MIT ÍR?    2002. május

   

TÓÁSÓ ÁRON ZOLTÁN              BÍRÓ BÉLA

MOLNÁR-VERESS MÁRIA        AMBRUS ATTILA

ORBÁN JÁNOS DÉNES               LENDVAY ÉVA

MÁRTON ATTILA                        LEDÁN M. ISTVÁN


 

TÓÁSÓ ÁRON ZOLTÁN

1.Éppen mit írsz? Csak nem "hamarirodalmat", ahogy az újságírást magad korábban és szellemesen nevezted...

Most éppen választ, de hivatásszerűen újságot, szórakozásból és egyelőre kiapadhatatlan tudásvágyból egyetemi jegyzeteket, kedvtelésből leveleket, s remélem,  a nyáron 96 után először a Fekete-tenger homokjába haikut. Haikut a mélyzöld tengerben lubickoló kék égről...

2. Saját "hamarirodalom-internet-oldal"!-t terveztél, mikor lesz abból valami és minek?

Mindig is érdekelt a számítógép, a felhasználóbarát alkalmazások. Újabban a honlapkészítés tudományát próbálom elsajátítani. Van is egy vázlat az egyik hazai ingyenes tárhelyet biztosító szerveren, itt próbálgatom karmaimat. Nem ajánlom senkinek, hogy meglátogassa a http://www.cafe.home.ro -oldalt. Keserű még az ott felszolgált kávé....

3. Mit olvasol?

Most épp Hrabalt. Véres történetek és legendák címu válogatást. Remek kiadás, csupa vörös betűvel van szedve...

4. Mit ajánlanál a brassóiak frissen írt szövegeiből nem-brassóiak számára?

Ledán István aldobolyi református lelkésznek a hétvégén Brassóban megjelenő első vereskötetét, mely részben olvasható a Brassó - Stocholm honoldalon is.

5. Befolyásolja azt, amit írsz a tény, hogy a budapesti kormány színt váltott?

Nem.

6. Más illata lenne a miniszterelnöki csere után a tulipánnak?

Hát a narancsnak?

7. Szerinted milyen a világ 2002 májusában?

Gyönyörű. Szebb is lehetne, ha ne ölnének többet kisgyereket és asszonyt, még akkor sem ha terroristákat akarnak írtani, ne támadnának csillagos tankokkal parittyával védekezőket....

8. Hát a Cenk?

A Cenk a legszebb. Most, ahogy kinézek az ablakon (éjjel negyed egy) meglepetten tapasztalom, hogy nem ég tetején a fény. Lehet a repülősök nem örulnek ennek Elvitték volna a fényt a tetejéről, Cenket a lámpás alól?!

 

 

MOLNÁR-VERESS MÁRIA

 

1.Mit írsz éppen?  

Nemrég fejeztem be egy rövid úti beszámolót, azóta nem írtam semmi újat. Mostanában inkább a régebbi szövegeimet simogatom, teszem-veszem.

2. Brassói vagy és Stockholmban laksz, a Brassói Lapokban közöltél meg a svédországi Két évszakban, elégedettnek érzed-e magad?

Elégedett? Azt hiszem nagyjából az vagyok. Az idült időhiány az egyetlen, amivel sehogy sem tudok megbírkózni.

3. Olvasol-e más brassóiakat?

Ritkán. Nehezen jutnak el hozzám az otthoni lapok.

4. Mit olvasol különben?

Épp most jöttem vissza Budapestről, tizenöt kiló könyvvel megrakodva, azokat olvasom. Kányádi versekkel kezdtem.

5. Egy időben fordítani szerettél volna, igaz, nem szépirodalmat...

Abból nem lett semmi, az otthoni könyvkiadás nem lelkesedett a fókákért.

6. Még mindig a fókák...?

Fókák mindhalálig. Aki úszó jéghegyen ücsörög, számolhat a fókákkal...

