Mariusz Jędrzejowski
Określanie tożsamości osób
piszących do grup dyskusyjnych

(uaktualnienie z dnia 2 lipca 2006)

W usenecie (grupy dyskusyjne) wysyłający może wysyłać wiadomości poprzez różne serwery news (NNTP), z których wiele (szczególnie zagranicznych, jak na przykład ogólnodostępny bezpłatny serwer nntp.aioe.org inne płatne niedrogie to http://www.teranews.com/   http://www.newsgroups-download.com/   http://www.newsgroup-binaries.com/) nie umieszcza nawet w publikowanej wiadomości identyfikującego nadawcę nagłówka z numerem IP (jest to nagłówek "NNTP-Posting-Host"), a jeśli umieszczają go, to nic nam z tego nie przyjdzie, jeśli podróżujemy i łączymy się z serwerem grup dyskusyjnych przez ciągle innego dostawcę w nowym miejscu naszego pobytu, ponieważ ten numer IP się będzie zmieniał. Będzie się zmieniał też wtedy gdy nasz dostawca internetowy zawsze przydziela nam dynamiczne IP (np neostrada). Wiadomo przy tym że swoją nazwę użytkownika lub nazwisko i nazwę email można wpisać dowolną w wysyłanym artykule i stąd nie ma możliwości identyfikacji osoby która go wysłała. Co zrobić jeśli twoja firma chce być rozpoznawana w grupie dyskusyjnej? Jeżeli korzystasz zawsze z tego samego serwera grup dyskusyjnych i tego samego dostawcy internetowego i masz stały adres IP, z dużą szansą możesz zostać rozpoznany. Musisz w tym wypadku nie tylko w swoich wypowiedziach umieścić adres swojej strony internetowej, ale również na swojej stronie informacje z jakiego serwera grup wysyłasz i jaki używasz adres IP. Informacje te skopiujesz z nagłówka wiadomości wysłanej do grupy. Będzie to końcówka nagłówków "Path" i "NNTP-Posting-Host". Jeśli jednak zmieniasz serwer grup lub dostawcę albo nie masz stałego numeru IP, bezpieczniej dla ciebie będzie stosowanie innego sposobu identyfikacji. Ta metoda to podpis elektroniczny. Podpiszesz elektronicznie swoją wiadomość żeby inni wiedzieli że to ty ją wysłałeś. Takie rozpoznanie może się szczególnie przydać ważnym osobom i instytucjom jak autorzy znanych stron internetowych, autorzy książek, inżynierowie i naukowcy omawiający swoje publikacje, firmy reklamujące swoje towary i usługi. Może się przydać jednak także posiadaczom anonimowych stron internetowych! W tym ostatnim przypadku czytający twoje wypowiedzi koledzy z grupy dyskusyjnej nie poznają twojego prywatnego adresu ani żadnych innych danych o tobie a jedynie będą wiedzieć że to ty, ten sam ich wieloletni znajomy piszesz właśnie do grupy. Opisana w tym artykule metoda daje bardzo dużą pewność identyfikacji, która, w pewnych sytuacjach, nie byłaby w ogóle dostępna.

Podpisanie elektroniczne wypowiedzi zajmuje od kilku sekund do dwóch minut (dwie minuty tylko wtedy jeśli wypowiedź zawiera polskie znaki, bo trzeba je usunąć; możesz nie usuwać polskich znaków i być rozpoznany ale powinieneś skonfigurować swój program do grup dyskusyjnych tak, by wysyłał nagłówek o rodzaju kodowania, np
Content-Type: text/plain; charset=ISO-8859-2; format=flowed
warto zwrócić uwagę, że outlook express standardowo nie wysyła tego nagłówka,
i dla możliwości odczytywania wiadomości przez google groups z potwierdzeniem podpisu należy używać programu Netscape w wersji 8 lub 9 gdyż internet explorer dodaje dodatkowe spacje do wiadomości i w ten sposób uniemożliwia sprawdzenie podpisu). Sprawdzenie kto jest autorem podpisanej wypowiedzi zajmuje od dwóch minut (jeżeli sprawdzamy pierwszy raz daną osobę) do 20 sekund (gdy już wcześniej sprawdzaliśmy podpis tego autora).

