Vsebina:
Bazne postaje

Operaterji so veliko hitrejši kakor inšpektorji

V Žalcu je Vegina antena črna gradnja,v Ljubečni za Simobilovo še ni odločbe – Še dve novi, domnevno na črno postavljeni bazni postaji, in sicer na Frankolovem in v Vojniku
Celje, Žalec – V Ljubečni pri Celju so na državne in lokalne organe naslovili zahtevo, ki jo je podpisalo okoli 150 krajanov, da naj takoj odstranijo GSM-anteno. Najbolj jih moti, ker je Simobil na strehi tamkajšnjega gasilskega doma na črno postavil bazno postajo, ne da bi jih vprašal za mnenje ali soglasje. V Simobilu so povedali, da so dela končana, strokovnjaki pa zagotavljajo, da je sevanje v dovoljenih mejah.


Urbanistična inšpektorica Andreja Vidali do včeraj še ni mogla zaključiti uradnega postopka, saj si bodo predstavniki Simobila šele v sredo lahko vzeli čas za dostavo dokumentacije. Čeprav postopka torej ni zaključila, pa investitor sploh še ni zaprosil ministrstva za okolje in prostor za postavitev bazne postaje. Včeraj so z žalske občine sporočili, da je antena omrežja Vega na stavbi hmeljarske sušilnice v središču mesta postavljena na črno. Občina je sicer pred časom prejela vlogo kočevskega podjetja AG Inženiring za investitorja Western Wireless International, da bi izdala urbanistično mnenje za postavitev bazne postaje z antenskim stolpom na Šlandrovem trgu. Kakor je ob včerajšnjem protestnem shodu Žalčanov pisno pojasnil Aleksander Žolnir, so zastopnika investitorja in upravno enoto obvestili, da po odloku o ureditvenem načrtu za prenovo starega mestnega jedra tam ni mogoče postaviti bazne postaje. Ker so jo kljub temu začeli postavljati, je občina 27. in 28. novembra o tem obvestila celjsko enoto inšpektorata za okolje in prostor. Čeprav je inšpekcija ukrepala, dela nadaljujejo. Zato na občini menijo, da je javni protest prebivalcev upravičen.

Včeraj smo izvedeli, da se inšpektorji ukvarjajo še z dvema, domnevno na črno postavljenima baznima postajama mobilnih operaterjev, in sicer na Frankolovem in v Vojniku. Inšpekcija ima na Celjskem čedalje več dela s tovrstnimi črnimi gradnjami. Ob siceršnjih obveznostih inšpektorjev bi lahko dejali, da so mobilni operaterji pri kršenju predpisov hitrejši od njihovega ukrepanja. Krajani Ljubečne so opozorili, da antene po svetu postavljajo zunaj urbanih središč in stran od naselij, in da so zaradi škodljivega sevanja baznih postaj najbolj zgroženi v družinah z majhnimi otroki. Krajani tudi trdijo, da gre za črno gradnjo, kar naj bi priznali tudi v Simobilu. Kljub trditvam strokovnjakov, da je sevanje baznih postaj zanemarljivo in v mejah dovoljenega, zahtevajo njeno odstranitev. Zahtevajo tudi odgovor na vprašanje, zakaj država dopušča gradnjo baznih postaj v strnjenih naseljih. Gasilskemu društvu Ljubečna očitajo, da je krajane prodalo za dva tisoč evrov letne najemnine.

Predsednik PGD in krajevne skupnosti Ljubečna Maks Naglič je pojasnil, da so dali Simobilu, ki mora v skladu z najemno pogodbo pridobiti vsa potrebna soglasja in dovoljenja, v najem izključno prostor. Dodal je, da so pridobili tudi zagotovila strokovnjakov o neškodljivosti sevanja baznih postaj. Zaradi dogajanja v kraju, jih bodo povabili na sejo sveta krajevne skupnosti, da bi pomirili strasti. Naglič se je še vprašal, zakaj več kot desetletje ni nikogar v Ljubečni motilo sevanje Mobitelove bazne postaje, ki je na strehi istega gasilskega doma.

V Simobilu so pojasnili, da so gradnjo bazne postaje zaupali zunanjemu izvajalcu, ki je zagotovil, da je lokacijska dokumentacija za bazno postajo v Ljubečni v celoti izdelana, kar pomeni, da je gradnja v skladu s prostorskimi načrti občine. Zagotovili so, da bodo celotno dokumentacijo, ki vsebuje tudi oceno vplivov na okolje, prihodnji teden predali ministrstvu za okolje in prostor. Dodali so še, da po zakonu ni potrebno obveščati javnosti o gradnji baznih postaj.