7. Emlékszel-e arra, milyen a Cenk május közepén?

Emlékszem, hisz ott nőttem fel a Cenk alatt. A várfal tövében szedtem az ibolyát, s ittam a vizet a mohos vízház kövályújából, ott labdáztam, hintáztam, bújócskáztam tavasztól őszig játszótársaimmal, s gázoltam térdig érö avarban ősszel, a Cenk alatt szánkóztam és korcsolyáztam egész télen át. Be se kell hunynom a szemem, anélkül is érzem a friss lombok fanyar illatát, s hallom a madárfüttyöt. Májusban olyan a Cenk, mint egy frissen mosott selyemkendö: üde és suhogó.

 

ORBÁN JÁNOS DÉNES

1. Továbbra is éppen semmit sem írsz vagy helyzeted s alkotókedved megváltozott volna?

Továbbra is semmit, nem az alkotókedvvel van baj, hanem az idővel.

2. Mit olvasol? Gondolom, pénzt nem sokat...

Igenis pénzt. Csak pénzt.

3. Olvasol-e brassóiakat? Nincs amit, nem írnak? Egyenesen kerülöd őket?

Mivel nem olvasok, brassóiakat sem olvashatok.

4. Mit adsz ki? Jobban terem az irodalom más tájakon?

Könyvhétre: Mózes Attila: Árvízkor a folyók megkeresik régi medrüket (regény); Fekete Vince: A Jóisten a hintaszékből (versek); Farkas Wellmann Éva: A kaland folytatása (versek); Papp Attila Zsolt: A Dél kísértése (versek); Szonda Szabolcs: Vagyontárgyalás (versek); Bréda Ferenc: Antracit (mágikus esszék); Faludy György: Emlékezés egy régi udvarházra (versek, újrakiadás). Ha Brassóra gondolsz, más tájakon bizony jobban terem az irodalom.

5. Másként illatozik a tulipán amióta minisztert meg kormányt cseréltek Budapesten?

A tulipán kormánycserétől függetlenül görényillatú egy jó ideje. Nem örülök a kormányváltásnak, remélem, a következő választásig az összes kivénhedt, ganyé komcsi feldobja a talpát.

6. Mi a helyzet az élet értelmével, ami legutóbb a pájinka meg a nők voltak?

Én olyat nem mondtam, hogy a pálinka lenne az élet értelme, biztos pénzt mondtam. Nos: pénz és nők.

7. Emlékszel, milyen a Cenk májusban?

Hát olyan, ne.

 

 

 

BÍRÓ BÉLA

 

1. Mir írsz éppen 2002 májusában?

Kis Jánosnak a Beszélő két egymást követô számában megjelent két nagyon izgalmas, de néhány ponton vitára is ingerlő tanulmánya a státustörvényrôl illetve a kisebbségi kérdésről. Ezek kapcsán igyekszem megfogalmazni-tisztázni néhány problémát. Emellett épp most fejezem be a Véges végtelen című kötetem korrektúráját. Remélhetőleg már a hónap végén megjelenik.

2.Köteteid párosával jelentek meg az elmúlt évben, mi az, amiről nem  tudunk, ami most készül?

 Az Ember tragédiájáról is készül egy kötetnyi tanulmányom, azt vizsgálom, mi az oka, hogy bár a világirodalom  magáénak tekinti, a magyar szellemi életben több gáncs érte és éri, mint a többi remekművünket együttvéve. Mi az, ami nem engedi, hogy elhiggyük, a Tragédia valóban (de-k, azonban-ok és mégiscsak-ok nélkül) remekmű. Én úgy vélem, Madách a Tragédiában a modernitás legsúlyosabb kérdésével viaskodik: a racionális és az irracionális, az anyagi és a szellemi kettősségével. A mi korunk egyoldalúan az ész és anyagi világ mellett tette le a garast, s ezért (szerintem) szükségszerűen a valódi racionalitás és a valódi világ (a „Kozmosz”) elveszítésével fizetett. Ezt azonban a racionalitás modern fanatikusai meglehetősen rosszul viselik (lásd Lukács György!)

