ðHgeocities.com/FashionAvenue/Show/3507/meoorlogv1.htmlgeocities.com/FashionAvenue/Show/3507/meoorlogv1.htmlelayedxŠHÔJÿÿÿÿÿÿÿÿÿÿÿÿÿÿÿÿÿÿÿÿÈнɹOKtext/htmlp0i¹ÿÿÿÿb‰.HFri, 03 Jun 2005 19:04:15 GMT} Mozilla/4.5 (compatible; HTTrack 3.0x; Windows 98)en, *ŠHÔJ¹ Quiata's Oorlogvoering in de Middeleeuwen

I. Oorlogvoering in de Middeleeuwen

A. Inleiding

De meeste mensen denken bij oorlogvoering in de middeleeuwen ongetwijfeld aan een ongeorganiseerde troep van mensen en paarden. Twee legers die gewoon op elkaar afstormen om elkaar uit te moorden. Maar deze gedachte houdt weinig steek.... Men had een zekere tucht, tactiek, ... in de strijd.
Omdat het belangrijkste wapen in de Middeleeuwen het kasteel was, beginnen we hier ook met de belegeringen, gevolgd door het eigenlijke leger.

B. Belegeringen, bestanden en rooftochten

Belegeringen

Een kasteel belegeren was, en is, meestal van een lange adem. Het kostte dus ook handenvol geld. Niet alleen de vele pijlen en belegeringstuigen kosten veel geld, ook het onderhoud van het leger kost verschrikkelijk veel geld (misschien zelfs nog meer dan de wapens).
Bij een belegering probeert men het kasteel van de buitenwereld af te sluiten. Meestal doet men dit door het kasteel door het leger te laten omsingelen. Er mag natuurlijk geen voedsel of hulptroepen het kasteel binnen.

De belangrijkste vorm van verdediging voor het kasteel waren de hoge muren en muurtorens gebouwd uit natuur- of bakstenen en de natuurlijke of kunstmatige bescherming van de omgeving, door het kasteel vb. boven op een top of midden in een meer te bouwen, of er een diepe, eventueel met water gevulde, gracht rond te graven.

De weerstand wordt meestal niet gebroken door zware belegeringstuigen of door een list van de vijand, maar door honger, ziekte of een gebrek aan manschappen binnen of buiten het kasteel. Daarom worden er in de kelders van een kasteel meestal ook grote voorraden levensmiddelen en materiaal aangelegd. Dit bestaat meestal uit: graan, gezouten vlees, wijn, zout, zwavel, pek, olie, kalk, pijlen, ijzer en hout.

De verdedigers hebben soms lichte werpmachines tot hun beschikking, terwijl ze, wanneer de belegeraars zich dicht bij de muur bevinden ook nog met stenen, brandende zwavel of pek en kokende olie kunnen gooien.
Het grootste probleem is meestal het drinkwater, want niet ieder kasteel kan over een bron binnen de vestingen beschikken. De belegeraars kunnen makkelijk de toevoer van drinkwater naar het kasteel afsnijden of door toevoeging van kadavers onbruikbaar maken.

Voor de belegeraars was het belangrijkste wapen de belegeringstuigen, omdat voor een aanval op een kasteel er teveel manschappen verloren kunnen gaan, indien men hierover geen beschikking heeft.
De belangrijkste waren de katapult en de blijde.




terug naar de homepagina
Naar de volgende pagina