Podpis elektroniczny w usenecie jest pewną odmianą podpisu elektronicznego jaki ma być stosowany i uznawany w urzędach państwowych w Polsce, zgodnie z prawem. Działa na podobnej zasadzie, jedynie używa innego oprogramowania. Najbardziej popularne podpisy elektroniczne są składane z użyciem systemów "PGP" albo "S/MIME". Niestety bardziej znanego systemu "S/MIME" praktycznie nie da się używać na większości serwerów news gdyż tak podpisaną wiadomość serwer traktuje jako wiadomość z załącznikiem albo binaria i nie opublikuje jej w grupe niebinarnej. Pozostaje jedynie podpisywanie w trybie tekstowym z użyciem systemu "PGP". System ten wymaga zainstalowania dodatkowego oprogramowania "PGP wersja 9" (stosowanie innych programów niż PGP 9 jest możliwe o ile da się w nich ustawić serwer kluczy jako "keyserver.pgp.com" typu LDAP port 389 dla uzyskania certyfikowanych kluczy własnych i obcych z tego serwera. Jeśli nie da się uzyskać tych certyfikatów,  nie należy używać danego programu gdyż może on nieprawidłowo weryfikować podpis jako należący do danej osoby, mimo że został złożony przez kogoś innego, z powodu wady która może zostać wykorzystana do przeprowadzenia tzw "dead beef attack"). Co prawda większość funkcji programu PGP 9 wymaga wykupienia licencji, jednak potrzebny nam system podpisu elektronicznego i certyfikatów działa w wersji niezarejestrowanej, czyli zarówno wysyłający podpisane wiadomości jak i czytający, sprawdzający podpis, mogą to robić bezpłatnie. Jedynie użytkownicy chcący stosować program do celów zarobkowych są zobowiązani do zakupu licencji (kosztuje ona 420 zł dla "PGP 9 desktop home"). Jest możliwe użycie programu PGP 9 w systemie windows xp z ograniczonymi prawami. W tym celu należy usunąć z autostartu skrót do "PGPtray" i zrobić nowy skrót któremu należy przypisać ścieżkę do programu "PGPtray.exe". Po kliknięciu prawym guzikiem na ten skrót wybieramy "uruchom jako"=>"następujący użytkownik" i wpisujemy nazwę użytkownika i hasło (najczęściej będzie to nazwa użytkownika o prawach administratora).
Dla chcących używać podpis elektroniczny i szyfrowanie tylko e-maili jest dodatkowa informacja. Idźcie na koniec tego artykułu gdzie przeczytacie o bezpłatnym certyfikowaniu możliwym do wykorzystania w programach "Outlook Express" i "Netscape Mail".
Wiadomość opublikowana w usenecie, podpisana elektronicznie przez "PGP", będzie wyglądać na przykład tak:

-----BEGIN PGP SIGNED MESSAGE-----
Hash: SHA1

Oczywiscie ametyst tez bedzie pasowal do tego ubrania,
chyba ze chcialbys miec inny kolor, ale wtedy wiecej
zaplacisz. W naszym zakladzie jubilerskim tniemy je
na kilka mniejszych zgodnie z zyczeniem klienta.

-----BEGIN PGP SIGNATURE-----
Version: PGP 8.0.2

iQA/AwUBRIvlhVPUsQZfgJTAEQJLJgCfVwpgi0TCUB5NhNTF46djrDyGoPYAnj6i
HVt0GJ+Tpltdfml2N1nHzEdf
=hDsT
-----END PGP SIGNATURE-----

Mamy tutaj:
1) nagłówki kontrolne (które informują program "PGP" jaki obszar zajmuje wypowiedź)
2) część na górze zawierającą wypowiedź
3) część na dole zawierającą podpis elektroniczny.