Pedig számomra evidens, hogy a Tragédia történelme az ördög történelme (ezt a történelmet az ő rezonőri nézőpontjából látjuk, Ádám is abból látja), Lucifer mintegy a – tág értelemben vett – történelmi színek látványszervezője is, a valódi történelem, mely az istené (is) lesz, csupán a Tragédia befejezése (az „Ember küzdj és bízva bízzál”) után következik. S alapvetően más lesz, mint amit éppen láttunk. Annak ellenére is, hogy „tényeiben” ugyanaz marad. Csakhogy a megváltozott értelmezési keretben e tények jelentése, s ezzel voltaképpeni lényege változik meg. A Világ a ”Másvilággal” az anyag a szellemmel egészülhet ki...

3. Mit olvasol?

Mint általában egyszerre több mindent is. Vitatkoztatok egymással  könyveket. Most például egyszerre olvasom Benedikt Anderson: Képzelt közösségek és Jan Assman A kulturális emlékezet című könyvét. De időnként belelapozok Consatntin Noica, Vázlat a Hogyan lehetséges valami új történetéhez című (a másik ketőhöz joggal mérhető) filozófiai tanulmányába is. Végső fokon mind ugyanarról szólnak. Annak a szellemnek a negatív történetéről, melyről Madách drámája is szól. A hiányról, melyet a modern ember a legkülönbözőbb stratégiákkal próbál (jobbára sikertelenül) pótolni.

4.  Mit ajánlanál nem-brassóiaknak vagy távolba szakadt brassóiaknak brassói  írók, művészek friss alkotásaiból?

Szégyenkezem amiatt, hogy nincs mit ajánlanom, ahhoz ugyanis ismernem kéne a legfrissebb termést. Sajnos, önhibámból, nem ismerem!

5. Mennyiben befolyásol abban, amit írsz, hogy Budapesten kormányváltás történt?

Azt hiszem, semmiben. A kormányváltás számomra már régen lezajlott. Keserű szájízzel kellett tapasztalnom, hogy a szemben álló táborok közt (korábbi reményeimmel ellentétben) nem sok különbség van. Előttem az Orbán-kormány már akkor megbukott, amikor úgy tűnt, hatalmon marad, s a Medgyesi-kormány még azelőtt, hogy hatalomra juthatott volna. De ez túlságosan is fájdalmas számomra, nem szívesen beszélek róla.

6. Más illata lenne a kormányváltás óta a tulipánnak? Más szóval: hány  magyar nemzet van most szerinted?

Sajnos továbbra is, sőt minden korábbinál inkább két magyar nemzet van. Ez világosan ki is derült a választásokon, amikor a politikusok az „ország” és a „nemzet” nevében próbálták fanatizálni híveiket. Az „ország” is nemzet, éppen csak tagjai más történelmi hagyományokra, más kultúrára, más nyelvjárási sajátságokra („a Péter” és egyebek!), más szokásokra vezetik vissza összetartozásukat. Amiben nem különböznek, az az, hogy saját eszméit, kultúráját, hagyományait mindkét tábor kizárólagosnak tekinti. Lásd a szocialista szlogent: „Velünk az ország!”, illetve Orbán szlogenjét, „Hajrá magyarok, hajrá Magyarország!” Az ország másik fele azonban nincs „velünk”, ahogyan a másik tábor tagjai is magyarok, ők is Magyarország. Ezt azonban egyik fél sem képes tudomásul venni. „Nici în ruptul capului”, ahogy a román mondja.

