31 серпня 2004 року Голова Комітету Верховної Ради України з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин Геннадій Удовенко зустрівся з Верховним Комісаром ОБСЄ у справах національних меншин Рольфом Екеусом для комплексного обговорення поточної ситуації з національними меншинами та кримсько-татарським народом. Насамперед Голова Комітету нагадав про досягнення України, що, на відміну від багатьох інших колишніх республік Радянського Союзу, включаючи Росію, змогла уникнути конфліктів на етнічній основі, в сфері вреґулювання питань національних меншин. Україна, навіть на фоні проблематичного розвитку державної мови, дуже багато уваги приділяє мовно-культурним проблемам національних меншин, особливо в місцях їх компактного проживання.
Під час розмови було згадано і питання придністровського конфлікту, який має велике значення для України з огляду на те, що там проживає більше як 350 тис. українців. Рольф Екеус, який зараз займається проблемою навколо мови навчання в деяких придністровських школах, зазначив, що активні дипломатичні зусилля України можуть придатися до ефективного вирішення конфлікту в Придністров'ї.
Багато уваги було приділено постійно актуальному питанню повернення та інтеґрації кримських татар. Відзначивши поступ у процесі активізації кримсько-татарського культурного життя, Геннадій Удовенко відзначив, що все ще залишається багато невреґульованих питань, що мають особливе значення: прийняття закону про статус кримсько-татарського народу та законодавчого закріплення участі кримських татар в представницьких органах влади. Хоча Верховна Рада і прийняла Закон про відновлення прав осіб, депортованих за національною ознакою, Президент ветував його. Г. Удовенко також припустив, що напередодні виборів може бути штучно розіграна кримсько-татарська карта (незважаючи на те, що кримські татари наразі бачать своє майбутнє виключно в умовах незалежної української держави). Тому невирішення соціальних питань, вкупі з активізацією екстремістських угрупувань в Криму (переважно російсько орієнтованих), може стати ґрунтом для потрясінь. Сюди можна віднести і той факт, на який звернув увагу присутній на зустрічі член депутатської групи Народного Руху України Рефат Чубаров, що виконавча влада направляє в міжнародні організації звіти про те, що всі проблеми кримських татар, включаючи забезпечення землею, вирішені, що є відвертою неправдою. Виходячи з таких звітів, міжнародні організації, на жаль, не бачать причин активно шукати можливості допомоги Україні у вирішенні цих питань. Нема активної діяльності - залишається невдоволення та ґрунт для конфлікту.
У зв'язку з цим Геннадій Удовенко заявив, що ОБСЄ має відновити активну роботу свого офісу у справах національних меншин у Криму. На жаль, увага ОБСЄ до України обмежується нечастими візитами Верховного Комісара. Натомість, відзначив Геннадій Удовенко, в світі є достатньо досвіду вирішення ситуацій, подібних до кримсько-татарської, і ОБСЄ могла би організувати обмін досвідом у вигляді круглих столів та забезпечення контактів між експертами. Однак, вочевидь, робити це доведеться вже після президентських виборів, щоб уникнути штучного розіграшу кримсько-татарської карти.
матеріал розміщено 31.08.2004