Hätkähdyttävät huhut

Tällä palstalla toimittajatar April Durham pitää meidät ajan tasalla taikamaailman viihdeuutisista.

Julkkiksilla vauvavillitys – Ferri sai lapsen, Stonehart ja Guzzi raskaana?

Elokuussa naimisiin mennyt näyttelijätär Shirlee Ferri, 25, sai terveen tytön syyskuun lopussa. Tytön nimeksi on kerrottu tulevan Shirlenda Marike Ferri. ”Hän on silmäterämme”, kertoo Shirlee. ”En ole koskaan ollut yhtä onnellinen kuin nyt.”
Vauvakuume näyttää vaivaavan muitakin julkkiksia. Vauvahuhuja liikkuu myös Englantiin muuttaneen Shannon Guzzin, 27, ympärillä italialaismallin yhtäkkisen vatsan pyöristymisen takia. ”En ole raskaana, olen vain syönyt”, väitti Marc Chadwickin kihlattu kuitenkin Witch Celebrity –lehdelle lokakuun alussa. Sen sijaan Jästitalo-kilpailun osanottaja Johanna Stonehart, 19, vahvistaa odottavansa lasta kilpakumppanilleen Brandon Lowelle. ”Olemme niin onnellisia!” Stonehart hehkuttaa. Lowe ja Stonehart menivät salakihloihin Stonehartin raskauden vahvistuttua syyskuussa. Pari suunnittelee häitä joulukuulle.
"En halua näyttää norsulta hääkuvassani", virnistää Stonehart.


Gubraithian Firen laulaja tilittää rajusta menneisyydestään

Elokuussa debyyttialbuminsa julkaissut Gubraithian Fire –yhtye on menestynyt hyvin nuorison keskuudessa. Bändin keulahahmon, Nefertiti B. Ortegan (oik. Brianna Nightshade), tie menestykseen on ollut kuitenkin kivinen.
”Taiteilijasukunimeni Ortega on biologisten vanhempieni sukunimi”, paljastaa Nefertiti, 18. ”Minut adoptoitiin Espanjasta skotlantilaiseen velhoperheeseen ihan pienenä.”
Ortega kertoo lapsuutensa olleen onnellinen. Alamäki alkoi kuitenkin Nefertitin ollessa 13 vuotta, kun hänen kasvatti-isänsä kuoli yhtäkkiseen sairauskohtaukseen.
”Äiti murtui. Hän alkoi juoda ja käyttää huumeita parantaakseen ahdistustaan”, Ortega kertoo. Hän ja Ortegaa viisi vuotta nuorempi Nightshadejen biologinen tytär joutuivat huostaan.
Ortega myöntää olevansa kapinallinen ja olleensa ”hemmetin hankala teini” huostaanoton jälkeen. ”Kaikenlaisia aineita on tullut käytettyä. Viidennen luokan jälkeen häivyin koulusta, koska ajattelin, ettei koululla ole enää mitään tarjottavaa minulle. Sen jälkeen siirryin tekemään musiikkia. Olen minä vähän katunut, mutta en nyt, kun bändillä menee niin kivasti.”

Ortega käy tapaamassa mielenterveyshäiriöistä kärsivää adoptioäitiään kerran kuussa. Täysi-ikäiseksi tultuaan Ortega on käynyt tapaamassa biologisia vanhempiaan ensi kertaa.
”He ovat okei, mutta vieraita minulle. Kasvattiäitiäni minä säälin ja rakastan”, Nefertiti kertoo ja huomauttaa hieman huvittuneena:
”Lehdistö aina hämmästyy tunteellisista kommenteistani. P****le, osaan joskus olla syvällinenkin.”
Ortega paljastaakin useiden kappaleiden kertovan hänen omasta elämästään, joskaan ei aivan sanatarkasti.


Vanhemmat haluavat 8-vuotiaan ihmelapsensa kouluun

Readingissa asuvat ”ihmelapsen” vanhemmat Viktor ja Selya Jaws ovat ottaneet yhteyttä taikaministeriöön saadakseen tyttärensä taikakouluun kolme vuotta etuajassa. Vanhempien mukaan syyskuun alussa vasta 8 vuotta täyttäneen Deisy Jawsin lahjakkuus menee hukkaan, mikäli tyttöä ei harjoituteta tarpeeksi nopeasti.

”Deisystä voi vielä tulla seuraava taikaministeri”, äiti Selya ylpeilee. Deisyn on kerrottu lainanneen muutamaan otteeseen vanhempiensa taikasauvaa ja muuttaneen sillä muun muassa kissanpennun pianojakkaraksi ja lukinneen isänsä kokovartalolukkoloitsulla. Deisyn kerrotaan oppineen lukemaan 3-vuotiaana ja isä Viktor vakuuttaa, että 4-vuotiaana Deisy osasi soittaa pianolla kokonaisen Menuccin pianokonserton. Testejä tehtäessä Deisy-tytär ei kuitenkaan halua osoittaa taitojaan millään tavalla vanhempien pyynnöistä huolimatta.

Jawsit haluavat tyttärensä aloittavan opintonsa syksyllä 2009, vaikka normaalitapauksessa hän aloittaisi koulunsa vuonna 2012. Taikaministeriö on tähän mennessä evännyt pyynnön.


Rusty McKenzie: ”Menen Velhogaalaan alasti!”

Pianisti Rusty McKenzie, 31, kertoo boikotoivansa Pariisissa pidettävää vuotuista Velhogaalaa, jossa palkitaan vuosittain menestyneitä ja lahjakkaita muusikoita. Pianonsoittaja McKenzie on saanut kutsun gaalaan ensimmäistä kertaa: ”Velhogaalasta on tullut typerän pinnallinen show, jossa ihmisille tärkeintä on se, kellä on hienoin puku ja tyylikkäin kampaus. Velhogaalaan kulutetaan vuosittain miljardeja kaljuunoita – pelkästään pukeutumiseen. Itse gaalan merkitys on unohdettu jo vuosia sitten.”
Tämän takia Rusty McKenzie vakuuttaa menevänsä gaalaan alasti tai sitten ei ollenkaan.
”Olisipa ihmisillä ainakin katsomista”, toteaa McKenzie.
Rustyn vaimo Ruby McKenzie kuitenkin selventää, että mies menee joulukuiseen gaalaan joko kunnollisesti pukeutuneena tai ilman häntä.

- April Durham