A magyar választások engem nagyon is a 90-es évek elejének romániai választásaira emlékeztettek, amikor mindkét tábor, a román és a magyar is, ész nélkül önmagára szavazott. Lett légyen bárki is a jelölt, mi magyarok a magyarra szavaztunk (lett légyen olyan, amilyen), a románok a románra (lett légyen olyan, amilyen). S az eredményt úgy fogadtuk, mintha a világbajnoki döntő eredménye lett volna. Előtte vakon hittünk a győzelemben, utána meg elsírtuk magunkat. Nacionalista érzelmeinkre és nem pártokra vagy személyiségekre szavaztunk. Ugyanezt láttam Magyarországon is. Ami azt jelenti, hogy nem csak két magyar nemzet, hanem két magyar nacionalizmus is van. Márpedig a nacionalizmusok csak akkor férnek meg egymás mellett, ha mindet legitimnek ismerik el. Ha egymást kölcsönösen illegitimnek nyilvánítják (és éppen ez történik) nincs kompromisszum, egyetlen megoldás marad: a genocídium. Tudom, hogy ez borzalmasan hangzik. De maguk a tények borzalmasak.

Romániában lassan és keservesen, de mintha kifele másznánk ebből a gödörből, Magyarország most ássa a sajátját. Ráadásul mindenki úgy véli, hogy a másik ás, ő maga ártatlan, mint a ma született bárány. De hát – sajnos –  ez is a nacionalista szemlélet meghatározó jellemvonása (lásd a 90-es évek elejének Jugoszláviáját!) Itt is hiány működik. Elveszett közösségeinket (azok működő, hierarchikusan szervezett gazdagságát) pótoljuk egyetlen képzelt közösséggel.

Remélni azért remélek. Ezért is írom a Kis János cikket 

8. Milyen a Cenk május első harmadában? Még mindig a vonat ablakából figyeled?

A Cenket már a vonat ablakából sem figyelhetem. Ebben az évben kutatói normán vagyok. Bezárkóztam sepsiszentgyörgyi otthonomba. Talán ezért vannak remetei vízióim! Kertészkedéssel védekezem ellenük. A virágok még nem tudnak gyűlölködni. Békésen viselik egymás közelségét. Még a gyomokat is nekem kell pusztítanom.



Ambrus Attila

 

1. Mit írsz éppen?

Protest song szövegeket Márk Attila daltulajdonosnak az erdélyi fiatalok életérzéséről, történeteket egy keleti városról, ahol nem tudni, ki adta ki a parancsot, utasított, szorgalmazta, javasolta, hogy ürítsék ki a települést, mert miért ne. És természetesen publicisztikát. A Lapoknak és a rádióknak.

 2. Mi lenne 2002-ben válogatott vezércikkgyűjteményednek a címe?

 Státusunk az örvényben. 

3. Mit olvasol?

Víz-, gáz-, villanyórát, erdélyi magyar sajtót, A sátán labdáinak ötödik kötetét, rengeteg rossz és néhány jó kéziratot. Pénzt is egyre többet, de az egyenes arányban devalválódik a tömegének, tömkelegének növekedésével.

 4. Született az őszi "mitír" óta valami "jó brassói", amit nem-brassóiak számára szívesen ajánlanál?

 Ledán István Nugae címu verseskönyvét magyarul, Carmen Puchianu önéletrajzi fogantatású regényét, a Történetek a hátsó udvarról címűt németül, az Interval címu európai hangvételű folyóiratot románul.

5. Mennyiben befolyásol abban, amit írsz, az, hogy Budapest  kormányt cserélt? Más lenne az illata azóta a tulipánnak?

Nem befolyásol. A mindenkori magyar kormány szerencsére inkább segíthet vagy nem segíthet az erdélyi magyarságnak, mintsem árthat. Ha a szocialista kormány kevésbé lesz nagylelkű, mint a Fidesz, az talán ráébreszt arra, hogy - leszámítva a hitéletet - az élet más területein jobb a József Attila-i gondolatot alkalmazni: magamban bíztam eleitől fogva...

 6. Milyen a Cenk május hatodikán?

 Zöldeskék. És a hónap végére tiszta is lesz a város. 92 év után először takarítanak a műemlékek környékén. A tudatokban egyelôre nem. Ott ellenkezô elôjellel folyik a (n)agymosás.  