Niestety część zawierająca wypowiedź powinna być (przy stosowaniu tego systemu PGP w trybie tekstowym) sporządzona bez udziału typowo polskich liter bo mogą one nie zostać rozpoznane i prawidłowo zweryfikowane w tym systemie i czytający twoją wypowiedź nie rozpozna ciebie jako nadawcy. Problem polega na użyciu w programach do grup dyskusyjnych różnych stron kodowych przez wysyłającego i odbierającego. Z różnych powodów te strony mogą się różnić i wtedy nie będzia można prawidłowo zweryfikować podpisu. Jeśli cytujesz swojego przedmówcę, zamień w cytowanym tekście polskie litery na ich odpowiedniki anglojęzyczne. Przy dłuższych cytatach pomocny ci będzie ten program do takiej zamiany.

By rozpoznać autora wiadomości wysłanej do grupy dyskusyjnej, musimy posiadać wcześniej jego klucz identyfikacyjny (nazywany "kluczem publicznym PGP"). Klucz ten powinniśmy uzyskać ze źródła godnego zaufania; by mieć pewność że należy do danej osoby lub instytucji dla zapobiegania fałszerstwom. W zastosowaniach profesjonalnych, gdy składamy podpis elektroniczny mający moc prawną, fakt, że dany klucz publiczny należy do danej osoby lub organizacji, jest poświadczany poprzez firmę autoryzującą go w postaci certyfikatu. Istnieje pewna grupa firm mających licencję na poświadczanie kluczy. W przypadku publikacji prywatnych w grupach dyskusyjnych nie stosuje się poświadczania klucza w takiej firmie gdyż uzyskanie takiego poświadczenia jest drogie (takie certyfikaty wymagają wnoszenia stałych opłat okresowych). W takiej sytuacji stosujemy certyfikowanie kluczy udostępnione w wersji 9 programu PGP przez serwer wydawcy programu (wersje wcześniejsze niż 9 nie mają tej bardzo przydatnej funkcji). Certyfikowanie to zapewnia, że nazwa e-mail jaka jest podana w kluczu, rzeczywiście należy do właściciela tego konta e-mail (w niecertyfikowanym kluczu można umieścić nazwę konta e-mail którego nie jesteśmy właścicielami; robi się to w kilka sekund), co jest ważne, bo identyfikacja autora będzie odbywać się na podstawie nazwy e-mail zawartej w kluczu.
Gdy mamy już certyfikowany klucz, wystarczy teraz że w publikowanej w grupie dyskusyjnej wiadomości, w dowolnej części wypowiedzi objętej podpisem elektronicznym umieścimy adres swojej strony internetowej (adres tej strony musi pojawić się między "BEGIN PGP SIGNED MESSAGE" a "BEGIN PGP SIGNATURE" inaczej opisywany tu system identyfikacji będzie całkowicie nieskuteczny). Możemy tez dopisać, obok adresu strony, nazwę swojego sklepu i inne dane, ale to nie jest konieczne. Na naszej stronie internetowej, której adres umieściliśmy w podpisanej wiadomości, muszą znajdować się nasze informacje identyfikacyjne wraz z tą samą nazwą e-mail która jest umieszczona w naszym kluczu. W ten sposób tworzymy powiązanie między kluczem a stroną internetową autora wypowiedzi i umożliwiamy identyfikację autora tej wypowiedzi jako osoby będącej właścicielem danej strony internetowej lub mającej uprawnienia do publikowania na tej stronie. Nikt nie będzie mógł oszukać i opublikować tej wypowiedzi jako swojej bo jeśli zmieni w publikowanej wypowiedzi ten adres na adres swojej strony, to przy weryfikacji podpisu wyjdzie że wiadomość jest sfałszowana. To rozwiązanie praktyczne zupełnie nam wystarczy, ponieważ jesteśmy w stanie już łatwiej rozpoznać do kogo należy ta strona (na przykład w wyszukiwarce domen tutaj). Jeśli jest to znana strona jakiejś ważnej organizacji lub osoby, jest spora szansa że swoje dane osobowe, jakie umieścił na niej autor obok swojego adresu e-mail, są prawdziwe. Pamiętaj, że jeśli chcesz wyglądać bardziej autentycznie a nie masz znanej strony internetowej, możesz wykorzystać dla potwierdzenia tożsamości swoją stronę sklepową umieszczoną w serwisie aukcyjnym http://ebay.com "ebay store" przez którą prowadzisz sprzedaż międzynarodową. To będzie doskonała rekomendacja !

