Virtuaalihevonen - A SIM-game horse





 
 
  • Nimi: Unelmien Ongelmallinen
  • Lempinimi: Oikku
  • Rotu: Suomenhevonen
  • Väri: Rautias
  • Merkit: -
  • Sukupuoli: Tamma
  • Syntynyt: 21.4.2003, 6v
  • Säkäkorkeus: 155 cm
  • Rek.nro: SHRt-368
  • Käyttö: Ravuri
  • Ennätykset: 23,4aly - 25,5ly - 26,7ake - 28,9api - 1.27,7m
  • Voittosumma: 9960 v€ (oikeasti tienattu)
  • Muut voitot: lautanen, loimi, kukkia
  • Statistiikat ('04): 16 1-2-3
  • KTK-III 69p.

  • Omistaja: Jozzu
  • Asuinpaikka: Himling
  • Kasvattaja: cheval, Vihermetsä

    Ranking
  • VRER 10 p.
  • VRER Alltime 46 p.
  • Yht. 56 p.

 

 
 

    Oikku on minulle erittäin rakas hevonen. Oikku on ollut minulla vuoden '03 huhtikuusta saakka, silloinhan se on syntynytkin :P Varasin tamman, ennenkuin se oli edes kerinnyt syntyäkään.
  • Hoitaessa Oikku on miellyttävä, se on hyvin kiltti, mutta aika säpsäkkä. Sillä on kokoajan korvat pystyssä, ja se seurailee tilannetta. Kun joku hevonen kävelee ohitse, se hörähtää ystävällisesti tervehtiäkeen. Oikku rakastaa porkkanoita, ne todella ovat sen mieliherkkua. Oikun paras kaveri on Hamu, jonka vieressä se asustaa ja jonka kanssa se ulkoilee. Hamu ja Oikku ovat erottamattomat :)
  • Ajaa Oikku on hiano xD Välillä se säikkyy muovipussiakin, välillä se ei jaksa välittää mistään. Kovaa tamma ainakin menee, siitä sitä ei voi moittia. Kun Oikku pääsee radalle, siltä suorastaan lähtevät jalat alta.. Radalle Oikun kanssa ei voi mennä hölkkäämään, ei missään nmiessä, sillä siitä ei tule yhtikäs mitään! Tamma se vaan haluaisi mennä kovaa ja mahdollisimman monen toverin kanssa :)
  • Ratsastaa tammulla tietty voi, montéakin olemme menneet (emme tosin kisoissa). Tammalla on aika laajat liikkeet. Aluksi saimmekin valita, tuleeko tammasta ravuri vai ratsu. Päätimme, että ravuri, koska Oikku omaa niin laajat raviliikkeet, että niissä olisi todella hankala istua! Ja muutenkin ravi on hyvin eteenpäin liikkuvaa. Todella, pitkät askeleet omistaa Oikku <3
  • Kuljetuksessa ei ole mitään ongelmia. Koppiin Oikku menee nätisti. Kuljetuksen aikanakin Oikku ottaa rennosti, jos sillä on heinää popsittavana. Muutoin aika rauhaton.
  • Vieraissa paikoissa Oikku yleensä on hieman rauhaton ja malttamaton, ei millään jaksaisi olla aloillaan, kun on niin paljon kaikkea katseltavaa! Jos Hamu on mukana, kyllä tamma silloin on paljon rauhallisempi. Vieraissa paikoissa Oikun täytyy aina huudella kaikille hevosille ja tervehtiä kaikkia!





 
 
isä Viritys ii Virinä iii
iie
ie Riina iei
iee
emä Voiton Riemu ei Linnun Liito eii
eie
ee Luolan Vanki eei
eee


 

 

       

 



Oikun kisakalenteri löytyy täältä!


 
Ylös

Layout © Jozzu 2004
Kuva © Jozzu
Kuvassa oikeasti sh-t. ?

Kopiointi kielletty!