Seznam prispevkov:

Študentski servis Koper
Seminar žensko podjetništvo
Eko pum pop art razstava iz recikliranega odpadnega materiala
Program javnih del v letu 2001 na področju ZRSZ OS Koper
Obvezna udeležba vseh javnih delavcev v informacijsko pisarno

Razvoj ženskega podjetništva in uveljavljanje žensk v družbi
Plete se mreža promotork ženskega podjetništva
Seminar - žensko podjetništvo
Program javnih del v turističnem društvu Koper

Pripravlja: Vlasta Jerman

ŠTUDENTSKI SERVIS
Regionalni razvojni center
Ferrarska 2
6000 Koper

URADNE URE:
Vsak dan od ponedeljka do petka od 8:00 do 14:30.

Pogoji za vpis:
- status rednega oz. izrednega študentaa, dijaka
- oseba s statusom izrednega študenta ooz. dijaka ne sme biti prijavljena v evidenci brezposelnih oseb kot iskalec zaposlitve na Zavodu za zaposlovanje

Ob vpisu je potrebno imeti s seboj:
- sliko
- potrdilo o statusu študenta oz. dijakka (če ima oseba status izrednega dijaka oz. študenta je potrebno predložiti tudi potrdilo Zavoda za zaposlovanje, da le ta ni v evidenci brezposelnih oseb)
- davčno številko
- osebni dokument
- številko tekočega računa oz. številkoo hranilne knjižice.

Dodatne informacije lahko dobite na telefon 05 639 22 63 oz. e-mail: rrc.kp@s-net.net


SEMINAR ŽENSKO PODJETNIŠTVO 

Informacijsko središče META (Mreža elektronskih tehnologij in znanja) v sodelovanju s Pospeševalnim centrom za malo gospodarstvo (PCMG) po vsej Sloveniji organizira brezplačna enodnevna srečanja s predavanji in pogovori za ženske, ki so samozaposlene ali pa o tem razmišljajo. Tako se je tudi v Kopru 18. aprila, odvijal seminar na temo Žensko podjetništvo. Zbralo se je prek trideset udeleženk s širšega področja obalno-kraške regije, podjetnic, tistih, ki o podjetništvu šele razmišljajo oziroma jih to še posebej zanima.  

V uvodnem delu seminarja je udeleženke pozdravil g. Giuliano Nemarnik, direktor Regionalnega razvojnega centra v Kopru. Udeleženkam je predstavil delovanje Regionalnega razvojnega centra, informacije ter strokovno pomoč, ki jo lahko bodoče podjetnice pa tudi vsi podjetniki primorske regije na tem centru dobijo. Nato je ga. Marta Turk, vodja informacijskega središča »META«, predsednica Združenja podjetnikov Slovenije ter soustanoviteljica GIZ Podjetnost predstavila sodelovanje, povezovanje ter pomen mednarodnih mrež ženskega podjetništva. Predstavnik Zavoda RS za zaposlovanje g. Egidij Bonin, je predstavil program samozaposlovanja, ki ga zavod podpira. Ga. Vlasta Trebec Suban, direktorica Podjetniškega pospeševalnega centra v Sežani pa je predstavila delovanje sežanskega centra s poudarkom na ženskem podjetništvu. Na seminarju je potekal tudi pogovor z vsemi udeleženkami. Vsaka udeleženka je imela možnost, da se je na kratko predstavila ter spoznala ostale prisotne. 

Informativna srečanja središča Meta so neke vrste izobraževanja, odkrivanja novih priložnosti in medsebojnega povezovanja žensk oziroma podjetnic. Informativno središče Meta je kot samostojen projekt del širšega nacionalnega programa za poklicno uveljavljanje žensk. Že na začetku svojega delovanja se je središče odločilo za bolj konkretne oblike pomoči, prilagojene posameznim ciljnim skupinam žensk. Tako se je z različnimi programi usmerilo na skupino podjetnic ter obrtnic, brezposelnih, kmečkih žena ter mladih deklet, ki šolanja niso končala ali morda iščejo svojo prvo zaposlitev. 


