Search
   
Home
About the ORS
Newsroom
Faculty Profiles
Research Projects
Centres & Institutes
Upcoming Deadlines
Funding Opportunities
Research Handbook
Applications & Forms
Faculty Login

Slovenskí Rómovia
Riešiteľ projektu: David Scheffel




Keď David Scheffel v roku 1993 po prvý raz navštívil cigánsku (alebo rómsku) osadu pri obci Svinia vo východnej časti Slovenskej republiky, bol šokovaný. "Sú utečencami vo svojej vlastnej krajine," povedal Dr. Scheffel. "Nemajú absolútne žiadne práva." Našiel tam skupinu 650 ľudí žijúcich v krajnej biede. Netušil, že v Európe jestvuje taký stupeň biedy.

Rómovia nevlastnili žiadnu pôdu a preto boli votrelcami. Obec mala 100 %-nú mieru nezamestnanosti a väčšina Rómov bola negramotná.

Okrem toho všetkého, Dr. Scheffel zistil, že rómskym deťom sa upieralo právo na základné vzdelanie. A preto bola len malá nádej, že nová generácia prelomí kolobeh biedy.

Rómovia – najväčšia menšinová skupina vo východnej časti Slovenskej republiky – hovoria šarišským nárečím, ktorému nerozumejú tí, ktorí hovoria po slovensky, čo je jazyk väčšiny. Pod touto zámienkou sa rómske deti presúvali do separátnych škôl pre "pomalšie sa učiace" deti. Výsledkom bol segregovaný školský systém: "biele" deti etnických Slovákov navštevovali modernú školu, zatiaľčo o pár stoviek metrov ďalej, rómske deti trpeli v schátralej budove, kde sa im dostávalo minimálneho vzdelávania a kde nebolo miesta pre rómsky jazyk, ani kultúru. Mnohé deti po pár rokoch školu opúšťali.

Dr. Scheffel bol tak hlboko dojatý tým čo uvidel, že sa rozhodol, že musí urobiť viac než iba študovať rómsku kultúru ako akademický antropológ. Prijal osobný záväzok pomôcť Rómom zlepšiť ich život a požiadal o pomoc Kanadskú medzinárodnú rozvojovú agentúru (CIDA).

V roku 1998 bola CIDA agentúrou prvej pomoci, ktorá Svinej mohla poskytnúť základné vzdelanie, lepšie ubytovanie, čistú vodu a hygienické zariadenia. S príspevkom od CIDA Scheffel vytvoril združenie neziskových organizácií pod vedením TRU.

Jednou z prvých priorít vo Svinej bolo vyriešiť problém vysokej miery neprospievania. Po rozhovoroch s rómskymi rodinami Dr. Scheffel usúdil, že riešením bude umiestniť novú školu v samotnej rómskej dedine. Tým sa dosiahlo, že deti nemuseli vychádzať z osady, kde sa cítili nepríjemne. Takisto, ich rodičia mohli vidieť, čo sa v škole deje, keď prechádzali popri jej oknách. Aby bola nová škola úspešná, musela vytvoriť atmosféru, v ktorej sa Rómovia cítili ako doma. Mala byť miestom, v ktorom sa pestuje a oslavuje rómska kultúra.

Aby sa to dosiahlo, CIDA poskytla financie na dielňu s elektrickými nástrojmi a stolára na inštruktáž. Pomocou týchto nástrojov rómski otcovia renovovali dočasnú stavbu tak, že ju premenili na školu s jednou miestnosťou, vôbec prvou v osade. Bola to ich vlastná škola, nie škola spravovaná niekym iným.

Hoci zovňajšok školskej budovy bol fádny a nezafarbený, vo vnútri bola hojnosť farieb a aktivít. Maľby detí viseli na jednej stene od podlahy po strop. Učiteľka, Christine Veschi, dobrovoľníčka Peace Corps z New York City, viedla deti, ktoré dychtivo recitovali mená farieb, čísla a riekanky v slovenskom jazyku. Urobili ohromný pokrok za púhych pár mesiacov.

"Úrady nám neustále tvrdili, že rómske deti sú imbecilné – že jednoducho nemajú intelektuálne schopnosti na učenie," povedal Dr. Scheffel. Ale nová škola dokázala, že ak sa im vytvorí priaznivé prostredie, rómske deti sa učia tak horlivo a rýchlo ako deti kdekoľvek inde. Cieľom projektu CIDA je pôsobiť ako katalyzátor, ktorý by pomohol Rómom nájsť si svoju vlastnú cestu k lepšiemu životu. Vytvorením prvej školy v osade dal Dr. Scheffel deťom vo Svinej novú nádej, čím dokázal, že jeden človek dokáže dosiahnuť obrovské zmeny.

(Preložil Jozef Varga)

See who's visiting this page.