Vili Einspieler Brane Piano

Vir: Delo 06.12.2002

28.05.2002 - Antene spet tarče obtožb

SEG: sevanje 30 do 40 anten v Sloveniji je problematično - Na seznamu ni anten na Primorskem 

LJUBLJANA - Slovenski operaterji mobilnih telekomunikacij - Mobitel, Si.Mobil in WWI - trdijo, da spoštujejo vse predpise in da je slovenska zakonodaja usklajena z evropsko, v nekaterih primerih celo strožja. Zagotavljajo, da je elektromagnetno valovanje slovenskih baznih postaj v povprečju stokrat pod mejnimi vrednostmi, določenimi v zakonodaji.(Primorske novice, 28.05.2002)

IL PICCOLO, dodano 18.01.2002

Le più note radio locali dovranno abbassare le frequenze. Gasperini: «Sito unico, attendiamo il via dalla Regione»
Muggia, ecco le antenne che inquinano
Per la prima volta viene applicata la normativa che impone il limite dei 6 volt/metro


Svolta decisiva nella vicenda dell’inquinamento elettromagnetico provocato dalle antenne di Chiampore. Secondo l’Arpa, che lo ha comunicato al Comune di Muggia, alcuni impianti radio e tv sforano i limiti di emissione previsti dalla legge. Ricevuta la documentazione, il Comune sta effettuando gli ultimi controlli sulla proprietà effettiva delle strutture per poi emettere una serie di ordinanze e obbligare i titolari degli impianti a rientrare nei limiti previsti.
Per la prima volta dunque, come da tempo richiedevano i residenti e le associazioni ambientaliste, si potrà applicare la nuova normativa che prevede – in caso di sforamento dei 6 volt/metro per le zone abitate e di 20 volt/metro per le altre aree – la possibilità da parte dei Comuni di emettere ordinanze firmate dal sindaco che possono portare fino all’estrema conseguenza di chiusura degli impianti.
Le misurazioni dell’Arpa hanno rilevato il campo elettrico e, in base al regolamento allegato alla legge (che prevede dettagliati limiti nel caso di vicinanza di più impianti), hanno determinato anche la nuova soglia massima alle quali attenersi nei singoli casi per la conformità alla normativa. L’antenna di «Radio Company» ha un campo misurato di 6 volt/metro e per essere conforme dovrà emettere 4, e così via: «Radio Dimensione suono» (1,5 volt/metro contro 0,9), «Radio Radicale» (2 contro 1,1), «Radio Gemini One» (2 contro 1), «Radio Maria» (2 contro 1,1), «Radio Milano International 101» (3,1 contro 1,9), «Radio Fantasy» (3,5 contro 2,1), «Radio Attività sport» (4 contro 2,5) e «Radio Attività» (5 contro 3,3). L’emittente televisiva «Rete 9» dovrebbe invece ridurre da 1,6 a 1 emissioni in volt/metro.
«Voglio portare avanti e risolvere nel minor tempo possibile questa delicata vicenda. Siamo in attesa di ricevere dalla Regione – ha ricordato Gasperini (nella foto)– l’approvazione della variante per il sito unico dove collocare gli impianti che andranno spostati dalla sede attuale. Appena ricevuta, ci attiveremo per trovare i finanziamenti necessari alla realizzazione del manufatto».
Una delle soluzioni previste per il problema sarà infatti quella di riunire le antenne in un unico punto di trasmissione, sufficientemente lontano dal centro abitato per evitare inquinamenti.
Tra un mese, invece, scadranno i termini di prolungamento delle indagini concessi dal Gip, Enzo Truncellito, su richiesta degli «Amici della terra», dopo che il titolare dell’inchiesta, il sostituto procuratore della Repubblica, Raffaele Tito, aveva chiesto l’archiviazione. In questo caso si tratta di un fascicolo sul presunto inquinamento che verrebbe attribuito in particolare a centraline «radiobase» telefoniche della Telecom e della Wind. L’indagine (relativa anche agli impianti di Conconello) aveva in realtà già stabilito la violazione dei limiti di legge per quanto riguarda le emissioni, ma si trattata di illeciti amministrativi senza rilevanza penale. Perché quest’ultima possa sussistere, è necessario che risultino i nomi di soggetti eventualmente danneggiati dall’inquinamento elettromagnetico.
Riccardo Coretti


(dodano:23.11.2001)

PROSTOVOLJNO GASILSKO DRUŠTVO

H R V A T I N I

Hrvatini 48/a, 6280 ANKARAN

 

Številka: 47/1-2001

Datum:    14/10-2001 

KRAJEVNA SKUPNOST

H R V A T I N I

Zadeva: Sklep KS Hrvatini glede postavitve antene na gasilskem domu- ODGOVOR 

Prejeli smo vaš dopis z obvestiom o sklepih, sprejetih na seji sveta KS Hrvatini, dne 11. septembra 2001 v zvezi s postavitvijo antene repetitorja za mobilno telefonijo na stolpu gasilskega doma. Na vašo pobudo smo zadevo ponovno obravnavali. 

