NEMZETI TANÁCS
ERDÉLYI MAGYAR NEMZETI TANÁCSBAN VALÓ KÉPVISELETÉROL
A székelység tudatában van származás szerinti hovatartozásának és vállalja magyar nemzeti önazonosságát.
A székelység az erdélyi magyarság szerves része, területi autonómiára törekvése összhangban van az erdélyi magyarok azon igényével, hogy a nemzeti önazonosság megorzéséért és a szüloföldön való megmaradás szavatolásáért a történelmi, területi és népességi feltételeknek megfelelo önkormányzási formák törvényes garanciáit elnyerje.
A Székely Nemzeti Tanács, Székelyföld magyar nemzetiségu lakóinak képviseletében, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács elidegeníthetetlen összetevoje.
A Székely Nemzeti Tanács tagjai az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács által gyakorolt közképviseletre is jogosultak.
2003. október 26.
A SZÉKELY NEMZETI TANÁCS
NYILATKOZAT
Mi, a székelység közképviseletével felruházottak, hétszázezer székelyföldi magyar nevében igényeljük a nemzeti hovatartozás alapján elnyerheto magyar állampolgárságot.
Sepsiszentgyörgy,
2003. október 26.
Székely Nemzeti Tanács
FOGADALOMTÉTEL
Becsületemre fogadom, hogy a reám ruházott közképviseletet legjobb tudásom szerint ellátom, a település (Szék) székely népének, minden magyar nemzetiségu polgárának érdekeit magaménak vallom, a Székelyföld autonómiája iránt kinyilvánított akaratot felvállalom, továbbítom és megalkuvás nélkül képviselem. Isten engem úgy segéljen!
2003. október 26.
...................................................
aláírás
HATÁROZAT
SZÉKELYFÖLD AUTONÓMIA STATÚTUMÁNAK VÉGLEGESÍTÉSÉROL
ÉS ROMÁNIA PARLAMENTJE ELÉ TERJESZTÉSÉROL
Székelyföld autonómiáját a demokratikus jogállamokra jellemzo eszközökkel, az Európa Tanács 2003/1334. sz. Határozatában feltüntetett módon és elvek alapján, a parlamenti demokráciában érvényesülo eljárások révén akarjuk elnyerni.
Székelyföld önkormányzását a Dr. Csapó I. József által kidolgozott Autonómia Statútumban foglalt elvek, hatáskörök, jogosítványok, ezek gyakorlását lehetové tevo intézmények és demokratikus eszközök segítségével látjuk megvalósíthatónak.
Megbízzuk az Állandó Bizottságot és az illetékes szakbizottságokat Székelyföld Autonómia Statútumának véglegesítésére, és a Székely Nemzeti Tanács jóváhagyása után, elfogadás végett Románia Parlamentje elé terjesztésére.
Sepsiszentgyörgy
2003. október 26.
A SZÉKELY NEMZETI TANÁCS