![]() |
![]() |
![]() |
Autonómia, kisebbségi jogok, az ENSZ és az új világrend
Eddig ismert és ismeretlen barátaim!
Érdeklődéssel olvastam a legújabb „vitaasztalon" megjelent szöveget, s úgy érzem – ha másért nem, hát csak azért, mert a részemre is elküldtétek gondolataitokat –, nekem is illene egy-két szót leírnom.
1. Függetlenül az emberek vagy embercsoportok világnézetétől, ideológiai hozzáállásától (de ha még fokozni is akarom: faji, nemzeti, etnikai és egyéb jellemzőitől) most, a XX. század vége előtt egy évvel a kis- és nagykapukon egyaránt kopogtat a globalizáció.
2. Az egész Föld, tehát a mi világunk egy nagy faluvá vált immár. Igaz, nem mindenkinek, mert Afrikában, Ázsiában, sőt máshol is élnek még embermilliárdok, akiknek fogalmuk sincs arról, mi is az interaktív kommunikáció, életükben még csak a századunk közepére jellemző technikai vívmányokat sem láttak, nemhogy ismernék a komputert, a mobil-telefont, a szatellites kapcsolatot stb.
3. Az eddig úgynevezett európai civilizáció – amit most már az új világrendet meghatározó civilizációként is felfoghatunk – az erőszaknak, az egymás kizsákmányolásának, a (ki tudja ki által) „kiválasztott KISEBBSÉG" által az óriási többség felett gyakorolt korlátlan hatalomnak jegyeit viseli magán egy olyan kvázi-erkölcsi értékrend alapján, amelynek az adott pillanatban érvényes fix fogódzóit az akkori érdekek határozzák meg (lásd például: a koszovói albánok, a kurdok, a csecsenek, a vajdasági magyarok stb példáját).
4. Az előző pontban – igencsak körülményesen – körülírt mai civilizációnk NÉLKÜLÖZHETETELEN „TERMÉKEI" és „KELLÉKEI": Szadam Husszein, Szlobodán Milosevics, Aszlan Maszhadov... (s pont ezért szinte végtelen e sor).
5. Egy kérdés: van-e kisebbség, vannak-e kisebbségi jogok?
6. Az én szubjektív válaszom az 5. pontban feltett kérdésemre: NINCSENEK! Miért?
– Minden ember egyenlőnek születik.
– Minden embert azonos jogok illetik meg (lásd: alapvető emberi jogok).
– Az alapvető emberi jogok (valamint szabadságok) némelyikét az egyén képtelen egyedül megvalósítani, ahhoz közösségbe kell – persze, vagy az ő szabad akarata, vagy pedig szüleinek a választása alapján – tömörülnie. Ezeket egyesek úgy is nevezik: KÖZÖSSÉGI JOGOK (de mások pedig úgy csúfolják: KISEBBSÉGI JOGOK).
– Minden egyén autonómiával rendelkezik (lásd még: ÖNRENDELKEZÉS).
– Ha az egyént alapvető jogai és szabadságai alapján megilleti az AUTONÓMIA, ugyanez érvényes az egyedül meg nem valósítható jogok és szabadságok alapján bármely KÖZÖSSÉGRE is (lásd még: KÖZÖSSÉGI AUTONÓMIA, esetleg KORLÁTLAN vagy KORLÁTOZOTT ÖNRENDELKEZÉS).
7. Újabb kérdés, de erre már NEM AKAROK válaszolni: Vajon figyelembe veszi-e az általam felsorolt öt fordulatban található alapelveket a jelenlegi világunk, esetleg a kialakulófélben levő új világrend?
8. A 6. pontban felsorolt véleményem alapján szerintem minden olyan fogalmat újra kellene gondolni, mint pl.: nemzet, ország, állam, erőszak, erőszak-szervezetek – azaz, rendőrség, csendőrség, katonaság, polgárőrség...), hadkötelezettség stb.
9. Ezután már kérdés kérdés hátán:
– Van-e, kell-e egy új világban országhatár?
– Ha kell, mit is értünk azok újragondolása alatt?
– Létezik-e „NEM EMBER CSINÁLTA" határ?
– Vajon a mai generációknak büszkéknek kell-e lenniük az előzőek „eredményeire", illetve azok „hibáit" ki kell-e küszöbölniük?
10. Mindenki nézzen magába: van-e saját erkölcsi értékrendszere (magyarul: gerinces-e), ha van, azt mennyire tartja tiszteletben, képes-e másokhoz úgy viszonyulni, hogy azoknak is rendelkezniük kellene valamilyen erkölcsi értékrendszerrel...
Az eddig leírtak 10 pontba fértek el, s úgy érzem, minden egyes gondunk, bajunk, bánatunk, örömünk (itt csak a délvidéki/vajdasági magyar nemzeti közösségre gondolok) ezekkel így vagy úgy körülírható. Másszóval: EZ VAGYOK ÉN, s CSAK EZEK ALAPJÁN TUDOK MÁSOKKAL VITATKOZNI!
Üdvözöllek benneteket!
Laci
|