Château
Sijainti: Lounais-Ranskassa vuoristossa
Rehtori: Erika Grant
Koulu on perustettu: vuonna 2004
Kuvaus: Mäntymetsikön vieressä sijaitseva vanha linna, joka on kunnostettu sisäoppilaitokseksi. Linnasta löytyy valtavia saleja, käytäviä, torneja, salaisia huoneita ja muuta jännittävää.
Minkä ikäisille: Yli 11-vuotiaille
((Tuntienpitomenetelmä: Foorumissa))
Jäseniä: Oppilaita 8, opettajia 6
Opetettavat oppiaineet:
Muodonmuutokset, loitsut, taikuuden historia, pimeyden voimilta suojautuminen, muinaiset riimut, jästitieto
((Aktiivisuus:
86% (12/14) jäsenistä osallistuu aktiivisesti koulun toimintaan. Foorumilla on jotain uutta päivittäin.))
((Vapaa-ajan aktiviteetit:
Huispauskerho yhteistyössä muutaman muun koulun kanssa, valtavat synttärit tulossa toukokuussa, oma kauppakuja on jossain vaiheessa palailemassa tauolta.))
((Muuta: Châteaussa on ylläpitotiimi, joka suunnittelee ja toteuttaa koulun toiminnan. Rehtorin tittelillä on pääasiassa merkitystä vain roolipelissä.))
Anselmia
Sijainti: Iso-Britannia, Wales
Rehtori: Maggie Hartvay
((Koulu on perustettu: Anselmian ensimmäinen versio julkaistiin 3.2.3007. Opisto avattiin uudelleen suuren remontin jälkeen pysyvästi 1.11.2007.))
Kuvaus: Tilat ovat siistit ja persoonalliset. Nuorison ajanviettopaikka on yhteinen Oleskeluhuone ja henkilökunta rentoutuu omassa taukotilassaan. Anselmiaan kuuluu myös kotoisa Karaliuskatu.
Minkä ikäisille: Kaikenikäisille. Ensimmäisellä luokka-asteella voivat aloittaa vanhemmatkin oppilaat.
((Tuntienpitomenetelmä: Kotisivutyyli ))
Jäseniä: Oppilaita 11, opettajia 4
Opetettavat oppiaineet: Ei valmista oppiainelistaa, vaan professori voi esitellä oman aineensa. Tyypillisten oppiaineiden valikoimaan kuuluu lisäksi mm. kotitaloustieto, viestintä ja tiedotus, kulttuuritieto, maalaustaide ja tuherrus sekä monia muita mielenkiintoisia aineita.
((Aktiivisuus: Suurimmilta osin aktiivisia jäseniä, jotka hoitavat hommansa huolellisesti ja liittyvät peliin ahkerasti. Tietenkin oma "nuokkuva" porukkansa taitaa olla melkein kaikilla opistoilla - niin myös meillä. Heitä kuitenkin herätellään säännöllisesti mukaan toimintaan.))
Vapaa-ajan aktiviteetit:Anselmialla on oma ostoskatunsa, Karaliuskatu.
Myös aktiviteettien tarjonta on melko suuri. Säännöllisin väliajoin Anselmiassa juhlitaan joko toisten taikakoulujen kanssa yhteistyössä tai ihan omalla poppoolla. Julkimovierailut ja koulutarkastajan käyntikään eivät ole meillä uusia asioita.
Kerhoja on pari kappaletta ja niitä saa jokainen innokas hyvin perustein myös järjestää. Olemme mukana järjestämässä muutaman muun opiston kanssa Huispauskerhoa.
Koulun oppilaan kommentti: Oppilaidemme mielestä Anselmia on viihtyisä ja aktiivinen opisto, jossa on tarjolla jatkuvasti mukavaa tekemistä ja hauskaa seuraa.
Kuunkehrän opisto
Sijainti: Overscaigissa Skotlannissa.
Rehtori: Etta Flow
((Koulu on perustettu: Off-game koulu sai alkunsa aivan loppukeväästä 2008 ja oppitunnit alkoivat 1.9.2008.))
Kuvaus: Koulu toimii entisessä kehräämössä ja tiluksina ovat avarat nummet. Kahden
luokkasiiven lisäksi koulussa on huoneet jäsenille ja yhteisiä
oleskelutiloja.
Minkä ikäisille: yli 15-vuotiaille
((Tuntienpitomenetelmä: Tunteja ei pelata. On kuitenkin mahdollisuus pitää halutessaan kotisivutunnit.))
Jäseniä: Oppilaita 14, opettajia 7
Opetettavat oppiaineet: Ennustus, liemet, liikunta, musiikki, jästitieto, taikaolentojen hoito, riimut, haltiatieto, numerologia, muodonmuutokset, parantaminen, opinto-ohjaus, mindologia, taikuudenhistoria, kirjallisuus, tapakasvatus, ilmaisutaito, kuvaamataito, mytologia, pimeyden voimilta suojautuminen, loitsut, tähtitieto ja kansatieto
((Aktiivisuus: erittäin korkea, ilmapiiri on mukava.))
Vapaa-ajan aktiviteetit:Koulussamme toimii kuoro sekä käsityö- ja näytelmäkerho. Lisäksi yhteisiä tapahtumia järjestetään Anselmian kanssa.
Juhlaa vietettiin Kuunkehrän juhlasalissa ja osallistujia oli kiitettävästi. Ohjelmassa oli yhteisvoimin toteutettu näytelmä ja sen jälkeen ruokailtiin ja tutustuttiin uusiin ihmisiin. Vaikka juhlinta ja rentoutuminen ystävien kanssa on tietysti tärkeää, on mukana myös suurempi merkitys.
Uusien ihmissuhteiden solmimisella ja yhteistyöllä on mahdollista lieventää kilpailua ja kateutta sekä saada elämänaikaisia ystäviä. Toivon, että mahdollisimman monen koulun yhteistyö kantaisi hedelmää samalla tavalla kuin Kuunkehrän ja Anselmiankin. Yksikään koulu tai yksikään ihminen ei ole niin vahva, että jaksaisi ilman muita. Eikä ole tarkoituskaan.