Oto jak wyglądałaby teraz nasza poprawiona wypowiedź (informacje zaznaczone tu na zielono są obowiązkowe, pozostałe nie):

-----BEGIN PGP SIGNED MESSAGE-----
Hash: SHA1

Oczywiscie ametyst tez bedzie pasowal do tego ubrania,
chyba ze chcialbys miec inny kolor, ale wtedy wiecej
zaplacisz. W naszym zakladzie jubilerskim tniemy je
na kilka mniejszych zgodnie z zyczeniem klienta.
- ------
Sklep jubilerski "Wahagada"
Nasza strona domowa:
http://www.oocities.org/wahagada


-----BEGIN PGP SIGNATURE-----
Version: PGP Desktop 9.0.6 (Build 6060)

iQA/AwUBRJgEyVPUsQZfgJTAEQJV3ACeIpzRdSRAhYqInxTkT2FBmVZ34rIAoMKI
apsV0eSmZpKRRrICfgDUuLXl
=65do
-----END PGP SIGNATURE-----

Po instalacji programu PGP należy wygenerować parę kluczy szyfrujących, która będzi służyć dwóm celom: podpisywania elektronicznego twoich wypowiedzi wysyłanych do grupy i weryfikacji twoich podpisów elektronicznych przez czytających grupy dyskusyjne. Te same klucze mogą służyć też do szyfrowania wiadomości ale tym nie będziemy się teraz zajmować. Pamiętaj żeby wygenerować klucze typu DH/DSS. One dają znacznie krótszy podpis co po pierwsze będzie wyglądać bardziej estetycznie po opublikowaniu w grupie a po drugie niektóre serwery grup mogą odrzucić wiadomości podpisane kluczem RSA gdyż potraktują je jako binaria.
Klucza identyfikacyjnego nie umieszczaj na swojej stronie tylko wyślij go do serwera kluczy poprzez program PGP, dzięki czemu nazwa e-mail umieszczona w twoim kluczu zostanie certyfikowana. Wysłanie klucza do serwera w celu certyfikacji następuje automatycznie po jego utworzeniu (chyba że klikniemy na "skip"; proszę nie klikać na "skip" bo certyfikacja nie zostanie wykonana).

