Ezoteryczna Polonia Książki ,

 

Ezoteryczna polonia pragnie stworzyć coś w rodzaju zbioru-rankingu ciekawych i wartościowych książek - więc proszę głosujcie pisząc

ta strone znajduje się także w rozbudowie :-)

 

Rozdział ten na pierwszy rzut oka nie jest związany bezpośrednio z ezoteryką, ale niewątpliwie będzie on przydatny na naszej drodze rozwoju. Zostanie tu poruszony temat kupowania książek, znajdziesz tu wskazówki jak znaleźć te książki, które są dla ciebie dobre i których kupna nie będziesz żałował, a w przyszłości będzie tu również cos o czasopismach ezoterycznych, zarządzaniu czasem i trochu na temat efektywnych notatek.

Zaczynając chce na początku zaznaczyć – nie ma dobrych czy złych książek. Wartość książki jest sprawa subiektywna, może ja ocenić tylko ten, do którego książka ta jest kierowana a potrzeby odbiorców różnią się diametralnie.

            Większość ludzi kupując książki pomija taka fundamentalną sprawę jak właściwy wybór książek. Kupujemy książki bardzo chaotycznie, często odnoszę wrażenie ze spora ilość ludzi kupuje książki aby je mieć, bo akurat są reklamowane a nie po to aby z nich korzystać. Nie dziwi więc że ciągle się słyszy że „mam ogromna ilość książek, ale przeczytanych z tego tylko około jednej czwartej”

Owszem większość ludzi wydawałoby się zaczyna w prawidłowej kolejności – tytuł, autor i obrócenie książki na drugą stronę, i tu właściwie się kończy prawidłowa kolejność wyboru książki, ponieważ większość ludzi w tym momencie sprawdza cenę i tylko czasami przeleci wzrokiem o czym tam na końcu jest wspomniane. Chodzi o to że tylko przeleci a tutaj naprawdę ważne jest uważne zapoznanie się z tym co ktoś napisał, mimo że jest to ostatnia strona, ponieważ tutaj możesz znaleźć ważne informacje. Często na ostatniej stronie jest skrótowo wspomniane, co możesz znaleźć wewnątrz książki.

Czasami są tam umieszczone krótkie recenzje znanych osób zwykle związanych w jakiś sposób z tematem książki. W tym drugim przypadku zwróć uwagę czyje to nazwiska. Po pewnym czasie obcowania z książkami czy czasopismami na tematy ezoteryki stwierdzisz ze tych „znanych” nazwisk wcale nie ma tak wiele. Znajomość tych niektórych nazwisk jest o tyle przydatna ze raczej nie zdarza się, aby jakiś renomowany autor firmował swoim nazwiskiem bezwartościową książkę, która nie wnosi nic nowego do danego tematu. Bywają tez noty biograficzne autora, które moim zdaniem właściwie wnoszą najmniej informacji na temat treści zawartej w książce. Czy będą to recenzje czy krótka notka, ostatnia strona daje ci ogólne rozeznanie w temacie książki - ale pamiętaj – zasadniczo to jest tylko reklama zaplanowana dla przyciągnięcia ciebie czy innych potencjalnych klijentów.

Drugim krokiem powinno być przeglądniecie spisu treści. Trzeba przyznać ze często spisy treści są bardzo pobieżne i nie mówią za wiele o zawartości książki. Jeśli widzisz ze książka traktuje o wszystkim po trochu, to jest raczej mało prawdopodobne ze znajdziesz tam wyczerpujące opisy technik czy poszczególnych metod, chociażby z powodu objętości książki i miejsca przeznaczonego na każdy rozdział, wiadomo że dany temat nie zostanie tu wyczerpująco opisany. Aczkolwiek w takich książkach zdarza się znaleźć informacje, które mogą być trudne do znalezienia gdzie indziej. Dobrym przykładem jest tutaj książka Mariana Pomorskiego –"Tajemnice uzdrawiania, uzdrawianie bez tajemnic” gdzie znakomicie i szczegółowo opisana jest metoda Evelyn Monahan. Chociażby dlatego warto przeglądać spisy treści, bo kto wie, - zawsze możesz trafić na jakąś perełkę. Ogólnie namawiałbym raczej do tzw. specjalizacji, czyli jeśli książka ma być o radiestezji to niech o tym będzie. Książki gdzie jeden rozdział poświęcony jest radiestezji, drugi feng-shui a następny jest o bioenergoterapii mogą być za to dobrym prezentem dla tych którzy chcą się pobieżnie zapoznać z tymi tematami, ponieważ nie potrzebują oni wtedy paru tygodni dla kilkunastu książek.

Trzecim krokiem powinno być pobieżne przeglądniecie wstępu gdyż właśnie tutaj znajdziesz takie informacje jak to, dlaczego w ogóle książka ta została napisana, czy pisząc ją autor kierował się własnymi doświadczeniami, czy może chciał usystematyzować swoja teoretyczną wiedzę na dane tematy. Wiele książek powstało z tego drugiego powodu. Wbrew pozorom książka często pisana dla innych, największą przysługę wyświadcza samemu autorowi w jego samopoznaniu, dlatego tak wielu ludzi pragnie pisać.

Następnym krokiem, (pod warunkiem że, nie jesteś w księgarni „przelotem”) jest szybkie „rzucenie okiem” na rozdziały na temat których już coś wiesz. Raczej nikt nie ma czasu zagłębiać się w książkę w księgarni ale przeglądając początki i końce akapitów znajdziesz wiele odpowiedzi. Taki przegląd da ci to rozeznanie czy jesteś w stanie się coś nowego nauczyć od tego autora. Wiele książek różnych autorów zawiera informacje podobne a nawet identyczne do siebie. Przy okazji jedna mała rada związana z tematem powyżej – zanim kupisz kolejna książkę na dany temat przeczytaj te, które już masz w domu a które mówią o tym samym temacie.

Dopiero ostatnia rzeczą jest sprawdzenie ceny i pytanie – czy mnie stać na tą książkę. Niektóre książki potrafią być naprawdę drogie, i nie zawsze są one warte twoich pieniędzy, późniejszych wyrzutów sumienia i niemiłych słów od męża czy żony na temat marnowania pieniędzy. Z drugiej strony naprawdę dobra książka jest warta każdych pieniędzy, do takiej książki wraca się latami i ciągle odkrywa tam coś nowego. A co powiedziałbyś na możliwość zmiany twojego myślenia a przez to całego życia za cenę kilkunastu czy kilkudziesięciu dolarów czy złotych licząc w  polskich realiach, podejrzewam że na pewno byś nie odmówił. Ale jak zawsze jest jakieś ale - żadna książka (nawet czarodziejska :-)) nie zmieni sama twojego życia, nie wystarczy nawet jej przeczytać, musisz jeszcze wprowadzić w życie to co tam przeczytałeś

 

Na koniec jeszcze tekst znaleziony na internecie dla kupującychpodręczniki - dobry podręcznik jest na wagę złota. Słaby podręcznik, to mnóstwo czasu straconego na poszukiwaniu sensu w niejasnych wywodach autora. Nie warto tracić wielu dni życia ślęcząc nad bezsensowną, czy zagmatwaną treścią, by ostatecznie popaść w rodzaj depresji - "chyba jestem głupi, bo ja już nic z tej książki nie rozumiem..."

 

  

Wypis czasopism związanych z tematami EzoterycznejPoloni znajdziesz poniżej wkrótce