EKO PUM POP ART RAZSTAVA IZ RECIKLIRANEGA ODPADNEGA MATERIALA (LIKOVNA RAZSTAVA, KI SO JO PRIPRAVILI UDELEŽENCI PUM-a)

Nikakor ne nameravam trditi, da so udeleženci PUM-a vsi po vrsti zapriseženi ekologi, ki se zavedajo razsežnosti onesnaževanja Zemlje in se spoznajo na široko razvejanost ekoloških področij. A vendarle so se v zadnjih mesecih nekateri med njimi zelo intenzivno ukvarjali ravno z ekologijo - pripravili so razstavo, ki je narejena iz odpadnih materialov, katere smo "privlekli" v naše prostore in so potem služili kot navdih za nastanek skulptur. Pri delu je bilo veliko lepljenja, barvanja, smeha, sprememb idej, iskanja smisla, tudi kriz in preko skupnega dela sklepanja novih prijateljstev - tako kot se to ponavadi dogaja v delovnem procesu. No, na koncu nam je naš prvi večji projekt uspel in rezultat dela je bil meseca marca razstavljen v Galeriji Pina v Kopru. Aprila smo razstavo preselili v Dijaški dom Koper, maja pa jo selimo v MIC-a v Izoli. Naslednji projekt, prav tako vezan na ekologijo, je bil "happening" na Titovem trgu, 22. aprila, za Dan Zemlje. V ta namen smo pripravili plakate vseh kontinentov, plastično drevo kot simbol današnje narave ter žogo - Zemljo. Za popestritev smo igrali kitaro, flavto in digeridu - avstralski instrument. V spomladanskih mesecih smo začeli spoznavati nov, nam lahko dostopen material, bambus. Izdelujemo police iz njega, poskusili se bomo tudi v izdelovanju instrumentov. Obenem utrjujemo in razvijamo delovne navade, spoznavamo različne materiale in tehnike obdelave, se učimo sodelovanja in skupinskih aktivnosti. Na PUM-u se dogaja še marsikaj, a naj bo za sedaj dovolj! Vse mlade med 15. in 25. letom, brez statusa dijaka oz. študenta, brez zaposlitve in obenem pripravljeni resno delati na projektih vabimo, da se oglasite v naših prostorih na "barki" (Izobraževalni center Memory, Ferrarska 30, Koper, tel. 05/631-13-13).


PROGRAMI JAVNIH DEL V LETU 2001 NA PODROČJU ZRSZ OS KOPER

Regionalni razvojni center Koper je bil na javnem razpisu Zavoda RS za zaposlovanje s 1.1.2001 izbran kot izvajalec nalog s področja programa javnih del na območju ZRSZ Območne službe Koper  za obdobje treh let. Tako bo Regionalni razvojni center še naprej izvajal naloge programa javnih del za Urade za delo Koper, Izola, Piran, Sežana in Ilirska Bistrica. 

Javna dela so lokalni ali državni zaposlitveni programi, ki so namenjeni vzpodbujanju razvoja novih delovnih mest in ohranitvi ali razvoju delovnih sposobnosti brezposelne osebe. Lahko se izvajajo na različnih področjih oz. dejavnostih ter so raznovrstni in različno zahtevni. Brezposelnim osebam javna dela omogočajo, da se vključijo v svet dela, ohranijo ali razvijejo delovne navade in sposobnosti za ponovno zaposlitev, odkrijejo nove zaposlitvene možnosti in priložnosti za samozaposlitev ter večjo socialno varnost. 