Jak szczegółowo działa certyfikacja? Otrzymamy wiadomość na nasz e-mail w celu potwierdzenia nazwy e-mail umieszczonej w naszym, wysłanym do serwera, kluczu. Po  potwierdzeniu, serwer certyfikujący podpisuje nasz klucz publiczny swoim kluczem prywatnym. Ma to poświadczyć że nasza nazwa e-mail w kluczu rzeczywiście należy do nas czyli do właścicieli tego konta e-mail, gdyż gdyby tak nie było, serwer nie podpisze naszego klucza. Jest to ważne bo rozpoznanie podpisu elektronicznego będzie odbywać się po tej nazwie e-mail. Czytający naszą podpisaną wypowiedź naprzód sprawdza (wszystko to odbywa się automatycznie przy użyciu programu PGP 9) naszym kluczem czy nasz podpis się zgadza, następnie sprawdza czy podpis serwera na naszym kluczu się zgadza. Do tego ostatniego sprawdzenia używa klucza publicznego serwera ściągniętego automatycznie przy instalacji programu (na liście kluczy wyświetli się on jako "PGP Global Directory Verification Key"; klucz serwera zwany jest w innych systemach podpisu elektronicznego jako "klucz wydawcy" albo "klucz root"). Wszystko zależy więc od prawidłowości wpisu tego klucza publicznego serwera w naszej bazie kluczy. Taki wpis jest jednak zabezpieczony przed fałszerstwem ponieważ po ściągnięciu klucza serwera program prosi o podanie hasła (do naszego klucza prywatnego) żeby podpisać klucz serwera naszym kluczem prywatnym i dodatkowo musi być na kluczu serwera ustawiony parametr "trust". Gdybyśmy przypadkowo ściągnęli fałszywy klucz serwera, będzie on niepodpisany i tym samym nie będzie mógł służyć do fałszywego potwierdzania wiadomości pochodzących od oszustów. Jeżeli w sprawdzanej wiadomości zarówno nasz podpis jak i podpis serwera się zgadza, otrzymujemy pewność że wiadomość podpisała osoba która jest właścicielem tego konta e-mail.
Jeszcze raz nieco prościej. Jeśli klucz jest "valid" oznacza to że adres e-mail zawarty w kluczu jest prawdziwy i może służyć do identyfikacji autora wypowiedzi podpisanej elektronicznie. Jeśli klucz jest "valid" i "trusted" oznacza to że taki klucz może być używany jako "klucz wydawcy" czyli do podpisywania innych kluczy (podpis ten ma stwierdzic że właściciel tych innych kluczy faktycznie posiada to konto e-mail które jest wpisane do klucza).

A tak powinna wyglądać informacja identyfikacyjna która powinna zostać umieszczona w widocznym miejscu strony internetowej (zwykle na górze lub na dole), której adres umieściliśmy w podpisanej wiadomości.

informacje o tej stronie:
==================================
nazwa organizacji: "Wahagada"
adres główny strony organizacji: http://www.oocities.org/wahagada
tematyka: artykuły o minerałach i reklama naszego sklepu jubilerskiego w Poznaniu przy ulicy Mickiewicza 4
rok założenia: 1999
redaguje: Stanisław Knal
kontakt:
właściciel sklepu:  stanislaw-knal@gmail.com
sprzedawca: grzegorz-torecki@gmail.com
==================================

Jeśli mamy kilka kluczy dla kilku pracowników firmy (w przykładzie powyżej firma używa dwóch kluczy), możemy wymienić w tej tabelce wszystkie te nazwy e-mail. Będziemy wtedy wiedzieli dokładnie, który z pracowników firmy podpisał wiadomość wysłaną do grupy.
Utwórzcie u siebie plik o nazwie "klucze.txt". W tym pliku utworzycie bazę danych firm która będzie wam potrzebna. Będziecie do niej wpisywali dane organizacji łącznie z nazwami ich e-maili po prostu kopiując całą, taką jak wyżej, tabelkę ze strony internetowej firmy do tego pliku. Informacje o poszczególnych firmach będą rozdzielone od siebie
w tym pliku liniami jak w przykładzie. Informacje zawarte w tym pliku posłużą wam dla identyfikacji autora wypowiedzi w grupie dyskusyjnej. Do takiej informacji identyfikacyjnej danej organizacji, wpisanej do waszego pliku "klucze.txt", możecie dopisać swój komentarz np jakim zaufaniem obdarzacie autora tej strony internetowej (czyli jak bardzo wierzycie informacjom jakie przekazuje na stronie). To pozwoli na automatyczne określenie jak ufacie jego wypowiedziom w grupe dyskusyjnej. Oczywiście ważne jest żeby wiedzieć że osoby niepowołane nie mogą wpisać na stronę firmy do tej tabelki swoich adresów e-mail bo to umożliwi fałszowanie podpisanych elektronicznie wypowiedzi.