Po določilih našega statuta in našem prepričanju smo organizacija, ki skuša čimveč storiti za ohranitev našega naravnega okolja, saj ga varujemo pred požari in drugimi naravnimi nesrečami. Že večkrat do sedaj smo organizirali čistilne akcije za odstranitev odpadkov nevestnih krajanov ob naših cestah. Vendar, sedaj tako zavzetih krajanov za čisto okolje,  niti enkrat ni bilo z nami. 

Tudi pri obravnavi predloga za podpis najemne pogodbe za postavitev repetitorja in antene za mobilno telefonijo smo zadevo preučili z več zornih kotov. Sami nismo strokovnjaki za ugotavljanje škodljivosti postavljanja tovrstnih anten v bivalnem okolju, smo se pa s pogodbo z najemnikom zavarovali, da bo sevanje z antene in drugih sklopov v zakonskih mejah. Investitor je po pogodbi dožan pridobiti vsa potrebna soglasja za obratovanje. Nadzor nad pravilno izvedbo in škodljivostjo postavljenih naprav imajo državni organi, ki bodo po končnem ogledu tudi izdali dovoljenje za obratovanje ali pa ne. Naprava je sedaj v celoti postavljena, vendar še ne obratuje, ker čaka tehnični pregled o ustreznosti. Investor nam je tudi zagotovil, da je pripravljen financirati meritve pristojnih inštitucij, v primeru dvomov o ustreznosti.  

Po prjetem sklpu Sveta KS Hrvatini smo si pozorno ogledal tudi lokacije anten repetitorjev vseh treh opraterjev mobilne telefonije s koncesijo v naši državi in ugotovili, da so postavljeni v bistveno bolj poseljenih območjih naših obalnih mest, kot ja to primer v Hrvatinih. Po teh ugotovitvah sklepamo, da si nekdo s pogrevanjem te zadeve skuša delati reklamo. O prekinitvi pogodbe z najemnikom, v vodstvu društva sedaj ne razmišljamo, jo bomo pa sami prekinili, če bomo ugotovili, da ne izpolnjuje zakonskih zahtev ali pa, da je sevanje nad zakonsko dopustnim in s tem škodljivo.

Lep pozdrav                                                                                              Predsednik: 

                                                                                                               Zdravko Banko 

 
Dodano: 18.11.2001
Andrej Vilhar

MILJSKI ŽUPAN JE 5. NOVEMBRA 2001 OBLJUBIL  PREMESTITEV SPORNIH ANTEN NA ČAMPORAH NA PRIMERNEJŠO LOKACIJO 

Krajani Kolombana ob maloobmejnem prehodu Čampore že leto dni sodelujejo s krajani sosednjih italijanskih Čampor za razrešitev skupnega problema- škodljivega elektromagnetnega sevanja oddajnikov na Čamporah. Na celem omenjenem naseljenem področju je sevanje po rezultatih lanskoletnih junijskih meritev italijanske agencije ARPA od 4 do 7 V/m na izpostavljenih nekaterih točkah pa tudi 9 V/m ali več. Po italijanski veljavni zakonodaji je dovoljena zgornja meja v naseljih 6campore_1a.jpg (51199 bytes) V/m. Prekomerno obremenjevanje tukajšnjega prebivalstva z elektromagnetnim sevanjem traja že preko 15 let, saj so Čampore pomembna strateška točka, s katere oddajajo številni radijski, televizijski, GSM, mikrovalovni ter številni drugi oddajniki v smislu pokrivanja s temi signali široko področje Trsta ter tržaškega zaledja, kakor tudi Tržiča z okolico. Za naše krajane sta predvsem moteča na novo postavljen TV oddajnik ob mejnem prehodu, še posebej pa radijski 10 KW 100 Mhz oddajnik, slednji na divje postavljen 20 m od mejne črte na samem vrhu nad maloobmejnim prehodom Čampore. 

5. novembra letos je novi miljski župan Lorenzo Gasperini sprejel v svojem uradu v Miljah delegacijo prizadetih krajanov italijanskih Čampor, katero je vodil Marco Marinaz ter predstavnika krajanov Kolombana, katerega je zastopal Andrej Vilhar. Sprejemu je prisostvoval tudi koprski podžupan Alberto Scheriani. Tako eni kakor drugi so mu izkazali svoje veliko zaskrbljenost za svoje kakor tudi za zdravje ostalih tam živečih krajanov, ki nemočno že desetletja opazujejo, kako rastejo zdravju škodljivi oddajniki kot gobe po dežju v bližini njihovih hiš. 

