|
I sæsonen 1998/99 fylder Barca 100 år - og det skal fejres! UEFA markerer det ved at lægge Champions League finalen på Camp Nou. Barca spiller i specielle jubilæumstrøjer som næsten er magen til den første trøje fra 1899.
Som det dog er sket så mange gange før i FC Barcelona, så var der masser af problemer allerede inden sæsonen kom rigtigt igang.
Der har været stor utilfredshed med træner van Gaal. Det var tydeligt at han foretrækker sin egne landsmænd frem for spanske spillere. Siden han tiltrådte sidste år, har han købt Bogarde, Hesp, Reizeiger, Cocu, Zenden og Kluivert, og han fik også sin vilje med de Boer brødrede. Men den sidste tid er det som om van Gaal har ændret sig en smule. De spanske og katalanske spillere får lidt mere spilletid end tidligere. Sergi, Guardiola, Luis Enrique, Arbelardo er med hver gang, og Celades, Xavi har fået meget spilletid. Nadal er på vej tilbage efter en skade, så han er snart på plads i midterforsvaret igen. Kun brødrede Roger og Oscar synes at være helt ude i kulden.
Sæsonen 1998/99 startede op med 2 Supercup-kampe mod Mallorca. Barca spillede meget skidt og Supercuppen gik nemt til Mallorca. Ligaen startede op i samme stil, men det gik langsomt fremad og Barca har efterhånden har været overlegne i anden halvdel af sæsonen - af 56 mulige point har de fået 48 og kun én kamp er tabt. De nærmeste efterfølgere, Celta, Mallorca, Valencia, La Coruna og Real Madrid har sat unødvendige point til og må nu slås om 2.pladsen som giver adgang til Ch.League.
Og nu, efter sejr på 4-1 ude over Alavés den 22. maj, har Barca vundet mesterskabet 3 runder før ligaen er slut - VISCA el BARCA - VISCA!!! Alle i Spanien er enige om at Barca har langt det bedste hold og at ligaen har manglet spænding i flere måneder!
I Champions League startede det fint med uafgjort ude mod Man. Udt. og sejr over Brøndby, men med nederlaget til Bayern Munchen på Camp Nou, forsvandt drømmen om en finale på hjemmebane. Det var en stor skuffelse for Barca-tilhængere, ikke kun fordi man tabte muligheden for at spille finale på Camp Nou, men også fordi Barca spillede utroligt fantasiløst i turneringen.
Barca kom sent med i pokalturneringen fordi de er med i en europæisk turneringer. Det blev dog en kort fornøjelse, Valencia var bare bedre og slog Barca både ude og hjemme i kvartfinalen.
|
|