Sposób identyfikacji autora wiadomości.
Procedura sprawdzania jest następująca (należy jej ściśle przestrzegać). Zaznaczyć całą wypowiedź poprzez "ciągnięcie myszą po tekście" i skopiować ją do schowka systemu windows. Dalej klikacie na ikonie kłódki programu PGP, która powinna znajdować się w prawym dolym rogu ekranu, i wybieracie "Clipboard=>Decrypt&Verify".  Program PGP będzie teraz próbować wyszukać klucz z serwera co potrwa około dwie sekundy (będzie się w tym czasie wyświetlać okno z zielonym paskiem postępu z przesuwającym się wskaźnikiem w prawo i w lewo). Gdy znajdzie klucz, pokaże się okno z danymi znalezionego klucza. Kliknijcie w tym oknie na "Cancel" (to jest bardzo ważne i ma na celu nie zapisywanie obcych kluczy na waszym komputerze bo certyfikaty serwera są ważne tylko dwa tygodnie i gdy przechowywany na twoim komputerze klucz innej osoby zostanie przeterminowany, program nie ściągnie uaktualnienia klucza i będzie mylnie informował cię o nieprawidłowym podpisie; prawidłowo powinniście w bazie programu PGP posiadać tylko dwa klucze:"PGP Global Directory Verification Key" i wasze własne klucze) i opuśćcie poniższy fragment tekstu przechodząc od razu do punktu B) po imporcie klucza

 Jeżeli natomiast program PGP nie znajdzie automatycznie klucza w bazie internetowej, to pokaże się okno z tekstem w którego górnej części będzie taki napis (interesuje nas tylko zaznaczona tu na zielono linia "Status"), który nazwijmy sobie informacją weryfikującą.:

*** PGP SIGNATURE VERIFICATION ***
*** Status:   Unknown Signature
*** Signer:   Unknown Key (0x5F8094C0)
*** Signed:   2002-06-12 12:36:14
*** Verified: 2006-06-15 20:36:08

co oznacza że nie można znaleźć certyfikowanego klucza i autor wiadomości nie może zostać rozpoznany.

B) po imporcie klucza
W wyświetlonym oknie programu PGP znajduje się informacja weryfikująca. Teraz musicie odczytać jaka wartość jest w tym oknie w polu Status (są dwie możliwości):
1) linia zawiera jeden z następujących napisów: "Status: Bad Signature" albo "Status: Good Signature from invalid key".
Oznacza to że dalsze sprawdzanie jest bezcelowe bo wiadomość jest sfałszowana. Pierwszy z napisów określa że tekst został zmieniony przez niepowołane osoby a drugi że klucz nie jest certyfikowany przez serwer kluczy więc wpisana do niego nazwa e-mail może być sfałszowana (klucz należy do innej osoby) i tym samym ostatecznie również treść wiadomości może pochodzić od niepowołanych osób.
2) linia ma dokładnie taką wartość (pomijając gwiazdki) bez żadnych dodatkowych znaków: "Status: Good Signature"
Oznacza to że możemy sprawdzać dalej.