 Župan je prisotne seznanil, da je  letos po dolgih letih opozarjanja ter protestiranja krajanov Čampor vendarle narejen korak naprej. Miljska občina je našla primerno od naselij dovolj oddaljeno zemljišče v izmeri cca 7000 kvadratnih metrov, kamor bi zaenkrat preselili najbolj moteče TV oddajnike (o zgoraj omenjenem radijskem oddajniku ni bilo govora ). Demontiran naj bi bil tudi skoraj nov TV oddajnik ob samem maloobmejnem prehodu Čampore, ki s svojim visokim antenskim stolpom tudi kazi  zunanjo podobo miljskega hriba, ter je viden z večjega dela slovenske obale. Župan Gasperini je dejal, da naj bi bil strošek premestitve oddajnikov na novo – prijaznejšo lokacijo cca 3 miljarde lir. Jasno je dal vedeti, da zaradi visokih stroškov preselitev oddajnikov ne bo možna v kratkem času, temveč bo za to potrebno sigurno nekaj let. 

Predstavnik tam živečih krajanov Kolombana je opozoril, da so prebivalci tega področja danes že tako močno izpostavljeni škodljivim vplivom smoga, plinov tržaške železarne ter zažigalnice, Iplasa, visoke koncentracije benzena, dioksina…kakor tudi vsem drugim oblikam vsakodnevnih škodljivih vplivov domačih elektro naprav, GSM telefonov…Dobro tudi vemo, kakšna je voda na tem področju, kakor tudi kakšno hrano jemo vsak dan. Iz vsega tega je jasno, da naš organizem ne more ob tolikšnih zunanjih škodljivih vplivih neprizadeto prenesti še dodatno elektromagnetno sevanje TV in radijskih ali GSM oddajnikov. Predstavnik iz Čampor pa je dodal, da so v ta namen nekatere italijanske občine že znižale ta prag dovoljenega sevanja iz 6 V/m na 3 V/m!.   

Ob koncu je bil miljski župan seznanjen, da so o tej problematiki seznanjeni poleg sveta KS Hrvatini tudi Mestna Občina Koper, ministrstvo za zunanje zadeve preko generalnega konzula v Trstu Jadranke Šturm ter Petra Bekeša- bivšega veleposlanika v Rimu, kakor tudi minister za notranje zadeve Rado Bohinc. Ponovljeno je bilo jasno stališče koprskega župana Dina Pucerja, to je, da MO Koper zahteva, da na Čamporah prenehajo ogrožati naše tam živeče krajane s škodljivim elektromagnetnim sevanjem. Enake vsebine je bil tudi oktobrski sklep KS Hrvatini, ki je od MO zahtevala, da v ta namen posreduje pri miljski občini. Prisotni so bili tudi seznanjeni, da nameravajo prizadeti krajani tega dela KS Hrvatini poleg peticije izvesti tudi druge oblike pritiskov na italijanske institucije. V ta namen se bodo še dodatno posluževali naših sredstev javnega obveščanja Delo, Dnevnik, Primorske novice, TV SLO, TV Koper- Capodistria, POP TV.. Radio Koper- Capodistria. Pomoč pri razreševanju tega problema pa so obljubila tudi pristojna slovenska ministrstva, toda šele v fazi, ko civilna pobuda krajanov z obeh strani meje ne bo učinkovala. Posluževati pa se nameravajo tudi Bruslja če bo potrebno. 

Ali bo enoletno sodelovanje krajanov z obeh strani Čampor obrodilo sadove kakor tudi njihov obisk pri miljskem županu ter njegove obljube bo pokazal čas. Vsekakor pa je po besedah koordinatorja teh aktivnosti iz Čampor g. Marinaz  Marca narejen pomemben korak naprej pri razreševanju tega problema, ki je po njegovem mnenju izključno politične narave. Miljska občina je končno tvorno pristopila k razreševanju tega problema. Zaveda se škodljivega sevanja, zato je tudi pripravljena najbolj moteče oddajnike tudi ob visokih stroških  premestiti. Upajmo, da bodo 3 miljarde lir čimprej našli. 

Kolomban, 11.11.2001

Dodano: 27.10.2001

FRANC MALEČKAR

Premančan 28, 6280 Ankaran-Ancarano;

tel. & fax: 00386 05 6526036, gsm 041 693014, E-mail: franc.maleckar@guest.arnes.si 

Županu in članica/om občinskega sveta MO Koper

Verdijeva 10, Koper                                                                          Premančan, 24. 10. 01 12:01 

ZADEVA: Pobuda za odstranitev GSM anten iz naselij – 12. točka, 19. seje  

Na zadnji seji sem predstavil pobudo za odstranitev GSM repetitorskih anten iz bližine stanovansjkih stavb, kar podpirajo občani (peticija, dopis). 

Iz županovega predloga za zavrnitev lahko razberem, da je razlog za to nepristojnost. 

V predlogu sklepa ni nikjer navedeno, da bi občinski upravni organi morali odrediti to, predlagam le, da bi vsaj »deklarativno« podprli občane in seveda župana, pri dosegi odstranitve teh izvorov obolenj, tako pri nas, kot tudi takoj za mejo na Čamporah. 