V okviru programa javnih del se vse brezposelne osebe vključi v motivacijsko delavnico, informacijsko pisarno ter druge oblike programov aktivnega iskanja zaposlitve. Regionalni razvojni center tako skrbi za pomoč ter sodelovanje z izvajalci in naročniki javnih del  v lokalnem okolju, mesečno spremlja vsebine in način izvajanja programov javnih del, motiviranje in animiranje lokalnega okolja za pripravo programov javnih del ter promocijo programov v lokalnem okolju in širšem prostoru.

 V letu 2001 predvidevamo, da bo mesečno vključeno preko 100 javnih delavcev v informacijske pisarne, od katerih naj bi se 30%  vključenih zaposlilo najpozneje v šestih mesecih po prenehanju javnega dela. Informacijske pisarne izvajamo v Ilirski Bistrici, Sežani in Kopru. 

Vse delodajalce, ki potrebujejo nov kader, vabimo na razgovor vsak delovni dan med 8 in 16 uro na sedež RRC v Kopru, Ferrarska 2, po dogovoru pa smo vam na voljo tudi v Sežani in Ilirski Bistrici. Za informacije pokličite na tel. 05/630 3000 ali 05/639 2263 ali pošljite sporočilo po e-mailu RRC.KP@s-net.net  Dodatne informacije lahko dobite tudi na naši spletni strani http://www.mo-koper.si/rrc 


OBVEZNA UDELEŽBA VSEH JAVNIH DELAVCEV V INFORMACIJSKO PISARNO

Kot je že mnogim znano je s 1.1.2001 Regionalni razvojni center pridobil koncesijo Zavoda Republike Slovenije za zaposlovanje za izvajanje programa javnih del na območju ZRSZ Območne službe Koper. 

Vsi udeleženci javnih del so v okviru programov aktivne politike iskanja zaposlitve obvezni obiskovati tedensko informacijsko pisarno, po predhodnem dogovoru s svojo svetovalko zaposlitve (na ZRSZ). Informacijsko pisarno vodi Regionalni razvojni center po nalogu Zavoda za zaposlovanje Republike Slovenije ter mesečno posreduje Zavodu informacije o udeležbi ter delu v pisarni. Le-ta se odvija enkrat na teden v dveh terminih, in sicer v petek ob 9:00 oz. 11:00 uri v prostorih Gospodarske zbornice OE Koper, na Ferrarski 2, v Kopru. V informacijski pisarni se udeleženci javnih del, pod strokovnim vodstvom, seznanijo z razmerami na trgu dela ter tehnikami in metodami za aktivni nastop na tem trgu. Rezultat vključenosti v informacijsko pisarno je izdelan individualni razvojni načrt, ki ga mesec dni pred zaključkom javnih del udeleženec posreduje svetovalki zaposlitve. 

Ker je udeležba v informacijsko pisarno obvezna prosimo vse izvajalce programom javnih del, da delovni proces organizirajo tako, da brezposelnim osebam vključenim v program javnega dela pri njih, omogočijo tedensko obiskovanje informacijske pisarne. Informacijska pisarna se obiskuje izven delovnega časa. V primeru izostankov lahko ZRSZ ukrepa na različne načine, če ne gre drugače, tudi z izključitvijo iz programa javnih del. 

Za vse dodatne informacije nas lahko pokličete na tel. 05/630 3000 oz. 05/639 22 63 ali pošljete sporočilo po e-mailu: rrc.kp@s-net.net.


RAZVOJ ŽENSKEGA PODJETNIŠTVA IN UVELJAVLJANJE ŽENSK V DRUŽBI 

Vlada Republike Slovenije je v okviru akcijskega programa zaposlovanja za leto 2000/2001 sprejela program spodbujanja poklicnega uveljavljanja žensk. Program izvaja PCMG (Pospeševalni center za malo gospodarstvo, www.pcmg.si) skupaj s partnerji. 

Program je namenjen odpiranju novih in boljših zaposlitvenih možnosti za ženske, vzpodbujanje in usposabljanje žensk za načrtovanje njihove poklicne kariere, izboljšanje ekonomskega položaja žensk ter zagotoviti enakopraven položaj žensk v družbi. 

