Kemiplas zavit v molk

Dodano: 21.11.2001

Koordinacijski odbor za čisto okolje
krajevnih skupnosti Hrvatini, Pobegi-Čežarji, Olmo Prisoje, Ankaran, Škofije, Vanganel, Dekani, Sveti Anton in Bertoki pri Krajevni skupnosti Bertoki

Cesta borcev 1, 6000 Koper

Datum: 10. 11. 2001

DOVOLJ IMAMO ZASTRUPLJANJA

Že leta in leta prebivalci občine Koper vdihavamo strupene pline, ki jih v zrak spušča tovarna Iplas - zdaj Kemiplas in Polisinteza in s skrbjo razmišljamo o vrtninah in sadju, ki jih poji strupena rosa in zaliva mrtva Rižana. Inšpekcija je že pred 6 leti ugotovila,  kar smo ljudje že dolgo vedeli, pa je vodstvo tovarne tajilo do letos spomladi - da kemični kompleks zastruplja okolico. Kljub podatkom o škodljivih izpustih niti inšpekcija niti Ministrstvo za okolje v vseh teh letih nista sprejela ustreznih ukrepov, ki bi prisilili lastnike  k spoštovanju zakonov.

Kemični kompleks bivšega  Iplasa ni le zastrupljevalec zraka, marveč tudi vode, tal in prsti in s tem  tudi okoliškega prebivalstva, živalstva in rastlinstva.Vsi obrati kemičnega kompleksa  (Kemiplas, Polisinteza...) so stari in dotrajani. V zrak spušča  nevarne kemikalije, za tehnične vode pa nima čistilne naprave in jih skupaj s tekočimi kemičnimi odpadki  skrivoma zliva v Rižano, kar imamo dokumentirano in fotografirano. Nevarne kemične odpadke kljub prekoračenemu. roku z inšpektorjeve odločbe še vedno kopiči na dvorišču. Zastareli in iztrošeni objekti in naprave pri tvegani kemični proizvodnji grozijo svoji okolici z nesrečo in ekološko  katastrofo.

Zato KO za čisto okolje od pristojnih državnih organov  zahteva:

1.       Razširitev sanacijskih ukrepov na vse obrate bivšega Iplasa (Kemiplas, Polisinteza)

2.      Takojšnjo ustavitev  proizvodnje  v vseh obratih bivšega Iplasa (Kemiplas, Polisinteza...). ki onesnažuje zrak, vodo in tla ter zastruplja prebivalce

3.      Ker je kemični kompleks star,  ker so stroji, oprema, naprave, zgradbe, instalacije dotrajani in zastarele, naj pristojne službe opravijo podroben in celovit  tehnični pregled vseh naprav, zgradb, inštalacij in njihove varnosti ter  skladnosti s pridobljenim  gradbenim in ostalimi dovoljenji  ter  ustreznimi  predpisi.

4.      Pred ponovnimi zagonom zahtevamo:

-         kompletno sanacijo celotnega kompleksa, vključno z gradnjo čistilne  naprave za tehnološke odpadne vode   in sklenitev pogodbe z občino in   lokalno skupnostjo,

-         pridobitev novega obratovalnega oz. uporabnega dovoljenja za vse proizvodne obrate in naprave celotnega kompleksa na podlagi prvotnega gradbenega dovoljenja in  najnovejših evropskih standardov  za tovrstno proizvodnjo.

Občani MO Koper

Spodaj podpisani polnoletni občani MO Koper podpiramo na prejšnji strani omenjene zahteve KO za čisto okolje krajevnih skupnosti v zvezi s kemičnim kompleksom bivšega Iplasa (Kemiplas, Polisinteza...). Od MO Koper pričakujemo, da se podpori pridruži in od pristojnih državnih organov (inšpekcijskih služb in MOPa) zahteva takojšnje ukrepanje za zaščito okolja in zdravja in takojšnjo ustavitev okolju in zdravju  škodljive proizvodnje.  MO Koper naj skupaj z lastniki poskrbi  za socialno varnost tistih delavcev, ki bi zaradi začasnega ali trajnega zaprtja tovarne ostali brez dela.

Št.

IME in PRIIMEK

Naslov

Podpis

Opomba

Podpisi smejo biti uporabljeni samo kot priloga k pobudi občinskemu svetu MO Kp in zahteva MOPu za ukepanje in zaščito zdravja ljudi in okolja.

Dodano: 21.11.2001

KO za čisto okolje občane MO Koper prosi, da pomagajo pri širjenju peticije in pobiranju podpisov. 