 

 

LENDVAY ÉVA


Mit írsz 2002 májusában?

Folyamatosan heti jegyzeteket a bukaresti magyar rádiónak, az Erős várunk a nyelv mintájára – toute proportion gardée  - a mai magyar nyelv vadhajtásait nyesegetni, a változás jelenségét a nyelvben feltérképezni, de nem az unalmas, professzoros nyelvművelők módján – ez foglalkoztat, s lévén egy fájin IBM computer kissé tanácstalan, de boldog tulajdonosa, első dolgom lesz az egybegyűjtött nyelvöltögetéseim kinyomtatása. 

Mit olvasol?

Esterházy Péter  Harmonia Caelestis című könyvét. Tetszik, lenyűgöz, idegesít, bosszant. Főleg az, hogy hallom, tovább akarja irni.

Paul Lendvay (csak névrokon!) Magyarok c. könyvét – román fordításban –, amely fordítás sajnos igen gyenge. Kár, mert amugy tanulságos olvasmány a román értelmiségi elit számára, amely éppoly kényes a nyelvi stilus minőségére, mint bármely más értelmiségi elit.  

Mire gondolsz?

A halálra (miként az eszkimó). Itt, ahol életem hátralevő részét leélem, a halál mindennapos, groteszk esemény. Be kell vallanom, hogy az élethez foggal-körömmel ragaszkodó öregeket nem szeretem.Vajon csak legenda az öreg indián, aki lefekszik, kezeit összefogja mellén és egyszerűen meghal? 

Kikre gondolsz?

Azokra, kik elmentek - az életem fő- és mellékszereplőire. Nagyon sokszor apámra: egymással szembeni érthetetlen zárkózottságunkra. Kettőnk viszonya az volt, hogy ő tudta, hogy én tudom, hogy ő tudja, de erről sohasem beszéltünk. Nem divat manapság róla beszélni, de tudják, hogy Szemlér Ferenc  „megkerülhetetlen” az erdélyi magyar irodalomban. A minap a kezembe került egy szerelmes vers antológia: magyar költők szerelmes versei. Vajon miért nem szerepel benne a  Gyönyörűm c. verse? 

Érzékenyebb a beteg ember – hozzásegít a betegség jobban megérteni bizonyos dolgokat?

A beteg ember csak akkor érzékeny, ha az volt egészségesen is. Másképp a betegség csak még közömbösebbé teszi. 

Van-e kapcsolatod a brassóiakkal – hírek, emberek, Brassói Lapok?

A brassóiakkal van kacsolatom. Leveleket kapok, telefonon hívnak. Május elején az Apáczai egyesület meghívott az Adolf Meschendörfer emlékestre. Autót is küldtek értem. Nagyon szép este volt, Márk  Attila átadta legutóbbi kazettáját,  amelynek anyagát nagyjából én válogattam és fordítottam is egyes verseket. (Blaga, Eminescu, Emily Dickinson, stb.) Attila tehetséges daltulajdonos, gitárkísérettel adja elő a megzenésített  verseket. Örvendek, hogy együttműködésünk nem maradt abba. A BL-t hetente küldik ide nekem, megbeszéltünk Ambrus Attilával egy szorosabb együttműködést. (Carmen  Elisabeth Puchianu brassói német írónő regényét fordítanám nekik, folytatásban közölnék.) 

Emlékszel, milyen a Cenk májusban?

A Cenk májusban.... erről mindig egy Goethe-vers ötlik fel bennem, Beethoven dalt komponált belőle:

 

                         Wie herrlich leuchtet mir die Natur,

                         Wie glanzt die Sonne, wie lacht die Flur...

Mert hiába, a Cenk német hegy... Die Zinne. A fák messziről olyanok rajta         májusban, mint méregzöld roppant labdarózsák, a csúcs fölött a mélykék égen egyetlen odalehelt     felhőfoszlány...