Program je namenjen brezposelnim ženskam, ženskam z nizko stopnjo izobrazbe, samohranilkam, kmečkim ter starejšim ženskam, ženskam s socialnimi težavami, podjetnicam in obrtnicam. 

Glavne aktivnosti v okviru programa so: vzpostavljanje informacijskega sistema, ki bo skrbel za spremljanje položaja žensk na trgu dela, iskanje novih zaposlitvenih možnosti za ženske, prilagajanje ter dopolnjevanje obstoječih programov pospeševanja podjetništva, prilagajanje zakonodaje in sistemskih ovir ter vključevanje v mednarodne programe. 

V okviru tega bo vzpostavljena mreža tridesetih usposobljenih strokovnih sodelavk – promotork ženskega podjetništva. Te bodo na lokalnem/regionalnem nivoju spodbujale in inicirale razvoj ženskega podjetništva in uveljavljanja žensk v družbi.


PLETE SE MREŽA PROMOTORK ŽENSKEGA PODJETNIŠTVA 

Udeleženke usposabljanja za promotorke ženskega podjetništva v Sloveniji so se od 13 do 15. decembra udeležile uvodnega programa usposabljanja »Izziv prihodnosti« v Radencih. V teh treh dneh je bil udeleženkam predstavljen program spodbujanja in poklicnega uveljavljanja žensk, informacijsko središče META in načrt spremljanja mednarodnih programov ter vključevanje v mednarodne povezave. Udeleženke so se tudi seznanile z vlogo promotorke ženskega podjetništva, pristopi podpore ženskemu podjetništvu, predstavljeni so jim bili uspešni primeri iz EU, razumevanje ženskega podjetništva, temame grajenja timov ter timsko delo. Obdelale so tudi spretnosti komuniciranja ter povezovanja – networking, celovit podjetniški pristop kot metodo raziskovanja. Udeleženke so se tudi pomerile v razkrivanju potencialov in generiranju idej, preverjanju in vrednotenju priložnosti.

 V letu 2001 se bo usposabljanje nadaljevalo s šestimi enodnevnimi delavnicami ter programom enotedenskega ali štirinajstdnevnega 'placementa' promotork v tujini, ki bo izveden v drugi polovici leta 2001.

 Na območju Primorske regije so v program usposabljanja vključene:

Vlasta JERMAN, Regionalni razvojni center, Koper

 Tatjana DELAK, Območna obrtna zbornica, Nova Gorica

Vlasta TREBEC-SLUBAN, Podjetniški pospeševalni center občin Divača, Hrpelje-Kozina, Komen, Sežana

 Jadranka VESEL, Potrošniška zadruga MODRI z.o.o., Izola

Vesna KOZAR, Posoški razvojni center, Kobarid 


Seminar

ŽENSKO PODJETNIŠTVO 

Program spodbujanja poklicnega uveljavljanja žensk, ki ga je podprla Vlada RS, se usmerja prav k tistim ženskam, ki so premalokrat upoštevane kot zaposlitveni potencial, na katerega je potrebno računati in ki lahko prispeva h gospodarski rasti celotne države.

V prvi fazi bo Pospeševalni center za malo gospodarstvo z izvajalci v okviru Informacijskega središča META  po vsej Sloveniji izvajal vrsto enodnevnih srečanja s predavanji   in pogovori za ciljne skupine žensk, ki so že samozaposlene in s tistimi, ki to šele načrtujejo.

Po zgledu razvitejših držav v Evropi in izkušnjah mednarodnih ženskih poslovnih združenj managerk, obrtnic in podjetnic pa bo že v letošnjem letu uresničenih kar nekaj konkretnih aktivnosti:

Že sedaj deluje BREZPLAČNI svetovalni telefon 080-1150, na katerem svetovalci sprejemajo vprašanja, pripravljajo odgovore ali preusmerjajo iskalce informacij na svetovalce specialiste, pripravlja se osrednja mednarodna predstavitev ženskih dejavnosti spomladi,  mednarodnih izmenjav in pomoči pri iskanju novih tržnih poti.

