Avather / Thyrane

Got the answers in early October 2000... About the new album and more.

Contact Thyrane: avather.thyrane@pp.inet.fi

Olette parhaillaan studiossa äänittämässä uutta albumia - miten on mennyt? Onko tekoprosessi eronnut aiemmista?

-Siinähän se on suhteellisen normaaleissa merkeissä mennyt, onneksi tätä studioaikaa on reilusti, sillä aloittaessamme nauhoituksia meillä oli ainoastaan neljä kappaletta valmiina, eikä ensimmäistäkään sanoituksen pätkää paperilla. Nyt kun aikaa on vielä viikko jäljellä, niin siellähän on perkele seitsemän biisiä nauhalla, eli jostain ne sanat ja sävelet sitten löytyivät. No, yhteen biisiin puuttuu sanat vielä, mutta eiköhän sekin siitä.
Että onhan tämä sessio hieman poikkeava edellisiin verrattuna, ennen kaikki on ollut valmista studioon astuessamme, tässä on ollut vähän semmoista improvisointia mukana.

 

Mitä oli tämä puhe, että Blastmor lähti kesken äänitysten Kreikkaan?

-No se oli juuri sitä että äijä oli muutaman päivän studiossa, soitti siinä ajassa ne neljä biisiä rummuilla, pakkasi laukkunsa ja lähti viikoksi juomaan halpaa viinaa, ei kai siinä sen kummempaa. Kuka sitä nyt jaksaa montaa viikkoa putkeen studiossa olla...

 

Millä linjoilla tämä uusi albumi kulkee? Black harmony ja Symphonies of infernalityhän ovat melko erilaisia keskenään...

-Mitähän tähänkin sanoisi...kyllähän nuo ovat erilaisia keskenään ja ei tämä uusi kyllä todellakaan ole kopio kummastakaan noista.Eli muutosta on taas tiedossa ja ero tämän ja SoI:n välillä on kyllä isompi kuin BH:n ja Soi:n välillä. Ota nyt tuostakin selvää.SiellŠ on hieman vanhaa ja hieman uutta.Vaikea se on itse sitä tarkemmin sanoa.

 

Olette ottaneet uuden rumpalin karanneen tilalle, ja kosketinsoittajakin on löytynyt - kuullaanko heitä jo tällä levyllä?

-Nuo rumpalit eli uusi ja vanha(HV!)ovat ainoastaan keikkarumpaleita. Uuden kosketinsoittajan oli myös alunperin tarkoitus soittaa vain keikoilla koska edellinen ei olisi ehtinyt niille enää mukaan, mutta eihän se ehtinyt edes tuonne studioon opiskeluiltaan kuin päiväksi värkkäämään pari kohtaa, joten uusi soittaja sai luvan soittaa loput.
Nimikin hänellä on eli Hannamari Pörhö ja rumpali on Toni Kostiainen, soittaa myšs bändeissä Yearning ja Twilight Ophera.

 

Miten siirto Woodcutilta Spikefarmille tapahtui? Olenko ymmärtänyt oikein, että olette olleet Spikella heti sen perustamisesta lähtien?

-No miten se nyt tapahtuu, diili Woodcutin kanssa oli loppu ja lyštiin nimet Spiken lappuihin, ei sen kummempaa. Kyllä se taisi olla ihan alkuvaiheessa kun sopimus tehtiin, olikohan jotain huhtikuuta «99.

 

Symphonies of Infernality on käsittääkseni tehty vuoden '98 lopussa, mutta julkaistiin vasta joulukuussa '99 - mistä viivästyminen johtui, ja voidaanko odottaa uudenkin albumin julkaisun venyvän?

-No viivästyminen johtui siitä että eihän tuollaisella pikku puulaakilafkalla ole resursseja tehdä asioita niinkuin niitä pitäisi tehdä. Levy oli valmis vuodenvaihteessa «98-«99 ja eka julkaisupäivä oli lupaavasti huhtikuun lopussa mutta hah, kuinkas kävikään. Levyn julkaisu esim. keski-euroopassa venyi jopa tälle vuosituhannelle...
Noh uusi levy on kartanolla niin pian että hyvä että on musteet kansista kuivaneet. Saattaahan siinä joku vähän hämmentyä kun levyä pukkaa näin tiheään mutta sama se, pääasia on että saadaan levy tuoreena ulos.

 

Symphoniesin kansista löytyy kuva palavasta Kemin kirkosta - miksi näin?

-Ensinnäkin siksi että emme ajattele kristillisiä yhteisöjä kovin lämpimästi, senhän nyt luulisi olevan selvää.Eli siis siinähän on itse CD-levyssä kuva kyseisestä kirkosta apilas-singon tähtäimessä (joka muuten kuuluu suomen armeijan kalustoon. koti, uskonto ja isänmaa...?!) joka on tehnyt tehtävänsä kun katsoo levyn alle.
Olihan siinä jonkinlaisena taka-ajatuksena että jos se vaikka "vahingossa" joutuisi "vääriin" käsiin täällä ja herättäisi pientä kohua/keskustelua mutta eipä ole ainakaan meidän korviin kantautunut mitään. Kyllähän tuo Kemin kirkko on aivan helvetin hieno rakennus ei siinä mitään, se vain on ihan väärässä käytössä.

 

Olette ilmeisesti olleet jossain radio-ohjelmassa väittelemässä satanismin puolesta, ja levyjen sisältö on melkoisen satanistista, melkeinpä saatanallista - mitä te käsitätte satanismilla, mitä se teidän mielestänne on?