Jeśli możemy sprawdzać dalej to linia Signer zidentyfikuje nam autora wiadomości. Skopiujcie do schowka systemu windows wyświetlaną w niej nazwę e-mail, otwórzcie plik "klucze.txt" w edytorze tekstowym i dajcie do wyszukania tekst ze schowka. Są dwie możliwości:
a) Edytor przewija automatycznie okno i zatrzymuje się na znalezionej nazwie e-mail, podświetlając ją. Możemy wtedy odczytać umieszczone obok nazwy e-mail informacje identyfikacyjne o autorze jakie wcześniej przepisaliśmy sobie z jego strony. To są dane autora wypowiedzi i na tym kończy się procedura identyfikacji.
b) Edytor poda że nie może znaleźć tych znaków (nazwy e-mail). Musimy teraz udać się na stronę internetową podaną w nagłówku wypowiedzi i odczytać czy nazwa e-mail w umieszczonych tam informacjach identyfikacyjnych autora, jest taka sama jak ta w informacji weryfikującej.
UWAGA! Może być niekiedy problem z poprawnym porównaniem tych nazw "na oko" jeśli są bardzo podobne, gdyż mogą zawierać podobne znaki jak "małe el" i "jeden" albo "zero" i "o" (litera stojąca w alfabecie między "n" i "p"). W razie pomyłki moglibyśmy zostać oszukani przez klucz o podobnej nazwie e-mail należącej do innej osoby. Wtedy wypowiedź w grupie dyskusyjnej też zostałaby podpisana przez inna osobę. Dla bezpieczeństwa powinniście zawsze używać np tego programu do porównywania tych łańcuchów znaków (był on już wcześniej wymieniony na tej stronie).
Jeżeli te dwie nazwy e-mail się różnią, wiadomość jest sfałszowana. Jeśli zaś są takie same, to przepiszcie tą nazwę e-mail razem z pozostałymi informacjami identyfikacyjnymi autora z tej strony do bazy kluczy w pliku "klucze.txt". To są dane autora wypowiedzi i na tym kończy się proces identyfikacji.
To jest koniec całego procesu identyfikacji.

Program PGP przy podpisywaniu w trybie tekstowym automatycznie zawija linie tekstu tak, by nie przekroczyły około 76 znaków. Musimy pamiętać o tym żeby ustawić w programie do grup dyskusyjnych liczbę znaków, po których będzie zawijana linia wysyłanego tekstu, na nieco większą od 76 (np na 85) bo inaczej program do grup zniekształci naszą wysyłaną wiadomość tak, że odbiorca nie będzie w stanie sprawdzić podpisu elektronicznego.

Sprawdzanie podpisu elektronicznego PGP może być utrudnione w niektórych programach do grup dyskusyjnych, najczęściej wtedy gdy wysyłający podpisaną wiadomość używa inny typ komputera niż IBM PC. Stwierdzono co najmniej jedną taką sytuację gdy prawidłowy podpis został zidentyfikowany jako fałszywy przy wyświetleniu wiadomości z grupy dyskusyjnej w standardowym oknie programu "Netscape 7", co jest spowodowane prawdopodobnie błędem w tym programie. W takiej sytuacji należy wybrać w programie opcję oglądnięcia źródła tej wiadomości, czyli w przypadku Netscape z menu: View=>Message Source i dopiero z tego okna pobrać wiadomość do sprawdzenia podpisu.

Należy pamiętać o tym że osoba podpisująca elektronicznie tekst nie musiała samodzielnie go opracować, ani że informacje w nim zawarte są prawdziwe. Podpis dowodzi jedynie że podpisujący zaaprobował treść tej wypowiedzi.
Osoba wysyłająca wypowiedź do grupy dyskusyjnej
może nie być tą samą osobą która ją podpisała. W szczególności może się zdarzyć że obca osoba opublikuje naszą wypowiedź jako odpowiedź w wątku i czytający grupę pomyślą że autor zachowuje się niestosownie bo treść wypowiedzi może nie pasować do reszty innych wypowiedzi. Dlatego, oprócz umieszczania w każdej naszej podpisanej wypowiedzi, w górnej jej części, informacji o adresie naszej strony domowej z naszym e-mail, należy jeszcze cytować pewną część (choćby jedno zdanie) wypowiedzi na którą się odpowiada, w celu niezbędnej identyfikacji.

Zachęcamy do zapoznania się z bardziej szczegółowymi informacjami dotyczącymi użycia programu PGP poprzez zakup niezłej i taniej książki dla początkujących tutaj. Ponieważ w książce tej nie ma opisanego na tej stronie sposobu weryfikacji stąd powstała idea napisania tego artykułu który jak dotąd (czerwiec 2006) nie został nigdzie udostępniony po polsku i pewnie dlatego osoby publikujące podpisane elektronicznie wiadomości w grupach dyskusyjnych robią to prawie zawsze w sposób niewłaściwy i tym samym nieskuteczny albo bardzo utrudniający identyfikację.