V okviru nacionalnega programa za Poklicno uveljavljanje žensk  poteka hkrati tudi  usposabljanje večje skupine promotork ženskega podjetništva, katerih naloga bo, da v lokalnih in regionalnih podjetniških centrih oz. razvojnih agencijah koordinirajo  akcije na področju uveljavljanja ženskih podjetniških aktivnosti,  ob informacijskem središču Meta pa skupina uspešnih podjetnic in obrtnic razvija učinkovito podjetniško mrežo mentoric, v katerem bodo začetnice v podjetništvu našle zanesljivo  svetovalke , ki jim bodo neposredno stale ob strani s svojimi nasveti in podjetniškimi izkušnjami.

Program izvaja PCMG (Pospeševalni center za malo gospodarstvo) in ga je sprejela Vlade RS in Ministrstvo za malo gospodarstvo in turizem, Ministrstvo za gospodarske dejavnosti, Ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve ter operativni izvajalci: konzorcij »META«, ki ga zastopa GIZ Podjetnost iz Ljubljane, EIM Sklad za razvoj in usposabljanje človeških virov SURCV Maribor ter Racio Celje Informacijsko središče »META«. 

Namen programa je iskanje novih in boljših zaposlitvenih možnosti za ženske, vzpodbujanje in usposabljanje žensk za načrtovanje osebne poklicne kariere, izboljšanje ekonomskega položaja žensk ter zagotavljanje enakopravnejšega položaja žensk v družbi. Program je namenjen brezposelnim, ženskam z željo po višji izobrazbi, samohranilkam, kmečkim ženam, starejšim ženskam, ženskam s socialnimi težavami, podjetnicam in obrtnicam.


18. aprila 2001 (popoldan) bo v Kopru organiziran BREZPLAČEN seminar na temo:

 ŽENSKO PODJETNIŠTVO

 Vse ženske podjetnice, vse tiste, ki o podjetništvu šele razmišljate oziroma vas to še posebej zanima vabimo, da nam sporočite vašo udeležbe na telefon 05 630 3000, Regionalni razvojni center, Ferrarska 2, Koper (Jerman Vlasta)

 

PROGRAM JAVNIH DEL V TURISTIČNEM DRUŠTVU KOPER 

Turistično društvo Koper deluje že 42. leto. Pogovarjali smo se s predsednikom društva  gospodom Damjanom Vremcem, ki nam je predstavil poglavitne naloge in dejavnosti društva, kot so zbiranje in posredovanje turističnih informacij v okviru Turističnega informativnega centra, založništvo raznih prospektov, vodnikov mesta Koper, organiziranje in prodaja pestrih turističnih in vodniških storitev. Pogovorili smo se tudi o učinkovitosti programa javnih del v turističnem društvu. 

Turistični informativni center (TIC) Koper deluje že od  leta 1998 pod okriljem ter v skladu s pravili ter organizacijo Turističnega društva Koper. Skozi delovanje informativnega centra se je pokazalo, da je le-ta zelo pomemben in potreben dejavnik v turistični ponudbi mesta ter programu pospeševanja turizma v Mestni občini Koper. 

Poglavitna naloga TIC-a je posredovanje turističnih in splošnih informacij. Sodeluje z ostalimi turističnimi društvi in informativnimi centri. Po zastavljenem programu TIC-a so v pretekli sezoni uspeli zbrati in posredovati poglavitne splošne informacije, ki so jih iskali predvsem naključni individualni turisti. Zbirajo in posredujejo splošne informacije o storitvah hotelov, avtokampov, trgovin, bank, pošt ter informacije o raznih voznih redih,… kot tudi informacije o turističnih, kulturnih, športnih in zabavnih prireditvah. Pred informativnim pultom se nenehno vrstijo obiskovalci, ki sprašujejo po najrazličnejših informacijah: od osnovnih napotkov do specifičnih informacij o različnih možnostih za počitnikovanje, zabavo in kulturo. Ob ustnih informacijah ponujajo tudi prospekte, zemljevide, razglednice ter usmerjajo goste. Veliko razpoložljivega informativnega materiala je Turistično društvo Koper založilo samo. 

