HÍREK

2001. március

1-je A mexikói Cancún városában volt a helyi Regionális Világgazdasági fórum. Anarchisták csaptak össze a rendõrséggel.

1-je Dél- Afrika észak- nyugati részén voltak fegyveres összecsapások a karhatalommal. Az okokról nem szólnak a hírek.

2-ka Szlovákiában a vasasszakszervezet dolgozói lezárták a határokat. Béremelést követeltek. Jó lenne az ilyen szakszervezeti propagandafogásokon túllépni.

3-kai hír. Szerbiában a Milosevics kormány bukása óta sem jobb a proletárok helyzete. Sõt a kapitalizmus természetébõl az adódik, hogy kormányok jöhetnek, mehetnek az csak szarabb lesz. Ezt már a proletárok is kezdik felismerni. Február végén a postai alkalmazottak sztrájkoltak, március elsõ hetében pedig a tanárok szüneteltették a munkát.

5-kei hír. Prágában anarchisták csaptak össze a rendõrséggel (19 letartóztatott). A rendõrök a fasiszta csoportok egyesülési kongresszusát védték.

5-én Varsóban a legjelentõsebb földmûves szakszervezet nevében és zászlói alatt vonultak fel a munkások, a cukoripar privatizálása ellen léptek fel. Valószínûleg a szokásos szakszervezeti hányinger volt.

6-án Alagoas brazíliai államban, Maceióban újabb börtönlázadás tört ki. A 4OO lázadó jobb bánásmódért, majd fegyvereket és szabad elvonulást követelt. Brazíliában mindennaposak a börtönlázadások. Iszonyatos az ellátás, és kb. 6- szor több rab van bent, mint amennyi hely van. A legkisebb börtönbüntetés is felér egy halálos ítélettel a folytonos kínzások és verések miatt. Számos börtönben az õrök nem mernek fellépni, mivel a rabok fel vannak fegyverkezve.

8-kai hír. Szöulban a Daewoo munkásai annak ellenére is folytatták a harcot, hogy jó pár gyárban a tõkések beindították a munkát azért, hogy leszereljék a harcokat.

9-én Tavaly novemberben L. Kucsma ukrán elnök botrányba keveredett (vád politikai gyilkosságra való felbujtás). Azóta az ellenzék (Nemzeti Megmentési Fórum, Ukrajna Kucsma Nélkül) folyamatosan követeli a személyi kultusz eszközeit sem nélkülözõ elnök lemondását. Ez persze minket kurvára nem érdekelne, ha az elégedetlenségi hullám nem csapott volna át szociális lázongásba (Ukrajnában hihetetlen méreteket ölt a kapitalista nyomor), amit természetesen az ellenzék és a szakszervezetek szeretnének a markukban tartani. Szóval az ellenzék több héten keresztül sátor nomádkodott Kijev fõterén (szegények, az ukrajnai fagyban biztos megfáztak), amelyet aztán március 1-én lebontott a rendõrség. Igen ám, de prolik addigra már komolyan kezdték venni a harcot egyetemi és munkássztrájkok zajlottak le. Kucsma március 9-én szokta felkeresni a Sevcsenko szobrot (az öreg most lenne 187 éves), és az ellenzék ezt meg szerette volna zavarni. Ezért újabb sátorozások (hátha a prolikat le lehet csillapítani) kezdõdtek. Az ünnepség megvolt fújjolással együtt. De a harcok ezután kezdõdtek a feldühödött tömeg megtámadta a belügyminisztérium egyik épületét, majd az elnöki palotát rohanták meg, ahol összecsaptak a rendõrséggel. Az összecsapásokban anarchisták is részt vettek, de a média szélsõjobboldali megmozdulásnak akarja beállítani az eseményeket. Több száz embert letartóztattak, volt olyan, akit 15 évre ítéltek el.

1O-kei hír. A prágai Ruzyne börtönben volt rablázadás, éhségsztrájk, a lassú ügymenet miatt. Egyes rabok akár éveket is ülhetnek, amíg az ítélet megszületik. Na nem minthogyha az úgynevezett jogos ítélettel való rabság jobb lenne. Szét kell verni a börtönöket, szét kell verni a rendszert!!

12-kei hír. Kolumbiában gerillák (valószínûleg a FARC tagjai) San Sebastian városának ostroma közben megöltek 6 rendõrt.