Jeśli chcecie korzystać z certyfikowanych kluczy S/MIME do poczty elektronicznej, na tej stronie możecie złożyć wniosek o wydanie bezpłatnego certyfikowanego klucza S/MIME który otrzymacie po około 15 minutach. Certyfikacja odbywa się podobnie jak w programie PGP przez potwierdzenie wiadomości która przyjdzie na podany adres e-mail. Po otrzymaniu klucza zostaje on wpisany do bazy twoich kluczy osobistych w programie "Outlook Express". Możesz używać tego certyfikatu w wygodny sposób dla wysyłania e-maili w programach "Outlook Express" albo "Netscape Mail" i w tych programach on faktycznie potwierdza odbiorcy że wiadomość przyszła od ciebie, czyli od posiadacza danego adresu email (ten konkretnie rodzaj certyfikatu potwierdza tylko nazwę email, nie potwierdza nazwiska ani adresu gdyż jest to certyfikat pierwszej klasy; dla poważniejszych zastosowań używa się certyfikatów drugiej i trzeciej klasy). Będziesz mógł łatwo szyfrować i podpisywać pocztę gdy przypiszesz ten certyfikat twojemu kontu pocztowemu. W programie "Outlook Express" we właściwościach konta wybierz zakładkę "Zabezpieczenia" a zobaczysz dwa guziki "Wybierz". Trzeba je kliknąć i wybrać z listy twój właśnie otrzymany certyfikat. Jeśli czytasz pocztę poprzez przeglądarkę, automatyczne sprawdzanie podpisu elektronicznego nie będzie działać. W takiej sytuacji, jeśli konto na to pozwala, wybierz opcję ściągnięcia wiadomości i zapisania jej na dysku w standardowym formacie "eml". Będziesz musiał kliknąć na tym pliku w celu otwarcia go w "Outlook Express" dla weryfikacji podpisu.

Jeśli zaś chcesz używać tego klucza w programie PGP (pamiętaj że klucz ten nie będzie certyfikowany w programie PGP, chyba że wyślesz z programu PGP żądanie jego certyfikacji, bo serwery certyfikujące S/MIME i PGP nie wymieniają ze sobą informacji) to wybierz w programie "Outlook Express": narzędzia=> opcje=> zabezpieczenia=> identyfikatory cyfrowe i exportuj twoją certyfikowaną parę kluczy do pliku w formacie PKCS-12. Następnie importuj twoją parę kluczy w programie PGP też w formacie PKCS-12. Prawdopodobnie to nie będzie miało znaczenia dla działania tego klucza ale na wszelki wypadek zaraz po imporcie możesz podpisać swój klucz publiczny swoim kluczem prywatnym z tej pary bo inaczej będzie on miał wyświetlone że jest "Revoked" czyli "Unieważniony".

Osoby publikujące podpisane elektronicznie wiadomości certyfikowanymi kluczami PGP zawierającymi nazwy e-mail zgodnymi z nazwami umieszczonymi na stronach internetowych ich pracodawców muszą uważać na to jakie treści publikuja w grupach dyskusyjnych ponieważ mogą zostać łatwo rozpoznani jako pracownicy tej instytucji, tak samo jakby przekazali swoje wypowiedzi do opublikowania w prasie. Nawet pomimo tego że podpis PGP nie jest zobowiązujący prawnie, to wystarczy dziennikarzom by zająć się jakąś podejrzaną opublikowaną w grupie dyskusyjną podpisaną elektronicznie wypowiedzią wskazującą na aferę. Należy więc uważać na to co się publikuje podpisane elektronicznie nawet jeśli to jest tylko system PGP.