Ker pa društvo nima dovolj sredstev za nemoteno delovanje TIC-a ter za razne dajatve, ki izhajajo iz rednega delovnega razmerja, koristijo možnost zaposlovanja dveh brezposelnih oseb v okviru programa Javnih del, ki je del aktivne politike zaposlovanja Zavoda RS za zaposlovanje Območne službe Koper. Kot primerne osebe za vključitev v program je Turistično društvo iskalo dolgotrajno brezposelne osebe z bogatimi delovnimi izkušnjami na področju turizma in knjigovodstva, ekonomske oziroma družboslovne izobrazbe, z aktivnim znanjem italijanskega in angleškega jezika ter pasivnim znanjem nemškega jezika. Program javnega dela Turističnega društva Koper zajema usposabljanje brezposelnih oseb za opravljanje del in nalog Turističnega informativnega centra. S tem programom imajo brezposelne osebe vključene v javno delo možnost spoznati razne aspekte dela v TIC-u, kot so delo in kontakti s strankami – predvsem s turisti, soočiti se in sodelovati pri organizaciji raznih kulturno zabavnih prireditev kot so sejem Sv. Nazarja in Koprska noč, ki odmeva v celotnem slovenskem prostoru in predstavlja magnet za bodoče potencialne goste in obiskovalce Kopra. Osebe vključene v program širijo splošno razgledanost o naši regiji ter  celotni Sloveniji z zbiranjem raznih podatkov turistične ponudbe. Osebe vključene v program imajo tako možnost spoznati ter pridobiti tudi različna znanja na področju administrativnih del vezanih na delovanje turističnega društva. Osebi vključeni v javno delo pomagata tudi pri vodenju društvene dokumentacije, blagajne, pri arhiviranju računovodske dokumentacije, pripravi gradiv in sklicevanju sej organov turističnega društva, vodenju zapisnikov organov društva. Turistično društvo Koper s samim izvajanjem javnih del nima težav. Nemoteno izvajanje ter koordinacijo nalog dosega s pomočjo Zavoda za zaposlovanje ter Regionalnim razvojnim centrom v Kopru, ki je bil s 1.1.2001 izbran kot zunanji izvajalec na področju javnih del.  

Program javnih del je turističnemu društvu v veliko pomoč, saj omogoča obstoj Turističnega informativnega centra. Kljub temu bi želela poudariti, da za obstoj te dejavnosti javna dela ne morejo predstavljati samostojno rešitev. Za delo v TIC-u, kot sem že prej poudarila, je potrebno veliko znanja ter izkušenj. To znanje si osebe vključene v program javnega dela pridobijo skozi čas. Problem predstavlja omejitev, ki določa, da so osebe lahko vključene v program javnih del samo eno leto. Program javnih del v TIC-u bi lahko predstavili kot dvorezni meč. Brezposelne osebe si z vključitvijo v program pridobijo zelo veliko znanja, delovnih navad ter izkušenj, ki jim zagotovo koristijo pri nadaljnjem iskanju zaposlitve. Na drugi strani pa imamo Turistično društvo Koper, ki tako izgublja izkušen kader, v katerega veliko vlaga, saj ga zaradi pomanjkanja finančnih sredstev ne more redno zaposliti. Dolgoročna perspektiva društva pa je vsekakor veliko prizadevanje za zaposlitev brezposelnih oseb, ki so vključene v program javnih del, v okviru Lokalne turistične organizacije   

Regionalni razvojni center Koper, JERMAN VLASTA