Podpise inesite ali  pošljite na svojo krajevno skupnost ali na  KS Bertoki, C. Borcev 1, 6000 Koper

Koordinacijski odbor za čisto okolje Krajevnih skupnosti Hrvatini, Pobegi-Čežarji, Olmo Prisoje, Ankaran, Škofije, Vanganel, Dekani, Sveti Anton in Bertoki pri Krajevni skupnosti Bertoki,   Naslov: Cesta borcev 1,   6000 Koper

ČISTILNA NAPRAVA BO - PN 16. Nov. 2001-11-19 

V članku o novi čistilni napravi v kemiplasu je bilo omenjeno stališče direktorice, da so bila pri pripravi študije za sežigalnico strupenih plinov in destilacijskih ostankov zajeta tudi vprašanja Koordinacijskega odbora za čisto okolje  glede onesnaževanja ozračja in voda. Koordinacijski odbor se čuti dolžnega  dodati nekaj pojasnil:

 KO je kot vabljeni sicer sodeloval na razpravah v zvezi s pripravo tega poročila, vendar je že od vsega začetka jasno izrazil zahtevo po kompleksni sanaciji kemičnega kompleksa (bivšega Iplasa z vsemi zdajšnjimi podjetji) in ne le zamenjavo enega kosa v stari škatli, saj je tovarna stara, njeni  stroji, oprema, naprave, zgradbe in instalacije pa  dotrajani in iztrošeni. Inšpektorjeva odločba iz junija 2001  odreja le ureditev stanja glede nevarnih emisij v zrak iz pralnega stolpa v Kemiplasu, čeprav celotni kemični kompleks na več točkah nekontrolirano onesnažuje tudi reko Rižano in tla.

 Pripravljalec Študije o vplivih naprave za čiščenje emisij v zrak (sežigalnice) sicer opisuje stanje na področju tovarne in kaj naj bi bilo dobro postoriti, vendar na koncu ponudi le to, kar inšpektorjeva odločba zahteva in kar je za investitorja obvezujoče: rešitev emisij v zrak. Predlaga sežigalnico, ki s katero bi rešili dve muhi na mah- preprečili emisije strupenih plinov v zrak in omogočila sežig trdnih destilacijskih ostankov. Kot smo prebrali v članku v PN, Kemiplas namerava še naprej onesnaževati vode, saj bodo čakali na centralno čistilno napravo vsaj do leta 2008. Kemični kompleks bi ne glede na centralno čistilno napravo moral svoje tehnološke vode predhodno prečistiti v industrijski čistilni napravi.  

Nekateri podatki o emisijah v zraku in vodi, na katerih temelji študija, so nepopolni in nerealni, saj bazirajo na vnaprej napovedanih meritvah in obiskih nadzornih organov. Vsi  vemo, da je Rižana mrtva,  vendar  uradni rezultati le za malenkost odstopajo od zakonske meje, zato inšpektor tudi ni ukrepal. KO ima v svoji dokumentacije fotografije vod vseh bar, ki se v različnih obdojih nenadzorovano izlivajo v reko. V študiji tudi ni meritev onesnaženosti tal na samem območju tovarne. Priporočilo v študiji na str 55 svetuje, da naj bi se zahtevalo in izvajalo meritve onesnaženosti zraka, "ko bodo ljude začutili v zraku vonj po aldehidih ali bodo imeli težave z dihanjem"  (?!) KO  ponavlja in zahteva, da je osnova zaupanja med lokalno skupnostjo in tovarno  predvsem pravica do informacij in  kontinuirane meritve vseh škodljivih emisij na vseh virih izpustov v okolje (zrak, vodo in tla) ter javna dostopnost na ta način zbranih podatkov tudi v neobdelani obliki. 

S samo  sežigalnico nevarnih kemikalij, ki naj bi rešila problem strupenih plinov in strupenih odpadkov, se študija ukvarja le na nekarj straneh, izredno pozornost pa namenja estetskim popravkom - barvanju vidnih naprav in dimnikov, ozelenjevanju - ki naj bi pomirili ljudi. Kljub temu, da Kemiplas občanom ponuja roko in zagotavlja odprte karte,   skriva podatke o sami napravi,  saj nam ne pove niti imena proizvajalca, niti opisa tehnologije, kapacitet in referenc proizvajalca s konkretnimi podatki, da bi si oKoordinacijski dbor lahko pridobil dodatno ekspertno mnenje. Pripravljalec poročila pravi, da  naj bi naročnik dobil podrobnejšo dokumentacijo o 400 in več miljonov tolarjev vredni napravi šele ob naročilu, zato niso mogli podati podrobnejših informacij o sami napravi!! Ta sežigalnica ni sestavni del  proizvodnje oz. nek filter na vrhu dimnika pač pa načrtujejo samostojno napravo, v kateri bi bilo možno sežigati tudi  kemične gošče in druge kemične odpadke. Skrivanje podatkov ob siceršnjih slabih izkušnjah s Kemiplasom le utrjuje upravičen sum krajanov, da gre za investicijo v komercialno sežigalnico nevarnih kemikalij.  