Prav bi bilo podpreti Prostovoljno gasilsko društvo Hrvatini, da jim na tak način nebi bilo potrebno služiti sredstev za dejavnost, ki je namenjena vsem nam ob nezgodi! 

Vztrajam pri glasovanju o pobudi in v imenu prizadetih verjamem, da jo bodo kolegi/ce podprli. 

                                                                                     Franc Malečkar

Dodano:24.09.2001
Zanima me, kaj se je dogajalo na seji KS 11.09 poleg problema o anteni, ki je izrednega pomena za zdravje ljudi.Ali so sklenili kak dogovor o avt.povezavi s Koprom, kjer so omogočeni cenejši nakupi blaga in pa uradi.Ali se bo našel denar za kamion ali dva peska za naše pokopališče, saj se bliža 1.november. MO Koper ga je našla za pokopališče v Ankaranu. Predlagam, da bi dali mladim dvorano starega kulturnega doma, si jo sami popravijo in jo vzdržujejo. Tako bi se jih "rešili" pred OŠ in bencinskim servisom.

Andreja

Dodano:17.09.2001
Odgovor na "odmev" z dne 1.9.01

ga . Colnar

Svet KS Hrvatini, je na seji dne 11.9.01 enotno sprejel sklep o takojšnji odstranitvi na novo montiranega gsm repetitorja na gasilskem domu v Hrvatinih.Gasilcem je svet predlagal, da takoj razderejo pogodbo z lastnikom tega repetitorja. Kot močan argument tega sklepa je bilo vec kot 150 podpisnikov peticije, kjer so se krajani izrazili proti tovrstnim za zdravje škodljivim virom elektroagnetnega sevanja. Povdariti je treba, da se je omenjeni repetitor zgradil na črno, to je brez ustreznih dovoljenj, kaj šele soglasij neposrednih sosedov, ki so  na tej seji izrazili tudi svoj protest za gradnjo te vrste. Poleg tega, je bil sprejet tudi sklep,da se preko Mestne občine Koper posreduje zahteva na sosednjo miljsko občino, da odstranijo radijske ter tv oddajnike v neposredni blizini maloobmejnega prehoda Čampore, ki ogrožajo že vrsto let zdravje našim krajanom, ki živijo na tistem predelu miljskega hriba. Oba sklepa pomenita korak naprej k treznejšemu reševanju tovrstne problematike, ki je čedalje bolj pereča.

V tržaškem dnvniku Il Piccolo, je imela letos spomladi svetovno priznana na področju astrofizke ga. Margherita Hack odmeven članek. Povdarja, da tudi če znanost trenutno ne razpolaga s konkretnimi dokazi o škodljivosti elektromagnetnega sevanja gsm aparatov, še posebej pa gsm repetitorjev, je potrebna preventiva z predpostavko, da se bo to jutri lahko izkazalo za zdravju škodljivo. Zato je ostro obsodila še zlasti repetitorje, ki so v neposredni blžini šol ter vrtcev. Povdarila je, da je treba poizkati za tovrstno montažo temu primene lokacije, kjer bi bilo tako sevanje minimalno, to je daleč od vrtcev, šol ter stanovanj. 

            lep pozdrav        Andrej Vilhar

Dodano:17.09.2001
Smrt s stolpa (3)
   V tej rubriki smo prebrali v torek 11. septembra odgovor svetovalke koprskega župana na poziv za odstranitev anten repetitorja mobilne telefonije s stolpa gasilskega doma v Hrvatinih. Isti dan se je sestal svet KS Hrvatini, ki je prvič obveščen o tem posegu v prostor in je sprejel sklep za odstranitev te naprave. Udeleženci so bili ogorčeni zaradi "netočnih podatkov", katerih namen je verjetno spreti krajane med seboj, tj. vodstvo gasilskega društva s prizadetimi "na račun tretjega". Da jim to ni uspelo dokazujejo številni podpisi podpore peticije krajanov proti "smrti s stolpa". Okoličani imajo posnetke izvajanja del v večernih urah. Kako opredeliti del dneva, ko kliče krajanka po 21. uri, da so delavci na gradbišču?
   Čudna je trditev o županovih naravovarstvenih prizadevanjih. Pet dni pred izidom članka sem sedel v njegovi pisarni. Ni vedel, da je poseg izveden nelegalno. O tem je poročal predsednik KS in je osnova predlogu za prekinitev pogodbe z investitorjem. Zakaj občinska uprava ne reši sama okoljskih problemov, ki jih v zadnjem odstavku pisma navaja, ampak se "skriva" za mojim "lokalpatriotizmom". Slednje bi bilo utemeljeno, če nebi pozicija v občinskem svetu z "nesprejemljivo" zavrnila preko 20 mojih amandmajev k proračunu, od kanalizacije v Zazidu in šole v Gračišču do protihrupne zaščite na Markovcu. Ravno odziv občanov na rešitev slednjega problema in samorganiziranje v koordinacijskem odboru KS za čisto okolje dokazuje odtujenost občinske uprave in nakazuje, da ima "posluh" zanje, ko "izsiljujejo". Če "napadeno" pismo nakazuje preobrat v delu pozicijskih strank, potem se lahko veselimo skorajšnje sanacije Kemiplasa, skladišč naftnih derivatov na Srminu,?.pa tudi delu prebivalcev občine bo zagotovljena pravica do življenja. Je samo "panika" pred volitvami? Se bo avtorica za "netočnosti" opravičila?