-Ei se radio-ohjelma mitään väittelyä ollut, lyhyt haastattelu aiheesta vain. Haastattelivat myös jotai buddha tyyppiä ja umpiuskovaista siihen.
Satanismi ei ole uskonto.Minä näen sen nimityksenä tietynlaisille tavoille elää ja ajatella, yksilönä, ilman painettua sanaa ohjeena. Ja mitä tulee levyjemme sisältöön niin se on saatanallista, mikä ei tarkoita sitä että sillä olisi jotain tekemistä saatananpalvonnan kanssa.
"Saatana" edustaa kaikkea mikä on kristinuskon näkökulmasta huonoa, pahaa ja syntistä. Saatanahan on kristinuskon mukaan "vastustaja".Ja kristinusko taas vastustaa monia asioita jotka ovat minulle/meille täysin itsestään selviä ja luonnollisia.
Minä en yksinkertaisesti pysty käsittämään mitä ja miksi liikkuu joidenkin uskovien päässä, vai onko siellä yleensäkin mitään liikettä muuta kuin se että otetaan vastaan mitä silmät ja korvat lukevat ja kuulevat ja eletään sen mukaan sen enempää ajattelematta, ja tämähän kyllä pätee ihan moniin muihinkin ihmisiin. Massaan. Ja voitteko kuvitella että tätä lammaslaumaa vielä pitäisi "rakastaa niin kuin itseäsi" hyi vittu, ei kiitos.
Satanismi on vain jotain joka on minussa, aina ollut. Mielestäni sellaiseksi ei voi alkaa tuosta vaan. Silti luulen että moni ihminen, perusteellisen itsetutkiskelun jälkeen voisi yllättyä löytämästään, sillä en usko että ristinkantajan levittämä henkinen syöpä olisi koskaan niin vahva että voisi karkoittaa "pedon" pois lopullisesti ihmismielen syövereistä.

 

Onko tullut ongelmia uskovaisten kanssa? Tai miten esimerkiksi sukulaisenne suhtautuvat asiaan?

-Uskovaisten kanssa meillä ei ole ollut ongelmia, en tiedä sitten onko uskovaisilla meidän kanssa ongelmia... Sukulaiset puolestaan suhtautuvat aika neutraalisti, ei puolesta eikä vastaan. Ainakin päällisin puolin siis.
Niin no, ruotsissa asuva tätini oli tässä käymässä täällä ja oli jo ennen tuloaan sanonut että haluaa ostaa jopa kaksi kappaletta tuota levyä, no enhän minä sitä uskonut ennen kuin näin.Sinne ne meni.

 

Kun on ollut puhetta näistä Black Metallin ulkomusiikillisista asioista, kuten pingviinimaskeista ja panosvöistä, niin mitä ne teille merkitsevät? Miksi käytätte niitä?

- Siksi koska emme halua näyttää miltään vitun ns. tavalliselta ja tylsältä metallibändiltä niin lavalla kuin kuvissakin. Black Metallin tulisi olla kokonaisvaltainen kokemus jossa etusijalla on tietenkin musiikki mutta myös muihin asioihin pitää panostaa niin että koko homma toimii samalla tasolla joka osa-alueella.

 

Pitääkö paikkansa, että soititte ensimmäisen livekeikan vasta Symphoniesin ilmestymisen jälkeen? Miksi näin?

-Ei pidä paikkaansa.Soitimme kolme ekaa keikkaa ennen kuin Symphonies oli julkaistu ja nyt ollaan soitettu yksi keikka julkaisun jälkeen ja saa nähdä ehditäänkö soittaa toista ennenkuin tulee taas uusi levy.
Hieman menee hukkaan tuo Symphonies näin keikkoja ajatellen. Kiitos jälleen julkaisun myöhästymiselle. Toivottavasti tulevaisuudessa saadaan tuota keikkailua hieman enemmän harrastaa kuin ennen, nyt alkaa olla vuosi siitä kun tehtiin eka keikka (Judgment Night) ja jopa neljä ollaan tehty sinä aikana. Eiköhän tuo Spine/Spikefarm saa jotain järkättyä.

 

Minua pyydettiin kysymään, mikä bändi tai levy on inspiroinut teitä eniten viime aikoina? Millä tavalla?

-Jokaista meitä inspiroi varmasti hieman eri asiat joten en voi muitten puolesta puhua. Kun yritän ajatella asiaa niin eipä tässä olekaan oikeastaan pitkiin aikoihin tullut törmättyä sellaiseen levyyn joka olisi tehnyt suuremman vaikutuksen taikka sen kummemmin inspiroinut tai jotain.
No jos nyt oikein yritän miettiä niin, The Black Leagueta tuli kuunneltua aika tavalla ilmestyessään ja Pain potkaisi päähän Tuskassa ja levylläkin, lievemmin tosin. Mutta ei ne nyt ole mitenkään inspiroineet.

 

Miten yleensäkin päädyitte metallimusiikin pariin?

Sen kun tietäisi, eiköhän siitä saa syyttää demoneita nimeltŠ WASP, Kiss, Accept, Iron Maiden, jne. Tai sitten onko muita vaihtoehtoja? Ei.

 

Mitä haluaisitte sanoa tähän lopuksi?

-Kiitokset sinulle.Palvokaa Perkelettä.

BACK

© Mia "Dragonlord" Saikkonen