Nový hrad

Kliknete
prosim!
reklama: billboard.cz


NOVÝ HRAD (okres Šumperk) 10 km severozápadně od Šumperka - UKAŽ NA MAPĚ
Volně přístupný

Data a zajímavosti z historie:

Nový hrad patřil k největším severomoravským hradům. Rozlehlá stavba na pozemku zhruba trojúhelníkového tvaru byla rozdělena do výškově odstupňovaných terénních plošin různých rozměrů. Přístup k vlastnímu hradu byl možný jen dvojím předhradím vybaveným příkopem, valem a strážní věží. Dokonalý systém obrany jediné přístupové cesty hadovitě vedené stupeň od stupně a hlídané věžemi, hradbami, branami a baštami svědčí o promyšlenosti středověkého obranného stavitelství.

Hrad vybudovaný snad v druhé polovině 14. století chránil panství moravských markrabat. Zdokonalování obranných zařízení odpovídalo úkolu chránit území v údolích Desné a Moravy a střežit cestu údolím Moravy do Slezska. Strategický význam hradu ocenil i král Zikmund, když ho roku 1421 vykoupil ze zástavy. Roku 1436 jej opět přenechal svým věrným. V roce 1455 přešel objekt do vlastnictví Tunklů. Ti však byli po dobu česko-uherských válek spojenci krále Jiřího z Poděbrad, a tak byl hrad přepaden Uhry a jejich severomoravskými spojenci, dobyt a pobořen. Pověst vypráví o hrdinském dobrovolném skonu posádky, která se jinak nedokázala vyrovnat s bezvýchodností své situace.

Proti obnově hradu mluvily vzrůstající nároky majitelů na pohodlné bydlení, jeho vzdálenost od hospodářského zázemí a v neposlední řadě také zdokonalení útočných zbraní, které znehodnotilo pevnostní kvality objektu.

Nejlépe dochovanými částmi jsou čtyřhranné otevřené bašty hradeb ze 14. století. Celý areál je dnes zalesněný.

 

Zpět na obsah


Copyright © 1998 - 2001 - Caseův týdeník, všechna práva vyhrazena