Da ni zaupati mačku v žaklju lahko vidimo iz  primera v Rušah letos spomladi, kjer je izbrana tehnologija investitorja ER OIL doo za predelavo starih olj dobila soglasje pripravljalca študije vplivov na okolje - pripravil ECO SYSTEM doo iz Maribora.  Investitor  je zagotavljal, da je ta kanadska tehnologija predelave  najboljša, pa so lokalni prebivalci - med njimi so tudi doktorji znanosti in profesorji z Mariborske fakultete z mednarodnimi strokovnimi znanstvi- iz predstavljene podrobne tehnične dokumentacije razbrali, da ne gre za predelavo pač pa za sežiganje in za  zastarelo tehnologijo. 

VIR Primorske novice , dodano 25.09.2001

Za sanacijo Kemiplasa najmanj 800 milijonov

Potrdili domneve o prekomernem onesnaževanju okolja - V Inštitutu Jožef Stefan predlagajo popolno sanacijo tovarne

BERTOKI - "Preveč se zapletamo s tem, ali KKemiplas prekomerno onesnažuje okolje. Sprejmimo to kot dejstvo in se odločimo, kaj bomo. Ga bomo ubili?" je menil dr. Branko Kontič z Inštituta Jožef Stefan na četrtkovi razpravi o Kemiplasu. Razprave v dvorani, ki jo je sklical Koordinacijski odbor za čisto okolje, so se udeležili še predstavniki tovarne in Mestne občine Koper (MOK), z ministrstva za okolje in prostor pa ni bilo nikogar. Dr. Kontič je predstavil izsledke poročila o morebitnih vplivih sežigalnice, ki naj bi jo zgradili v obratu anhidrida ftalne kisline (AFK) najkasneje do konca septembra prihodnje leto in tako sanirali AFK.

Županu in članica/om občinskega sveta MO Koper

Verdijeva 10, Koper                                                                          Premančan, 2.9.01

 Pobuda za povračilo škode ob ekološki nesreči

    Občani so me opozorili o ekološki nesreči, ki se je zgodila verjetno koncem tedna 18.-19. avgusta 2001 na severovzhodnem pobočju vzpetine Srmin. Na listih dreves so opazili bel prah, ki se je v dveh dneh spremenil v ožige - listi so se sušili. Čutili so tudi močan, kiselkast vonj.

   Pri ogledu 30. avgusta 2001, tudi v prisotnosti agronoma, je bilo objektivno mogoče opaziti nepravilne ožige listja na SV strani drevesnih krošenj, tako sadnega kot drugega drevja, ki niso taki, kot so značilni za sušo. Čutiti je bilo močan vonj kiselkast - po crkovini.

   Ker čas nesreče sovpada z remontom v tovarni Kemiplas, ki se nahaja okoli kilometer vzhodno je tu povzročitelj nesreče. Veter je nevarne kemikalije razpršil po rastlinju, saj podobnih o poškodbah v nasprotni smeri občani ne poročajo.

Ker smo v skladu z določili občinskega statuta odgovorni za zdravo okolje občanov in zaradi zaščite interesov Mestne občine Koper predlagam , da se o pobudi izreče občinski svet ter sprejme naslednje sklepe:

  1. Občinski upravni organi poskrbijo za takojšnjo povračilo škoda vsem prizadetim občanom.

  2. Občinski upravni organi poskrbijo za ugotovitev vrste kemikalije, njeno škodljivost za ljudi in živali, saj je v smeri vetra, ki je kemikalije raznašal Škocjanski zatok, mesto Koper in morje ter kako je z užitnostjo zelenjave in sadja ter čimprej pripravijo ustrezno poročilo za medije in člane/ice občinskega sveta najkasneje do prihodnje seje.

  3. Občinski upravni organi pripravijo poročilo o poteku zapiranja tovarne Kemiplas do prihodnje seje občinskega sveta, saj ga verjetno ni občana, ki mu je dovolj "doziranja" z dokazano nevrotoksičnimi in drugačnimi kemikalijami in nemoči pravne države.

Za želeti bi bilo, da občinska uprava nebi pustila "na cedilu" volivcev tako, kot jih je ob nesporno dokazani ekološki nesreči podjetja KIO v Šmarjah pred leti, ko je ustanovila komisijo, ki ni nič naredila.

                                                                                     Franc Malečkar

OZIGPoglKemipl.jpg (65221 bytes)  ozigsadListBlizu.jpg (59363 bytes)  OzigSadDrev.jpg (77009 bytes)

V vednost: - mediji

-         UJV in inšpekcijskim službam

-         MOK

-         Koordinacijski odbor koprskih KS za čisto okolje