Комітет Верховної Ради України з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин у зв’язку з цим знаменним днем за традицією провів засідання круглого столу “Права людини в Україні: сучасний стан та перспективи”. В його роботі взяли участь і виступили народні депутати України, Уповноважений Верховної Ради України з прав людини, керівники міністерств і відомств, зокрема силових структур, а також представники неурядових громадських правозахисних організацій. З доповіддю виступив Голова Комітету Г. Й. Удовенко, а у її обговоренні взяло участь 17 осіб.
Учасники круглого столу відзначили, що поряд з тим, що законодавчо права людини забезпечені в достатньому обсязі, в реальності спостерігаються виразні тенденції до згортання основоположних конституційних прав, зокрема права на проведення масових зборів та демонстрацій, на вільний доступ до інформації і свободу вираження поглядів, а також волевиявлення на виборах. Мають місце випадки переслідувань та дискримінації осіб через їхні політичні переконання. Особливо це проявилося в ході та під час президентських виборів 2004 року. Зокрема, з виборчих дільниць усувалися спостерігачі, представники засобів масової інформації, людей залякували, викрадали, били, незаконно затримували. Блокувався доступ народних депутатів. У громадських активістів та журналістів відбирали диктофони, касети, матеріали, розбивали відеокамери, фотоапарати, нищили плівки із зафіксованими на них порушеннями. Студентів виключали з вузів.
У процесі голосування спостерігачі відзначали безпрецедентний тиск на виборців, відверту і масову фальсифікацію. Особливе занепокоєння також викликала позиція більшості центральних друкованих видань та телеканалів, які подавали викривлену і необ’єктивну інформацію, розміщували політичну рекламу, що містила ознаки розпалювання міжетнічної, расової та релігійної ворожнечі, заклики до громадянської війни та пропаганду фашизму.
За наслідками проведення круглого столу та з огляду на поновлення виборчого процесу Геннадієм Удовенком направлено листа до Президента України Л. Д. Кучми із закликом зробити все можливе для того, щоб вибори пройшли своєчасно, без фальсифікацій та насильства, і щоб у повному обсязі було забезпечено конституційне право громадян України на вільне волевиявлення у виборах президента.
Також Голова Комітету висловив жаль з приводу того прикрого факту, що Міжнародний день прав людини цього року залишився без уваги як урядових структур, так і державних засобів масової інформації. І це на фоні того, що саме порушення прав людини призвело до критичної ситуації в українському суспільстві. Очевидно, потрібно ще багато роботи для того, щоб права людини стали темою, яка привертатиме увагу влади і громадянського суспільства.
матеріал розміщено 12.12.2004