Kinkkiset pulmat

Tällä palstalla asiantuntijat vastaavat lukijoitamme askarruttaviin kysymyksiin.

Tykkään kauheasti keräillä kotiini kaikkia pikkuesineitä. Mistä löytäisin posliinisammakoita? Tahtoisin juuri nyt sellaisia.

- "Stephie"

Erilaisia posliinisammakoita kannattaisi etsiä kirpputoreilta (jästienkin kirpputorit kannattaa katsastaa). Mikäli kirpputorit eivät innosta, voisit ehkä kysellä Magiakeskuksen myyjiltä, josko he haluaisivat lisätä posliinisammakoita valikoimiinsa.
Elävien sammakoiden taikomista posliinisiksi en suosittele missään nimessä!


Olen 18-vuotias nainen. Minulla on lapsi edellisestä parisuhteestani ja nyt haluaisin aivan kauheasti lapsen kihlattuni kanssa. Tätä on jatkunut jo kuukausia, mutta en halua puhua asiasta poikaystävälleni, sillä en kuitenkaan usko olevani valmis tähän. Viime odotusajasta jäi pahoja muistoja ja kärsin synnytyksen jälkeisestä masennuksesta. Lapsi veisi yhteistä aikaa minulta ja poikaystävältäni ja pelkään että liika sitoutuminen alkaisi ahdistamaan nuoren ikäni takia.
Esikoisen kanssa sujuu hyvin ja poikaystäväni ei vastusta lapsia. Mitä ihmettä minun pitäisi tehdä vauvakuumeelleni?

- "Ellen"

Mielestäni sinun kannattaisi puhua asiasta poikaystäväsi kanssa. Jos hän rakastaa ja arvostaa sinua, hän ymmärtää varmasti suhtautumisesi odotusaikaan. Luultavasti toinen lapsi ei muuttaisi tilannetta kovinkaan dramaattisesti. Lapsi ei kuitenkaan saa olla hätiköidyn päätöksen tai hetkellisen huuman tulosta. Paras asiantuntija on sinun lisäksesi kihlattusi, kehottaisin sinua ottamaan selvää hänen ajatuksistaan. Jos haluatte lapsen, kannattaa käydä läpi, mikä viime kerralla aiheutti ikävät muistot.


Tyttäreni on jo kahdenkymmenen eikä hän ole vielä löytänyt itselleen sopivaa ja tarpeeksi korkea-arvoista miestä. Se ei näytä hyvältä sukumme silmissä. Minulla oli itselläni erinomainen aviomies jo nuorena ja se on ollut erityisen hyvä asia.

- "Huolestunut äiti"

Nykyaikana on varsin harvinaista, että tyttärenne ikäinen olisi avioitunut. Asian kanssa ei pitäisi kiirehtiä, sillä ehkäpä hän ei halua vielä sitoutua. Ei ole myöskään tavatonta, jos hän ei halua mennä naimisiin lainkaan. Varmasti tyttärenne onnellisuus on teille tärkeämpää kuin suvun - älkää siis turhaan painostako häntä, aviopuoliso löytyy jos on löytyäkseen.