FRANC MALEČKAR, Premančan
Dodano:13.09.2001
Zahvala gasilcem PGD Hrvatini za privolitev k postavitvi antene mobilne telefonije na stolp gasilskega doma
Zahvaljujemo se vam, da ste sodelovali s črno graditelji in jim proti naši volji omogočili postavitev objekta, ki je ljudem škodljiv in nameščen na neprimerni lokaciji. To dejanje vsekakor ne sodi med geste gasilcev, ki naj sledili svojemu geslu:" LJUDSTVU NA POMOČ !"Upamo, da se zavedate, da je pri gradnji gasilskega doma sodelovala množica ljudi, ki sicer niso gasilci, so pa v dobro vseh krajanov KS Hrvatini vrsto let zbirali in prispevali sredstva za izgradnjo.
Ne pohodite volje teh krajanov tako brezsrčno!

Krajani KS Hrvatini

Dodano: 07.09.2001
Članom sveta krajevne skupnosti Hrvatini
Glede na to, da bo v torek, dne 11.09.2001 seja ne kateri boste razpravljali o anteni na gasilskem domu, se najprej vprašajte, če bi jo morda radi imeli pred svojo hišo?! Vprašajte se koga zastopate in kdo vas je volil in vam s tem zaupal. Upam, da bo vaše stališče v korist na priloženi peticiji podpisanih krajanov in da jih boste pozitivno zastopali tako, kot so že storili svetniki drugih krajev po Sloveniji. Nekatere krajevne skupnosti so celo samoinciativno dale pobudo zoper anten nameščenih v urbanem okolju! Od vedno so se takšni zdravju nekoristni objekti situirali na primernih lokacijah (neposeljenih prostorih).
Dragi člani sveta KS
Upam, da se boste zamislili nad peticijo svojih krajanov in pozitivno zastopali njihovo voljo.

Skupina krajanov

 
Dodano: 01.09.2001
Tudi na področju Hrastja pri Mariboru je Si.mobil v neposredni bližini naselja začel na črno postavljati bazno postajo BS 60, a smo gradnjo s pomočjo inspekcijskih služb krajani ustavili. S peticijo 110 podpisov krajanov, s podporo KS in s pomočjo občinskih funkcionarjev se je postavitev bazne postaje ustavila, ker pa se gradbeno dovoljenje izdaja na državni ravni - v Ljubljani, se bojimo, da bo naše nasprotovanje premalo, zato vas prosimo, da nam pomagate s svojimi dosedanjimi izsledki - vemo, da temeljijo njihova zagotovila, da elektromagnetno sevanje ni nevarno le na oceni, mnenju SIQ-a kot pooblaščene institucije za meroslovje, katero pa temelji le na teoretičnih izračunih - ni nobene znanstveno podkrepljene razlage ali meritve. Prosimo, da nam pošljete še uporabne naslove ustanov in poročil, kateri se ukvarjajo z eneko problematiko. Menimo, da je Slovenija še toliko nenaseljena, da bi se lahko oz. bi se morale poiskati lokacije, ki so čimbolj oddaljene od ljudi, naselij, šol, otrok, sprehajalnih poti...Potem bi pač operaterji mobilne telefonije ponujali telefone po višji ceni, ne po 1 tolar ali 3310, zagotovili pa bi mirno spanje in zdravje nam in bodočim rodovom.
Lep pozdrav in že vnaprej hvala za kakršnokoli informacijo!
 ga. Colnar
Hrastje 37, Limbuš pri Mariboru

Smrt s stolpa  

   V imenu prizadetih občanov javno naprošam koprskega župana g. Dina Pucerja, da bi, takoj poskrbel za odstranitev anten za mobilno telefonijo s stolpa gasilskega doma v Hrvatinih, kar je v skladu z določili 19. člena občinskega statuta, ki mu nalaga skrb za zdravo okolje.

