Ovdje možete pronaći kratke opise zanimanja za koje se školuju učenici naše škole.

 

AUTOMEHANIČAR

     Automehaničar je zanimanje koje već duže vrijeme izaziva veliku pozornost učenika koji se opredjeljuju za životni poziv, zahvaljujući ponajprije atraktivnosti automobilizma, ali i zanimanju za najnovija tehnička dostignuća, koja vrlo brzo nalaze primjenu u automobilskoj industriji. Za uspjeh u ovom zanimanju potrebna je ponajprije želja, ali i riješenost da se ustraje u savladavanju obimnog programa tehničko-tehnoloških sadržaja koji obuhvaćaju konstrukciju, rad i održavanje automobila.
       Automehaničar održava vozilo.On radi poslove demontaže, montaže i ispitivanja dijelova, sklopova i sustava vozila. On vrši pokretranje i ispitivanje rada sklopova i sustava, te ispituje oblike, položaj, tlak, temperaturu, potrošnju električnih i voznih značajki, pri čemu mora poznavati toplinske, hidrauličke i druge zakone i procese. Programom zanimanja automehaničar u Strojarskoj školi, uz suradnju s automehaničarskim radionicama, osigurana je kvalitetna priprema za poziv automehaničar.

 

MEHANIČAR HIDRAULIČNIH UREĐAJA

     Hidraulički i pneumatski sustavi zastupljeni su u posljednje vrijeme, u svim granama industrije. Primjenjuju se, posebno, kod proizvodnje crpki, kod energetskih sustava, u proizvodnji i održavanju turbina, te u automobilskoj industriji kod sustava za kočenje, upravljačkog sustava i sustava za ublažavanje udara. Najveća primjena hidrauličkih i pneumatskih sustava je kod uređaja za prijevoz i prijenos tereta. Potreba za stručnim kadrovima u proizvodnji i servisiranju ovakvih sustava velika je, a stručnost možete steći našim programom obrazovanja mehaničara hidrauličnih uređaja.

 

AUTOLIMAR

     Jedno od uvijek popularnih i traženih zanimanja je i zanimanje autolimara. On će se našim programom osposobiti za samostalno provođenje tehnoloških postupaka za autolimarske radove na motornim vozilima i to kroz upoznavanja radova na obradi lima deformacijom, savijanjem i rezanjem lima u hladnom i toplom stanju. Autolimar izrađuje i različite dijelove te ovladava postupcima elektrootpornog zavarivanja, plinskog zavarivanja i lemljenja. On obavlja i zaštitu obrađenih površina, mjerenja i centriranja karoserije, dijagonalna mjerenja i mjerenja između osovina. Konačno, nakon montaže, autolimar vrši i kontrolu mjera i oblika.

TOKAR, GLODAČ

     Tokar i glodač složena su zanimanja koja s usvojenim znanjima i vještinama tokarenja i glodanja nalaze široku primjenu u proizvodnju različitih kovinskih predmeta. Tokarenje je jednostavan podtupak obrade odvajanjem čestica, a uglavnom se služi za izradu predmeta kružnog oblika. Osim toga mogu se tokariti konusi, navoji, te različiti profili. Glodanje je visokoproduktivna metoda obrade materijala odvajanjem čestica pomoću alata s više oštrica-glodala. Ovo je složenija obrada od tokarenja, a služi obradu ravnih i zakrivljenih površina, za izradu žlijebova, navoja, spirala, zupčanika i slično.
     Tijekom svoje trogodišnje izobrazbe učenici stječu teorijska znanjao o vim obradama, potrebnim alatima i alatnim strojevima. Učenici imaju i odgovarajuću praksu u proizvodnji, kako bi stekli potrebne vještine u ovim zanimanjima. Ova su zanimanja u proizvodnji prijeko potrebno, pa je velika mogućnost brzog zapošljavanja i napredovanja mladih tokara i glodača nakon završenog školovanja.
 

MEHANIČAR ALATNIH STROJEVA

     Zanimanje za kojim potreba, posebice u našoj županiji, uvijek postoji, jest zanimanje mehaničar alatnih strojeva. o mehaničaru alatnih strojeva, zapravo, ovisi proizvodnja jer on poslužuje strojeve alatima, oštri i izrađuje alate i radne naprave prema potrebama tehnologije proizvodnje. Mehaničar alatnih strojeva mora odlično poznavati materijale i pojedine vrste obrade: ručnu, strojnu, toplinsku; te specijalne obrade koje su sve prisutnije u području izrade alate. Mehaničar alatnih strojeva je svestrani majstor i jednako se dobro služi svim alatnim strojevima. On obavlja sastavljanje i probu alata i složenih radnih naprava te njihovu montažu na alatni stroj. On podešava alate i naprave na stroju, a time izravno utječe na proizvodnju i kvalitetu proizvoda.

 

STROJOBRAVAR

     Strojobravar je univerzalno zanimanje u metalskoj struci, a poslovi koje strojobravar obavlja susreću se u svim radionicama, pogonima, servisima, tvornicama i sl., stoga je vrlo aktualno  u tehničkoj i zanatskoj praksi. Glavni poslovi strojobravara, održavanje i popravak stroja i uređaja, obuhvaćaju izradu dijelova, spajanje elemenata strojeva, spajanje i održavanje elemenata za prijenos snage i okretanje, dinamičko uravnoteženje rotirajućih dijelova i sklopova, izradu kanala za podmazivanje, brtvila, te ugradnju elemenata na vratila i odabir ležajava. Strojobravar nadzire sklopove i dijagnosticira kvarove na alatnim strojevima te ih otklanja. on obavlja i opći remont alatnog stroja, vrši i mjerenja i nadzor nad pomičnim mjerilima, dubinomjerima, kutomjerima, mikrometrima, komparatorima, kalibrima, račvama i strojnim libelama.

 

                                                                                                                                                                                    Nazad na početnu

Developed by : Željko Cvitković / razred 23