13-kai hír. Jakartában 8OOO proletár rohanta mag az elnöki palotát az üzemanyag áremelések miatt. Indonéziában a harcok folyamatosak, a burzsoázia nem tudja lefegyverezni a proletariátust, ezért mindenféle mesét kitalál, etnikai, vallási harcok.

16-ka Szófiában mintegy 6OOO proletár (köztük 2OOO taxis) vonta blokád alá a parlamentet. A kormány lemondását követelték, mert az összejátszik az illegális burzsoáziával, a maffiával. A közvetlen kiváltó ok egy elég zavaros ügy. Egy taxis 3,5 éves gyerekét ölték meg, de aztán késõbb kiderült, hogy valószínûleg az anya volt.

17-ke Nápolyban volt a Global Forum, az anarchisták kitettek magukért, több áruházat és bankot megtámadtak, szétvertek, kifosztottak. A mintegy 2O OOO tüntetõre kb. 6OOO rendõr jutott.

2O-kai hír. Argentínában mutatkozott most meg a kapitalizmus egyre mélyülõ válsága. Az IMF megszorító intézkedései miatt a proletárok hetek óta sztrájkolnak, tüntetnek, fosztogatnak, gyárakat, egyetemeket foglalnak el stb.. Harc kimenetelérõl egyelõre nem tudni. Igazából ilyenkor a tõkések pribékjei tehetetlenek, csak saját magunkat verhetjük le. És erre ül rá a tõke.

21-ke Törökországban betiltották a kurdok e napra esõ újév (nevroz) kezdetének megünneplését. De a kurd proletárok azért megünnepelték, számos városban összecsaptak a rendõrséggel, és fosztogatásokba kezdtek. Mersin kikötõ városában voltak a leghevesebb
harcok, ahol 5O proletárt tartóztattak le.

21-ke Németországban a Lufthansa munkásai tartottak 2-3 órás sztrájkot, béremelést követelve.

23-kai hír. Quitó városában (Ecquador) volt börtönlázadás. A lázadók a saját látogatóikat ejtették túszul.

24-én Budapesten a szakszervezetek szerveztek tüntetést a munka törvénykönyvének megváltoztatása ellen (48 órás munkahét, szombati munkanap stb.). Kb. 15 OOO tüntetõ volt, a tüntetés a hagyományos békében zajlott, de voltak elõzetes (ál)- hírek, amelyek anarchisták feltûnését, összecsapásokat jósoltak.

25-ke Belorussziában 3OOO proletár csapott össze a rendõrökkel. A tüntetést a liberális erõk akarták vezetni, Lukasenko lemondását és szabad választásokat követelve. Szerencsére az események kicsúsztak a kezükbõl. 3O-án, hogy hitelesebbé tegyék az ellenzéket az egyik vezéregyéniséget Vecsorkót (Fehérorosz Népfront vezetõje) 15 évre ítélték el.

27-én a belgiumi Pécrot községnél volt újabb vasúti szerencsétlenség, amely a kapitalizmus által szított etnikai különbségekbõl fakadt. Ebbõl is látszik, hogy a tõkés társadalom mennyire képtelen megszervezni az életet. A katasztrófa után a proletárok vadsztrájkba kezdetek, amelyen követelték a munkahelyi körülmények javítását.

28-kai hír. Az indiai Szinagarban hegyi gerillák egy rendõrállomást támadtak meg, 4 rendõr meghalt. Állítólag vallási okokból (mohamedánok). Érdemes elolvasni Phúlan Dévi A banditák királynõje címû könyvet, amelybõl egyértelmûen kiderül, hogy a szegényemberek között, a banditák között egyáltalán nem számít az, hogy ki milyen vallású. Csak az, hogy ki a gazdag. Maga Phúlan is hindu létére mohamedánokból szervez csapatot.

29-kei hír. Franciaországban országos közlekedési sztrájk volt. Több nagyvárosban (Lyon, Párizs, Marsseilles stb.) megbénult a közlekedés. A sztrájkolók béremelésért és az átszervezési tervek ellen harcoltak.

31-kén miközben a média beállítása szerint vérremenõ harcok vannak az izraeliek és a palesztinok között Izraelben több napig tartó általános sztrájk robbant ki, amelyben érdekes módon palesztinszármazású proletárok is részt vettek. A fõ követelés a bérek emelése volt. A kapitalista nyomort gyûlölik a proletárok és nem saját osztálytestvéreiket. Számtalan kép látható, amelyen az u.n. palesztin fundamentalisták vörös zászlóval menetelnek.

Back