   Kilovatni anteni radijskega oddajnika se "na tiho", občani poročajo, da se dela izvajajo v nočnih urah, dodaja repetitor na stavbi, ki se nahaja sredi naselja. Tu je otroško igrišče, zadržujejo se matere z dojenčki, le malo dlje je italijanski otroški vrtec… ni več občana, ki nebi vedel za škodljive vplive neioniziranega sevanja, še posebej na najmlajše. Naj navedem samo "kraval", ki ga je naredila v bližnjem Trstu dr. Hakova, ko je dosegla odstranitev tega legla nevidne smrti in rakovih obolenj iz bližine vrtcev in šol. Ali niso krajani Podgorja in Zeleni Kopra dovolj jasno pokazali škodljivost takih naprav ob "rušenju" radarja na Slavniku!

   Če te utemeljitve niso dovolj za ukrepanje, dovolite še opozorilo, da ima investitor, najbrž podjetje WWI, bolj slabe "reference". Brez vednosti krajanov in dovoljenj, je želel postaviti podobno napravo sredi Prad, na Tomosovem nebotičniku v Kopru, ... kar so občani samoiniciativno preprečili. Spomnil bi tudi na sodelovanje županov Milj in Kopra za odstranitev podobnih naprav na Čamporah, o čemer poroča spletna strana: http://hrvatini.cjb.net/, ekologija. Kako bo izpadla slovenska stran, če dovoli take naprave sredi naselja, ob vrtcu italijanske narodne skupnosti? Zaradi nespametne razpršene poselitve koprske občine je vse manj "neoporečnih" mest. S sodelovanjem s krajani bi lahko dosegli kompromis. Lažji je na način "izvršenih dejstev". Bo koprski župan pristal na to, ali se bomo občani (ponovno) samoorganizirali? 

                                                                  FRANC MALEČKAR, Premančan ,24.08.2001 

 

SREDSTVOM JAVNEGA OBVEŠČANJA V SLOVENIJI IN ITALIJI

 SPORNO ELEKTROMAGNETNO SEVANJE OB ITALIJANSKO-SLOVENSKI MEJI (NA ČAMPORAH)

Krajani krajevne skupnosti Hrvatini, ki živijo v bližini maloobmejnega prehoda Čampore, že vrsto let nemočno opazujejo, kako proti njihovi volji ter brez  njihovega soglasja rastejo kot gobe po dežju tako radijski kakor tudi  televizijski ter mikrovalovni oddajniki v njihovi neposredni bližini. Zavedajo se, da to pomeni ogrožanje njihovega zdravja, saj so jim škodljivi vplivi elektromagnetnega sevanja dobro znani.

Z namenom odstranitve spornih oddajnikov že nekaj časa konstruktivno sodelujejo z krajani Čampor, ki so še neprimerno bolj ogroženi, saj živijo dobesedno v »mikrovalovni pečici«. Prizadeti slovenski krajani nameravajo z namenom odstranitve spornih oddajnikov izvesti tudi peticijo, ki bo potekala v kordinaciji z krajani Čampor, ki že imajo 300 podpisnikov v ta namen.

S to problematiko je poleg vodstva krajevne skupnosti Hrvatini ter mestne občine Koper, seznanjena tudi širša slovenska javnost preko sredstev javnega obveščanja, ki so o tem nekajkrat poročali, v razreševanje tega problema pa se je vključil tudi generalni kozulat SLO v Trstu. Mestna občina Koper je o tem problemu dobro seznanjena, tako župan Dino Pucer kakor tudi podžupan Alberto Scheriani, ki je bil v ta namen 9. januarja letos na razgovoru pri miljskem županu Robertu Dipiazza. Ob tej priliki Scherianiju rečeno, da je miljski župan seznanjen z aktivnostmi prebivalcev obeh strani meje za odstranitev spornih oddajnikov, seznanjen pa je tudi z namero hrvatinčanov, da izvedejo peticijo v ta namen. Miljski župan je dejal, da je že odločeno, da se nekatere najbolj problematične oddajnike premesti na ugodnejšo lokacijo. Scherianiju je tudi dejal, da so v ta namen izvedli strokovne meritve elektromagnetnega sevanja na Čamporah, in da mu bo dal kopijo teh meritev. V lanskem decembru, pa se je k miljskemu županu najavila tudi Jadranka Šturm – generalni konzul SLO v Trstu, toda svetovali so ji naj se obrne na osebo, ki konkretneje dela na tem področju. Tako se je v ta namen decembra lani sestala z predstavnikom miljske občine gospodom Šavronom. Dejal ji je, da ta problematika teče že vrsto let, da so nekateri oddajniki postavljeni na črno, ki so tudi predmet kazenske odgovornosti. Vsekakor bo za rešitev tega problema potrebno še nekaj let, saj se zatika zaradi lastninskih problemov pri novih zemljiščih kamor naj bi bili premeščeni nekateri sporni oddajniki.

Za dosego svojega cilja, to je odpravo škodljivega sevanja s strani oddajnikov na Čamporah, nameravajo prizadeti krajani krajevne skupnosti Hrvatini poleg same peticije izvesti tudi druge pritiske na ustrezne italijanske institucije. V ta namen se bodo dodatno posluževali tako  sredstev javnega obveščanja (časopisi: Delo, Dnevnik, Primorske novice..; TV SLO, TV Koper – Capodistria, POP TV, RADIO KOPER – CAPODISTRIA..) kakor tudi ustreznih slovenskih ministrstev, v končni fazi pa tudi Bruslja če bo potrebno.

 Hrvatini, 14. marca 2001                                                                                          

campore_1a.jpg (51199 bytes)  campore_6.jpg (91338 bytes) campore_4a.jpg (55895 bytes) campore_5.jpg (40858 bytes)

 

Andrej Vilhar

Pogled na Miljske hribe, kjer so ob mejni črti kar trije antenski sistemi (označeni s številkami)  

               Najbolj moteči so oddajniki na srednjem stolpu, postavljenem komaj 30 metrov od meje, tik ob farmi.               

AI MEZZI D’INFORMAZIONE PUBBLICI IN SLOVENIA ED IN ITALIA

INQUINAMENTO DA ELETTROSMOG LUNGO IL CONFINE ITALO-SLOVENO (PRESSO CHIAMPORE) 

Da parecchi anni ormai i cittadini della comunità locale di Crevatini, che abitano nei pressi del valico di confine di seconda categoria di Chiampore, assistono inermi al proliferare dei ripetitori di diffusione radio e TV, collocati senza il loro consenso e contro la loro volontà. Essendo ben noti gli effetti nocivi prodotti dalle onde elettromagnetiche, essi sono consapevoli dei danni potenziali che ciò potrebbe arrecare alla loro salute. 

Al fine di ottenere la rimozione di tali impianti, essi collaborano da tempo con gli abitanti di Chiampore la cui esposizione all’elettrosmog risulta ancor più grave, visto che vivono in una specie di “forno a microonde”. Gli abitanti sloveni della zona a rischio intendono inoltre promuovere una petizione da presentarsi assieme ai residenti di Chiampore, che ad oggi hanno raccolto già 300 firme. 

Oltre alla dirigenza della Comunità locale di Crevatini, sono stati messi al corrente del problema anche i vertici del Comune città di Capodistria. Attraverso i mezzi d’informazione pubblici ne è stata informata l’opinione pubblica slovena, ed e’ stato coinvolto anche il Consolato Generale della Slovenia a Trieste. A livello comunale, sia il sindaco, Dott. Dino Pucer, sia il vice sindaco, Prof. Alberto Scheriani, sono al corrente della questione. Il 9 gennaio scorso, il Signor Scheriani ha avuto un incontro col sindaco di Muggia, Signor Roberto Dipiazza, il quale ha affermato d’essere a conoscenza delle attività promosse dai residenti da entrambi i versanti del confine allo scopo di ottenere la rimozione degli impianti oggetto della disputa. Egli si e’ detto informato anche dell’intento, manifestato dagli abitanti di Crevatini, di presentare una petizione in merito. A detta del primo cittadino di Muggia, sarebbe già stato deciso di trovare ad alcuni tra i ripetitori più problematici un sito maggiormente appropriato. A tale scopo sono stati effettuati dei rilevamenti d’intensità dei campi elettromagnetici a Chiampore, una copia dei quali e’ stata promessa a Scheriani.

Nel mese di dicembre dell’anno scorso anche la Console generale della Slovenia a Trieste, Signora Jadranka Šturm, ha chiesto un incontro col sindaco Dipiazza, ma le e’ stato suggerito di rivolgersi a colui che direttamente si occupava della questione, ossia al rappresentante del Comune di Muggia, Signor Šavron. Nel corso della riunione, tenutasi appunto nel dicembre del 2000, questi ha affermato che la questione era in esame da diversi anni, visto che taluni degli impianti in oggetto erano abusivi con conseguente implicazione di responsabilità penali. Stando al Signor Šavron, la soluzione del problema richiederà qualche anno ancora, essendo sorte nel frattempo delle difficoltà dovute dalla proprietà dei terreni su cui spostare gl’impianti contestati. 

Per raggiungere il proprio scopo ossia la rimozione dei ripetitori causa dell’elettrosmog nell’area di Chiampore, i cittadini della Comunità locale di Crevatini stanno pensando di esercitare anche altre forme di pressione sulle istituzioni italiane competenti ricorrendo ai mezzi d’informazione pubblici (quotidiani e periodici quali  Delo, Dnevnik, Primorske novice, TV SLO, TV Koper – Capodistria, POP TV, Radio Koper – Capodistria, ecc.) e rivolgendosi ai ministeri sloveni competenti, non tralasciando, qualora se ne presenti la necessità, neanche le istituzioni a Bruxelles.                                                                                      

Crevatini, 14 marzo 2001                                                                                                        Andrej Vilhar